A határátkelés alaptételeinek egyike, hogy nem váltjuk át forintra a külföldön megkereshető összegeket, hiszen azokat ott is kell elkölteni. Ákos eddig két posztot írt ide angliai kiköltözéséről és az első időszakról, most jöjjön a harmadik felvonás, amiben azért az árakról is szó lesz – méghozzá egész érdekes eredménnyel.
Magyarország 2.0 – a Határátkelő második pályázata, melynek célja Magyarország újratervezése. Te min változtatnál, milyen jó külföldi tapasztalatot építenél be? Nem csak határátkelők írhatnak – a pályázatról minden tudnivalót megtalálsz ide kattintva! A cím: hataratkeloKUKAChotmail.com.
VÁLTOZÁS! Mivel sokan kértétek, a határidőt június végéig meghosszabbítottam, szóval nyugodtan lehet még írni!
„Mivel pozitívnak ítéltem meg a visszajelzéseket, ezért bővebb leírással jelentkezem a mostani alkalommal is.
Elkezdtem apránként összegyűjtögetni és helyükre illeszteni a puzzle darabokat, melynek egy fontos részét jelentette az (National Insurance) NI-szám megszerzése. Erről feltehetően ti már többet tudtok, mint én akkor, de azért röviden leírom a folyamatot magát.
Az NI-szám megszerzése
Az NI-szám nem más, mint az itteni társadalombiztosítási azonosító, ami munkavállalás és orvosi ellátás esetén jön jól. Fontos megjegyezni, hogy az azonosító megléte nélkül is el lehet kezdeni dolgozni, viszont akkor extra levonásokban részesül a fizetésünk, ezeket azonban vissza lehet igényelni az NI létrehozását követően, egyszerűség kedvéért javasolt úgy munkába állni, hogy már elintéztük a papírmunkát.
Az instrukciókat bárki megtalálhatja az interneten magyarul és angolul egyaránt, így inkább csak a személyes élményeimet osztom meg. Az egyedfejlődés valamely szakaszának következtében a telefonhívások kezdeményezése eddig sem volt erős oldalam és ezután sem lesz, úgy fogalmaznék, hogy ha van rá más mód, akkor kerülöm.
Mivel NI-interjú időpontra csak telefonon lehetett jelentkezni, így rátaláltam egy szolgáltatásra, akik az e-mailben közölt információk alapján elintézik az adatközlést és időpontfoglalást.
Magam sem vagyok biztos benne, hogy megérte-e azt a £30 befektetést, viszont ezt követően minden simán és gördülékenyen ment. Az interjúra megérkezve szembesültem azzal, hogy milyen mennyiségben és diverzitásban érkeznek ide az emberek.
Elindult a Határátkelő Instagram-oldala, gyere és kövesd te is! Jobbnál jobb képek és exkluzív tartalom vár a világ minden tájáról!
Minden bőrszín és nyelvtudás képviseltette magát egy helyen relatíve hangosan, ez egybeolvadva egy nagyon karakterest élményt biztosított. Maga az interjú nekem 2 percet vett igénybe és az akkurátusan összekészített papírjaim közül csupán egy (nem a nevemre szóló) közüzemi számlát kértek, majd lemásolták az útlevelemet és már szabadulhattam is. Összességében pozitív élményként marad meg, de mindenképp érdekes volt.
Hazaút: 35 ezer forint és 7 óra
Ezt követően félig tervezetten hazalátogattam, a videóban végigkövethetőek az út fontosabb állomásai, valamint az egész folyamat időigényét lemértem, mintegy referenciaként visszautalva az általam feltételezett 6 órát megcélzó időtartamra.
Lényegében sikerrel jártam, hiszen kicsit több, mint 7 óra alatt értem be a belvárosba és most nem szerettem volna lekésni a gépet, így több, mint 2 órával hamarabb kiértem a repülőtérre, ami nem jellemző rám.
A táblázatban összefoglaltam az egyes felmerülő költségeket is, így tulajdonképpen 35 ezer forintból és 7 óra alatt haza is tudtam érni. Természetesen előre megtervezett utazások esetén a repülőjegy ára lehet lényegesen kevesebb is, mindenesetre én egészen elégedett vagyok vele.
Valamint ezelőtt én csak egyszer próbáltam, de a városba bekerülésre talán a leggyorsabb módszer a 200E busz, valamint a MÁV vonatok kombinációja, városon belül rettentő gyorsnak érződött a vonat. Aki mindezt mozgóképek formájában is szeretné átélni, annak ajánlom a videó fogyasztását.
A bankszámlanyitás nehézségei
Egy másik méretes darab, ami még hiányzott a képből az nem más, mint a bankszámlanyitás. Bevallom férfiasan, hogy egészen addig halogattam a kérdést, míg el nem értem a nevezetes pénteki naphoz, melyet követő kedden már a havi kifizetésem forgott kockán, érthető módon megmozgattam hát minden követ.
Nem szeretném, ha reklámként jönne át, így nem nevezem nevén a gyermeket, de az egyik piros bankhoz betérve döbbentem rá naivitásom határtalanságára. Gondoltam én, hogy bemegyek és nyitok egy bankszámlát, amit eddig én egy természetes hétköznapi cselekedetnek feltételeztem.
Csak időpontfoglalást követően tudnak velem beszélni, ez még rendben is volna, de időpontot pedig 2 hétnél korábbra nem kaphattam. Felkerestem másik két fiókot is még a pirosak közül és végül azt a javaslatot kaptam, hogy nyissak bizony neten, mert oda nem kell időpont és hamar megvan (amúgy, hogy erre miért nem gondoltam magamtól).
Ennek a kimenetele az lett, hogy az online regisztráció 3 évre visszamenőleg kért tőlem UK címet, amivel másfél hónapja érkezvén még nem rendelkeztem. Totális elkeseredettségemben gondoltam végigtelefonálom az elérhető fiókokat időpont után kutatva, az első hívásommal 18 perc alatt sem jutottam át a központirobothölgyön, így feladtam.
A következő telefonálással viszont olyan sikereket könyvelhettem el, melynek eredményeként az az információ került átadásra, hogy én ha 1 éve nem rendelkezem helyi címmel, akkor ne is nagyon gondolkozzak, mert nem fogok sikerrel járni. Itt érzek némi ellentmondást a közölt információkban, de ezt most ne firtassuk.
Felkerekedtem hát egy szombati napon és az elém kerülő bankokban próbálkoztam a bankszámlanyitogatással. Meglepetésemre segítőkészebbnek bizonyultak, mint ahol eddig jártam, de itt pedig nem tudtam kellően igazolni a lakcímemet, ez már egy jogosabb pont, hiszen hivatalosan én még nem laktam sehol, nem jöttek számlák a nevemre és nem voltam lakhatási szerződésben sem feltüntetve.
A kipróbált 4-5 bank közül egyben kaptam lehetőséget arra, hogy a munkáltató segítségével igazoljam a lakcímemet, ami a számlanyitáshoz szükséges (másik igazolásnak elfogadták az NI számról értesítő papírt).
Ezt hétfőn el is intéztem, kedd reggelre kaptam időpontot és ugyancsak kedd reggelre a HR-en leadtam a bankszámlaszámomat, így a keddi ámokfutás eredményeként avanzsáltam magamat az aktuális havi kifizetésre.
Igen, tisztában vagyok vele, hogy vannak alternatívák bankszámlanyitásra, melyek főként elektronikus alapon működnek és csak bescannelt dokumentumokat kérnek az embertől.
Ez volt a legvégső megoldási lehetőségem, de egyfelől nem akartam elhinni, hogy nem tudok nyitni egy bankszámlát a normál úton, másfelől pedig szerettem volna credit kártyát is kapni, azt pedig csak fizikai banktól kaphatok, ha jól gondolom, bár ebben nem vagyok teljesen biztos. Mindenesetre sikerült.
Magyar és angol árak
Ha már Magyarországon jártam, gondoltam végzek egy felületes ár-összehasonlítást, ennek eredményét minden további kommentár nélkül itt hagynám.
Csak egy rövid kommentár (mégis), a termékek kiválasztását nevezzük szúrópróbaszerűnek, valamint maga a metódus úgy nézett ki, hogy bementem egy hipermarketbe kinn és itthon is, szerencsére van egy, ami mindkét helyen stabilan megtalálható és az éppen aktuális árakat jegyeztem fel.
Tudom, hogy nem reprezentatív, nem tudományos, viszont annyiban számomra érdekes volt, hogy amikor én kiköltözni készültem, nagyjából a 2-3 szoros árakra gondoltam, viszont egy átlaggal számolva lényegesen ez alá is be lehet menni.
Kevésbé elszomorító a helyzet, mint hittem. A táblázat értelmezéséhez még annyit, hogy a különbség szerint került rendezésre, legfelül azok a termékek, amik olcsóbbak kinn, egészen a lényegesen drágábbakig legalul.”
Hírmondó
Ismét gyorsulóban az elvándorlás Ausztriába
Csak májusban közel 5000 magyar ment munkát vállalni a szomszédba, azaz átmeneti csökkenés után újra lassú emelkedés figyelhető meg. Közel 30 ezer ember ingázik becslések szerint. Májusban 74 380 magyar állampolgárt foglalkoztattak hivatalosan Ausztriában, ami 4864 fővel több, mint egy hónappal korábban. Az előző év májusához képest a növekedés 6778 fő, ami magasabb, mint ami az előző hónapokban volt jellemző. Újra lassú emelkedés figyelhető meg, a kivándorlás a jelek szerint ismét gyorsulóban van. További részleteket itt olvashatsz.
Furcsa helyzetben jön a Balaton ünnepe
Miközben minden arról szól, hogy a munkaerőhiány miatt komoly gondok lesznek idén nyáron a Balatonnál, ne feledkezzünk meg arról sem, hogy ezen a hétvégén hivatalosan is megnyitják a strandszezont. Éppenséggel nem lesz könnyű menet az idei nyár, hiszen várhatóan minden rekordot megdönt a szakképzett munkaerő nyugatra vándorlása. Ráadásul a balatoni kiskereskedők és vendéglátósok többsége számít arra: forgalomcsökkenést hozhat a vasárnapi nyitva tartás újbóli bevezetése, illetve strandi szolgáltatók esetében például egyes strandok fizetőssé válása. A teljes cikkért ide kell kattintani.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek