A minap jelent meg a TÁRKI és a KSH közös kutatása, ami mellett természetesen nem mehetünk el szó nélkül, főleg azért, mert elég érdekes adatokat tartalmaz. Gyakorlatilag a fiatalok és az idősebbek (39 éves kor fölött) között is jelentősen megnőtt az elmúlt tíz évben ez az arány.
Az ezredforduló óta másfélszeresére nőtt a külföldi munkavállalást vagy végleges letelepedést tervező magyar fiatalok aránya, ez azt jelenti, hogy harmaduk nem kizárólag Magyarországon képzeli el a jövőjét, derül ki a TÁRKI és a KSH Népességtudományi Kutatóintézet kutatásából.
Ezek a fiatalok nem, vagy nem kizárólag Magyarországon tervezik a jövőjüket, és több mint tizedüknél ezt kifejezetten komoly terveket jelent például a külföldi munkavállalást, letelepedést érintően.
A hosszú távú – legalább néhány évig tartó – munkavállalási szándékkal bírók aránya különösen az elmúlt 2-3 évben emelkedett számottevően: a 2010-es 16 százalékot követően 2012-re több mint kétszeresére növekedett.
Ez a folyamat aztán tavaly kicsit megtorpant, de még ekkor is a fiatalok 23 százaléka tervezett legalább pár évig külföldön dolgozni. A kivándorlást tervezők aránya 2005 és 2012 között folyamatosan emelkedő tendenciát mutatott, és csak 2013-ra következett be csökkenés.
Idősebbek is elkezdhetik
A 39 évnél idősebbek esetében ez az érték 4 százalék körül volt, 2007 után 7 százalék körülire emelkedett és ott is maradt. Az idősebbek között az első potenciális célország Ausztria, a második Németország, a harmadik Nagy-Britannia.
A fiatalok, ha letelepedést vagy hosszú távú munkavállalást terveznek, akkor az első két helyen Nagy-Britanniát vagy Németországot választják, harmadik az Egyesült Államok. Rövidtávon Ausztria és Németország szerepel a munkavállalási tervekben.
Ha a munkavállalás mellet a tanulási terveket is figyelembe veszik, az tovább növeli a migrációs potenciált. Az adatok alapján 2013-ban a rövid távú migrációt tervezők aránya 27 százalék, a hosszú távú migrációt tervezőké pedig 28 százalék volt a 18-39 évesek körében (szemben a csak munkavállalást tervezők 25, illetve 23 százalékos értékeivel).
Több százezer fiatalról van szó
Azonban azt is figyelembe kell venni, hogy a szándékot megfogalmazóknál jóval kevesebben terveznek igazán komolyan. Mindössze a 18-39 évesek tizede rövid távú és hosszú távú migrációt, míg a kivándorlást komolyan tervezők aránya 3 százalék.
Ezek szerint ugyan a migrációt tervezőknek csak a fele-harmada tervezi komolyan az elköltözést, ám a magyarországi népesség közel harmadát kitevő 18-39 éves korosztály több mint egytizede nem csupán „tervezgeti” a migrációt, de úgy véli, hogy egy-két éven belül biztosan vagy nagy valószínűséggel meg is valósítja ez irányú tervét.
Szerintem egyébként ez az utóbbi adat bizonyos szempontból még érdekesebb és még inkább elgondolkodtató, hiszen ez a réteg (ami körülbelül 300 ezer embert jelenthet!!) nem csak elviekben beszél a határátlépésről, hanem egészen konkrét, ráadásul rövidtávon megvalósítani tervezett elképzelései vannak.
Nagy kérdés számomra (még mindig), hogy a magyar kormány (és persze a különböző szlogeneket hangoztató pártok), miként terveznék ezeket a fiatalokat visszacsábítani, ha eljön az ideje. Mert ami engem illet, épkézláb ötletet még nem hallottam.
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Osszuk meg egymással kedvenc ételeink receptjét - írjátok meg, mi a kedvencetek ott, ahol éltek, hogyan készítitek el, illetve hogyan készítitek el a kedvenc magyar fogásaitokat – hogyan pótoljátok az alapanyagokat, fűszereket, mit változtattok, ha kell. Ha mindehhez fényképe(ke)t is küldtök, akkor ez az egész nagyon hasznos és (nem utolsósorban) jó móka lesz. Várom tehát a recepteket, fényképeket, kis történettel a hataratkeloKUKAChotmail.com címre.
Az utolsó 100 komment: