A mai poszt némileg rendhagyó lesz, mert konkrétan dátumhoz kötődik és nem a hagyományos értelemben vett történet, hanem egy interjú. Ed már több mint öt éve az Egyesült Államokban él és dolgozik, így van már tapasztalata arról, milyen is egy igazi amerikai Halloween. Arról beszélgettem vele, hogy miként jelenik meg ez az ünnep a munkahelyeken és a családok mindennapjaiban. Az ilyenkor szokásos tökfaragás, és részben a dekoráció már beszivárgott Magyarországra is, de ez sehol sincs ahhoz a felhajtáshoz képest, ami Amerikában van október 31.-e körül.
Az emberek sok milliárd dollárt költenek el jelmezekre, a házak feldíszítésére, a trick or treatre, a Halloweenkor szokásos édességekre. Valamint komoly bulik vannak kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Mekkora az őrület?
Mivel idén Halloween csütörtökre esik a partik már az előző hétvégén elkezdődtek. A fiatalok, egyetemisták közül a lányok leginkább falatnyi ruhákban, minél kihívóbban öltöznek fel ezen alkalmakra, a fiúk pedig minél őrültebb kosztümöket választanak. A bárokban, pubokban „Drakula-italokat" lehet például kapni, amik tulajdonképpen meggyízű sörök. A cél pedig nem kisebb, mint berúgni ezen alkalomból.
A felnőttek a gyerekek számára rendezett partikra öltöznek be. El lehet képzelni, mekkora buli lehet szülőnek lenni ott, ahol van nagyjából tizenöt felfokozott hangulatban lévő gyerek és a rájuk vigyázó két pár. Ezek a bulik általában ottalvósok, mert a gyerekek szeretnek minél többször beöltözni.
A Halloween nagyjából a mi farsangunknak felel meg, itt is népszerű jelmez a kalóz, a tündér, stb., egyéb rajzfilmfigurák, és persze a különböző boszorkány-, csontváz- és egyéb Halloweenhez köthető, rémisztő jelmezek.
A felnőttek azonban sokkal inkább résztvevői a bulinak, mint Magyarországon szokás, beöltöznek mindenféle figurának akár a Szezám utcából ismert Nagy Madárnak, Grunak, brokkolinak.
Aztán ott vannak az „all adult" vagyis csak felnőtteknek szóló partik. Persze nem kell semmilyen túlfűtött dologra gondolni, ilyet rendezett például a főnököm is tavaly. Az egyik meghívott és felesége annyira szó szerint vette a Flinstone jelmezt, hogy büszkén jelentették: az ősember ruha alatt nincs semmi más, ami a szükséges információnál csak egy hangyányival volt több.
A munkahelyen is előfordul a jelmezes beöltözés Halloween napján, ez mindkét eddig munkahelyemen szokás volt, és ennek van csapatépítő jelentősége is.
Elvárják, hogy beöltözzön az ember?
Igen, a többiek részéről elvárás, és ha valaki nem öltözik be, akkor annak a többiek egész nap szívják a vérét. Nekem nem kell főznöm, de ilyenkor közös ebéd szokott lenni, a kolléganők készítenek „Earth and Worm"-ot. Ez egy csokis, krémes dolog, amiből gumicukor giliszták állnak ki. Csinálnak rumos szemgolyókat, „véres spagettit", meg mindenféle egyéb félelmetes kinézetű és nevű ételeket.
Mennyire volt nehéz belehelyezkedni ebbe a hangulatba?
Mint már mondtam, ez olyasmi, mint Magyarországon a farsang. Már hetekkel előtte elkezdenek arról beszélni, hogy ki minek öltözik és elég erős is a nyomás mindenkire, hogy részt kell venni. A boltokban már szeptember elejétől láthatók ezek a díszítések, jelmezek, dekorációk, úgyhogy nem nagyon lehet kikerülni.
A főnököm például fél napra szabadságot vesz ki, mert viszi az unokáit trick or treatelni, édességet gyűjteni a szomszédságba. Ez legalább egy három órás program, megvárják, amíg besötétedik, aztán indul az édességvadászat. A szülők kísérik házról házra a gyerekeket. Két-három szülő jut 15-20 gyerekre, ők a háztól távolabb megállnak, és onnan követik az eseményeket.
Nekem alapvetően nem nagyon lett volna kedvem hozzá, de egyszerűen nem lehet megúszni, akkora a csoportnyomás. Folyamatosan kérdezgetik az embert, minek öltözik be, a napokban például az egyik kolléganőm csak azért nem ment ebédelni, hogy átvigyen engem az egyik közeli turkálóba, ahol 5 dollárért vettem egy használt csizmát, meg egy használt nadrágot, egyik büdösebb, mint a másik, de hát a kalózjelmezhez ez elengedhetetlen.
Ráadásul egész nap a jelmezben kell lenni, én például így leszek kénytelen átmenni egy megbeszélésre is - kalózként...
"Figyelmeztetés minden lakónak! A társasház nem engedélyezi az épületben a "Trick or Treat" járást. Lehetséges helyek az édességvadászatra:..."
Mindenki szívesen nyit ajtót a gyerekeknek?
Általában igen, aki nem, az vagy elmegy otthonról estére moziba vagy vacsorázni, vagy például, akik vallási okokból nem ünneplik a Halloweent, azok leoltanak minden fényt, ezzel is jelezve, hogy nem kívánják fogadni a trick or treatelőket. Ahol ég a ház előtti lámpa, vagy ki van díszítve a kert és az épület, ott számíthatnak a gyerekek fogásra.
Az elhíresült mérgezéses esetek miatt ma már csak csomagolt édességet szabad adni a gyerekeknek, nem ad senki házilag készített ennivalót. A kísérő szülők többször átnézik a gyerekek csomagjait, a gyerekek nem mehetnek be a házakba, csak szigorúan kint zajlik a játék. A gyerekek jobb esetben hónapokig eszik az így gyűjtött édességet.
Itt Minnesotában az szokott a fő probléma lenni, hogy ilyenkorra annyira hideg van, hogy a gyerekeket overallba öltöztetik a kéregetős játékhoz, így gyakran nem is nagyon látni a jelmezt, amiben vannak. Itt megdolgozni sem kell az édességért, mint nekünk otthon a húsvéti tojásért, a gyerekek csak annyit mondanak, hogy „trick or treat" vagyis „megviccelünk vagy édességet kapunk".
Egyes vallási felekezetek elvileg nem ünneplik a Halloweent, ugyanakkor nem szeretnének csalódást okozni a gyerekeknek, így aztán ilyenkor templomi programok is vannak az ő számukra.
Mennyit költenek az emberek a Halloweenra?
Hát a felnőtt kosztümök 30 dollár körül kezdődnek, de simán elérhetik a 100 dollárt is, és a gyerekjelmezek is nagyjából hasonló árban vannak. Egy nagy zsák édesség körülbelül 8 dollár, amiből veszel vagy tízet, így egy kétgyerekes családnak ez az ünnep akár több száz dollárba is kerülhet, és akkor még nem beszéltünk a dekorációról.
A múlt héten mondták az ABC-n, hogy az emberek összesen majdnem 7 milliárd dollárt költenek a jelmezekre, édességre, dekorációra. Ebből csak a háziállatok beöltöztetésére 330 millió dollár megy el, 106 millió pedig a tökvásárlásra. Ami még elég elképesztő, hogy 4000 tonna csokoládé fogy el az ünnep kapcsán.
A faragás eredetileg Írországból indult, bár akkor még nem tököt faragtak. Jack O'Lantern volt a kifaragott tök, a belehelyezett gyertya pedig a rossz szellemeket volt hivatva elűzni.
A kommentelési szabályokról ide kattintva olvashatsz.
Utolsó kommentek