Új sorozaton kezdtem gondolkodni, méghozzá mai szerzőnk, Balázs ötlete nyomán. Elég sokat halljuk mostanság mindenféle hivatalos helyekről, hogy szeretnék hazacsábítani a külföldön élő és dolgozó magyarokat. Emellett sokan sokszor megjegyezték már, hogy ha mindenki elmegy, aki más hozzáállású országot szeretne, akkor ki (és mi...) marad itt. Így aztán arra gondoltam, mi lenne, ha megírnátok, mi hiányozna a kinti életetekből, ha hazaköltöznétek, illetve mi az, amit feltétlenül hazahoznátok (nem csak feltétlenül anyagi javakra gondolok, sőt, elsősorban nem azokra). A játék kedvéért nem ér azt mondani, hogy nem jössz haza, illetve nyugodtan írjanak azok is, akik Magyarországon élnek, hogy ők mit látnának szívesen.
„Pár barátom közelít a kitűzött céljaikhoz. Szorgos és kemény munkával összespóroltak egy vidéki (megyeszékhely) lakásra valót, berendezve és most már csak egy újszerű, pár éves kocsira való van hátra, Ez még egy, esetleg másfél kint (Angliában) töltött évet jelent nekik. Legutóbb arról beszélgettünk, hogy mi fog nagyon hiányozni Magyarországon.
Autósélet
A szakmámból is adódóan ezzel találkozom sokat, úgyhogy ezzel is kezdeném. Rögtön például az ingyenes átírással és új forgalmival, tulajdonképpen az egész ügymenettel.
Ez kb. úgy néz ki, hogy elmész a kiszemelt autóért, kifizeted, kitöltesz egy papírt (V5C - a forgalmi maga) kettétépitek, a baloldal a tiéd, a jobb az eladóé. Az eladó megtartja a saját részét, te a tiédet feladod postán. Körülbelül egy hónapon belül érkezik a nevedre az új forgalmi, valamint az eladónak értesítés, hogy már nem az ő nevén a gép. Ha ez utóbbi nem érkezne meg az eladóhoz, akkor fogja a saját részét és az alapján írják le a nevéről, rakják át a tiédre és büntetnek meg.
Gépjárműadatok lekérdezhetősége. Vásárláskor állandó probléma Magyarországon, hogy a kinézett használt autó adatai mennyire fedik a valóságot. Itt 20 fontért választ kapsz arra, mennyit futott az autó, volt-e totálkáros vagy biztosító vette-e gazdasági totálkárra, lopott vagy körözés alatt van, terhelt-e hitellel, stb. Harminc fontért már három rendszámot kérdezhetsz le. (Magyarországi horrorsztorik itt.)
Időszakos buszsáv
Ez magáért beszél, lásd az alábbi, a Google Earth-ön talált képen.
Ügymenet, elintéznivalók
Internetes ügyintézés
Kezdjük ott, hogy – bár Magyarország lassan zárkózik fel – Angliában majdnem minden piszlicsáré és nagyon komoly dolog elintézhető telefonon vagy interneten.
Legyen az gázóraállás bediktálása, szolgáltató-váltás, sérült kuka helyett új igénylése, lakcímváltozás, postai levelek átirányítása stb. Szinte az a gyanús, amit így nem lehet elintézni. Mottó: "ami nem kínai, az hamisítvány"
Ügyfélbarát hozzáállás
Egyik ismerősöm egyéni vállalkozóként nem adott be valami papírt határidőre. Megbüntették 100 fontra. Elküldte a papírt, befizette a pénzt. Egy hónappal később értesítették, hogy itt a pénz vissza és legközelebb figyeljen oda a határidőkre.
A híres Oyster-kártya
Használható gyűjtőjegyként előre feltöltött összeggel vagy bérletként is. Valami mocorog ez ügyben Budapesten is, bár ez nem egy egész rendszer, csak valami gyertyafény az alagútban.
Bankolás
Ez egy nagyon könnyen megszokható valami. A betéti számlavezetés teljesen ingyenes. A készpénzfelvét idegen ATM-ből is ingyenes, mi több az egyenleg lekérdezhető.
Hitelkártyáknál létezik az úgynevezett balance transfer intézménye. Ez kb. annyit tesz, hogy a kártyával más hitelkártya adósságot kiválthatsz némi kezelési költség fejében, de 0% kamatra általában 12-18 hónap időtartamra.
Például szeretnél venni egy lapos tévét, ami ezer egységbe kerül, de ennyid egybe nincs rá. Semmi gond, elmész a boltba, megveszed egy meglévő hitelkártyával.
Utána megigényeled az új kártyádat és az eredeti tartozást átküldöd az újra. A kezelési költség 3-5% között mozog. Ennyi a kamat gyakorlatilag és cserébe 12-18 hónap alatt a neked tetsző ütemezésben törleszthetsz.
Létezik ugyanez money transfer néven is. Ebben az esetben a betéti számládra küldhetsz pénzt. Ez akkor jó, ha a dolog vagy szolgáltatás nem fizethető kártyával. Ilyen lehet mondjuk magánszemélytől használtautó, vagy gázszerelőtől javítás, szerelés. Otthon pont rossz irányba mennek a dolgok, úgy értesültem, hogy bizonyos bankok a kártyás vásárlások után is számítanak valami költséget.
Reklámmentes közszolgálati adások
Ennek az ára az állami dotáció mellett az úgynevezett tv üzemben tartói díj, eredetiben a TV Licence. Minden háztartásnak kell fizetnie, ha élő tévéműsor vételére alkalmas készüléket üzemeltet. Tehát ha azt mondod, hogy bár van TV készüléked, de arra csak egy DVD van kötve, akkor nem kell fizetned. Kb. 145 font egy évre, de fizetheted akár hetente is.
Valamikor a Bokros-csomag környékén, ha nem tévedek, volt ilyesmi otthon is, de reklámok is maradtak. (A Medgyessy-kormány törölte el – Határátkelő) Szóval ez megfontolandó lenne szerintem. A TV-díj jelenti a teljes bevétel 82%-át, míg a közvetlen állami dotáció mértéke csak 6,4%.
Kormányhivatalok vidéken is
Nagyon tetszik, hogy a kormányzat nem London-központú. DVLA (a jogosítványokat kiadó hivatal) Swansea-ben van, a DWP (a munkaügyi és nyugdíjintézet) Leedsben, de van Blackpoolban, Newcastle upon Tyne-ban, Warringtonban és Sheffieldben is, stb.
Szóval miért is ne lehetne szétdobálni a minisztériumokat a megyeszékhelyekre? Vagy létrehozni egy kormányzati negyedet, de nem a Nyugati pályaudvarnál, hanem mondjuk Tótkomlóson zöldmezősként. A felszabaduló épületek kiadásából vagy eladásából, valamint az elért spórolásból biztosan kitermelhető lenne.
Zéró tolerancia az erőszak ellen
Áruházakban, kórházakban, postán lehet találkozni ilyen útmutatókkal, melyek határozottan leszögezik, hogy nem tűrik a személyzettel szembeni erőszakos fellépést („Our staff have the right to work in a safe environment without fearing they will be the victim of YOUR violence and aggression.").
Mindemellett határozottan leszögezik azt is, hogy amennyiben valaki szóban vagy fizikailag megfenyegeti a munkatársakat, akkor nem kötelesek kiszolgálni vagy ellátni („REMEMBER we can REFUSE to treat you!"), végső esetben pedig eltávolíttathatják az épületből, értesíthetik a rendőrséget és eljárás alá vonhatják.
Otthon sem lenne utolsó ehhez hasonló üzenet, illetve a fellépés a kötekedőkkel szemben. A fenti egy kórházi verzió, treat (ellátni) helyett serve (kiszolgálni) van az egyéb helyeken."
Utolsó kommentek