A mai poszt önkéntes segítő munka tapasztalatairól, illetve magáról a programról szól. Egy anya írja le, hogy fia hogyan lett önálló, mi mindent tanult meg a segítő év alatt Skóciában.
„Az előzményekről röviden: A fiam középiskolában nem tanult angolul (ennek megvolt az oka, de ez nem tartozik szorosan a történethez), viszont mindenképp szerettük volna, ha a középiskola után lehetősége van megtanulni a nyelvet.
Ehhez feltétlenül fontosnak gondoltuk, hogy nyelvi környezetbe kerüljön, mert ez megkönnyíti a nyelvtanulását. Mivel nem volt anyagi lehetőségünk Angliába küldeni nyelvet tanulni, elkezdtünk keresgélni, hogyan tudnánk ezt a “legfájdalommentesebben” megoldani.
Egy ismerőstől hallottuk, hogy Skóciába keresnek önkénteseket egy Camphillbe. Nos, a történet innen indul igazán, 2011-ben.
Önkéntesség speciális igénnyel élők mellett
A Camphill: egy olyan közösség, amely tanulási nehézséggel küzdő, mentális betegséggel élő, vagy egyéb speciális igénnyel élő gyerekeknek, fiataloknak és felnőtteknek biztosít lehetőséget együtt élésre, tanulásra, munkára másokkal, egy kölcsönös tiszteleten alapuló légkörben.
Jelenleg több mint 100 ilyen Camphill van Európa 20 országában. Ezek a közösségek olyan önkénteseket várnak, akik elfogadják és tiszteletben tartják a közösség szellemiségét, törődnek egymással és a környezetükkel. (A Camphill közösségről bővebben.)
Érdeklődtünk, olvastunk, aztán április végén (még az érettségi előtt) megírtuk az első levelet annak a skóciai Camphill vezetőjének, ahova szeretett volna menni a gyerek.
- A levélben annyi volt, hogy kicsoda, eddig mit csinált, kitől hallott róluk és az, hogy szeretne ott önkéntes segítő lenni.
- Rövidesen megjött a válasz. Kértek önéletrajzot, ki kellett töltenie egy kérdőívet, amiben a jelentkezőre vonatkozó kérdések voltak és kértek 2 referenciát (ma már tudjuk, hogy a UK-ben ez az egyik legfontosabb), és az időpontot amikor kezdeni tud, ill. mennyi időt szeretne ott eltölteni.
- A referencia: a két referencia közül az egyiket az iskolából, a másikat egy olyan szervezettől kellett kérnünk, ahol ő végzett már önkéntes munkát (neki volt ilyen).
Visszaküldte a kért anyagokat, majd néhány hét múlva megjött a válasz, hogy várják szeretettel co-worker-nek, az általa megadott szeptember 1-i kezdéssel (1 évre “szerződött”).
Az érettségi után a nyár nyelvtanulással telt, majd megvettük a repülőjegyet és elindult. Akkor nyugodtam meg, amikor Edinburgh-ból telefonált, hogy megvette a vonatjegyet, felhívta a Camphillt, ahol mondták, hogy várják a vasútállomáson. Ekkor már tudtam, hogy minden rendben lesz, a gyerek fog beszélni angolul.
Élet a Camphillben
A Camphill, ahol a fiam dolgozott a Skót Felföldön van, a semmi közepén. 5 különálló házból áll, minden házban 6 “beteg”, úgynevezett resident él, 2 koordinátorral és 4 segítővel, valamint minden házhoz tartozik 1-2 úgynevezett “házszülő”. Mindenkinek van saját szobája (a segítőknek is), több fürdőszoba, konyha és kiszolgáló helységek tartoznak a házakhoz.
A residentek dolgoznak a kertben, a farmon, a különböző műhelyekben (természetesen mindenki a neki megfelelő munkát végzi saját tempójában, hasonlóan a nálunk működő szociális foglalkoztatáshoz). Az élet jól szervezett, rendezett, nyugodt.
A co-worker feladata:
- A residentet segíteni a mindennapi teendők elvégzésében, mindenkit a saját állapota szerint (felkelés, mosdás, öltözködés stb.). Vannak residentek, akik különleges bánásmódot igényelnek, ezért 2 állandó segítőjük van, folyamatosan váltva egymást.
- A residentet elkisérni munkába és segíteni neki. Fontos szempont, hogy nem lehet helyette megcsinálni a munkát, hanem motiválni kell a munkavégzésére.
- Főzés. Igazi nemzetközi konyhát vezettek.
- Elkísérni a residenteket különböző programokra (templomba, közösségi programokra, vásárolni stb.)
- A segítők együtt laknak a residentekkel, nappali, délutáni és éjszakai szolgálatok váltják egymást, közben vannak pihenő idők, amiket a helyiek tiszteletben tartanak és hiába ott van a segítő a házban, nem kérnek tőle közreműködést semmiben (de ha akar, akkor lehet).
Ez így elég egyszerűnek látszik, de ott, a helyszínen azért nem ennyire könnyű.
Amit a co-worker kap (ezek helyszíntől függően változhatnak):
- Szállást (1-2 ágyas szobákban)
- Étkezést (egészséges, organikus élelmiszerek)
- Zsebpénzt (140 skót font/hó az első évben, 210 skót font/hó a második évben)
- Fizetett szabadságot (minden ledolgozott hónap után 1 nap, amiket össze lehet gyűjteni és minden napra kap 15 skót fontot)
- Szabadidőt (nem azonos a fizetett szabadsággal). Minden héten 1 “day off”, és 3 hetente egy hosszú hétvége (péntek-vasárnap). Van egy, a segítők által használható autó, így azt el lehet vinni, csak a benzint kell kifizetni. Az autót olyan 21. évét betöltött személy vezetheti, akinek van jogosítványa és ott a helyszínen vizsgát tesz. Ezzel általában nem szokott gond lenni, ezt a Camphill intézi, ha valaki szeretne ilyet. A segítők összefognak többen, összedobják a benzin árát és elmennek kirándulni. Az én fiam így bejárta Skóciát.
- Biztosítást, mint bejelentett munkavállaló.
- Képzést. A segítő munkához szükséges képzéseket, amikről igazolást is kapnak. Ezek az igazolások a későbbiekben fontossá válnak, mert a munkakeresés során jól jönnek (referencia).
- Kifizetik a repülőjegyét haza, ha befejezted a munkát és legalább 1 évet dogoztál ott.
- Sok új, a legkülönbözőbb nemzetiségű ismerőst a világ legkülönbözőbb pontjáról (brazil, koreai, kínai, kanadai, német, szlovák, orosz a mi esetünkben)
Amit el kell viselni:
- Együtt kell élni a residentekkel és segíteni nekik mindenben, mindenkor. Szükség esetén, szó szerint mindenben és a nap bármely szakában.
- Az elszigeteltséget. Mivel a semmi közepén van, még a pihenő idejében is csak ritkán tudja elhagyni a Camphillt. Persze egy idő után ez is kialakul (autóhasználat). Sajnos az internet nem túl jó, elég limitáltan használható, nincs se TV, se rádió. Ez is a rendszer sajátossága. Azt tartják, hogy az élő zene, a személyes kapcsolat a fontos. Lehet zenélni, énekelni stb.
- Nem jöhetnek haza karácsonyra és az ünnepekre. A családi ünnepek fontosak a Camphillben élők számára és a residentek családja a Camphill közössége, ezért a segítőknek is ott kell lenni.
A Camphillben sok magyar is dolgozott, ill. dolgozik. Akinek megtetszik ez a munka és ez a közösség, van lehetősége karriert építeni. Továbblépési lehetőségek vannak a Camphillen belül (házkoordinátor, házszülő stb.), annak függvényében, hogy a segítő mennyi ideje dolgozik a Camphillben, milyen alapvégzettsége van és mennyire elégedettek a munkájával.
A feltételek más camphillekben változhatnak, ill. amiket leírtam azok az egy évvel ezelőtti helyzetet tükrözik. Ezért, ha valaki elhatározza, hogy elmegy egy ilyen Camphillbe dolgozni, érdemes felvenni a kapcsolatot a kiválasztott közösséggel és tájékozódni a helyi viszonyokról és a munkavégzés feltételeiről.
Az én fiam két évet dolgozott itt, jelenleg Brightonban él és a University of Brighton pszichológia/szociológia szakos hallgatója.
Szóval, megtanult angolul és teljesen önállóvá vált.”
A moderálási alapelveket itt találod.
Az utolsó 100 komment: