Miközben volt már itt Gyere haza, fiatal program, meg olvashatjuk a hírekben, hogy mennyire fontos lenne a munkaerőhiány miatt a külföldön élők hazacsábítása (bár a Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint az első félévben ugye az el- és visszavándorlás egyenlege majdnem egyenlő volt), szóval miközben ezt olvassuk, a valóság kicsit mást mutat. Krisztián egy éve költözött Kanadába, hogy paramedicnek (ebben az esetben kb. mentős) tanuljon, majd eljátszott a gondolattal, hogy hazaköltözik. El is kezdett érdeklődni, milyen lehetőségei lennének külföldi végzettséggel egy olyan szakterületen, ahol ugye hatalmas az emberhiány. Lássuk, mire jutott!
Te is fontolgatod a visszaköltözést? Esetleg vissza is költöztél már? Ha elmesélnéd tapasztalataid, történeted, küldj egy levelet a hataratkeloKUKAChotmail.com címre!
„Külföldön, EU-n kívül szerzett paramedic végzettséggel, és az illetékes minisztérium (Ministry of Health - Province of British Columbia) által kiállított mentő igazolvánnyal érdeklődtem a magyarországi munkavállalás felől, egy esetleges hazaköltözés esetére.
Többnyire az Országos Mentőszolgálat foglalkoztat mentőápolókat illetve mentőtiszteket, így értelemszerűen náluk érdeklődtem a munkavállalás feltételeiről.
Ezzel párhuzamosan magáncégeknél, betegszállítóknál is érdeklődtem, lényegében ugyanazt a választ kaptam: ma, Magyarországon mentőápolóként vagy mentőtisztként dolgozni elfogadott, akkreditált MAGYAR végzettséggel, vagy külföldi papír esetén a végzettség és egyéb dokumentumok honosítása után lehetséges, valamint működési engedéllyel, a jogszabályoknak megfelelően.
Ez szükséges ahhoz, hogy az OMSZ (de más mentőszolgálat is) jogviszonyt létesítsen a jelentkezővel, de részletekért forduljak az illetékes hatósághoz, ami jelen esetben az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ (a továbbiakban ENKK), valamint a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara.
Érdeklődésemre az ENKK az alábbi tájékoztatást adta:
„Amennyiben úgy dönt, hogy benyújtja az elismerés iránti kérelmét, azt a mellékelt formanyomtatvány kitöltésével tudja megtenni. A kérelemhez az alábbi dokumentumokat szükséges csatolni:
- Állampolgárságot, személyazonosságot és magyarországi lakóhelyet igazoló okiratok hiteles másolata,
- Az eredeti bizonyítvány vagy oklevél hiteles másolata és magyar nyelvű hiteles fordítása, illetve kivételesen az eredeti oklevéllel azonos okirat (pl. másodlat) hiteles másolata és hiteles fordítása
- A külföldi oktatási intézmény által kiállított olyan okirat (pl. tanterv) hiteles másolata és magyar nyelvű hiteles fordítása, amely hitelt érdemlően igazolja a tanulmányok időtartamát és a bizonyítvány vagy oklevél megszerzése érdekében előírt tanulmányi követelmények (a hallgatott tárgyak, óraszám, vizsgák, szakdolgozatok, államvizsgák stb.) sikeres teljesítését
- Igazgatási szolgáltatási díj és a szakértői díj (összesen 89.048,- Ft.) megfizetéséről szóló igazolás"
A levél további 50%-a csak arról szólt, hogyan, milyen módon tudok fizetni, mintegy azt sugallva, hogy minden egyéb körülmény le van szarva, csak fizessek, aztán majd meglátjuk.
A lefordítandó dokumentációk mennyisége és karakterszáma miatt átlagos áron számolva ez nagyságrendileg 80-100 000 forintnyi fordítási költség, a kötelezően fizetendő 89 000 forintos díjon felül.
Összességében mintegy 170-190 ezer forintnyi költséggel kell számolni az elbíráláshoz, mely természetesen nem jelenti automatikusan a pozitív végeredményt, és a sikeres honosítást.
Arról azonban nincs információm, hogy Kanadában szerzett végzettséget a gyakorlatban elfogadnak-e, vagy nem, feltételezem, elég egyedi eset. Ha a válaszban említett hiteles másolatként kizárólag közjegyző által hitelesített dokumentum fogadható el, akkor az természetesen további költséget jelent, melyet most nem vettem számításba.
Végeredményben el lehet mondani, hogy ha valaki ebben a súlyos, krónikus munkaerőhiánnyal küzdő szakmában szeretne elhelyezkedni hazaköltözése esetén - nettó 100 ezer körüli fizetésért -, arra hosszú papírmunka, és majdnem kéthavi bér kifizetése vár.
Ha ez a - már becsődölt, alig 100 munkavállalót hazacsábító - Gyere haza, fiatal! program egészségügyi verziója, akkor inkább maradok valahol máshol a nagyvilágban, ahol a szakmát megbecsülik, és a munkát támogatják.”
HÍRMONDÓ
Megbírságolhatnak, ha külföldről jársz haza orvoshoz
Ha külföldön élsz és dolgozol, mégsem jelentkezték ki a magyar egészségbiztosítási rendszerből, jobb, ha felkészülsz, hogy esetleges magyarországi kezelés után komoly bírságra is számíthatsz. Van rá esély, hogy a jövőben szigorúbban veszik majd a dolgot.
Kezdhetnek aggódni az angliai magyarok
Az aggodalom azért lehet jogos, mert a kormányzó brit Konzervatív Párt kongresszusán a belügyminiszter arról beszélt: jelentősen szigorítanák már a Brexit előtt a külföldiek szigetországbéli munkavállalását.
Hihetetlen szám az elvándorlásról
És amit már az elején említettem: a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke osztott-szorzott és szerinte ezer emberrel több ment el Magyarországról, mint amennyi visszatért. Hát akkor végül is nincs gond, nem igaz?
(Fotó: pixabay.com/TechLine)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek