Pár hete zajlott le az európai parlamenti választás, és miközben még javában megy a huzavona a legfontosabb bizottsági helyekért, találtunk pár olyan bejegyzést, ami a voksolás mikéntjével foglakozik. Miközben Magyarországon megszoktuk a fülkés és teljesen titkos rendszert, addig (mint ma kiderül) Svédországban és Skóciában is másképp működik a dolog. Emellett munkát is keresünk Londonban.
Kezdjük tehát az EP-választásokkal, rögtön Svédországgal, ahol magyar szemmel nézve elég érdekes módon zajlik a választás – számol be a Sundsvallzsofi blog.
„A svédországi választásokon minden pártnak van egy ún. szavazócédulája. Fölül a párt neve, alatta a jelöltek állnak. A cédulák egy külön asztalon sorakoznak a szavazóhelyiségben, a választópolgár annak a pártnak a céduláját veszi el, amelyikre szavazni kíván.
Vagy többet is magával vihet és a szavazófülke magányában eldönti, melyiket helyezi a borítékba. Ha többet tesz bele, akkor érvénytelen a szavazat. A cédulán felsorolt jelöltek közül be lehet ikszelni egyet, de üresen is hagyható, ilyenkor a párt által felállított jelöltsorrend lép érvénybe.
A szavazócédulát nem csak az asztalról lehet elvenni, de a pártok önkénteseitől is. Akár mindegyikhez odaléphetünk, vagy csak a preferált párt emberéhez, vagy egyikhez sem.
Számomra furcsa, hogy a választás ilyen nyíltan zajlik. Ha akarom, megleshetem, kire szavaznak a szomszédok. De nem akarom. Ők sem foglalkoznak azzal, hogy én honnan és milyen cédulát veszek el.
A választókat várva az önkéntesek szóba elegyednek egymással. Egyik sem szapulja a másikat, kellemesen elbeszélgetnek, politizálnak. De amikor megjelenik a Svéd Demokraták önkéntese, vele nem állnak szóba. Sok sikert! – próbálkozik az SD embere. És a többi néma csend.”
Akit érdekelnek a további részletek (egyebek mellett a voksolást megelőző politikai csatákról), az feltétlenül látogasson el a blogra és olvassa el az eredeti bejegyzést itt.
Szavazás iskolai padokban
A következő pár sor egy Edinburgh-ban élő ismerősöm tapasztalata. Őszintén szólva kissé talán meglepő, a skótok milyen lazán vették a szavazást.
„Pár ember lézengett a szavazókörben, az épületben szavazó rajtunk kívül nuku… A „szavazófülkékben” (melyek nem igazán voltak egymástól elszeparálva, inkább úgy néztek ki, mint sima általános iskolai padok egymás mellett) ceruzva (!) volt…
Amikor tollat kértem, mondván, azért mégiscsak szeretném, ha nem egy cerkával húznám be az X-et a választásokon - pláne, ha annak a ceruzának ki van törve a hegye -, elég furin néztek rám, de azért kaptam.
Aztán se lepecsételt doboz, vagy urna… Mikor látták, hogy elég furán nézek, hogy akkor most hova is tegyem az elvileg titkos szavazatom, magyarázkodtak, hogy majd jön egy hölgy a „counciltól” (az önkormányzattól), majd ő viszi el és regisztrálja.
Se útlevelet, se személyit, se lakcímigazolást nem kértek, csak bemondtuk a nevünk, a listájukon kipipálták… ennyi. Nekünk is egy pipa.
Álláskeresés Londonban
Végül, de nem utolsósorban nézzünk szét egy kicsit Londonban a Sándorblog segítségével, amelynek szerzője egy startupnál dolgozott és aki a munkakeresés terén ad tanácsokat.
„Online CV
Egyértelműen egy teljesen kitöltött www.linkedin.com
profil nélkül neki se álljunk munkát keresni. Ez alapkövetelmény. Ha tudunk szerezni pár referenciát LinkedIn-en akkor ez nagyon nagy előny.
Kínzás CV-vel
Nyilván mindenki nagyon szép, színes-szagos, sok kiemeléssel ellátott CV-t szeretne. Ennél nagyobb hibát el sem lehetne követni. Hacsak nem a bohócképzőbe jelentkezünk, el kell felejteni a szöveg színezését, grafikai elemeket és egyéb szemetet.
Keresés és jelentkezés
Rengeteg álláskereső oldal van, mint pl. monster.co.uk, indeed és a társai. Nekem személy szerint kétszer is összejött a munkám a workinstartups.com/job-board/search/ segítségével. Az előbbi oldalakon az esetek túlnyomó többségében az önéletrajzunk egy közvetítő (fejvadász) céghez fog kerülni és majd onnan hívnak konkrét állással kapcsolatban. A WorkInStartUps azért jó, mert ott közvetlenül lehet kapcsolatban lépni az állást kínáló cégekkel. (...)
A csapdák
Telefon
Először is lehetőség szerint csináltassunk egy Skype brit telefonszámot vagy szerezzünk még egy SIM kártyát a telefonba, vagy egy külön telefont. Nem túlzás. Elmondom miért.
Miután a CV-d felkerül olyan oldalra, mint a Monster és jelentkezel azon keresztül 5-6 helyre, hihetetlen mennyiségű telefonhívást fogsz kapni. Sokkal többet, mint ahány helyre jelentkeztél. Ez azért van, mert az önéletrajzodat látni fogják a fejvadászok és ajánlani szeretnének neked az ügyfelüket. (...)
Pontos legyél és legyen térképed
Előfordulhat, hogy már az első interjúd face-to-face azaz személyesen fog történni. Ez esetben nagyon fontos, hogy időben legyél ott, akkor is, ha nem egy bankba jelentkeztél dolgozni.
Pontosan tudd, hogy hova mész. Sok háznak itt nincs száma, csak neve van. Az irányítószám itt az isten, hiszen konkrét épület/épület blokkot jelöli.”
Akit további részletek is érdekelnek, kattintson ide és a Sándorblogon jóval bővebben olvashat a munkakeresés tapasztalatairól.
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Utolsó kommentek