Nem is olyan régen olvashattatok Kata kalandjairól, aki egy első ránézésre nem túl bonyolult dolgot szeretett volna: bankszámlát nyitni Angliában. Ebből aztán egészen komoly kálvária alakult ki, ám örömmel jelenthetem, ez mostanra véget ért. Hogy miként – na, ezt olvashatjátok el az alábbiakban!
Mi a legemlékezetesebb, határátkeléshez kapcsolódó karácsonyi élményed? Az első külföldön töltött karácsony? Az első hazautazás? Vagy ez lesz az első életedben – mit vársz tőle? Írd meg a hataratkeloKUKAChotmail.com címre! (és továbbra is várom a kedvenc receptedet is)
„Aki olvasta az előző részt, már kellőképpen felhúzta magát az angliai bankok packázásán. De bizonyára mindannyian arra vágyunk, hogy a történetnek boldog végkifejlete legyen. Lássuk!
Ezt egy bank sem gondolhatja komolyan az EU-ban?
A bankos hajcihőm október 3-ával kezdődött, amikor is aláírtam az egyik legnagyobb banknál a folyószámla nyitásához szükséges dokumentumokat, majd lefagyott a rendszer, tehát nem kaptam azonnal bankszámla számot.
Sok telefonálgatás után – mert ez az ország a telefonálgatásokról szól, bármit is akarjon intézni az ember – eljutottunk addig, hogy már a saját fiókom szóba állt velem, s kérték a szüleim nevét, majd édesanyám politikai pályafutása miatt további biztonsági ellenőrzést rendeltek el. WTF?
Azon nyomban elmagyaráztam nekik, hogy édesanyám csak VOLT politikus, már nyugdíjas. Erre érkezett a válasz, hogy a további kérdéseiket kiküldték nekem postán. Ekkor Anglia déli részén voltam, ők pedig Cambridge-be postázták a levelemet. Semmi gond, majd a barátaim felhívnak, ha megjött.
Érkezik a hívás, lefotózzák a 4 A/4-es oldalt. Elolvasom… fortyogok a dühtől. Hogy miért? A levél ezt tartalmazta többek között „továbbá kérjük, küldje meg az elmúlt 1 évében keletkezett fizetési bérszámfejtéséről (= itt payslip) szóló dokumentumok másolatát; ha ezek idegen nyelven – az angolhoz képest – íródtak, akkor kérjük, fordíttassa le egy fordító irodával, s annak másolatát küldje el részünkre…”
Költözz a bankod miatt, jeeee!
Hah, nem akartam hinni a szememnek, most ez komoly? Fordíttassam le? Meg otthoni fizetési papír? Mi van? (Hozzá kell tennem, hogy itt, Angliában, ha például bankot válasz, akkor elkérik az itteni banktörténetedet, ami teljesen normálisan cseng, de sajnos én még csak most jöttem, könyörgöm!)
Akkor még Anglia déli részén laktam a munkám miatt, de ennek hallatára tudtam, hogy egy megoldás létezik: vissza kell költöznöm abba a városba, ahol kiállították a NINO-mat (National Insurance Number), mert az is lassan több lesz, mint 3 hónapos, s tényleg sehol nem fogják elfogadni egyfajta lakcím-igazolásnak.
Persze ezt a naaaaagy bankot hagyom a fenébe, már panaszlevelet sem akarok írni nekik, mert azt nem tennék zsebre. Szóval felmondtam a munkahelyemen és ismét Cambridge-ben találtam magam (szerencsére gyorsan találtam itt is munkát, legalább ennyivel beljebb vagyok).
A nyakamba vettem a várost egy okostelefonnal. Beírtam a térképes alkalmazásba, hogy bank, s oda mentem, amelyikről még soha, de soha nem hallottam.
Bementem az elsőbe, elmondtam, hogy folyószámlát szeretnék nyitni, ahol közölték, hogy sajnos annyira elfoglaltak, hogy időpontot kell foglalnom. Sebaj, mentem egy másik picihez. Ott ugyanez várt.
Újra bepötyögtem a telefonomba, hogy bank, s elindultam. Ahogy gyalogoltam és nézegettem a kirakatokat, láttam egy magentásan és olyan bankosan kinéző kirakatot. „Saving”, „current account” a kirakatában.
Felnéztem, s lefordítva Szűz Pénz Bank volt kiírva. Hurrrráááá, ha még a térképapplikáció sem dobja ki, akkor ez annyira kicsi, hogy itt biztosan szívesen fogadnak.
Szinte behajítottam az ajtót az izgatottságtól. És lőn világosság vala: foglalkoznak velem, s természetesen azonnal tudnak nyitni nekem számlát. Juhuuuuu, ez az én napom, ez meg az én bankom!
Happy fi…om, akarom mondani happy end
Miután mindent sikerült elintézni, s csillogó szemekkel vártam a bankszámla-számomat, közli a hölgy, hogy az adataimat el kell küldenie a feletteseinek, ahol még leellenőriznek, s ha minden rendben, akkor jövő péntekre meg lesz a számlám.
Már szinte lukat beszéltem a hasába, míg megeshetett rajtam a szíve, s azt mondta, 4 nap múlva szerinte már használhatom is.
Ezt a lehetőséget már nem hagyhattam veszni, így naponta bementem személyesen érdeklődni, ezzel is mintegy demonstrálva, hogy vagyok, vegyenek komolyan, mert különben holnap is bemegyek.
És 4 nap múlva MEGNYÍLT A BANKSZÁMLÁM! Az enyém, a sajátom, ezt már nem veheti el senki! Annyira megkönnyebbültem, annyira boldog voltam, hogy amikor elhagytam a bank kirakatát, sikongva és ugrálva ünnepeltem egyedül Cambridge zsúfolt, belvárosi utcáján.
Mindig van remény, csak itt sokkal keményebbnek kell lennünk, különben se előre, se hátra. A következő misszióm a háziorvoshoz való regisztráció és a jogsim lecserélése lesz.
Köszönöm szépen a Határátkelő blog olvasóinak a kedves szavakat és a segítő szándékot! Soha nem vagy egyedül! ;)”
HÍRMONDÓ
Meglepő bevándorlási adatok Németországból
Közel harmadára csökkent a Németországba érkezett menekültek száma idén a tavalyi évhez képest. Több uniós állampolgár érkezik, mint menekült. A konkrét számokat itt találod.
Kik jártak jól a kivándorlással?
A határátkelésnek volt némi hozadéka az otthon maradottak körében is. Meg is nézzük, kinek mennyit jelentett!
A világ egyik legkülönlegesebb iskolája
Egy suli, ahová ezerszeres (nem elírás!!) a túljelentkezés, és egyáltalán nem véletlenül. Aki bejut, megcsinálta élete szerencséjét.
Határátkelő találkozó!
Tavaly azt írtam, hogy ha nem vigyázunk, lassan hagyomány lesz az év végi budapesti Határátkelő-találkozóból. Nos, nem vigyáztatok, az lett… A szervező idén is Digger, a lehetséges időpontok pedig: december 27., 28. Aki szeretne jelen lenni, az vegye fel vele a kapcsolatot emailben (janoshorvath65KUKACyahoo.com). Akár mind a két napot meg lehet jelölni, amelyik napra a legtöbb visszajelzés érkezik, azon lesz a találkozó délután 5-kor a Menzában, a Liszt Ferenc téren. Jelentkezési határidő dec. 20.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek