oldaldobozjavitott.jpg

kozelet_hataratkelo_widget.jpg

Utolsó kommentek

Kívül tágasabb!

Nincs megjeleníthető elem

Gazdagisztán

Nincs megjeleníthető elem

2012. július 20. 02:41,  Nem érzem magam bűnösnek 13 komment

2012. július 20. 02:41 Határátkelő

Nem érzem magam bűnösnek

Biológusként ment el Magyarországról Tünde, aki az Egyesült Államok egyik keleti parti egyetemétől kapott állásajánlatot. Innen már ő folytatja.

egyetem.jpg

Nagyon féltem, hiszen nem egy szomszédos országba készültem kimenni, ráadásul az amerikaiakról rengeteg előítélet él (pl. hogy buták, beképzeltek, kövérek, csak a pénz érdekli őket és még ki tudja, mi minden).

Annak örültem, hogy leendő főnököm magyar, aki már lassan 20 éve él és dolgozik ittt. Ezalatt egy másik magyar kollégával karöltve sikeres, fejlődő labort hozott létre. Napi 20 órát dolgozik és ugyanennyit követel a munkatársaitól is. Ez minden, csak nem könnyű – de ez az oka a sikereknek.

Szóval itt sincs kolbászból a kerítés, ha vinni akarod valamire, azért meg kell dolgoznod. Viszont itt ezzel előre lehet jutni szakmailag és anyagilag is.

Ijesztő, rémes, fárasztó kezdetek

Az első időszak ijesztő volt, rémes, fárasztó és nem értettem semmit. A munkában első naptól kezdve bedobtak a mély vízbe, a napi 12 óra munka vált a normálissá. Segítségképpen a főnököm finanszírozott az egyetemen egy kollégiumi szobát arra az időre, amíg találok egy lakást magamnak.

A kezdő fizetésem 24 ezer dollár volt, ami a magyarországi diplomás minimálbéremhez képest soknak hangzott, de amikor már itt voltam, kiderült, hogy ez a létező legalacsonyabb fizetés. (Például egy tíz éve itt élő, minden szakmai vizsgát letett orvos évi 400 ezer dollárt keres.)

A belvárosban találtam magamnak egy studio apartmant (tulajdonképpen garzont), 10 perc sétára az egyetemtől, havi 750 dollárért. Az összeg tartalmazza a fűtést, vizet, és a közös költségeket is (a lakás egy apartmanépületben van és egy cégtől bérlem). Természetesen lehet magánszemélytől is bérelni, akkor a költségek másképp oszlanak el.

Az adósságra épülő ország

Lényeges, hogy az egyetemi munkahelyem révén van betegbiztosításom, ami itt egyébként nagyon drága mulatság lenne, és bizony az emberek jelentős részének nincsen. Ha az orvos felír nekem egy antibiotikumot, akkor azért 10 dollárt fizetek a patikában, míg ha valakinek nincs biztosítása, akkor ugyanaz a gyógyszer akár 80-90 dollár is lehet. Ugyanígy kiszámláznak minden vizsgálatot, labortesztet, műtét, stb. és ezeknél árban a határ a csillagos ég.

Az ország egyébként az adósságra épül, amíg nincs hitelkártyád, nem is vesznek emberszámba. Itt szinte mindenkinek hitelből van a háza és a kocsija is. A különbség az, hogy a kereseted bőven fedezi a kiadásokat, bár hajlamosak erőn felül vállalni, aztán a különböző gazdasági válságok idején elveszíteni mindent.

Ami meglepő volt, hogy a ruhanemű, az ételek, a műszaki cikkek, stb. ugyanannyiba kerülnek agy olcsóbbak, mint otthon, csak itt sokszoros fizetésből kell kigazdálkodni.

A mobiltelefon-előfizetésem havi 60 dollár, ami korlátlan percdíjat és sms-t tartalmaz. Van ennél olcsóbb is, de nem mindegy a lefedettség, ami egy ilyen hatalmas országban elég fontos kérdés.

Amerikában rengeteg a bevándorló, teljesen megszokott dolog, hogy a kollégád vagy a szomszédod külföldi. Ha beszélsz angolul, már nem lógsz ki a sorból – persze ez elsősorban a keleti partra igaz, az ország közepe egy külön világ.

Magyarokkal csak ha muszáj

Itt pár szóban kitérnék a helyi magyarokkal kapcsolatos élményeimre. Három év tapasztalata, hogy lehetőleg minimálisra csökkentem az érintkezést velük és a lehetőm legkevesebb információt árulom el magamról. Sajnos. Próbálkoztam barátkozni, így jött össze, de ma már együtt tudok élni vele. A részletek egy külön posztot is megérnének.

Amerikával kapcsolatban még egy lényeges dolog: a vízum és a státusz. Kétféle ember van: a legális és az illegális. Ha nincsenek papírjaid szinte semmi sem lehet a neveden, csak feketén dolgozhatsz, értelemszerűen nincsen biztosításod és a határon sem érdemes mászkálni, mert abból előbb vagy utóbb börtön és a kiutasítás lesz. Én senkinek sem ajánlom az illegális életet, még ha jól is lehet keresni, mert ha bármi bajod van, nem tudod egyedül megoldani, hiszen a rendszer szemében nem létezel.

Miért nem megyek még haza?

Végezetül arról, hogy hazamennék-e? Egyelőre nem. Nem azért, mert annyival jobb itt, az indokaim elsősorban szakmaiak. Olyan felszereltségű laborban dolgozom, olyan eszközökkel, amilyenek otthon nincsenek. Rengeteget fejlődtem, tanultam az elmúlt három évben és még mindig van mit tanulnom.

Az egyetemen megkaptam az alapokat, de az itt töltött három év alatt a tízszeresét tanultam meg. Nem érzem magam bűnösnek, hogy itt kötöttem ki, hiszen otthon is megpróbáltam, de nem sikerült. Egyedül anyukámat nem tudom megbékíteni a helyzettel, hogy egy óceán van közöttünk.

Köszönöm, hogy végigolvastatok, és csak kíméletesen a kommentekkel, én szegről-végről szeretem ezt a kontinensnyi országot.”

(A poszt eredetije ide kattintva olvasható el.)

Gyere és csatlakozz hozzánk a Facebook-on!
Ha inkább levelet írnál, elmesélnéd a személyes történeted,
azt a következő címen teheted meg: hataratkeloKUKAChotmail.com

Címkék: felsőoktatás Egyesült Államok

A bejegyzés trackback címe:

https://hataratkelo.blog.hu/api/trackback/id/tr294667376

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

glinolid 2012.07.20. 06:19:52

"Az ország egyébként az adósságra épül, amíg nincs hitelkártyád, nem is vesznek emberszámba"
Szerintem fuss neki még egyszer, javaslom tanulmányozni a "credit score" számítását és a "credit histroy" jelentését stb. Jobb ha belehúzol, mert 3 év alatt egy egyetemi állással nagyon jó creditet lehet(ne) felépíteni. Már csak azért is, mert hosszútávra tervezel.

TilosazA (UK) 2012.07.20. 08:15:31

Én csak egy valamit szeretnék: ha mostantól mellőznénk azt a közhelyt, hogy "itt sincs kolbászból a kerítés".
Olyan gazdag a magyar nyelv, biztos lehet ehelyett másik szófordulatot is használni... de ettől már kiütést kapok.

zachary 2012.07.20. 14:19:48

Én pontosan ugyanigy éreztem magam ott, csak nem akartam USMLEt tenni..:D Csak hajrá, épits credit score-t!:)

Tigicica (törölt) 2012.07.20. 17:31:20

Sok sikert a jövőhöz! Amerika nem célország számomra, de azért érdekelne a magyarokkal való tapasztalat. Mégis mire számíthat majd az ember külföldön? :)

Zsuzsi65 · http://susiehun.blogspot.com 2012.07.21. 22:59:02

@TilosazA: "Én csak egy valamit szeretnék: ha mostantól mellőznénk azt a közhelyt, hogy "itt sincs kolbászból a kerítés".
Olyan gazdag a magyar nyelv, biztos lehet ehelyett másik szófordulatot is használni... de ettől már kiütést kapok."

Egyetértek:)) a minap irtam, hogy ilyenkor mindig arra gondolok, mit szóljanak azok, ahol nincs kerités? :)) pl. a mi környékünkön nem jellemző:))

lyken 2012.07.25. 11:13:04

Deja vu. Ne gyere haza, nálunk családtag 15 év orvosi egyetemen való kutatómunka után hazajött, de nem járt jól vele. Miután két évet szenvedett a hazai posványban, visszament. Arra jutott, hogy bőven el tudta volna hasznosabban is tölteni az idejét. A magyar tudományos élet nem fejlődik és belátható időn belül nem is fog, meg fog maradni belterjesnek, mint az elmúlt 80 évben.

mojoking77 2012.07.26. 16:07:52

"Magyarokkal csak ha muszáj"... Igen, ez sajnos a vilag legtobb pontjan igy van. Nem tudom miert alakult ki, es szornyu is, de hat ez van.. A legszornyubb elmenyem e teren a londoni magyar buli volt 2007-ben. Ojrito volt, hogy minden harmadik mondat igy szolt, -Es te mennyit keresel?.. Nem rohadtul mindegy az nekik? Eleget... Na mindegy, az ireknel meg probalkoztam, egyszer voltunk Doglegy koncerten, az jo buli volt, utana meg egyszer elmentem, de akkor mar nagyon nem ismerkedunk, egesz este, az altalunk elhivott finn kollegaval soroztunk es dumalgattunk.. Viszont aznap este Dublinban ott volt a legnagyobb az egy negyzetmeterre eso borkabatok szama, az is biztos..
Valoszinuleg sokat szamitanak a gyokerek is, en peldaul sosem ertettem miert kellene nekem mindenaron baratkoznom valakivel, csak mert o is magyar... De hat ugye, mi pestiek amugy is gyokerek vagyunk ilyen teren, nem ? :))

bazd meg 2012.08.03. 19:06:26

Harom ev nagy ido, majd meg rajosz dolgokra, eloszor is honnan veszed hogy itt mindenkinek kolcsonre van a haza meg a kocsija ?? Tegyel mar ide valami hivatkozasi alapot is, esetleg felmerest ;^) Masodszor, illegalisnak nem lehet betegbiztositasa, mondod te, hat nem igy van, de nem magyarazom, eleg annyi hogy ne lovoldozz amit nem tudsz. Harom, ki mondta neked, hogy ha nincsenek papirjaid nem lehet a neveden barmi, lakas, kocsi ??? Azon mar meg csak rohogni lehet hogy szegrol, vegrol ismered ezt az orszagot ;^)

bazd meg 2012.08.03. 19:08:22

Na meg ez a kurva draga biztositas ??? Egy szemelyre kb $100, tegyek be telefonszamokat neked ???

bazd meg 2012.08.03. 19:11:07

Mindig lefelejtek valamit, es tudod miert nincs sok embernek biztositasa ?? Mert jar nekik ingyenes, ezzel a fizeteseddel ha lenne itt egy gyereked ( akinek amugy is jarna 21 eves koraig INGYENESEN ) kapnal te is ingyenesen, igaz nehez es sokat kell ra varni.

ravezed 2012.10.15. 14:22:43

Látom nemcsak én kaptam idegzsábát a kolbásztól és a kerítéstől :D

2013.05.17. 19:45:16

nagyon tetszett a cikk,szeretném az élményeidet bővebben hallani,főként a magyarokkal kapcsolatosat

Legyél te is országfelelős!

Ahol már ott vagyunk: Ausztria, Ausztrália, Belgium, Brazília, Brunei, Ciprus, Chile, Csehország, Dánia, Egyesült Államok, Franciaország, Hollandia, India, Izland, Izrael, Japán, Kambodzsa, Kanada, Kanári-szigetek, Málta, Mexikó, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Omán, Spanyolország, Srí Lanka, Svájc, Svédország, Szingapúr, Törökország és Új-Zéland.

Jelentkezni (valamint az országfelelősökkel a kapcsolatot felvenni) a hataratkeloKUKAChotmail.com címen lehet.

süti beállítások módosítása