A mai poszt különleges körülmények között született, egy segítséget kérő levélből indult (az érdeklődő most kezd dolgozni Hágában, és praktikus tanácsokat kért, különös tekintettel a lakhatásra), amire Kriszti olyan részletes választ írt, hogy úgy gondoltam, kár lenne, ha mások nem olvashatnák. Ezért ha néha töredezett a poszt, vagy ugrál kicsit, az nem a szerző hibája, hanem a műfajból adódik. Kérlek, ennek fényében olvassátok!
(fotó: N. Winslow)
„Én Frieslandban (Leeuwarden mellett) laktam egy darabig, most még pár hétig Amszterdamban (aztán költözöm Milánóba...). Jártam Hágában, nekem nagyon tetszett főleg a tengerparti rész, és több kollégám is onnan járt be Amszterdamba.
A 30 százalékos szabály
A 30 százalékos szabály egy, a külföldről érkezett munkavállalóknak kitalált kedvezmény. Mindenféle feltételeknek meg kell felelni, de ha ezek megvannak, akkor meghatározott ideig ennyi adókedvezményt kaphatsz. Tulajdonképpen ezzel akarják kompenzálni azokat a költségeket, melyekkel egy külföldi itteni munkavállalása jár.
Ez nagyon szuper dolog, azt kell tudni, hogy nem mindig adjak meg, még akkor sem, ha a cég megpályázza. Nekem először nem akarták (mert már a munkakezdés előtt az országban éltem pár hónapig), de a cégem megfellebbezte párszor és végül fél év elteltével visszamenőleg is kifizették.
Az nem csoda, hogy nehéz róla konkrétumot találni, ugyanis minden évben felülvizsgálják és megváltoztatják (idővel meg akarják szüntetni = évről évre egyre kevesebb lesz... :( ).
Függ az életkortól (!!), én most lettem 30 decemberben és januártól sokkal kevesebb lett (gyakorlatilag lement 10 százalékra). Igen ám, de a döntésről a cégek csak az adóév végével értesültek, úgyhogy most havonta fizetgetem vissza a különbözetet, mivel januártól áprilisig még a régi fizetést kaptam. Mindemellett eléggé korrektek mindenben.
A szabadság, amit adnak, az fizetett, a nem fizetettet nem szokták beleírni a szerződésbe. :) Minden cégnél más extrákat adnak, nálunk magánnyugdíjat, meg TB-t fizettek, meg minden nap uzsonnát… mindezzel érdemes a cég HR-esét megkeresni.
Alkudozni lehet, én elfogadtam az első ajánlatot, igaz, én közöltem, mennyit szeretnék, és azt meg is adták, de közben is lehet alkudozni, például ha már ismernek és letettél valamit az asztalra.
Közben érdemes a LinkedIn-en fejvadászokkal kapcsolatba lépni, én hetente kapok ajánlatokat, ami jó, mert amint alkudozásra kerül sor, legalább van valami kártya a kezedben.
Lakásbérlés
Na, ez a nem mindegy Hollandiában. Az nagy segítség, ha a cég biztosít szállást mondjuk az első hónapra. Ha nem, akkor érdemes Facebook-oldalom vagy az Airbnb-n keresgélni.
Amire nagyon oda kell figyelni, hogy csak olyat bérelj, ahol regisztrálhatsz. Van valami szabály, hogy hány négyzetméreten hány ember lakhat, úgyhogy a szobabérlés necces tud lenni. Illegálisan ugye semmit sem érdemes csinálni, én azt javaslom, inkább fizessen az ember többet, de legyen minden az előírások szerint.
Én azon nem is gondolkodtam, hogy összeköltözzek idegenekkel, főleg, mert van egy kutyám, és mert gimis korom óta osztozkodtam, amiből 15 év pont elg is volt.
A jó hír, hogy Hágában valamivel olcsóbb az élet és a lakásbérlés, én Amszterdamban nagyon jó helyen (Westerpark mellett) bérelek egy egyszobás lakást (nagy nappali konyhával, hálószoba, nagy fürdőszoba + kert), havi 1100 euró + számlák. Ez elég jó ár.
A lakáskeresés rettenetes, én azt csináltam, hogy kinéztem azokat, amelyek tetszettek, írtam az ügynökségnek, hogy pontosan mit szeretnék és mennyiért, utána az ügynökségek kerestek engem az ajánlatokkal.
Ha már itt van az ember, érdemes személyesen is bemenni az ügynökségekhez, gyakran vannak olyan lakások, amiket még nem tettek fel a netre. FONTOS: vidd magaddal a szerződésed, legyen bankszámlád és BSN-számod, és MINDEKÉPPEN említsd meg, ha érvényes rád a 30 százalékos szabály!
Amszterdamban akkora a verseny, hogy egy-egy jó helyen és jó árban lévő lakásra több tucat versenyzővel kell megküzdeni. Az én taktikám, hogy eleve már az összes papír kéznél van, illetve beszkennelve a gépemen, plusz vittem referenciákat az előző főbérlőimtől is.
Nekem ugye teljes lakás kellett, bútorozottan, és az is szempont volt, hogy el tudjak szállásolni benne egy-két embert alkalomadtán, amikor jönnek a pajtik meg a család látogatóba.
A bútorozott lakás ritka, mint a fehér holló, itt úgy adják ki őket, hogy még padlóburkolat sincs sokszor, se mosógép, se hűtő, semmi. Ha van bútorod és a céged fizeti a szállítást, és mondjuk tudod, hogyan kell lerakni egy laminált padlót, az szuper, ez esetben rengeteg pénzt spórolhatsz, már 600 euró is reális ár Hágában egy egész lakásért. Ha valamiért lakótársakra vágysz, és szobát bérelnél csak, akkor a kamernet.nl oldalt tudom ajánlani.
Lakást csak ügynökségen keresztül lehet (és érdemes) bérelni, viszont egyhavi lakbért elkérnek díjként, ami persze pénzkidobás… kaució egy vagy két hónap (búrozottért általában utóbbi), amit utána visszaadnak, DE nem egyből, hanem kis késéssel, kiköltözés után utalják (legalábbis remélem, mert én most költözöm…).
A számlák
Internet: havi max 50 euróért már kapsz kombinált csomagot a UPC-től (most Ziggo néven fut a cég...), amiben van TV, internet meg telefon. Vannak más cégek is, nekem a UPC bejött, gyorsan reagálnak mindenre és mindent beszereltek.
Víz, villany, gáz: ezekért átalányt fizetek, amit úgy számolnak ki, hogy megnézik az előző lakó átlagos fogyasztását, amikor beköltözöl regisztrálni kell magad. Ebben az ügynökség segíteni fog. Mindig küldenek emailt vagy papírt, amire az óraállást kell beírni. Az én esetemben a lakásban előtte egy ember lakott, mi ketten költöztünk, úgyhogy felhívtam őket és megbeszéltem velük, hogy pár hónap után beolvasom nekik az óraállást, és az alapján újrakalkulálják a havidíjat, nehogy az év leteltével kelljen egy csomót ráfizetnem. A gázért és villanyért egyben havi 90 eurót fizetek. Vízre havi 10 eurót fizetek, ez benne van a lakbérben.
Szemétszállítás: van egy meglepi közműdíj is, ami lakhelytől függ, nekem évi 300 euró, ez a szemétszállítás díja, cserébe a gazt is kiirtja az önkormányzat a házam előtt, meg ha valaki odaszemetel, azt is elviszik szó nélkül. Ez egy zöld borítékban jön amint beköltözöl egy hónapon belül, és részletekben is ki lehet fizetni. Ha közben más címre költözöl, akkor újrakalkulálják és a különbözetet visszakapod.
TB: amivel még számolni kell, az a tb - otthon ki kell jelentkezni, Hollandiában meg fizetni minden hónapban. Alapjáraton extrák nélkül 90-100 euró/hó. Késni semmivel nem érdemes, mert késedelmi díjat számolnak fel.
Biztosítás: ezt érdemes a bankszámlával kötni, nekem van ilyen lakásbiztosítás (12 euró/hó) és liability (ha balesetet okozol pl).
Bankszámla: vagy az ING-nél vagy az ABN AMRO-nál érdemes nyitni - nekem ez utóbbinál van, nagyon meg vagyok elégedve, minden angolul van, a weboldaluk is. Nekem fontos volt, hogy olyan számlám legyen, amihez jár debit és kreditkártya is, az előbbi azért kell, mert Hollandiában a kártyás fizetés a divat, az utóbbi meg azért, mert a munkám miatt sokat utazom, és például a szállást mindig azzal kell fizetnem, aztán utólag visszaigényelni a cégtől.
Hivatalos ügyintézés
Ez az, amire sokan panaszkodnak, és való igaz, hogy a hollandok imádnak hivatalos leveleket küldözgetni (a bankszámla-nyitáshoz három különböző levél jön…), viszont átlátható a rendszer, mindenki beszél angolul, remek az ügyfélszolgálat mindenhol, és rendkívül segítőkészek.
A legfontosabb a BSN-szám és a regisztráció, ezzel meg kell igényelni a DigiD nevű dolgot, ami gyakorlatilag belépő az egész rendszerbe. Hollandiában nagyon jól működik a rendszer és együttműködnek a különböző hivatalos szervek, szóval ha a gemeentében mondjuk címet változtatsz, akkor automatikusan a TB-d meg a bankod is tudni fog róla.
Ha valami kérdésed van, akkor pl. az Expat Centerrel érdemes kapcsolatba lépni, ők mindenben tudnak segíteni. De például a helyi önkormányzathoz (gemeente) is bármikor be tudsz menni, és elmondják mi merre hány méter. Szóval igen, van egy kis papírmunka az elején, viszont cserébe minden működni fog és rendben lesz, és főleg áttekinthető. :)
Közlekedés
Bicikli: Asszem erről többet nem is érdemes mondani... ja, igen annyit, hogy ha itt veszel, akkor semmiképpen ne utcai árusoktól, hanem vagy boltból, vagy ha használtan, akkor legyen rajta szám.
Ha lopott biciklit veszel, akkor a rendőrség bármikor elveheti tőled. A reális ár egy használt, jó állapotban lévő darabért 80-150 euró. Ha nagyon olcsón adják, akkor lopott.
Tömegközlekedés
A legfontosabb, amit be kell szerezned, az egy OV Chipkaard. Ez olyan, mint egy kreditkártya, teszel rá annyi pénzt, amennyit akarsz, és már utazhatsz is! Ez az egész országban mindenre érvényes, távolsági vonatokra és helyi buszra, vonatra, metróra, mindenre.
Bárhol fel tudod tölteni, minden állomáson, szupermarketben, primerában (papír-írószer volt, de ebben van a posta is), albert heijnben., stb. Vonatokra lehet kedvezményes kártyákat vásárolni, például amivel hétvégén ingyen utazhatsz.
Ez nem olyan, mint nálunk, hogy szociális helyzettől függően adják, hanem bárki vehet ilyet. Például ha szeretsz hétvégenként kirándulni, érdemes utánajárni.
Vonattal amúgy mindenhova könnyen el lehet jutni, hihetetlenül jól össze vannak hangolva a járatok, az átszállást úgy oldják meg, hogy majdnem mindig a szomszéd peronig kell csak menni.
Ha autóval szeretnél kirándulni, az is megoldható, vannak közösségi autók. Nálunk szinte senkinek sincs saját autója az irodában, nem érdemes tartani, mert mindenhova el lehet jutni anélkül is, és sokba kerül a fenntartása. Ha meg néha kell, akkor jobban megéri bérelni egyet.
Egészségügy
Na, erre sokan panaszkodnak. Nekem csak jó tapasztalatom volt eddig. A holland orvosok nem írnak fel egyből egy csomó gyógyszert, inkább megpróbálják anélkül megoldani.
Viszont, ha például tudod, mi a bajod és hogy arra te mindig antibiotikumot szedsz (nekem van pár ilyen visszatérő problémám), azt szó nélkül felírják. Én például be se megyek a dokihoz, csak online konzultálok, felírja a gyógyszert, besétálok a rendelőben lévő patikába és elhozom.
Fizetni nem kellett eddig, minden gyógyszeremet fedezte a TB. Amiért fizetek, az a fogászat - ha sokat jársz fogorvoshoz, akkor érdemes olyan biztosítást kötni. Én évente egyszer megyek visszatetetni egy tömést, meg tisztításra, úgyhogy nekem jobban megéri azt kifizetni külön.
A fogorvossal jó tapasztalataim vannak, nem olcsó, viszont nagyon lelkiismeretes munkát végez (egy fogpótlásért háromszor mentem vissza, mert NEKI nem volt tökéletes az eredmény, és addig javította, míg jobb nem lett, de természetesen az első alkalom után nem kellett fizetnem - különben én elsőre is elégedett voltam, de a végeredmény tényleg jó lett...).
Az élet Hollandiában
Én nem egyből Magyarországról költöztem, laktam közben pár másik országban is, de azt kell, hogy mondjam, eddig Hollandia a legtökéletesebb hely mind közül.
Minden működik, minden gyönyörű, tiszta, hagyják az ember élni. A munkaidő szent, a munkáltatónak az a célja, hogy jól érezd magad, mert akkor tudsz jól dolgozni.
Felejtsd el azt a mentalitást, hogy (főleg frissen megérkezve) túlbuzgónak kell tűnni, és minden nap túlórázni kell, mert különben a próbaidő után kitesznek. Hollandiában akkor néznek rád rossz szemmel, ha 6-kor lejár a munkaidő, és te még utána is ott szöszmötölsz az irodában. Ha valamiben nem vagy biztos, kérdezz, és legyen véleményed.
A hollandokat sokan bunkónak tartják, de szerintem nagyon jó velük dolgozni - egyenesek, őszinték, megmondják, ha valami nem jó és nem sértődnek meg, ha te is ugyanezt teszed.
Nagyon demokratikusak és rangtól függetlenül mindenki véleményét egyformán fontosnak tartják (emiatt néha sokáig tart meghozni egy-egy döntést).
Rendkívül nyitottak és érdeklődőek, de nem állandóan „ha kell, ha nem” mosolygósak, mint az amerikaiak. Szerintem nagyon természetes és normális, ahogy viselkednek, én teljesen otthon érzem magam közöttük, még úgy is, hogy egy szót sem beszélek hollandul (érteni értek a német miatt).
Annyit tudok tanácsolni, hogy ne hasonlítgasd össze Magyarországgal (tudom, hogy nehéz, ez a kulturális sokk egyik szakasza...), ne várd el, hogy ugyanolyan barátaid legyenek, mint otthon.
Ők azt várják el, hogy ebben a jól működő, kényelmes rendszerben tedd meg te is, amit kell, de nem fogják a kezed és nem fogják a lelked ápolgatni, meg meghívni az otthonukba, ez nem divat.
Ha meghívnak, akkor viszont fogadd el, mert náluk ez olyan, mint az egyszeri ember szerelme (egyszer szólnak róla, és többet nem) - ha valamire nemet mondasz, akkor a kategóriában a jövőre nézve is mindenre nemet mondtál.
El kell fogadni, hogy ők úgy érzik jól magukat, ha minden meg van szervezve percre pontosan és a spontaneitást meghagyják másnak. A hollandok nagyon egészségesek, és az őrült kirúgást a hámból a nyaralásra és a zenei fesztiválokra tartogatják, a mindennapi életben teljesen normálisak, jókat esznek és sportolnak.
Ha egyedül érzed magad, érdemes valami hobbi után nézni, rengeteg mindenből lehet válogatni. Súlyos esetben bármikor fordulhatsz háziorvoshoz, aki szakemberhez küld, ha erre van szükség (például depresszió esetén).
Hollandiában nagyon fontos a közösség, sokan önkénteskednek, vannak közösségi piacok, rendezvények, stb. Amikor például beköltöztem a lakásba, kaptunk egy kis csomagot a helyi közösségtől (környező pár utca), amiben üdvözöltek bennünket, volt benne egy szórólap helyi érdekű dolgokról, és egy csomó voucher, amivel a helyi kávézóban, fodrásznál, stb. lehetett kedvezményt kapni.
Összességében az életminőség ezek miatt a kis dolgok miatt nagyon jó - a hollandok nagy gondot fordítanak a mentális egészség megőrzésére, ami nagyon érződik a mindennapi életben.”
A moderálási alapelveket itt találod.
Utolsó kommentek