Egészen érdekes rendezvénysorozat zajlik ezekben a napokban Firenzében, és mivel Pasztasuta volt olyan kedves, hogy írt róla egy nagyon érdekes posztot, ma (kissé talán nyári pihentetésképp is) ezt olvashatjátok. Példaként arra is, hogyan lehet egy hagyományt életben tartani.
(fotó: Bandierai degli Uffizi di Firenze)
„A napokban játszódó calcio storico fiorentino (firenzei történelmi foci) egészen régi hagyományokkal rendelkezik; a tradíció szerint eredete a városalapító rómaiak által kedvelt Harpastum labdajátékban gyökerezik, amit egyébként a rómaiak a görögöktől vettek át.
A források szerint ez a sport az 1400-as évektől kezdett el igazán népszerű lenne, ekkortól már versenyszerűen is űzték. Akkoriban a mérkőzéseket jellemzően a farsangi időszakban tartották, a játékosok többnyire a nemesi családokból kerültek ki és fényűző egyenruhákban játszottak.
Egy emlékezetes mérkőzés
Az egyik legemlékezetesebb meccs az 1530 februárjában játszott volt, ami egyébként a játék modernkori újrarendezését is inspirálta. Az eset történelmi hátteréhez hozzátartozik, hogy a firenzeiek az 1527-es „Róma kifosztását” kihasználva elzavarták az uralmon lévő Mediciket, és kihirdették a Köztársaságot.
VII. Kelemen pápa (aki Medici-sarj volt) nem igazán nézte ezt jó szemmel, és miután kiegyezett a Rómát kifosztó V. Károllyal, felkérte őt, hogy fegyveresen lépjen fel a rebellis firenzeiekkel szemben. V. Károly ennek eleget is tett és 1529-ben offenzívát indított Firenze ellen.
A firenzeiek a hónapok óta tartó ostrom ellenére, dacból, hogy megmutassák, mennyire semmibe veszik a fenyegető hadakat, csak azért is megrendezték a rákövetkező évben a karneválkor szokásos foci meccset. Direkt egy olyan teret választva (piazza Santa Croce), amit az ellenség jól láthat a környező dombokról.
Állítólag egy csapat zenész fel is mászott a Basilica di Santa Croce tetejére, és onnan húzta a talpalávalót, csak hogy még jobban bosszantsák az ostromlókat. Ez már V. Károly seregeinek is sok volt, és válaszul egy ágyúgolyó süvített el a tér és a muzsikusok feje felett, de az incidenst mindenki sértetlenül megúszta.
A város aztán pár hónapra rá megadta magát és a Medici-család újra visszavette a hatalmat.
Modern kori újjáélesztés
A bajnokság népszerűsége az 1700-as években hanyatlásnak indult, olyannyira, hogy egy idő után felhagytak a rendezésével. Egy-két gyenge próbálkozástól eltekintve, majd két évszázadnyi szünet után 1930-ban, Firenze fent említett ostromának 400 éves évfordulóján élesztették újjá a hagyományt.
A tornán 4 csapat küzd meg egymással, akik a város 4 történelmi negyedét képviselik: Fehérek – Santo Spirito, Kékek – Santa Croce, Pirosak – Santa Maria Novella, Zöldek – San Giovanni.
A rangadót minden év júniusában rendezik a piazza Santa Croce-n; összesen három meccset játszanak, az első két mérkőzés nyertese küzd meg egymással a fináléban június 24-én, a város védőszentjének, Keresztelő Szent Jánosnak az ünnepén.
(fotó: Bandierai degli Uffizi di Firenze)
Azt, hogy az elődöntőket ki-kivel játssza, a húsvéti „Szekér felrobantása”-kor sorsolják ki (emlékeztek még a galamrakétára? ;) ). Idén a Zöldek és a Fehérek néznek majd egymással farkasszemet a döntőben. A győztes jutalma egyébként a dicsőségen kívül egy chianina fajtájú borjú.
Egy-egy mérkőzés 50 percig tart és homokos pályán játsszák az egyenként 27 fős csapatok. A szabályai alapján egyfajta keveréke a rugbynek, a boksznak és a focinak, ugyanis minden eszköz megengedett, hogy a csapat az ellenfél területének végére jutassa a labdát, ezzel pontot szerezve.
Így a gyakorlatban míg a „hátvédek” ellabdáznak egymás közt, a „csatárok” próbálják egyéni bokszmeccseken lekötni az ellenfelet. Ha a „csatárok” sikeresen végzik a munkájukat, akkor egy bátor befutó a labdával megpróbál áttörni a bunyózók hadán, és ha nem ugranak rá a rivális „hátvédek”, akkor sikerül pontot szereznie.
Az orvosi csapat nem ritka vendég a pályán, pedig nem szoktak egy-egy orrvérzésre berohanni, csak ha valaki már a földön fekszik.
(fotó: Ansa)
Tradíció és identitás
Fontos része még a rendezvénynek az a több mint 500 reneszánsz öltözetben felvonuló zászlós, dobos, katona, stb. akik az egész eseménynek megadják a korabeli hagyományok szerinti keretet.
A calcio storico fiorentino és az év folyamán zajló egyéb hagyományörző ünneplések és felvonulások meghatározó részét képezik a firenzei polgárok identitástudatának. A turistáknak persze ezek az események csak szines parádék, a helyiek viszont büszkén vesznek részt és viszik tovább a több évszázadra visszatekintő tradíciókat.
A témában született egy játékfilm is, ennek az angol trailerét láthatjátok itt, így kicsit könnyebb elképzelni, hogyan zajlik a valóságban.
A moderálási alapelveket itt találod.
Utolsó kommentek