A Health and Safety (Egészség és Biztonság) az elmúlt évtizedekben kiemelt témává vált az angolszász munkakultúrában, néha már-már az az ember érzése, hogy kissé túl is lihegik a dolgokat (ebben a témában ajánlanám Jeremy Clarkson munkásságát, aki jelentős utálatot fejlesztett ki magában az H&S-szel kapcsolatban, de legalább vicces…). Viki mai posztja is ezt járja körül, méghozzá egy angliai gondozócégnél dolgozó szemszögéből.
„Mielőtt munkába álltam volna egy gondozócégnél, ötnapos tréningen vettem részt. Az első nap, dvd-kkel tarkítva, órákon keresztül a Health and Safety (azaz H/S) volt a téma, a higiénia, a kézmosás. Csak úgy zubogott a bő folyóvíz a kivetítőn!
Rengetegen jártunk a mosdóba, a cég saját dolgozói is. Többször is hallottam, ahogy a szomszédos WC-t lehúzták és utána 2 másodperccel csapódott a folyosóra vezető ajtó. Kézmosás...?
Harmadik nap a kitett törülköző még mindig ugyanaz volt, csak kicsit feketedett. Rutinosan beletöröltem vizes kezeimet a gatyaszárba (a kézszárító nem működött... papírtörlő...), szólni bárkinek is nem volt értelme.
Ám angol tanulótársaim megjegyezték oktatónknak a dolgot, mosolygós válasza ez volt: egy külsős takarító céget alkalmazunk, nem tehetünk semmit. Csak ámultam és bámultam. A takarító cégnél nyilván halomban állnak nem csak a H/S-t végzett alkalmazottaik sikeresen kitöltött tesztlapjai, hanem a cég hivatalos engedélyei között is vaskos dossziét tesznek ki eme előírások.
Ételhigiénia
A gondozói szakmában az ételhigiénia is nagyon fontos, dvd-k, szabályok. Mit hová tegyünk a hűtőben, ellenőrizzük a lejárati időket, konzervek elpakolásakor a korábbi lejáratúakat rakjuk előre... mintha óvodásokat akarnának bevezetni a háztartás ügyes-bajos, pici trükkjeibe. Ám mindezt felnőtteknek kell itt elmagyarázni.
Házakhoz járó gondozóként volt, hogy néhány nap kihagyással mentem ismét egy klienshez. Naivan úgy gondoltam, mindenkire egyformán érvényesek az előírások, de ha más nem, akkor is ott a józan ész.
Tévedtem.
Sokszor kellett nem csak fonnyadt zöldséget, szárazon felkunkorodó szélű felvágottat, hanem romlott, penészes ételt kidobnom az ügyfelek hűtőjéből. Sőt, nyitott halkonzervet is találtam, holott szigorúan kimondják: semmilyen ételt ne hagyjunk konzervdobozban, mérgező anyagok keletkezhetnek. Ha volt 3 csomag felvágott, mindegyiket felbontották, anélkül, hogy legalább egy papírt rátettek volna információként a következő munkatársnak: ekkor nyitottam ki.
Egyik magyar barátnőm szavait idézem: Nálam már az kivágta a biztosítékot, hogy mosogatáskor nem öblítik le a habot az edényekről - tény, tapasztaltam. Ez még „hagyján”, de el sem mosogatnak rendesen. Számtalanszor dolgoztam mások helyett, amikor a szekrényből-fiókból elővett tányért-evőeszközt már raktam is a mosogatóba. Úgy látszik, az előírások tényleg nem vonatkoznak mindenkire.
Pedig a tanfolyamon még a vágódeszkák használatát is kihegyezik: minimum négy, különböző színűt kell használni: nyers hús, kenyérfélék – sajt - felvágottak, hal, zöldségek.
Még ha meg is tudnánk győzni az ügyfeleket, hogy: ugyan már, tessék erre a négy vágódeszkára beruházni (ami nem is a mi, gondozók, hanem a cég feladata lenne), hajszálamat nem tenném fel arra, hogy azokat valóban úgy és jól használnák.
Védőfelszerelések
Fontosak a védőfelszerelések, nálunk, gondozóknál elsősorban a gumikesztyű, hogy elkerüljünk bármilyen keresztbe-fertőzést. Ezt a cégek korlátlanul bocsátják rendelkezésre. Ezért is nem értettem egyik angol kolléganőmet, hogy, amikor távoztunk egyik kliensünktől, ő az ott használt gumikesztyűjét még mindig viselve, beült a kocsiba, megragadta a kormánykereket, vezetett.
Ha ez nem lenne elég, ugyanabban a gumikesztyűben akarta ellátni a következőt. Szólnom kellett neki, ugyan már, vegyél fel újakat! Olyan „apróságokat” már meg sem mertem említeni, hogy, miután kiürítette a szobai WC tálkáját, cserélje le a kesztyűt, mielőtt beadná a gyógyszereket...
Ja, hogy miért nem „mertem” megemlíteni? Azonnal jelentenek a főnökségnél, hogy főnökösködsz és terrorizálod őket.
Az angoloknak a papír, az eszme fontos, de senki ne merje őket emlékeztetni a saját agyrémükre! Mindjárt kimondják, hogy bossy (= főnökösködő, parancsolgató) vagy. Ha mégis megtörténne, ahogy jeleztem is menedzsmentnél a le nem cserélt kesztyű esetét, csak kacagtak: tényleg? Ugyanazt akarta viselni?
Vízcsere
Egyik klienst először az alsó felénél mosdattuk, ágyban. Meg volt rá az értelmes okunk, nekem viszont erősen nem tetszett, hogy utána ugyanazzal a vízzel, bár másik mosdató flannellel mostuk a felső testét, arcát. A két flannel, világosabb és sötétebb színű használata H/S előírás. A vízcsere nem.
Jeleztem fenntartásaimat a főnökségnél, ismét mosolyogva vették tudomásul. Néhány nap múlva angol kolléganőm (akit előzőleg kérdeztem, nem kellene-e mégis tiszta vizet használni, s ezt mondta: nem, jó ez így...) szólt nekem, hogy mindig ki kell cserélni a vizet. Na, végre!
A H/S-t „belső agyi képemben” úgy érzékelem, mint egy régóta lezárt épületben kialakult vastag pókhálót. Mindent befed, bárhová is mozdulnál, állandóan rád tekeredik. Haszna nincs, viszont meggátolja az összeszedett és a lényegre irányuló tevékenységet.
Bármibe fognál, hogy kitakaríts és rendet rakj, összes energiádat felemészti a „félelem”, jaj, mikor csinálsz valami nem helyénvalót, sőt, veszélyest. Ahogy ez a H/S-pókháló mindent lefed(ni vél), úgy satnyul el az emberek normális ítélőképessége.
Szeretek cikkeket olvasni, elsősorban, hogy fejlesszem angoltudásomat, új szavakkal, és hogy hogyan írják le (nehéz!), másrészt, hogy betekintést nyerjek eme nép gondolkodásmódjába.
A beteg gyermek és a szülők
Megható történet: kisgyermek nagyon beteg, kórházban vérátömlesztés során megfertőződik, ami egyben a halálos ítélete is. Ahogy olvasom az írást, gyűlik bennem az indulat: mi az, hogy a kórházban, egy szinte rutin-beavatkozás révén pecsételték meg a kicsi sorsát? Várom a szülők eme vádját, de más a történet lényege.
A haldokló gyermek kérésére szülei eldöntik, összeházasodnak, ha máshol nem, akkor ott, a kórteremben. Az angolok ebben nagyok, ha ilyen helyzet adódik, mindenki támogatja őket.
Képet is közöltek a ceremóniáról, mellette a szöveg: Természetesen műanyag kötényt viseltünk mind a ketten (apa-anya), hogy elkerüljük a fertőzés veszélyét. Az ember fejében megáll a fűrészpor - mondta vala Böbe Baba.
Az alkoholvásárlás
Szintén törvény írja elő, hogy kisgyerekkel vásárló felnőtt nem vehet alkohol tartalmú italt.
Nézzünk egy egyszerű példát: kicsijével otthon lévő anyuka szeretne venni egy üveg bort / pezsgőt, hogy este, otthon megünnepeljen párjával valamilyen évfordulót. De ezt nem teheti meg.
Viszont megteheti, hogy beadja a napi bölcsibe / oviba / szomszédhoz a kisdedet, s elmegy literszámra venni mindenféle alkoholt, amit akár naponta is jól bevedel társával együtt. A lényeg, hogy nem a gyermek szeme láttára veszi meg az italt. Arra, hogy a gyermek otthon mivel szembesül... arra nincs szabály.
Végül a kedvencem: pici gyermekek nem ülhetnek Santa Claus ölébe, mert még le találnának esni és abból bajuk lehet.”
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Az utolsó 100 komment: