Magyarország mostanában döbben rá, hogy valami hiba van a kréta körül, hiszen egyre több területen van szakemberhiány, a gazdaság területén is érkeztek már jobb hírek, a határátkelés pedig a leginkább visszafogott felmérések szerint is minimum beállt egy állandó szintre. Eközben egyre többen élnek egyre hosszabb ideje már külföldön (jó és rossz) tapasztalatokat szerezve. E két dologból állt össze a Határátkelő most induló második pályázata, a Magyarország 2.0 ötlete.
Tavaly nagy sikerrel futott a Magyarország és én sorozat, amelyre több mint félszáz írás érkezett a szülőföldhöz fűződő kapcsolatról. (Egy összefoglaló jellegű posztot itt találhattok róla.) Már akkor is terveztem, hogy lesz egy második pályázat is, és nagyjából az is megvolt, hogy mi lenne a témája.
Magyarország újratervezése.
Nem csak és elsősorban azért, mert mostanában akadnak gondok a szakemberhiány, a gazdaság teljesítménye és az elvándorlás körül rendesen, sokkal inkább azért, mert úgy gondolom, immár eltelt annyi idő a határátkelés igazi beindulása óta (már a blog is 5 éves lesz nyáron), hogy sokan tudnak, tudtok leülepedett tapasztalatokat, jó és rossz gyakorlatokat megosztani.
Nagyon leegyszerűsítve tehát a Magyarország 2.0 arról szól, hogy mit hoznátok haza a jó külföldi tapasztalatok közül, legyen az oktatás, egészségügy, gazdaság, az emberek hozzáállása, a munkahelyi előrejutás, vagy akár a kultúra területe.
Mi az, ami jó példa, amit érdemes lenne meghonosítani Magyarországon? Min kellene változtatni az országban ahhoz, hogy előrébb jusson? Írhattok átfogó jellegű írásokat, de lehet szó akár egy-egy részterületről.
Nem feltétlenül kell nagy dolgokra gondolni, lehet olyasmi is, amit könnyen és akár kevés pénzből meg lehetne valósítani Magyarországon is (hogy egy örökzöldet említsek: ügyintézés egyszerűsítése), csak éppen még senkinek nem jutott eszébe, vagy senki nem vágott bele.
Ami nagyon fontos: NEM érdekel a pártpolitika, NEM érdekel az, hogy ki tehet a kialakult helyzetről, kit kellene hova elzavarni (tehát nem politikai kinyilatkoztatásokat várok, ezeknek nem kívánok teret adni) – a jó gyakorlat érdekel, a hétköznapokat jobbá tévő ötletek.
Természetesen nem csak külföldön élők írhatnak, hanem olyanok is, akik Magyarországon élnek, de van ötletük a változtatásra.
Hiszek abban, hogy sok jó ötlet érkezik majd, és ezekből akár egy egész átfogó elképzeléssorozat is összeállhat a végén.
Tervezzük újra közösen Magyarországot!
A tudnivalók
Formai megkötés a tavalyi pályázathoz hasonlóan minimális van csak: a szöveg legyen minimum 500 szó (ez körülbelül másfél gépelt oldal), hosszabb természetesen lehet, és külön megköszönöm, ha tudtok képet is küldeni mellé, ami szerintetek jól illusztrálja a történetet.
Szintén a Magyarország és én pályázathoz hasonlóan most is két győztest hirdetünk, az egyik a közönségszavazás nyertese lesz, a másikról pedig teljesen önkényesen a Határátkelő dönt.
Szavazni a posztok alatt elhelyezett szavazómodulban és a Facebookon az írásoknál lájkokkal lehet majd.
A győztesek nyereményt is kapnak, azt azonban, hogy ez mi lesz, egyelőre nem árulnám el, ez maradjon még titok egy picit (a tavalyi nyereményről itt olvashattok egyébként, ha valakit ez motivál).
A cím a szokásos hataratkeloKUKAChotmail.com, a tárgy mezőbe írjátok oda, hogy Magyarország 2.0.
Az írásokat közép-európai idő szerint június 19-én éjfélig várom, de az addig beérkező írások már elkezdenek megjelenni.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Az utolsó 100 komment: