Az amerikai egészségügyről sokan gondolják azt, hogy ismerik (leginkább talán a rengeteg kórházsorozat miatt), ám a valóság kissé talán más, mint amilyennek elképzeljük. A rendszer finoman szólva is kissé ellentmondásosnak tűnik, legalábbis innen, a távolból. Hogy milyen közelről, azt megtudhatjátok Ctboy írásából.
„Ez a mostani bejegyzés az egy évvel korábban Zsuzsi65-től megjelent, Ami a Vészhelyzet mögött van folytatása. Zsuzsi nagyon jól leírja az amerikai egészségügyi rendszer szerkezetét, ezt nincs értelme elismételni.
Én más megközelítésből próbálom bemutatni a mindennapokat.
Előre le kell szögeznem, hogy nagyon hálás vagyok az itteni orvosoknak, és igazából az egész rendszernek. Az itt töltött idő alatt már kétszer mentették meg a felségem életét, lehet, hogy az enyémet is félszer, valamint kalandos előzmények után itt született a kislányom is.
Őt bizony születésétől fogva hívhatom DRÁGA gyermekemnek.
Ha itt-ott túl kritikusnak tűnnék, az leginkább annak a következménye, hogy az itteni egészségügyi rendszer is nagyon messze van a tökéletestől.
A helyzet megértéséhez egy lépést hátra kell lépnünk. Tanult kollégám klasszikus megjegyzése szerint, minden amerikai 20 extra IQ ponttal születik, onnan van a hihetetlen önbizalmuk.
Ezen kívül még egy megingathatatlan hitet is kapnak születésük pillanatában, miszerint a világ legmagasabb fokú higiéniája az USA-ban található, és az itteni egészségügyi ellátás fényévekkel a világ többi része előtt jár.
Egy amerikai számára mondjuk Olaszországban orvoshoz menni, még ha csak sürgősségi okokból is, szentségtörésnek számit. Egy injekciót beadatni - főként önként – már kész horror.
Ebben bizony a legcsóróbb munkanélkülitől a tőzsdecápákig mindenki egyetért. És nincs az a meggyőző erő, ami ebből a hitből egy amerikait kimozdíthatna.
Hogyan is irányítja az egészségügy az egyéni döntéseket?
Pár közhelyet érdemes megtanulni, mert rendkívül tömören jellemez egy-egy komplex problémát.
A POLITIKAI RENDSZER NEM MÁS MINT LEGALIZÁLT KORRUPCIÓ
Ha ez igaz, az egészségügy az USA-ban úgy jellemezhető, hogy az UTOLSÓ JOGSZERÜ KARTELL.
Kik a kartell tagjai?
1. Orvosok, EÜ szolgáltatók, gyógyszergyárak, gyógyszertárak, orvosi műszergyártók
2. Orvosi érdekvédelmi szervezetek kb. Orvosi Kamara
3. Egészségügyi biztositók
4. Orvosi hibákra specializálódott ügyvédek, és az orvosok felelősségbiztosítói
5. EÜ szolgáltatást igénybevevők (VEVŐ)
Mit akar a vevő?
Egészségügyi szolgáltatást, amikor arra szükség van. De leginkább azt, hogy ha orvoshoz fordul, ne okozzon az orvos nagyobb bajt, mint amivel a beteg hozzá fordult.
Mit akar a másik 4 csoport?
Pénzt. Nagyon sok pénzt.
Egyszer valószínűleg összeültek egy sötét hotelszoba mélyén és szivarozva, valamint whiskyt szürcsölve megállapodtak, hogy a verseny ezen a területen nem hasznos. Kinek áll érdekében olcsón dolgozni?
Az orvosnak nem, de hát őt a biztosító fizeti, ha a biztosító képes beszedni az orvos pénzét és még egy kicsi haszon is marad, akkor a biztosító sem érdekelt az olcsó rendszerben. A gyógyszergyár sem érdekelt. Minél drágábban minél több portékát ad el, annál nagyobb a haszon. Egyébként is ki fizet? Igen, a biztosító csakúgy, mint az orvost.
Az ügyvéd, az aztán végképp nem érdekelt egy olcsó rendszerben. 50 százalékos sikerdíjjal dolgozik, minél drágább egy per annál több a bevétel. A bíró, ő az ügyvéd ikertestvére. Nagyobb a perérték, magasabb a fizetés.
Ugye a kapitalizmusban a piac diktál. Szükség van egy szolgáltatásra, annak kialakul az ára a kereslet –kínálat szerint Ha túl magas az ár, növekszik a verseny az majd jól letöri az árat. Ha kevés az orvos, felmegy az orvosi szolgálat ára. Ha sok, lemegy.
Itt a válasz. Több orvosra van szükség. Ez bizony még igaz is lenne, de mint láttuk egy szivarral megpecsételt egyezség szerint ez nem nagyon jó egy bizonyos csoportnak. Lássuk, mit lehet tenni!
Szóljunk a kamarának, hogy a BETEGEK érdekében nehezítsük már meg a pályára kerülést. Képezzünk kevés orvost, a külföldiek elé pedig állítsunk olyan akadályversenyt, hogy kétszer is meggondolják, hogy az USA-ba jöjjenek praktizálni.
Ezek után csak pumpálni kell a korrupt politikusok zsebébe egy kis aprót, - előrelátóan mindkét oldalra egyformán, sose tudhatjuk, ki nyeri a következő választást – hogy gyorsan szemet hunyjanak a nyilvánvalóan versenyellenes lépéseink láttán.
Ha mind a négy csoport (1-4) állandóan sírdogál, hogy nincs pénz, mennek fel az árak, semmit sem tudunk tenni ellene, kezdenek olyan hatékonyak lenni a sírásban, hogy maguk is elhiszik mindezt.
Hogy a jól kiépített rendszer olajozottan működjön, a rendszer az orvost úgy motiválják, hogy minél többet használja a drága gyógyszereket és szolgáltatásokat.
Ne a beteg egészségében legyen érdekelt, hanem hogy minél több és drágább szolgáltatást rá tudjunk sózni. Ha pedig meggyógyult, akkor is rendszeresen jöjjön vissza, hátha valami mást is el tudunk neki adni. Szinte úgy, mint egy autókereskedésben.
Hosszú évekig csak a HMO-k (Health Management Organization) kb. mint egy egészségügyi fogyasztói szövetkezet, tudtak a rendszeren egy-egy karcolást ejteni, de rést ütni már nem.
Ebben az esetben a HMO szerződik a szolgáltatókkal és előre meghatározott összeget fizet csak, nem annyit, amennyit az orvos vagy kórház szeretne. A legtöbb biztosító ilyen HMO típusú biztosítást kínál, ami egy kis féket jelent az állandóan elszabadulni akaró árak ellen.
Hogyan működik mindez a vevő szemszögéből?
1. Ha nincs biztosításod, akkor nagyon vigyázz az egészségedre! Véletlenül se fordulj orvoshoz szükségtelenül. Kezdj el takarékoskodni egy orvosi számlán, amihez csak akkor nyúlsz, ha tényleg beteg vagy. És rettegj, nehogy beüssön valami baj. Nagyon kevesen választják ezt az utat. Akik igen, azok is leginkább kényszerből.
2. Ha dolgozol valahol, a legtöbb cég ajánl egy biztosítást, hol jobbat, hol rosszabbat, de egyre drágábbat.
Milyen egy elfogadható biztosítás?
120 dollár hetente egy család biztosítási díja. A munkaadó még háromszor ennyit tesz ehhez hozzá.
Vizitdíj: a háziorvosnál $30, mindenki másnál $45. Vérvétel / kiértékelés $50, sürgősségi ügyelet $250, ambuláns műtét (nem alszol a kórházban) $500, egy éjszaka a kórházban, csak az ágy, $1500.
Egy kisebb autóbaleset után, JóMunkásEmber el kell, hogy menjen az ügyeletre, (Emergency Room) 4 óra alatt egy orvos megnézi kétszer, kikérdezi, vérnyomást mér, elküldi röntgenre. Többnyire csak egyedül üldögél egy sarokban, és várja, hogy történjen valami.
Négy óra elteltével megállapították, hogy nem tört el semmije. Ujjé! Talán volt egy pillanatnyi agyrázkódása, orvos felír egy adag Kalmopirint, nagyon tudományosan elmagyarázza, hogy az fejfájásra való, majd útjára engedi JME-t. Benyújtott számla: $2500. Két nappal később jön még egy a röntgent értékelő orvostól: $350.
A kezeléseket a biztosító fizeti (a sürgősségi ügyeleti vizitdíjat leszámítva, ami $250), hiszen ez egy elfogadható biztosítás.
Milyen egy kevésbé elfogadható biztosítás? Ez most az új divat, úgy becézik, hogy " Donut Hole" a Lyukas Fánk Közepe (míg a közepén, vagy mindent Te fizetsz).
Ebben az esetben szintén fizet a beteg egy biztosítási díjat, a mi esetünkben ez $94/hét lett volna. Tehát kicsit olcsóbb, mint az előző.
Viszont minden évben az első $2500 egészségügyi költséget zsebből kell fizetni.
A biztosító csak akkor száll be a költségviselésbe, ha a számláid túllépték ezt az összeget.
Hogy viselkedik a JME, ha ilyen a biztositása?
Spórol, mint a fene. Apró dolgokkal nem szaladgál az orvoshoz, hiszen az zsebből fizetve $80-$150 minimum. Augusztus végéig EÜ kiadás nulla (a heti levonást leszámítva).
Ha augusztusban baleset éri JóMunkásEmbert, mint láttuk fentebb, az előirt $2500 limitet 4 óra alatt teljesíti.
Mit csinál JME innentől? December 31-ig minden hülyeséggel orvoshoz jár, hogy még a következő periódus előtt el legyen végezve az összes lehetséges egészségügyi munka rajta, ha szüksége van rá, ha nincs, hiszen mostantól év végéig a biztosító fizet.
Orvos: Szükséged van egy hiszterektómiára (megfelelő eljárás behelyettesítendő).
Beteg: Nincs.
Orvos: Nem baj, most fizet a biztosító csináljuk meg november végén, karácsonyra már rendben leszel, később már nem kell ezzel foglakoznod. (Orvos gondolata... hehe, nekem meg $4000 extra bevétel karácsony előtt kétórai munkáért.)
Orvos: Azon kívül gyorsan csináljunk meg egy kardiológiai stressz tesztet ($1700), és egy kolonoszkópiát ($2900) is. December 31-re még éppen van időpontunk.
A biztosítási díjak évente kb. 10-12%-kal emelkednek, ("normál" infláció 2-3%) és a fenti példa szerinti remek új biztosítási konstrukciók jelennek meg.
A cégek spórolásból sokszor csak ilyet ajánlanak. Egy rosszat, meg egy olyat, ami aztán tényleg semmit nem fedez.
Az orvosi szolgáltatók egyébként mindenütt nagyon kedvesek és legtöbbször nagyon hozzáértőek.
Persze a jó orvos itt is nagy kincs.
Azok sokszor olyan elfoglaltak, hogy új beteggel nem is foglalkoznak, megélnek a visszatérők üzleteiből.
Orvoshoz csak úgy beesni nem lehet, időpontra megy mindenki. Az időpont persze csak rendőrpertuban igaz, Te legyél ott időben, de az orvos lehet, hogy fél - egy órát azért csúszik.
Időpontot egy-két hétre lehet kapni, elfoglaltabb orvosnál ez felmehet 5-6 hónapra is.
Néhány csapda
Preexisting condition (már meglévő állapot) a biztosítók kedvence.
CUKORBETEG fiatal beleesik egy leépítésbe. Biztosítása megszűnik, az átmeneti biztosítást nem tudja fizetni, hiszen $100 helyett már $400 hetente. Pár hónap múlva talál munkát, de mondjuk magának kell fizetnie a biztosítását.
A biztosító befogadja, de szól, hogy csak mostantól fizetünk mindent, a cukorbetegség összes költsége téged terhel. Egész életedben haver, hacsak nem találsz egy olyan munkát, ahol jobb (csoportos) biztosítást ajánlanak.
A Terhesség = "Preexisting condition" (csak szólok)!
Ez az egyik legfontosabb előnye az OBAMA CARE-nek. A biztosítók Preexisting condition hivatkozással nem utasíthatnak el beteget többé.
Kozmetikai jellegű beavatkozás
Ne zsírleszívásra, cici beültetésre gondoljatok! Egy szemölcs, vagy fibroma (apró bőrkinövés) leszedése már annak számít, persze attól függően, hogyan kódolják a beavatkozást. A kód persze titkos, halandó azt nem láthatja.
ÜGYES SEBÉSZ egy vizit alatt a remek szikraégető gépével le tud szedni 5-10 darabot az év végi biztosítási szezonban. De ezért nem sok pénz jár.
Ha van egy szemölcs a fejen, azt már vágni kell. Az agy körül nem hasznos a szikraégetés. Ennek a díja ÜGYES SEBÉSZ irodájában $400, a kórház ambuláns műtőjében $2500.
ÜGYES SEBÉSZ gyorsan rábeszéli JME-t a kórházra, „ott egy fél óra alatt meg tudom oldani azt, amivel több hétig kell szarakodnunk az irodában". Biztositó fizeti, JME belemegy, időpont lefixálva.
Két nappal a műtét előtt egy pénzügyes felhívja JME-t: „Láttuk, hogy jön a műtéted, mindent szépen előkészítettünk. Azt is láttuk, hogy ezt a műtétet az orvos szemölcsnek kódolta, azt valószínűleg fizeti a biztosítód. Azért a biztonság kedvéért gyere csak be hozzánk a műtét előtt, és írj csak alá gyorsan egy nyilatkozatot, ha a biztosító mégsem fizetne - mondjuk kozmetikai műtétre hivatkozva - két szemölcsért, te akkor is jókedvűen ideadsz nekünk $2500-t."
Ha ebbe JME nem megy bele, gyorsan lemondhatja az egész műtétet, ennyit nem ér meg az a két szemölcs. JME lezárja magában a történetet, de egy hónappal később a biztosító elszámolásán bizony rajta találja a kórházi számlát. A munkát nem végezték el, de a számlát kifizettették.
Biztos elfeledkeztek róla.
Orvosi rendelő
Csakúgy, mint a gyógyszergyárak, a kórházak és orvosi rendelők is magánkézben vannak. Sokat a tőzsdén is jegyeznek. Ennek megfelelően úgy is működnek, mint egy klasszikus KFT a 90-es években.
Mivel nem egy TB-vel kell megküzdeniük, hanem mondjuk 20 nagyobbal és 200 kisebbel, egy orvosra minimum 4-5 adminisztrátor jut. Minden biztosító másfajta nyomtatványt használ, más sorrendben kéri a kódokat (legalább a kódok egyformák), más rendszerben packázik az irodával, és más határidővel fizet.
Egy dologban egyformák csak.
HAGYJOOOON ÜZENETET, MAJD JÓL VISSZAHÍVJUK!
Senki nem hajlandó felvenni a telefont, semmit nem lehet időre elintézni. Ami nem automatizált, és számítógépesített, az bizony lelassítja az egész egészségügyi folyamatot.
Egy orvosi rendelő pont úgy működik, mint egy fodrászat, vagy egy pedikűr szalon.
Mit tetszik kérni, itt van, tessék parancsolni, ott kell fizetni. Csak az egy pénztáros helyett a 4 adminisztrátor püföli a gépet, és lóg a telefonon, hogy a számlák ki legyenek fizetve.
Egy ortopéd sebész irodájában (egy orvos) TIZENNÉGY segédet számoltunk meg egy vizit alatt. Az mondjuk már itt is feltűnő volt, de lehet, hogy nem is extrém.
Az orvosok általában jó üzletemberek. (Mármint itt az USA-ban.) Itt egy jól menő praxis millió dollárokat ér, és rendesen adják-veszik, mint egy-egy autószerelő műhelyt.
Kezdő orvos is $100.000 fölött keres, egy radiológus (beteget nem is lát, csak ül a monitor előtt, mint egy videójátéknál) kb. $400,000-t kap. Sebész, helyi kórházban, alkalmazottként $600,000. Ha saját irodája van, még többet. Ezek az összegek még a jónak számító angol, francia, német fizetéseknek is legalább a kétszerese.
Az egészségügy nagyon drága, de az USA mutatói nem kifejezetten jók. A GDP százalékában az egészségügyi kiadás magasan az USA-ban a legnagyobb. A népesség egészségi állapotában azonban, nemhogy nem a legjobb, hanem a gazdagabb országok között inkább csak a középmezőnyre elég.
Pár érdekesség
Az orvos és a betegápoló között Magyarországon tudásban, felelősségben óriási a szakadék. A két munkakör között alig van átmenet, nemhogy átfedés. Az orvos diagnosztizál, kezel, gyógyszert rendel, adminisztrál, szervez, időpontot egyeztet, jelentést ír, statisztikát készít, stb. A betegápoló ágyat húz, vért vesz, vérnyomást mér, stb.
Itt a nővér (nurse = betegápoló) főiskolát végzett (van masters és phd fokozat is belőle), és többet keres, mint egy mérnök. Joga van bizonyos betegségeket diagnosztizálni, gyógyszert rendelni, stb. Nagyon sok helyzetben az orvos egyenértékű helyettesítője.
Van viszont három vagy négy kategória olyan munkakörökre, akik a nővér asszisztensének számítanak (vért vesz, vérnyomást mér, állapot felvételt készít, adatlapot számítógépbe gépel, stb.). Ennek az a célja, hogy drága nővér helyettesítse a még drágább orvost, de a nővér se vesztegesse a drága idejét olyasmire, amit egy $10/óra-s asszisztens is el tud látni.
Bizonyos orvosi tevékenységhez nem kell MD (Medical Doctor) végzettség. Kicsit hasonló módon, mint a fogorvos Magyarországon, speciális rész-orvosi (majdnem) orvosi diplomát kapnak.
Ilyen például a hátorvos (Doctor of Chiropractic medicine), láborvos (Doctor of podiatric medicine), szemész (Doctor of Optometry), a szemsebész az már orvosi egyetemet végez (Doctor of Osteopathic Medicine) és van még pár hasonló. Az orvosi kaszt szerint ezek lenézett szakmák, csak olyan megy ilyen iskolába, akit az orvosira nem vettek fel.
Viszont egy jól menedzselt Chiropractor vagy hasonló praxis nagyon szép jövedelmet tud termelni, lényegesen kevesebb költséggel mint egy MD.
Az USA-ban az orvosok kb. 20%-a végzett külföldi egyetemen. Elvileg egy pár honosítási vizsga és két év kórházi rezidencia után amerikai működési engedélyt kaphat a külföldi orvos. Azonban egybehangzó vélemények szerint ez a folyamat egyáltalán nem egyszerű. Tele van gáncsoskodással, és fölösleges akadállyal, hogy elriasszák, de legalábbis nagyon megnehezítsék a külföldön végzettek dolgát. Természetesen mindezt a betegek érdekében, hiszen nagyon nehéz elbírálni a külföldön végzettek tudásának minőségét.
Az egészségügy az USA-ban egyébként rendkívül színes - legutóbbi két kórházi látogatásunknál az egyik aneszteziológus harmincegynéhány éves lengyel, illetve román doktor volt - talán csak két nemzetiségi csoport statisztikai reprezentáltsága kiemelkedő (feltűnően sokan vannak). Az orvosok kb. 15%-a zsidó (illetve zsidó származású). Az Észak keleti részen és Kaliforniában, ahol a zsidó népesség koncentrálódik, a zsidó orvosok száma még szembeötlőbb.
A másik ilyen csoport az indiaiak. Jelenleg az indiai orvosok számát kb. 9%-ra teszik. Viszont az utóbbi időben az orvosi egyetemekre jelentkező indiai diákok száma eléri a 26 százalékot, tehát a pálya népszerűsége töretlenül emelkedik."
Az utolsó 100 komment: