Méghozzá egy Hollandiában élő, magyar-holland vegyespáros magyar tagjának tolmácsolásában. Nanáék éltek egy ideig Magyarországon is, ő pedig a minapi felhívás nyomán megírta, hogyan is látta az ő párja a magyar életet, mi volt neki furcsa, milyen pozitív (és negatív) élményekkel gazdagodott.
Ha te is egy vegyespáros tagja vagy, írd meg a tapasztalataid! Milyen örömök és nehézségek merülnek fel egy ilyen kapcsolatban, illetve a párod milyennek látja Magyarországot, a magyarokat! A cím: hataratkeloKUKAChotmail.com
„Olvastam a posztotokat egy Magyarországon élő amerikai tapasztalatairól, és gondoltam, megosztom veletek az én párom tapasztalatait. Mi magyar-holland páros vagyunk és pár éve költöztünk el Magyarországról.
Disznóvágás és gasztronómia
Disznóvágást (szerencsére) nem látott, és én is csak egyszer életemben. Viszont párszor bográcsoztunk és pálinkáztunk a családdal, barátokkal, ami nagyon tetszett neki.
Körülbelül 2 éve kaptam születésnapomra egy komplett bográcskészletet (magyar hetek voltak egy áruházban, ahol minden kelléket be lehetett hozzá szerezni).
Neki a főzős-pálinkázós programok nagyon bejöttek, néha itt is összedobok valami magyarosat a kertben, csak pálesz nélkül.
A mi családunkban a karácsony az evésről szól, és főleg halat készítünk. Itt is tartom ezt a szokást, amit neki nehéz volt megszoknia, de elfogadta. A hollandok viszont nem karácsonykor ajándékoznak, hanem Mikulás napján, amit viszont nekem volt nehéz megszokni.
Cigaretta
A cigi ugyanúgy feltűnt neki is - most pedig itt nekem. Itt alig dohányoznak, és azok is inkább a 18-20 évesek vagy az idősebbek, akik már meg sem próbálják abbahagyni. Budapesten mindig dohányzott valaki körülöttünk, még terhesen is.
A nyelv
A nyelv neki is nagyon nehéz, és csak „vészhelyzet-szókincse” van, mint például: a számlát kérem; igen; nem; köszönöm és sör. Nem is próbálja megtanulni, még a gyerekektől sem, bár 1-2 szó, kifejezés ráragad, mint amilyen a fogmosás vagy a „nem szabad”.
Korrupció
Ami a párom listáján szerepel még, és érdemes megemlíteni, az a korrupció, amivel pozitív és negatív formában is találkozott.
A negatív persze a rendőrökkel volt (mert úgy vezet, mint egy rutinos taxisofőr, és párszor előfordult, hogy igazoltatták).
A pozitív pedig az volt, hogy mindig kedvezményesen ettünk a közeli kínai étteremben (ami azóta sajnos bezárt), mert nem kértünk számlát, vagy ha lebeszéltük a taxissal (akkor még belementek), akkor olcsóbban vitt el valahova és nem kapcsolta be az órát.
Az egészségügy
Egyszer sajnos volt szerencsénk egy kórház sürgősségi osztályához, ahol teljesen kiakadt azon, ahogyan kezelik az embereket. Mintegy 3 órát vártunk és ezalatt senki nem bent be és nem jött ki, csak egyetlen kellemetlen nővér, aki odadobta, hogy: „Várni fognak még vagy 3 órát...”.
Így aztán inkább elmentünk privát röntgenre, ahol viszont egy nagyon kedves, szimpatikus orvos fogadott. Így ezek után mindig mindennel privát orvoshoz mentünk, ami neki szokatlan, mert itt Hollandiában mindenki normális, korrekt ellátásban részesül, és a hálapénz nem létezik.
Bürokrácia és munkahelyi tapasztalat
A bürokrácia útvesztőin is kész volt, amikor az autó parkolási papírjait vagy a gyermekünk anyakönyvi kivonatát intéztük. Itt átláthatóbb a rendszer – legalábbis szerinte, mert ezzel meg én tudnék vitatkozni...
Sajnos találkoztunk „rasszizmussal” is. A Kelenhegyi úton béreltünk egy lakást, ahol az egyik szomszéddal annyira elmérgesedett a helyzet, hogy feljelentettük, amiért kárt tett az autónkban.
Azt az embert zavarta, hogy egy külföldi költözött a házba, és ezt többször ordibálva kifejtette nekem. Így hamarosan el is költöztünk onnan.
Dolgozott magyar közegben is, és nem sok jó tapasztalattal. Aki kicsit kitűnik vagy más akar lenni, azt inkább büntetik, mint támogatják. Ebben sajnos egyet kell értenem vele.
+1
A párom nagy vizslarajongó. Amikor elköltöztünk, hoztunk magunkkal egy igazi magyar vizslát is! Nem tudom, létezik-e jelenleg ebadó, de őt anno nagyon szórakoztatta, hogy Magyarországon nem kell adózni a kilenc őshonos magyar kutyafajta után, ha az rendelkezik törzskönyvvel.
Ami pedig a személyes jövőnket illeti, nem tervezzük, hogy visszaköltözünk, évente legalább egyszer odautazunk az egész családdal, én pedig néha hazaugrom 1-2 napra, mert nagyon hiányoznak a barátaim, a Szimplakert, a kakaóscsiga, és a Traubi. :)”
(Fotó: pixabay.com/Chiemsee2016)
HÍRMONDÓ
avagy az elmúlt 1-2 nap legérdekesebb, legfontosabb, határátkelőket érintő hírei pár mondatban (a linkekre kattintva elolvashatjátok a teljes posztokat).
Nemzetbiztonsági kockázat az orvoselvándorlás?
Az orvosok és ápolók hiánya miatt több magyar kórház működésében is nehézségek jelentkezhetnek, márpedig ez komoly kockázatot jelent – vélte Ujhelyi István Európai Parlamenti képviselő. Az MSZP alelnöke szerint jelenleg több mint ezerhétszáz magyar orvos dolgozik az Egyesült Királyságban. Az MSZP alelnöke szerint a magyar egészségügy helyzete és az orvosok, szakdolgozók tömeges kivándorlása immár nemzetbiztonsági kockázatot jelent.
A kormány viszont úgy látja, hogy öt év alatt megduplázódott a pályakezdő rezidensek száma, nagyrészt a Rezidens Támogatási Programnak köszönhetően, melyre 5 milliárd forintot fordítottak 2011 óta.
A brit titkosszolgálatot aggódik
Az egész Európai Unió stabilitását veszélybe sodorhatja, ha a brit népszavazáson a távozás mellett voksolnak az emberek – fejtette ki a brit titkosszolgálatok két egykori legmagasabb rangú vezetője egy közös cikkben.
Lord Jonathan Evans, a brit elhárítás (MI5) volt igazgatója és Sir John Sawers, a külső hírszerző szolgálat (MI6) előző vezetője a The Sunday Times című lapban fejtette ki azt a véleményét, hogy ha Nagy-Britannia az EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás eredményeként távozna az unióból, az rendkívüli mértékben destabilizálná az egyébként is gazdasági bajokkal, migrációs válsággal küszködő, és „a feléledő Oroszországgal” szembesülő Európai Uniót.
Kicsoda London új polgármestere?
A 45 éves, házas, kétgyermekes Sadiq Khan pakisztáni bevándorlók gyermekeként született, az első muszlim a londoni városháza élén. Szülei nem sokkal a születése előtt emigráltak Pakisztánból. Sadiq Khan már Londonban született, 1970-ben. Ő volt az ötödik a nyolc gyermek közül, a család egy három hálószobás lakásban élt.
Az ügyvédi pályát 2004-ben hagyta el a politika kedvéért. Gordon Brown kormányában a Közlekedési Minisztériumot irányította. (Akit pedig érdekel, ide kattintva az is kiderül, miért nem jár a Liverpool meccseire.)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Az utolsó 100 komment: