Amikor ezeket a sorokat írom (és ez magyar idő szerint péntek hajnal), immár biztos, hogy a Brexit hívei nyertek, azaz az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból. A kilépés egyik legnagyobb híve, a UKIP vezetője már lemondásra szólította fel David Cameron miniszterelnököt, akit ugyanakkor saját, de szintén távozás párti párttársai maradásra ösztönöznek. A font viszont akkorát zuhant, hogy elképesztő.
Ha az Egyesült Királyságban élsz, írd meg, mit gondolsz a referendum eredményéről, mit vársz, mit remélsz, mitől tartasz! A cím: hataratkeloKUKAChotmail.com.
Megszerezte a brit EU-tagságról tartott népszavazás voksainak többségét, 16,8 millió szavazatot a kilépést pártoló tábor, azaz véglegessé vált: a britek többsége azt szeretné, ha országa nem lenne az Európai Unió tagja. Korábban a BBC és az ITV azt jelezte előre, hogy a Brexit hívei 52-48 százalékos arányban nyernek.
London és Skócia volt a leginkább maradás párti, de Anglia északi része, valamint Wales egyértelműen a távozás mellett voksolt.
És egy kép, ami elég sokat elárul... A fiatalok többsége EU-párti, a 65 fölöttiek pedig... hát nem.
Ahogy az eredmények egyre inkább a távozást szorgalmazók sikerét mutatták, úgy zuhant a font több mint harminc éve nem tapasztalt mélypontra a dollárhoz képest. Magyar idő szerint reggel fél hat körül a fontot 1,35 dollár alatt jegyezték, legutóbb 1985-ben volt ilyen rossz a helyzet brit szempontból. (Jellemző, hogy a kereskedés kezdetén, amikor még inkább a maradást valószínűsítették, a font 1,50 dolláron állt.)
Sok brit nem is tudja, mire szavazott?
Legalábbis a Google keresési trendeket figyelő csoportjának Twitter-üzenetéből ez derül ki. A Google's Trends bejegyzése alapján helyi idő szerint éjfél körül, vagyis két órával a népszavazási urnazárás után 250 százalékkal növekedett a „mi történik, ha kilépünk az Európai Unióból?” kérdésre választ keresők száma.
A The Verge szerint a Google keresési adatai azt mutatják, hogy a tények hiánya nyilvánvalóan nem befolyásolta a szavazókat a döntésben.
Mit lép Skócia és Észak-Írország?
Ez az egyik nagy kérdés, hiszen ugye a skótok kifejezetten a maradás hívei (a 32 választókörzet mindegyikében a bennmaradás hívei kerültek többségbe), így nem meglepő, hogy a skót miniszterelnök már péntek reggel közölte, a brit EU-népszavazás eredménye nyomán Skócia újabb függetlenségi népszavazást tarthat.
Nicola Sturgeon, a kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője kijelentette: az eredményekből egyértelmű, hogy Skócia népe az Európai Unióban látja országa jövőjét.
A Sinn Féin, az Észak-Írországot kormányzó koalíció második legnagyobb pártja, a britellenes katolikus mozgalom vezető politikai ereje szintén népszavazást helyezett kilátásba „az ír sziget egyesítéséről”, miután Észak-Írországban 56 százalékos többségbe kerültek az EU-tagság hívei.
J.K. Rowling: ennek nem kellett volna megtörténnie
A Harry Potter-regények szerzője szerint David Cameron öröksége az lesz, hogy nem csak az Európai Unióból lép ki Nagy-Britannia, de Skócia is az Egyesült Királyságból. J.K. Rowling Twitter-üzenetében úgy fogalmazott: „egyiknek sem kellett volna megtörténnie”.
Mi lesz David Cameronnal?
Eközben az EU-tagság feladásáért kampányoló legnagyobb brit politikai párt, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) vezetője azt mondta, június 23-a „Nagy-Britannia függetlenségi napjaként fog bevonulni a történelembe".
Nigel Farage egyúttal ütemtévesztés nélkül azonnali lemondásra szólította fel a maradás mellett kiálló konzervatív párti miniszterelnököt. David Cameront ugyanakkor 84 pártbéli képviselőtársa nyílt levélben kérte a maradásra, mondván, „ez a kötelessége".
Érdekes módon a levelet aláírók között van a kilépéspárti, sokak által Cameron-utódnak tartott Boris Johnson, London előző polgármestere és a szintén Brexit-hívő Michael Gove igazságügyi miniszter.
UPDATE: Közben a brit külügyminiszter azt mondta, David Cameron kormányfő nem mond le. Philip Hammond a Sky Newsban úgy fogalmazott, a kormányfő "világossá tette, hogy bármi is lesz a referendum eredménye, továbbra is ellátja feladatát. Az országnak folytonosságra és stabilitásra van most szüksége."
UPDATE 2: Lemondott...
David Cameron a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal előtt, a végén már könnyeivel küszködve felolvasott nyilatkozatában közölte: a következő hetekben és hónapokban miniszterelnökként mindent megtesz „a hajó stabilizálása” érdekében, de nem hiszi, hogy helyénvaló lenne, ha „kapitányként” ő akarná irányítani országát annak további útján.
A brit kormányfő közölte azt is, hogy távozási szándékáról péntek reggel tájékoztatta II. Erzsébet királynőt. Úgy fogalmazott, hogy az EU-társállamokban élő britek, illetve a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok életkörülményeiben nem lesznek „azonnali” változások, és „kezdetben” nem változnak azt utazási és az áruforgalmi feltételek sem. (További részleteket itt találsz.)
Mi lesz Európában?
Ez az, amit senki sem tud (még pontosabban: ezt sem tudja senki). Egyelőre annyi biztos, hogy szombaton Berlinben az Európai Unió alapító országainak külügyminiszterei összeülnek, hogy megvitassák a helyzetet és a következményeket – jelentette be a dpa német hírügynökség.
A német külügyminisztérium vendégházában, a Villa Borsigban rendezendő tanácskozáson Németország, Franciaország, Olaszország és a Benelux-államok diplomatái vesznek részt. 1957-ben ez a hat ország alapította az Európai Gazdasági Közösséget, az Európai Unió elődjét.
Mi lesz a magyarokkal?
Nyilván ez a minket egyik leginkább érintő és érdeklő kérdés. Az talán kevéssé valószínű, hogy a már Nagy-Britanniában élő uniós állampolgároknak bármilyen változásra kellene számítaniuk, azért bőven érheti fájó kellemetlenség az országban élő, vagy ott munkát vállalni kívánó magyarokat.
Az Index európai bizottsági forrásai sem tartottak pár napja valószínűnek komolyabb változást, Norvégia például úgy lehetett az EU-s piac résztvevője, hogy a szabadkereskedelem fejében szabad letelepedést és munkavállalást biztosít az uniós polgároknak.
Nem lenne meglepő, ha a britekkel szemben is ilyen feltételt szabna Brüsszel. Márpedig az uniós piachoz való hozzáférés még a kilépéspártiak számára is kiemelten fontos ügy, szóval nem zárható ki teljesen, hogy London nem lesz túl szigorú e téren.
Sokkal valószínűbb azonban, hogy jelentős változás lesz: a kilépéspártiak ugyanis azt akarják, hogy az uniós állampolgárok ne vegyék el a britek munkáját.
Bár gazdasági elemzések szerint a bevándorlás alapvetően jó Nagy-Britanniának, a döntés nem a száraz adatokon, hanem a közhangulaton fog múlni. Így tehát nehéz elképzelni, hogy a kilépéssel nem járna szigorítás.
Ez rossz hír, mert a nem európai uniós munkavállalókra vonatkozó brit szabályozás szigorú: a Nagy-Britanniában dolgozó uniós munkavállalók háromnegyede nem felel meg a vízumkritériumoknak, derült ki az Oxfordi Egyetem kutatócsoportjának számításaiból. Sőt, a jövő áprilisra tervezett szabályváltozásokkal ez az arány 81 százalékra nőne.
A mostani szabályok szerint egyrészt a munkaerőhiánnyal küzdő szektorokban, másrészt a felsőfokú végzettséget megkövetelő, és évi legalább 20 800 fontot fizető állásokra adható ki munkavállalói vízum.
Jövő áprilistól a „tapasztalt munkavállalókra” már 30 ezer fontos limit vonatkozik majd (ez alól a 25 éven aluliak és a friss diplomások képeznek kivételt). Emellett fix állásajánlat kell a vízumhoz, tehát nem lehet csak úgy kimenni szerencsét próbálni.
Sokan elbuknának a vízumrendszeren
A 20 és 34 év közti kelet-közép-európai gazdasági migránsok harmada a vendéglátásban, negyede a feldolgozóiparban vállal munkát. Jóval kevesebben dolgoznak a bankszektorban (13 százalék), az egészségügyben és oktatásban (7,5 százalék) és az építőiparban (5 százalék).
A vízumrendszer kiterjesztése pedig pont azokat a szektorokat érintené a legsúlyosabban, ahol a legtöbb kelet-közép-európai dolgozik. A vendéglátásban (hotelekben és éttermekben) dolgozó uniós munkavállalók 94 százaléka nem kapna vízumot, de az építkezéseken és az iparban dolgozóknál is 75 százalék fölötti, az egyéb szolgáltatok terén pedig 85 százalék az arány.
Még a bankszektorban dolgozó uniós polgárok háromnegyede sem teljesíti a követelményeket, pedig az eléggé jól fizető és magas végzettséget igénylő szakma.
"Félünk, nem tudjuk, mi lesz"
A Financial Times a napokban a legnagyobb közép-európai közösségnek számító lengyelekre koncentrálva írt a kérdésről. „A britek azt hiszik, hogy mi, a bevándorlók vesszük el az ő munkájukat. Pedig nem sokan dolgoznának olyan körülmények között, mint mi” - mondta például a lapnak a kiszállítóként dolgozó, 32 éves Arkadisz Madejski.
„Félünk, nem tudjuk mi lesz. Két gyerekem jár itt iskolába, itt fizetem az adót, nem dobhatnak csak úgy ki” – jegyezte meg az InfoRádió szerint a 32 éves Karolina Kula bolti dolgozó.
Bár a nagy-britanniai lengyelek kétharmada aggódik a lehetséges Brexit miatt, a lengyel kormány örülne annak, ha valamilyen okból hazamennének, mert, mint a miniszerelnök-helyettes elmondta: honfitársai egytizede vándorolt el az utóbbi évtizedekben
Mit mondott Orbán Viktor?
A magyar miniszterelnök a napokban kormánya nevében fizetett hirdetésben biztatta a brit szavazókat arra, hogy szavazzanak az Európai Uniós tagságra. Vajon mit gondol most, hogy kiderült, a többség mégis a távozás mellett tette le a voksát?
„A döntés az Önöké, de szeretném, ha tudnák, hogy Magyarország büszkén áll Önök mellett az Európai Unió tagjaként” - állt a hirdetésben, amely alatt Orbán Viktor aláírása, felette a magyar címer, mögötte pedig a magyar zászló volt látható a Daily Mail hétfői kiadásában.
Hiába az erőfeszítés, a brit szavazók a távozás mellett voksoltak. A Kossuth Rádióban péntek reggel a végeredmény kapcsán a magyar miniszterelnök azt tartotta a brit népszavazás legnagyobb tanulságának, hogy Brüsszelnek meg kell hallania az emberek hangját.
Orbán Viktor szerint elemezni kell, milyen ügyek voltak meghatározóak a brit EU-tagság vitájában. A magyar miniszterelnök úgy látja, a meghatározó erejű kérdés a bevándorlás volt. A britek keresték arra a kérdésre a választ, hogyan tudnak ellenállni a modern kori népvándorlásnak.
Itt tartunk tehát most. Értelemszerűen a helyzet sokat változik és változhat még a következő órákban és napokban, de vitaindítónak talán elég ez a helyzetjelentés szerű poszt is. Most pedig ti jöttök.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek