Az elmúlt hónapok egyik kiemelt témája volt a nyugati (elsősorban az angol és a német) sajtóban a bevándorlás korlátozásának igénye, főleg annak kapcsán, hogy január elsejétől a román és a bolgár állampolgárok is korlátozás nélkül vállalhatnak munkát az Európai Unió országaiban. A (voltaképpen vitaindítónak szánt) kérdésem: Angliában belpolitikai hangulatkeltés folyik (jövőre választások...), vagy megalapozottan tartanak a határátkelőktől?
Victor Spirescu, A Román Munkavállaló
Immár hosszú hónapok (de lehet, hogy megvan annak egy éve is) olvashatjuk szinte napi szinten az angol sajtó egy viszonylag jól belőhető szegmensében (zászlóvivő: Daily Mail), hogy 2014. január elsejétől vége a világnak, érkeznek a román és bolgár munkavállalók, akik elárasztják az országot és elvesznek minden maradék munkát.
Jómagam rendszeresen olvasom a brit (és amennyire nyelvtudásom engedi a nyugat-európai) sajtót és próbálok tájékozott lenni, és őszintén szólva egészen nagyszabású az a hangulatkeltés, amit például a Daily Mail folytat. Gyakorlatilag lehetetlen volt az elmúlt egy évben úgy rámenni a lap oldalára, hogy ne legyen egy hangulatos riport román vagy bolgár bűnbandákról, csak és kizárólag a szociális juttatásokért érkező kelet-európaiakról, stb.
Victor Spirescu, az Arc
A dolog január elsején kapott némi rózsaszín árnyalatot, amikor a teljes angol sajtó (két parlamenti képviselővel megerősítve) testületileg vonult ki a lutoni reptérre a Marosvásárhelyről érkező repülőgép elé, az arról leözönlő bevándorlókat várva.
Aztán az történt, hogy a 180 üléses gépen érkező 140 utas közül egyetlen egy új munkavállaló akadt (a többiek vagy látogatóba érkeztek vagy korábban is Angliában dolgoztak és csak a karácsonyi pihenésről érkeztek vissza). Így lett egyik pillanatról a másikra sztár Victor Spirescuból, akit a teljes brit média felkapott.
A 30 éves férfi lett az újonnan érkezők „arca", megszemélyesítője, több országos napilap is kiemelten foglalkozott vele, a The Times például rögtön két oldalon, meghívták egy panelbeszélgetésre a Sky News hírtelevízióba, a The Daily Telegraph pedig külön embert utaztatott Romániába, ahol megkeresték Victor Spirescu házát és 19 éves menyasszonyát, valamint azt a házat, amelynek felújítására pénzt keresni Nagy-Britanniába érkezett.
„Amikor bemegyek egy szupermarketbe, mindenki engem bámul. Volt egy kislány, aki azt mondta az anyukájának: 'ez a bácsi az a televízióból'" – mondta egy interjúban Spirescu, gyorsan hozzátéve, hogy mindenki nagyon barátságos volt vele.
Egyébként a férfi egy napon belül talált magának munkát egy szupermarket parkolójában lévő autómosóban, bár ő szívesebben dolgozna a több pénzt ígérő építőiparban. (Más kérdés, hogy mivel az állandó médiaérdeklődés miatt képtelen volt folyamatosan dolgozni, már ki is rúgták...)
Médiakampány vagy most jön a java?
Az első roham tehát elmaradt Angliában, ami persze nem jelenti azt, hogy ez a továbbiakban is így lesz. A MigrationWatch nevű érdekvédelmi, vagy nyomásgyakorló szervezet például egy január elsején megjelentetett elemzésében azt állította, hogy számításaik szerint mindkét érintett országból a következő 5 év során évente 50 ezer bevándorló érkezik majd a szigetországba.
(Ennek némileg ellentmond, hogy például az előzetes repülőgépes helyfoglalások aránya alacsonyabb az év első három hónapjára, mint 2013 hasonló időszakában.)
Érthetően más véleményen van Románia nagy-britanniai nagykövete, aki elsősorban az elfogult médiakampányt kárhoztatja, azt állítva, hogy a legtöbb, az Egyesült Királyságba érkező román munkavállaló dolgozni akar és nem a szociális juttatásokon élősködni.
„Ha figyelembe vesszük, hogy Románia szinte teljesen kimerítette exportálható munkaerejét, és a tényt, hogy országomé jelenleg az Európai Unión belül a leggyorsabban növekvő gazdaság, akkor a korlátozások január elsejei megszüntetése aligha vezet az Egyesült Királyságba érkezők számának nagymértékű emelkedéséhez" – nyilatkozta Ion Jinga.
... és akkor a tények
Ez a történet politikai része. Nyilván érdemes venni egy pillantást a száraz tényekre is – nem lesz unalmas, ígérhetem.
A University College London tanulmánya szerint az 1999 után az Egyesült Királyságba érkező határátkelők 45 százalékkal kisebb valószínűséggel részesültek állami juttatásban vagy adó-visszatérítésben 2000 és 2011 között, mint a brit állampolgárok és ez az alacsonyabb arány (igaz, ebben az esetben „csak" 3 százalék az eltérés) igaz a szociális bérlakásokban élőkre is.
Az Európai Gazdasági Térségből (ami az EU, plusz Norvégia, Izland és Liechtenstein ebben az esetben) érkezők 34 százalékkal több adót fizettek, mint amennyit juttatásokban kaptak, magyarán egyharmaddal többet hoztak az államnak, mint amennyiben kerültek.
A jelentés szerint 2011-ben az EGT-ből érkezők 32, az azon kívülről bevándorlók 43 százalékának volt egyetemi diplomája, szemben a felnőtt britek 21 százalékával.
A helyzet tehát úgy néz ki, hogy a hangulatkeltés ellenére a határátkelők többet hoznak a brit gazdaságnak, mint amennyit kivesznek belőle (amivel nem állítom, hogy nincsenek olyan esetek, amikor valaki azért költözik Nagy-Britanniába, vagy Németországba, hogy igénybe vegye a magasabb szociális juttatásokat), és akkor még nem is beszéltünk a külföldön (például Spanyolországban vagy Franciaországban) élő britekről, legyenek munkavállalók vagy nyugdíjasok.
Jönnek a jugoszlávok!
Végezetül egy apró, de talán jellemző történet. Csütörtök este a BBC televízió Question Time című műsorában Nadine Dorries konzervatív képviselő kérdésre válaszolva kijelentette: Nagy-Britanniának fel kell készülnie a Jugoszláviából várható migrációs hullámra.
„Eddig nem volt ilyen hullám, de lehet holnap, vagy akár jövőre – nem tudjuk, és ez gondot jelent. Jugoszláviából is érkezhet ilyen hullám" – jelentette ki.
A kérdés tehát az: vajon hangulatkeltés zajlik Angliában (és a posztban végül kevesebbet emlegetett Németországban), vagy valós a határátkelőktől való félelem?
A kommentelési szabályokról ide kattintva olvashatsz.
Utolsó kommentek