Noha hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy mi, magyarok különlegesek vagyunk (hol ezért, hol azért), ez persze nem teljesen van így – ennek bizonysága az egyik mai poszt, melyből kiderül, hogy hazautazáskor a reakciók elég hasonlóak. Emellett ingatlant bérelünk Máltán, végül pedig ellátogatunk egy angliai építkezésre is.
A Luxemb(o)urgból szeretettel blog szerzője maga is a „szovjet blokk” tagja, legalábbis a munkahelyén bolgár és román kolléganőjével így hívja viccesen olasz kollégája. Legutóbb bolgár munkatársa látogatott haza és osztotta meg tapasztalatait, amiből aztán érdekes beszélgetés kerekedett.
„Az egész úgy jött, hogy kérdeztem, milyen volt a lánya szülinapja, és mondott is erről két pozitív tartalmú mondatot, aztán elhallgatott, rám nézett, és azt mondta, „But you know, I was SO happy to be back in Luxembourg!”, ami teljesen váratlanul ért, mert ő nagyon kötődik Bulgáriához (a múltkor nézett egy bolgár filmet a moziban és mesélte utána, hogy végigsírta, annyira boldoggá tette, hogy látja Bulgáriát, és hogy bolgárul volt a film), de mégis.
És el is mondta, hogy azért, mert mindenki zárkózott, szomorú, elkeseredett, elég az emberekre nézni az utcán, mindenki szegény, tele van Szófia hajléktalanokkal és koldusokkal, és minden tele van szeméttel.
A román kolléganőm rákontrázott, és elmesélte, hogy abban a kisvárosban, ahol az anyja él, nincsenek konténerek és/vagy szeméttelep, illetve a szemétszállítás nincs megszervezve, mert lenne szeméttelep, és nem messze, csak 7 km-re, szóval el lehetne szállíttatni... úgyhogy az emberek csak kiviszik a szemetet a legközelebbi mezőre, hogy ne a házban vagy az utcán legyen.
És mindketten mondták, hogy amikor hazamennek, úgy érzik, hogy az emberek ferde szemmel néznek rájuk, leginkább a családjuk és a közelebbi ismerőseik, amiért „nekik bezzeg milyen jó2, hiába tudják, hogy ez nem a szerencsén múlik, hanem tenni kell(ett) érte.
Erre én mondtam, hogy nekem a családtagjaim mindig mondják, hogy eszembe ne jusson hazamenni (és nem is érzem, hogy bárki ferde szemmel nézne rám). Majd megegyeztünk abban, hogy igen, őket is támogatják azért, legalábbis a racionális szempontok alapján, de azért tudjuk, hogy a szíve mélyén az ember mégiscsak egy országban szeretne élni a családjával, és a családjának is nyilván hiányzik. (…)
Aztán visszatértünk a megkönnyebbülés érzésére, hogy igen, ez mindhármunknál jellemző, hogy jó otthon, intenzív, főleg érzelmileg, viszont borzasztó látni, hogy az országaink és benne az átlagemberek milyen állapotban vannak, és skizofrén az a jó érzés visszaérkezéskor, amit pont ez vált ki.”
A teljes posztot itt találjátok, olvassátok el!
Hogyan bérelj ingatlant Máltán?
Málta lesz az új Ibiza, állítja Tucano, aminek az egyik következményét a hihetetlen lendülettel emelkedő ingatlanárak jelentik. Ennek aztán mindenféle következményei vannak…
„Máltán a beépíthető terület nagysága adott, nincs hová továbbmenni. Ha megtoldják a szigetet, akkor is csak henye milliomosoknak lesz ott pénzük, neked nem. (Ha dúsgazdag vagy, akkor bocsánat, egyben írj levelet, hozzátapasztjuk azt a pár négyzetmétert, emiatt ne aggódj, mégiscsak Málta).
Szóval egyre több ember ugyanakkora területen, bizony egyre magasabb költségeket jelent. Ha a fő-fő-főszezonban június és augusztus között ki lehet termelni egy lakásból annyit, mintha egész évre kiadnád, akkor nem biztos, hogy örömmel adod oda hosszútávra, mondjuk egy kelet-európai bevándorlónak, nyomott áron.
Az elmúlt hat évben az ingatlanbérlés költsége Sliemában 80%-al nőtt. Ez egészen borzasztó, de máshol sem sokkal jobb. Például, Melliehában, egy hálószoba bérlésének díja 2010-ben 163 euró volt, ugyanez az átlag 2016-ra elérte a 311 eurót.
Mostában, ami aztán még csak nem is tengerparti település és egyáltalán, hat éve még 173 euró volt az egy szoba átlagos bérlete, de tavaly év végére ott is elérte 291 eurót, írta a Malta Today.
Máltán venni vagy bérelni ingatlant?
Máltán ingatlant vásárolni borzasztó drága. Főleg, ha összehasonlítjuk a többi mediterrán ország áraival. Ráadásul annyira olcsó volt a bérleti díj, hogy mindenkinek megérte bérelni, vásárlás helyett.
Ebben a posztban csak a bérlésről írok, de persze sok embert ismerek, akik meg is vették álmaik vagy rémálmaik házát Máltán. Én nem ott vásárolnék, de ugye ez szubjektív döntés és lehet az jó ötlet is. Amint a bérleti díjak elérik a törlesztőrészlet árait, már megéri vásárolni, persze csak akkor, ha hosszabb távra tervezel.
Mikor érdemes Máltán lakást bérelni?
Szezonban nem. A hosszútávú és a rövidtávú kiadási piac eltér, de májustól szeptemberig a tulajdonosok simán ki tudják adni, ami csak van. Tehát ilyenkor rosszabb áron találsz, ha találsz egyáltalán.
Máltán pár kilométeres távolság ugye nagyon sokat számít, ha bent húzod az igát St. Juliens valamelyik csehójában, akkor szép csata Bugibbából bevergődni, meg haza. Tehát kénytelen leszel a melóhelyed közelében maradni, ami persze dupla költséget is jelenthet a bérleti díjat tekintve.
Ugyanez Gozón, mert onnan bejárni Máltára ugyan lehetséges, de a napi 2x közlekedés még autóval is simán felugorhat a dugó vagy egy vihar miatt akár napi 2×3 órára is. Gozón persze lehet dolgozni, de minek?
Máltán két árfelverő hatás van, mindkettő a borzasztó drágulás felé hajtja a piacot:
- a beözönlő külföldi gazdagok / magasan képzett szakemberek
- a beözönlő külföldi gazdagokat kiszolgáló beözönlő külföldiek (tehát te, Máltára vágyó kedves olvasóm)
Ennek most már nagyon komoly társadalmi következményei vannak. A gazdagok elveszik a máltaiak elől az értelmes lakhatást, te meg az olcsót. Adott, hogy egy háromszobás kecóban lakó 3×2 főből álló dolgozó csapat jobban tud fizetni, mint a hagyományos, egykeresős máltai család.
Azt is tudni kell, hogy az online gaming businessben az átlagos 14 EZER EURÓS BÉRKÖLTSÉG már nem versenyképes az egyre magasabb ingatlanbérleti díjak miatt. Lesz még ennek böjtje, de ezzel se foglalkozunk most.
Hol érdemes kiadó, máltai lakást keresned online?
Természetesen az összes ingatlanközvetítő cégnek van weboldala, legnagyobbak a RE/MAX meg a Frank Salt. Független portálok közül a Maltapark ugye a legjelentősebb.
De a személyes tanácsom az, hogy ne akarj egyből elköteleződni. Ha érkeznél pár napra vagy hétre, hónapra, akkor szerintem a legjobb feltenni kérdésben a különféle máltai magyar csoportokban a Facebookon.
Átverni nem fognak, mert ugye mindenki ismeri egymást és azonnal odaírná valaki, hogy hékás. Viszont a szoba/lakás kiadók meg tudják pontosan, hogy mi a helyzeted. (...)
Bútorozott vagy bútorozatlan?
Máltán szinte minden lakás bútorokkal megpakolva kiadó. Ha áthozod a tiédet, akkor persze megoldható, de az igen sok vesződség. Legközelebbi IKEA Szicíliában, de még oda is simán átmennek az emberek. Mivel fa nincs az országban, ezért főleg Kínából érkeznek szörnyű ronda bútorok, ezeket aranyáron értékesítik, mert nincs más. (...)
Lakásbérleti szerződés Máltán
Ez lehet egy klasszikus szerződés, ügynökségi formanyomtatvány, kézzel megírt papírfecni, tulajdonképpen mindegy, de kell. Erre szükséged van, ha friss bevándorló vagy, meg egyáltalán, jó az, ha van.
Szerződéskor fénymásoljátok le a lakástulaj személyiét, ezt is kérhetik, jobb, ha megvan, mint hajtani a főbérlőt később. A tulajnak egyébként, ha első lakásod, tehát frissen érkeztél és még nincs rendezve a státuszod, azaz nincs ID cardod, akkor be kell fizetnie utánad az idegenforgalmi adót és a szerződést neked is alá kell írni közjegyzőnél. Ez persze sosem fog megtörténni, csak mondom, mint egzotikus tudnivalót.
Amint megszerzed ugyanis a tartózkodás jogát, az egész történet okafogyottá válik. A kaució általában egy hónap, de ettől persze eltérhetnek, tehát fizeted a kauciót, meg egy hónapot előre, meg még egy felet az ügynöknek/irodának. A felmondási idő változatos, de általában egy hónappal távozás előtt illik bejelenteni. Személyes tapasztalatom az, hogy mindenképpen lakd le a kauciót. Hosszútávú ingatlanbérlés alatt hat hónapnál hosszabb időszakot értenek Máltán.
Lakás és ingatlanbérleti árak Máltán
Húúú, hatalmas a szórás. Végigkérdeztem pár ismerőst gyorsan, akik teljesen különböző típusú kecóban laknak. A lényeg az, hogy természetesen nagyon eltérnek az árak, és megint a legfontosabb: ne lakj messze a melóhelyedtől.
Ha ezt a tanácsot nem fogadod meg, akkor sokszor fogsz rám gondolni és nem örömkönnyekkel a szemedben. A következő árak 2017 márciusiak és azért érdekesek, mert a megkérdezett honfitársak, mind ott laknak már egy ideje, tehát a bérleti költségeik tapasztalataik miatt közelítenek az optimálishoz, illetve az elérhetőhöz.
Nézzük Máltát és kezdjük a végekkel:
Zebbug, lakás, 1 szoba (konyha, fürdő+nappalinak nevezett valami). Garázsból átalakított szuterén típusú, fűtés nincs, picike hátsókert. 350 EUR/hó.
Ez körülbelül a piac alja Máltán! Ennél olcsóbb kecót persze lehet találni, csak nem valószínű.
Melieha, lakás, 4 szoba, 2 fürdő, brutális kilátás, lift, légkondi, garázs, vadonatúj épület: 800 euró. Szerintem azért ennyi, mert még be sem volt fejezve beköltözéskor.
Zurrieq, lakás 3 hálószoba. 100-110 nm körül 500€/hó.
Jöhet a belváros maga, a központ központja. Sokan keresnek és kerestetnek Vallettában lakást (velem is mindenáron) és képtelenek az emberek megérteni, hogy a fővárosban lakni nem jutalom, hanem büntetés. Parkoló nincs, minden nedves és régi, sehol egy bolt és éjjel-nappal turisták fényképeznek. Bérelhető lakás gyakorlatilag egyáltalán nincs.
Egy ismerősöm bérelt ott egy gyönyörű házat a Szent Pál utcában, 4 emelet, panoráma tető, a lovagrend egyik főkönyvelője volt az építtető, szépen rendbehozva, bútorok nélkül 1300 euró havonta. Szépséges lak, döbbenetes belső szerkezettel, meg faragásokkal, de egészen borzasztó mennyiségű lépcsőzés járt hozzá.”
Nehéz elhinni, de az eredeti poszt még ennél is részletesebb és érdekesebb, szóval kattints bátran, nem fogod megbánni!
Egy londoni építkezés titkai
Végül egy kis szakma Digger részéről, azaz jöjjön egy poszt, ami a Határátkelőre túl szakmai lett volna, viszont szerintem érdekes, és nem csak azoknak, akik benne vannak az építőiparban, de azoknak is, akiket érdekel, egy építkezésen mi a feladata egy diggerdivernek és hogy a munkaidő mennyi részét teszi ki az árokásás vagy a földmunka.
„Miért szeretem és miért nem lehet megunni? Az ember ősi vágya, hogy uralma alá hajtson mindent, ami erősebb. Ezért akar a gyerek mozdonyvezető meg buszsofőr meg pilóta lenni. Ugyanezért gyártanak egyre erősebb autókat például.
A nagy gépek irányítása kibaszott jó érzés. Ezek a mérnöki remekművek azt csinálják, amit én akarok. Ha kell, milliméter pontosan kiharapom a sarokból a pókot, ha kell a földet kifordítom a sarkaiból.
Hogy egy nagy klasszikust idézzek, az ERŐ VELÜNK VAN. Óriási erő. Kontrollált, szabályozott erő, ami minket szolgál. Felemelő érzés kezelni, uralni eggyé válni vele.
Nem könnyű megtanulni, nekem nagyon nehezen ment. Milyen volt a kezdet? Említést kell tennem két kiváló emberről, akik a mestereim voltak. Az egyik már sajnos nem él, Isten nyugosztalja. Litter Lászlónak hívták és felcsúti volt.
Végtelen türelemmel a nehéz pillanatokon átsegítve folyamatosan biztatva tanított a szakmára. Hányszor mondtam neki, „Laci, nem megy ez nekem, hülye vagyok hozzá," abbahagyom. Mindig lelket öntött belém, „csináld, menni fog az, majd belejössz”.
Már úgy, ahogy tudtam dolgozni, mikor a cégtől elment egy öreg szaki, mert jobb ajánlatot kapott. Megkaptam az ő gépét. Bizonyíthattam. A Gazdagréti lakótelep tízemeletes házainak az alapjait kellett kiásnom. Ezek a házak betoncölöpökön állnak és ezek közül kellett a földet kiszedni.
Egy számomra nagyon emlékezetes dolog is akkor történt. Apám kőműves brigádvezető volt és pont akkor néhány hétig nem volt munkájuk, ezért odavezényelték őket hozzám, a földmunkát és a szerelőbetont csinálni.
Persze fater nekem nem mondta, de a sógorom is a brigádban volt és visszahallottam, hogy milyen büszke volt rám. Higgyétek el nekem, hogy ezekre a dolgokra az ember ősz fejjel teljesen másképp tekint vissza. Ha fentről olvassa ezeket a sorokat, akkor talán egyetért abban, hogy szakmai pályafutásomban soha nem okoztam csalódást neki.
Szóval ott tartottam, hogy elég jól belejöttem a gépkezelésbe, mikor az öreg szaki vissza akart jönni a céghez. Mégsem jött be neki az új hely. Mondták neki, hogy az állás betöltve. Tizennyolc évesen önálló gépkezelő lettem.
Néhány évre rá elvittek katonának, és leszerelésem után egy teljesen másfajta géppel kellett megtanulnom dolgozni. Mind szerkezetében mind kezelésében más volt, mint amivel én előzőleg dolgoztam. Mindent elölről kellett kezdeni.
Hogy érzékeltessem a különbséget képzeljük el, hogy valakinek az autóján felcserélik a gáz és fékpedált. A gépen viszont nyolc művelet van, amit felcseréltek. Az ember agyát át kell programozni hozzá.
Ez a fajta gép annyira új volt akkor Magyarországon, hogy mikor lementem vizsgázni róla Debrecenbe akkor a vizsgabiztos mondta nekem, hogy mondjak valamit a gépről, mert ő a színét sem tudja.
Itt kell említést tennem másik mesteremről, Cserna Károlyról, közismertebben Churchillről. Legutolsó tudomásom szerint békében, jó egészségben tölti nyugdíjas napjait. Kívánom neki, hogy sokáig tartson.
Ő tanított meg az univerzális kotrógéppel dolgozni. Hogy milyen remek ember, elmondok egy történetet. Már itt kint Londonban ennek a blognak az apropóján megkeresett valaki, hogy menjek el vele megnézni egy munkagépet és véleményezzem.
Elég ritkán járok haza, ezért nem tudtam jobbat kitalálni, mint hogy javasoltam, menjen el Alcsútra és keresse meg Karcsit. Hivatkozzon rám, ő majd segít. Karcsi ezzel a vadidegen emberrel elment valahova a világ végére, és segített neki. Csak egyet tudok mondani mindkét mesteremről. NAGYON JÓ EMBEREK. (...)
Milyennek kell lenni egy jó gépkezelőnek?
ELSŐSORBAN jóindulatúnak. Olyannak, aki segíteni akar. Senkinek nem álmai netovábbja a lapátolás, ásás, csákányozás. Világéletemben arra törekedtem, hogy minél kevesebb munkát hagyjak az emberekre.
Bárhol dolgoztam eddig, az első fél napban tudatosult minden melósban, hogy maximálisan kihasználom a gép és a tudásom határait. Azt szoktam mondani, mindent megteszek, amit a fizika törvényei engednek, plusz tíz százalék. A lehetetlent teljesítem, a csodákra egy kicsit várni kell.
Melóssal soha nem volt konfliktusom, és itt Londonban a nyelvi hiányosságaim ellenére is tudtam boldogulni. Persze második helyen mindenképpen a gyakorlat és a szaktudás számít. (…)
Tény, hogy ehhez a szakmához kell egy olyan érzék, mint mondjuk egy hangszer megszólaltatásához. Az viszont már a tehetségen múlik, hogy valaki utcazenész vagy Paganini lesz. Talán egy lakodalmas zenekar szintjére felküzdöttem magam.
Harmincöt éve vagyok a szakmában. Ennyi idő alatt azért óhatatlanul előfordulnak egészségi problémák. Megfázás influenza, gyomorrontás, derékfájás bármi.
Egészségügyi okokból SOHA nem hiányoztam munkából. Más okból sem. Volt izomszakadás a vádlimban. Egy óra alatt tudtam a busztól hazamenni. Abban az időben reggel 3.45-kor keltem. Másnap 2,45-kor csörgött az óra és mentem dolgozni.
Volt olyan, hogy lehajoltam és úgy maradtam derékszögben meggörbülve. Bár van néhány „cihológiai” becsípődésem, de ez most ideg volt. Gondoltam, ez a derékszögű állapot pont egy ülő ember testhelyzete, így felvonszoltam magam a fülkébe és melóztam tovább. Másnap persze mentem dolgozni.
Nemrég szintén deréktájékon valami ízületi nyavalya kapott el, és az ágyon megfordulni is fél órába telt. Mentem dolgozni. Ebből a szempontból eddig még szerencsésnek mondhatom magam.
Bár nem vagyok egy szilfid alkat, a sportokban a térdig érő szélben távolbanézést, valamint a véraláfutást preferálom, és nem hagyok ki egyetlen nagy zabálást sem, eddig még megúsztam a komoly bajokat.
Persze tudom, hogy ez már a ló túlsó oldala. Hogy nem egészséges ez sem. Tudom, tudom. Egy kicsit túltolom. Igazatok van. Na de képzeljétek el, hogyha ugyanilyen lelkesedéssel lennék alkoholista. Vagy sorozatgyilkos. Na?
Egyet jól jegyezzetek meg, barátaim. Ha azt halljátok, hogy meghaltam, hogy Diggert lábbal előre vitték tepsiben, ne higgyétek el. Keressétek meg a munkahelyem és kérdezzétek meg hogy bejöttem-e dolgozni? Ha NEM, a válasz AKKOR meghaltam.”
A teljes posztot rengeteg képpel és videóval Digger oldalán találjátok, ne hagyjátok ki!
HÍRMONDÓ
Magyar hölggyel is üzen a londoni polgármester a kormánynak
A brit főváros polgármestere saját kormányának üzen egy olyan videóval, amiben uniós állampolgárok beszélnek önmagukról, Londonról, határátkelésről, a lehetőségekről.
Lehet-e bérunió Európában?
Már többször felmerült, hogy ugyanolyan munkáért ugyanakkor bér járjon az Európai Unió tagállamaiban, ám a közgazdász szerint ez ugyan érdekes gondolatkísérlet, de megvalósítása lehetetlen lenne.
Magyarországon hamisíthatták a szerb határátkelők iratait
A szlovák kormány szerint a Szerbiából Szlovákiába érkezett vendégmunkások némelyikét átverték. A legtöbb gondot az ideiglenes munkát kínáló munkaközvetítő ügynökségek okozzák.
Német melók nem Mészáros Lőrincnek
Ácsokat, festőket, víz-, gázszerelőket (a Nemzet Gázsszerelőjét nem), recepcióst és autógyári munkát is ajánlanak Németországba. Ha más ország érdekel, akkor itt keresgélj.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek