Mai szerzőnk, Zoltán hosszú utat járt be, a magyarországi mérnöki munkától a londoni mosogatáson és raktári munkán keresztül az építkezésekig. Ami nekem kifejezetten tetszik a történetében az az, hogy folyamatosan előre tekint és próbál tanulni, fejleszteni magát.
„Budapest mellett éltünk, oda is jártunk dolgozni. Feleségem adminisztratív dolgozó volt egy privát cégnél az otthoni „jól megszokott” feles fizetéssel. Fele kézbe - fele számlára (minimálbérre bejelentés). Én szép jövő előtt álltam: biztosnak látszó, jól (és legálisan sokat) fizető mérnöki állással.
Jött a svájci frankos hitel
Albérletben éltünk, egy relatív kis helyen. 2008-ban megszületett első gyermekünk, egy éven belül felmerült a nagyobb helyre költözés igénye. Kell a hely a mozgásigényes gyereknek és természetesen a magánélet nekünk. Lakáshitel, sajnos svájci frank alapon…
Mielőtt mindenki felhördülne, amikor mi felvettük a hitelt: forint alapon ugyanerre a házra 149.000 forintos havi törlesztésre adtak volna, svájci frank alapon 99.000 forintot ígértek. A svájci frank árfolyama x évre visszamenőleg nem volt elrettentően rossz (mondhatni egyenletesen nőtt).
A háznak mindenki örült, rendbe tettük, átalakított és elkezdtük fizetni a részleteket, amik szépen nőttek, növögettek… egy kicsit gyorsabban, mint a gyerek.
A felelősség és a tehetetlenség nyomása
Az építőipari válság hatására a biztosnak látszó állásomból elbocsátottak. A kezdetben 100.000+-os törlesztő részlet fokozatosan megközelítette a 250.000+-t, ami egyre inkább kezdett teher lenni. Időközben megszületett a második gyermekünk is.
Gondolom, nem kell ecsetelnem, hogy a családbarát politikának köszönhetően ez nem sokat javított az amúgy sem fényes helyzetünkön. Barátaim szerint a jég hátán is megélek, de felelősség és a tehetetlenség kezdett túlzott nyomást gyakorolni rám, így egyre többször merült fel a külföldi munka gondolata.
Borzasztó nagy volt a váltás
2012 nyarán felmondtam az aktuális munkahelyemen (170.000 forintos nettó fizetés „okosan”, miközben törlesztő részleteink 247.000 körül mozogtak) és rövid felkészülési idővel egyedül útnak indultam Angliába.
Nem volt egyszerű otthagyni mindenkit és mindent, amit addig megszoktam, de szükség nagy úr. Kevesebb, mint 800 font készpénzzel jöttem ki, „magyarok lakta” házba költöztem be. Amennyiben egy hirdetésben azt olvasod, hogy Croydon szép, tiszta része Londonnak, fenntartással illik kezelni. Kétágyas koszos lyuk, 70 font/hét, összesen kilencen laktunk a házban és csak egy fürdőszoba volt.
Régen kollégista voltam, de az még az előtt volt, hogy tudtam milyen családdal, saját házban élni. Borzasztó nagy volt a váltás minden téren, hiányzott a családom, nem ecsetelem tovább… erre nehéz felkészülni.
A létező legszutykosabb konyhai munka
A munkahelykeresés nehézkesen indult, mert az angol nyelv nem elég magas szintű ismerete erős hátrány… Első itteni munkahelyem egy kitchen porter állás volt egy azelőtt Michelin-csillagos, előkelő étteremben. Ez mosogatást és a létező legszutykosabb konyhai munkákat takarta.
Kemény szavak, de dolgoztam az állattenyésztésben és bátran állíthatom, hogy a konyhai munkák némelyike szagban legyőzi a köldöksérves sertéseket. A hosszú gumikesztyűbe, akárhogy vigyázol, belefolyik az erős vegyszeres víz, amitől a 8-10 órás műszak végére úgy néz ki a bőröd, hogy legszívesebben sírnál.
Köszönő szót keveset hallasz, és hogyha véletlenül belefröccsen az erős mosogatószeres víz a szemedbe, az egyrészt napokra begyullad és még undorodva is néznek rád a kollégáid, hiszen ez mégiscsak egy konyha, mit keresel itt gennyedző szemmel.
A következő lépés: szexuális segédeszközök raktára
Megváltásnak tűnt, hogy az év végi raktári munkák felszaporodás miatt el tudtam helyezkedni egy raktárban. Az, hogy miket pakoltunk a raktárban inkább vicces, mint undorító. Ez ugyanis egy szexuális segédeszközöket is árusító bolthálózat központi raktára.
Az egyik bejegyzés a raktári munkák lelki sivárságát boncolgatta. Majdnem minden szavával egyetértek, amivel nem, azt inkább csak fokoznám. A legtöbb raktári munka lélekölő és általában nem vezet sehová.
Kell az aktuális cégnek egy darab humanoid jellegű életforma, ami legalább elfogadható szinten képes feldolgozni a kapott utasításokat és lehetőleg nem szól vissza. Ne legyen neki neve, mert senkit sem érdekel, agya se legyen sok, mert csak feltűnőbbé teszi, hogy mennyire nem kell semmilyen értelem ehhez a munkához.
Sajnos sok igen jó képességű ember kénytelen ilyen helyen dolgozni akár hosszabb időn keresztül is. Ezen a helyen sok magyar is dolgozik, hosszú évek óta.
A kivétel, ami erősíti a szabályt
Az év végi nagy karácsonyi roham után az ügynökséges dolgozókat általában elküldik és már hosszú idő óta nem jellemző, hogy átvennének bárkit is, bár az ígéret, általában szóhagyomány útján, mindig ott van a levegőben.
Később egy másik, jóval kisebb raktárban meggyőződtem róla, hogy sajnos időpazarlás ilyen helyeken dolgozni. Ismerek ugyan legalább egy olyan embert, akinek jó képességei vannak és egy nagyon jó, barátságos raktárban kezdett dolgozni és ott hamar feljebb is került, ez azonban csak a kivétel, ami erősíti a szabályt (egyébként az illető az átlagosnál lényegesen erősebb angolnyelvtudása sokat nyomott a latban).
Hogyan dolgozhatunk építkezésen?
A hosszú felvezetés után elérkeztem az igazi témához, amit egy kicsit jobban ki szeretnék fejteni. Nekem relatív erős műszaki vénám van, bár soha nem dolgoztam „terepen”, így elsőre kicsit ijesztő volt a gondolat, hogy építkezésen fogok dolgozni, de meg kellett próbálnom.
Kalandos utam volt, de igazából a technika a lényeg. Itt amennyiben bármilyen építkezésen akarsz dolgozni, szükséged lesz CSCS kártyára. A legegyszerűbb a zöld színű kártya megszerzése, szinte mindenhez elég. Ehhez egy relatív könnyű vizsgát kell letenni, ami az alapvető munkabiztonsági és egészségügyi kérdéseket tartalmazza. Meg lehet csinálni magyarul is, de szerintem érdemes angolul.
A nagyobb építkezéseken az induction után néha kérdeznek olyan kérdéseket, amit a CSCS kártya tesztnél is kérdeznek és ott nincs magyar tolmács. 500 kérdés néhány nap alatt megtanulható, én vettem egy teszt DVD-t, ami tartalmazta a teljes programot az összes kérdéssel, nagyon hasznos volt és csak 10 font (eBay, kereső kifejezés: Health Safety Environment Test Managers & Professionals DVD GT200/13 CSCS 2013).
A vizsga és a kártya előállítása összesen 50 font, néhány nap alatt megvan (DVD rendelés, tanulási idő, vizsgaidőpont foglalás és kártya előállítás összesen kb. egy hónap, ha jól kiszámolja az ember). A NI number megszerzése természetesen elsődleges, aminek birtokában lehet kérni UTR number-t.
Ez egyfajta adóazonosító szám, amivel egyéni vállalkozó lesz az ember. Ez általában néhány nap alatt megérkezik (maximum 2-3 hét), ezzel a számmal regisztrálni kell a Construction Industry Scheme –nél, Ez azért jó mert akkor nem 30% adót vonnak le a bérből, hanem csak 20%-ot. Máris kezdhet az ember dolgozni, mint segédmunkás. Nagyon sok ilyet keresnek (például ide kattintva) 6,5-7,5 font / óra 8-10 óra / nap.
Nem túl jó munka, de van belőle pénz és általában teljesen legális, fizetnek adót és a mi legfontosabb a legtöbb helyen emberszámba nézik a munkást. Néhány hét pénzgyűjtögetés után érdemes tovább lépni, mert a labourer munkák általában strapásak, sokat kell dolgozni – kevés pénzért.
Gyors előremeneteli lehetőség pl. a banksman vagy a traffic marshal. 75-90 font egy ilyen vizsga. Kicsit több pénzért, amit egy segédmunkás kap (max. 8-10 font/óra), sokkal könnyebb, de folyamatosan álló (hóban-fagyban is) munkát kell végezni. Amennyiben ez megvan, már csak felfelé van az út. :)
Érdemes fejlődni, mert megtérül
A következő nagyobb lépés valamilyen gépkezelői vizsga. Például a telehandler vizsga 900 font körül van (A17 - telescopic handler), itt már 11 font fölött fizetnek óránként, jó eséllyel nem kell fagyoskodni és sokkal jobban meg is becsülik az embert.
Itt CPCS kártyát kap az ember, ami már sokkal magasabb fokú végzettség, többet is kell tanulni. Hetvennél több kérdés, szóbeli vizsga, de megcsinálható. Kevesebb munka van meghirdetve, de nagyon sok ügynökség foglalkozik vele. Érdemes fejleszteni magát az embernek, mert itt megtérül.
Jelenleg azon dolgozom, hogy kitapasztaljam, hogyan lehet villamosmérnöki diplomával villanyszerelővé válni. Amint átrágtam magam ezen megírom egy másik alkalommal.”
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Utolsó kommentek