Sok szó esett már a kultúrsokkról, arra gondoltam, mi lenne, ha ma megfordítanánk a történetét, és azt néznénk meg, vajon milyen kultúrsokk éri azt a külföldit, aki Magyarországra költözik. Colm Fitzgerald magyar feleségével Kalifornia déli részéből indulva szembesült olyan dolgokkal, mint a disznóvágás, a magyarok vezetési szokásai, nagy közös jellemzőnk, a pesszimizmus és még jó pár dolog. Aztán mindezt meg is írta, én meg úgy gondoltam, vitaindítónak érdekes lesz ez a pár pont.
Milyen az élet egy vegyespáros egyik tagjaként? Ha a párod más nemzetiségbeli, oszd meg velünk a tapasztalataid, jókat és kevésbé jókat egyaránt, sikereket és buktatókat! A cím:hataratkeloKUKAChotmail.com.
Az egyik első nagy sokk egy szeptemberi hajnalon érte Colmot, amikor apósa és annak barátja, Zoli disznót vágtak. „Azt hittem, elhányom magam” – emlékezett vissza az amerikai, aki leírja, ahogyan az egész család részt vett az állat darabolásában, ő is segédkezett a kolbász és a hurka elkészítésében. „Nem volt túlságosan tiszta, de végül is a hús így készül” – tette hozzá.
2. Mintha mindenki cigizne
A statisztika szerint minden harmadik magyar dohányzik (bár ezt nehéz elhinni). Sosem felejtem el, amikor egyszer az autóban ülve vártam a vásárlást intéző feleségem. Egyik ember a másik után ment el a kocsi mellett, és szinte mindegyiknek a szájában ott füstölgött a cigaretta.
Egy másik alkalommal éppen a fogorvosnál voltam, amikor megszólalt a doktor telefonja. Felvette, majd rágyújtott és kifújta a füstöt az ablakon. Nem mintha panaszkodni szeretnék: a tömés 20 dollárba került és nagyszerű munkát végzett.
3. A kaja mindenek fölött
A magyarok nagyon keményen nyomják a kajafronton. Én a Taco Bellel, a Carl’s Jr.-ral, mikrózott ételekkel nőttem fel, az étkezés mindig valami gyors dolog volt.
Magyarországon az étkezés vallási tevékenység. Állandó kérdés a „Mi lesz az ebéd?”, ami ráadásul soha nem pár vacak szendvics.
A vasárnapi családi ebéd szent dolog, és szinte mindig legalább három fogásból áll: kezdődik a levessel (ami gyakran csirke, pulyka vagy marha zöldségekkel), esetleg gyümölcsleves. A főfogás pörkölt, általában savanyúsággal, és nokedlivel. (Colm Fitzgerald az ételek neveit kivétel nélkül magyarul írja, amiért ezúton is kalaplengetés.)
Ha a házigazda komoly ember, akkor érkezik a desszert is, például a rétes, a bukta, a diós rácsos és a dobos torta – írta az amerikai férfi, és szerintem külön érdekes, hogy pont ezek az ételek maradtak meg benne.
4. Azok a furcsa WC-k
„Ne lepődjünk meg, ha Magyarországon egyes WC-csészék úgy vannak kialakítva, hogy a termékünk nem egyenesen a vízben végzi, hanem megül egy kis párkányon. Gondolom, ez azért lett így megoldva, hogy jól megnézhessük az eredményt (kifejezetten egészségügyi célzattal). Vagy hogy érkezéskor ne csapjon vissza a víz. Bárhogy is legyen, kissé zavaró, amikor megfordulsz és a kis barátod bámul rád vissza.” Azt hiszem, ehhez nincs mit hozzátennem…
5. A magyar nyelv
„Tíz éve több-kevesebb rendszerességgel jártam már Magyarországra, ennek ellenére a nyelvtudásom a legjobb esetben is alapfokúnak mondható. Sok szót ismerek, és alapdolgokban ki is tudom fejezni magam. Ugyanakkor ha egy beszélgetés elmélyül, reménytelenül elveszettnek érzem magam” – fogalmazott Colm, aki szerint a magyarhoz még csak hasonló nyelvet sem tud a világon.
6. Pesszimizmus, egyenesség és az a magyaros vérmérséklet
Colm Fitzgerald úgy látja, a magyaroknak nem volt túl sok szerencséjük a történelemmel, az állandó megszállások és inváziók mind megpróbálták elnyomni a magyar kultúrát. Mongolok, törökök, Habsburgok, németek, oroszok – mind mély sebeket ejtettek, aminek eredménye az, hogy a magyarok gyanakvóak, rendkívül óvatosak és kritikusak.
Míg Kaliforniában a „Hogy vagy?” kérdésre a „Kösz jól, és te?” a bevett válasz, addig a magyarok sokszor hosszú panaszáradatban törnek ki, amit hívhatunk pesszimizmusnak vagy realizmusnak, de kétségtelen, hogy a magyarok nem fogják vissza magukat és nem kertelnek.
Ebből aztán az következik, hogy ha valakinek a legkisebb problémája is van valamivel, azt nem haboznak a tudomásodra hozni. Ezt néha durvának vagy nyersnek érezhetjük, de itt így mennek a dolgok. Nem kell mellre szívni – hívta fel a figyelmet, Colm, aki így fejezte be a gondolatot: „Get used to it, bazd meg”.
7. Gyalogosok és autósok
A külföldről Magyarországra érkezőknek általában nem könnyű megszokni, hogy az autósok finoman szólva is meglehetősen öntörvényűen állnak a gyalogosokhoz – és akkor még nagyon-nagyon visszafogottan fogalmaztam.
Colm ennél egyértelműbben fogalmaz, amikor azt írja, hogy sok magyar gyorsan és agresszíven vezet, és nagyon türelmetlenek a gyalogosokkal szemben. Szóval mielőtt lelépnénk a járdáról, érdemes mindkét irányba szétnézni – lehetőleg többször is.
8. A pálinka utolér és megpróbál megölni
Nincsen buli pálinka nélkül – summázza Colm, aki szerint a kínálgatás állandó, visszautasítani pedig szinte lehetetlen, amennyiben felér egy sértéssel. A pálinka a magyarok szerint mindenre gyógyír: fáj a fejed? Igyál pálinkát! Menstruálsz? Igyál pálinkát! Ideges vagy? Igyál pálinkát!
9. A szinkronizált filmek országa
Nos, ez önmagában egy olyan téma, ami több posztot is megérne, ellenben érdekes olvasni egy amerikai véleményét, aki szerint az egészen sajátos magyar nyelv és kifejezéstár miatt van értelme szinkronizálni, hiszen feliratozással sokkal nehezebb lenne visszaadni a mondandót.
Ugyanakkor az is igaz, hogy ezzel rengeteg plusz tartalom elvész. Colm Fitzgerald erre Arnold Schwarzenegger osztrák akcentusát hozza fel példának, ami oly sokat hozzátesz a színész imidzséhez, nekem az egyik kedvenc példám a Sons of Anarchy sorozat, ami szerintem egyszerűen nem ugyanaz magyarul, hiszen a szinkronizálással pont a lényeg (a mexikóiak, írek, kínaiak különböző akcentusa, nyelvi kifejezése) vész el.
Más kérdés (és erre Colm is kitér), hogy azért akadnak olyan fordítások, melyek kifejezetten hozzáadnak az eredetihez, elég ha csak a Romhányi József-féle Frédi és Bénire gondolunk.
(Fotó: pixabay.com)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek