A nemzetgazdasági miniszter a minap állítólag azt találta mondani egy kormányzati PR-rendezvényen, hogy körülbelül félmillió magyar dolgozik külföldön. Ha igaza van, akkor ez többszöröse annak, mint ahányan az 1956-os forradalom után elhagyták az országot. Van-e visszaút? – hangzik a vitaindító kérdés.
Hosszú ideje zajlik már egy teljesen bizonytalan kimenetelű számháború arról, vajon hányan is döntöttek úgy, hogy külföldön folytatják az életüket, ott telepednek le egyedül vagy családostól. Az eddig legmarkánsabb kormányzati becslést alighanem Matolcsy György adta a minap, amikor az Index tudósítása szerint azt mondta: a kormány 2020-ig legalább egymillió új munkahelyet szeretne teremteni. Emellett a kabinet célja, hogy visszatérésre ösztönözze a jelenleg külföldön dolgozó „félmillió kitűnő magyar munkavállalót".
Bár az első ötlet is érdekesnek tűnik (a részletekbe most ne menjünk bele), minket igazán a második félmondat érdekel. Ugyanis több érdekes vetülete is van szerintem a dolognak.
Az első természetesen az adat, a félmillió külföldön dolgozó magyar. Még ha azt feltételeznénk (mint ahogyan nem tesszük), hogy e félmillió munkavállaló mindegyike egyedül hagyta el az országot, a szám akkor is hatalmas. (Csak összehasonlításképp: az 1956-os forradalom után 176 ezer ember hagyta el az országot.)
Ha azonban abból indulunk ki, hogy nagyon sokan családdal, gyerek(ek)kel mentek, akkor szerintem ezt a számot közel megduplázhatjuk. Azaz ebben az esetben csaknem egymillió külföldön élő magyarról beszélünk, ami elképesztő szám.
Persze ha jobban végiggondoljuk, talán nem is annyira az. A magyarországi ismerősökkel folytatott beszélgetések igen jelentős százalékában elhangzik a mondat (furcsa módon pártállástól függetlenül), hogy „ebből az országból el kell menni", ami akkor is trendet jelez, ha az ezt hangoztató emberek jelentős része otthon marad.
(Ezt a benyomást a Tárki tavalyi felmérése is alátámasztja, a társadalomkutatási intézet szerint az elmúlt 20 évben nem volt ekkora a migrációt tervezők aránya, minden ötödik felnőtt magyar tervezte, hogy külföldre megy. Szerintem a helyzet azóta maximum romlott...)
Érdekes az is, hogy a határátkelőkből hirtelen „kitűnő magyar munkavállaló" lett, ami tulajdonképpen örvendetes dolog és erősen a figyelmébe ajánlanám a hazaárulózóknak is.
A nagy kérdés persze nem ez, hanem az, hogy a kormány miként kívánja „visszatérésre ösztönözni" a már külföldön élőket. (Aki fogékony erre, annak itt egy tanulmány – igaz, 2011-ből – Hárs Ágnestől, a Kopint-Tárki munkatársától a hazatérésről.)
Talán emlékeztek még arra, amikor a miniszterelnök a TV2-ben azt mondta, ha pártja megnyeri a 2014-es választást, hat év múlva Magyarország olyan hely lesz, ahová a külföldre vándorolt összes magyar fiatal haza akar majd térni, de Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettestől is hallottunk már olyat, (ami az eddig talán egyetlen konkrétnak tűnő gondolat volt), hogy a kormányzatnak mindent el kell követnie azért, hogy a külföldön munkát vállaló fiatalok a tapasztalatszerzés után hazatérjenek, amihez jól kvalifikált munkahelyekre van szükség, valamint támogatni kell a fiatalok vállalkozóvá válását, illetve az olyan kis- és középvállalkozásokat is, amelyek fiatalokat alkalmaznak.
A nagy kérdésre egyelőre nem hallottam még meggyőző választ, a szlogenek pedig szerintem senkit sem fognak meggyőzni arról, hogy érdemes hazatérni. A hazatérésnek ugyanis szerintem két vetülete van: az anyagi, ami egyszerűen annyit jelent, hogy mindenki ragaszkodik a megszokott életszínvonalához, tehát csak akkor tér haza, ha legalább reménye van arra, hogy (ha nem is azonnal, de) előbb vagy utóbb azon a szinten élhet Magyarországon is, amilyet külföldön megteremtett magának.
A másik az érzelmi kérdés, hiszen minél több idő telik el, annál nehezebb lesz eltépni azokat az emberi kötelékeket, amelyek egy új helyen is kialakulnak: munkahelyi, baráti kapcsolatok, esetleg szerelmek, és ha már a gyerekek is ott járnak iskolába, akkor a hazatérés még nehezebben elképzelhető.
Jelen pillanatban nem tudom elképzelni, mit tudna mondani a (mindenkori) magyar kormány, mellyel képes lenne rávenni a határátkelőket a hazatérésre. Talán nektek van ötletetek, amit majd meg is osztotok velünk a kommentekben.
Utolsó kommentek