A kérdésfelvetés a foci vb kapcsán is aktuális, de ha hiszitek, ha nem, ehhez hasonló kérdést például amerikai állampolgársági interjúnál is feltesznek. Vagyis hol vagy itthon illetve otthon? Az jelenti a beilleszkedést valahova, hogy valaki már nem a szülő-, hanem a választott hazája csapatának drukkol, pláne, ha esetleg egymás ellen játszanának, akkor kinek? Lehet, hogy egyszerűnek tűnik, mégis nem egyszer felmerülő kérdés ez, most ProFa teszi fel, és vele együtt én is kíváncsi vagyok, mit gondoltok. Aztán Zsófival a multikulti Angliába megyünk egy kis „zászlójátékra”, ahol látható is, hogy ki-kinek szurkol, és ezt bátran képviseli is.
(Forrás: fifa.com)
„Egy érdekes dilemma pang már bennem egy ideje a kivándorlással (vagy - nézőponttól függően - bevándorlással) kapcsolatosan. Lásd rövid írásom végen. Szóval ez nem igazán beszámoló - inkább egy körkérdés a Határátkelő olvasóihoz.
Jómagam életem nagy részét (most már több mint 20 évet) az Egyesült Államokban töltöttem, és a jövőmet továbbra is itt képzelem el. Mindezt, úgy, hogy Magyarországhoz legalább annyira kötődöm, mint Amerikához. Ez a kettősség persze itt egyáltalán nem ritka: ez egy befogadó ország.
Ahogy Madeleine Albright (volt külügyminiszter) mesélte: amikor Angliában voltak menekültként mindenki nagyon barátságos és segítőkész volt és kedvesen érdeklődtek, hogy mikor tudnak majd haza (Csehszlovákiába) visszaköltözni. Amikor utána Amerikába emigrált a család, ott is mindenki nagyon barátságos és segítőkész volt és kedvesen érdeklődtek, hogy mikor lesznek majd állampolgárok.
Nemrég egy dokumentumfilmben láttam, ahogy egy állampolgársági interjún azt a kérdést tették fel a jelentkezőnek, hogy harcolna-e az Egyesült Államok oldalán, ha háború robbanna ki a régi hazája és az új hazája között. A delikvens egy határozott igennel felelt.
Örülök, hogy az én (még múlt századi) állampolgársági interjúmon ilyesmi nem merült fel (legalább is nem ilyen direkt kérdés formájában) mert nekem biztos nem lett volna erre egy gyors / egyszerű igenlő válaszom. Legalább is visszakérdeztem volna a konkrét (bár hipotetikus) körülményeket illetően.
Ti mit mondanátok? Vagy - ha ilyen kérdés felmerült - mit mondtatok?
Vagy - vegyük a leegyszerűsített, de sokkal életszerűbb változatot: Kinek drukkoltok, ha Magyarország új hazátok csapatával játszik (pl. focimeccsen)?”
Mindenféle zászlók
Ha már drukkolás és világbajnokság, akkor még egy a felkérésre érkezett beszámolók közül. Zsófi küldte a képekkel együtt.
„Mi Angliában, az ország középső részén, egy nagyobb városban lakunk a férjemmel már több, mint két és fél éve. Amikor az angolok játszanak, akkor mindig sok-sok zászlót, zászlócskákat pakolnak ki a házakra/erkélyekre, de még az autókra is.
Most viszont, a világbajnokság előtt sokan nem sok esélyt adtak az angol csapatnak (mint most már látszik is: jogosan), így eléggé megoszlott az, hogy a vébén szereplő csapatok közül ki-kinek szurkol.
Ennyi elővezetés után szinte már csak képekkel vázolnám a lényeget (ahol látszódott, ott kitakartam a kocsik rendszámát - just-in-case):
1.: A VB kezdete előtt 2 nappal - Anglia vs. Olaszország drukkerek.
2.: A VB kezdete előtt 1 nappal. Spanyolország drukkerei is feltűntek a színen.
3.: A VB kezdetének napja, június 12. A jobb szélen megjelent a Portugál zászló is.
4.: Június 15. Az előző napi hatalmas Spanyol-zakót követően a spanyol drukkerek úgy döntöttek, már nem vállalják fel többé, kinek szurkolnak :).
Nos, hirtelen ennyi, ezeket a képeket eredetileg ismerőseinknek posztoltuk a FB-ra, ott nagy sikerük lett. :).
Egy ideig a többi zászló még kint volt, a mai állásról már nem érdemes fotót készíteni: már csak egy, igazi hazafinál van kint angol zászló, az összes többi országé eltűnt. Persze ez a csapatok teljesítményét elnézve nem is csoda, :)).
Viszont a szemben lévő házak egyikére kikerült egy francia zászló most, hogy továbbjutottak (erről nem csináltam képet) - lehet, hogy eddig csak nem merték kirakni, mert ugye a franciák teljesítménye is eléggé ingadozó volt az utóbbi Európa- és világbajnokságokon.
Szóval összességében, aki a környéken lakik, és nem nézi a vébét, az is teljesen tisztában van azzal, hogy mikor, ki, és hogyan esett ki a nagy európai csapatok közül.”
Az utolsó 100 komment: