Az ír kormány úgy döntött, megpróbálja hazahívni a határátkelőit, de nem csak a szavak és a Túró Rudi szintjén, hanem konkrét programot kidolgozva. Az elképzelést már be is mutatta a kormány. Szerintetek a magyar kormánynak mit kellene tennie?
New Yorkban hagyományosan nagy az ír közösség. Hazacsábíthatók?
A 2000-es évek elején komoly erőre kapott ír gazdaságot a 2008-as válság roppantotta meg, aminek egyenes következményeként az azt megelőző években lassan hazaszállingózó határátkelők ismét nekivágtak. Olyannyira, hogy 2010 óta 160 ezer 24 év alatti ír fiatal vándorolt el.
Az ír kormány most úgy érezte, itt az ideje hazacsábítani a külföldre költözötteket, ám Dublinban azt is gondolták, nem csak szövegelnének, hanem tennének is azért, hogy a diaszpórában élők és a jól képzett fiatalok hazatérjenek.
Global Irish
Az új program része egy tanácsadó oldal (a Global Irish), valamint egy olyan médiaalap, amely a külföldön élők bemutatását segítené a sajtóban. Szó van arról is, hogy adókedvezményeket adnának a hazatérőknek, és az is benne van a pakliban, hogy szavazati jogot kapnának a külföldön élők is (közülük ugye sokan második generációsok).
Az írek a nagypolitika szintjén is léptek, például tavaly létrehozták a diaszpórával foglalkozó miniszter posztját. Ennek vezetője, Jimmy Deenihan szerint körülbelül egymillió aktív munkakorú ír él külföldön, azaz a lakosság több mint egyötöde vándorolt ki.
Az Írország és diaszpórája közötti kapcsolatot „a bizalomra, megbecsülésre és kölcsönösségre” kell építeni – fogalmaz a dokumentum, amely egyúttal meghatározza azokat a kulcsfontosságú pontokat is, melyekkel a kormány össze kívánja kötni az ír határátkelőket, elismeri, mekkora értéket jelentenek Írország számára és támogatja azokat, akik külföldön segítségre szorulnak. Hasonló kezdeményezés egyébként volt már 2002-ben is.
Pusztító hatás
A program bemutatóján Enda Kenny miniszterelnök azt mondta, a kormány diaszpóra-politikájának egyik központi eleme a határátkelők hazatérésének bátorítása.
„Az emigráció pusztító hatással van a gazdaságunkra, hiszen tehetséget és energiát veszítünk. Szükségünk van itthon ezekre az emberekre, és szeretettel várjuk őket” – jelentette ki a Taoiseach, hozzátéve, hogy reményei szerint 2016-ban már többen térnek haza, mint amennyien elmennek (ilyenre egyébként az elmúlt hét évben nem volt példa).
Az ír kormány egyébként nem csak a hazatérést próbálja meg ösztönözni, hanem (figyelembe véve a realitásokat) megpróbálja összekapcsolni a különböző országokban szétszóródott ír közösségeket is. Ennek érdekében olyan sport, kulturális, irodalmi és nyelvi eseményeket rendeznek majd, melyek segítik a kapcsolattartást.
Emellett a gazdasági életben is próbálnak kapcsolatokat építeni az ír szakemberek és vállalatok között. Hogy ez ne csak duma maradjon, novemberben immár negyedik alkalommal rendezik majd meg Global Irish Economic Forum nevű gazdasági tanácskozást.
Ehhez valami hasonlót szerveznek a nem gazdasági területen dolgozó ír határátkelőknek és közösségi vezetőknek is. Júniusban tartják meg az első átfogó civil konferenciát (a program nevével fémjelzett Global Irish Civic Forum lesz ez), ahová bárki elmehet, és elmondhatja véleményét a határátkelésről és a kihívásokról.
Támogatások és kérdések
A kormány már eddig sem tétlenkedett, a külföldön élőkkel foglalkozó 470 szervezetet összesen 126 millió euróval támogatta az elmúlt 10 évben, ők összesen 30 országgal tartják a kapcsolatot.
A program részeként összesen 11,6 millió eurót különítenek el csak idén, ehhez jöhet még egymillió euró, mellyel a diaszpórával kapcsolatot felvevő településeket segítenék – írja az Irish Times.
Kérdéseim is akadnak, méghozzá a következők: szerintetek mit kellene tennie a magyar kormánynak, hogy valahogyan összekapcsolja a határátkelőket, mire lenne szükség ahhoz, hogy ti visszatérjetek Magyarországra, illetve (és ez már a harmadik kérdés), mit tehetne egy olyan civil kezdeményezés, mint a Határátkelő, hogy összekapcsolja a külföldön élő magyarokat?
A moderálási alapelveket itt találod.
Az utolsó 100 komment: