Röviden: sokat. Kicsit bővebben, az Eurostat adataival alátámasztva majd magában a posztban, elöljáróban csak annyit, hogy a magyar gazdaságot 343 millió euróval (ez közel 110 milliárd forint) dobták meg a határátkelők.
Az év elején adta közre az Eurostat szokásos kimutatását arról, mennyit is utalnak nemzetközileg az európai uniós lakosok. Értelemszerűen ezen utalások döntő többségét a határátkelők küldik haza, általában a családnak.
Kezdjük egy átfogóbb képpel: az Európai Unión belüli statisztika természetesen negatív eredményt mutat, azaz több pénzt küldenek ki az EU országaiból, mint amennyi ide beérkezik (érthető, hiszen sok olyan bevándorló van, aki unión kívüli országból érkezik, így oda is utal).
A trend azonban javuló, hiszen míg 2011-ben 20,5 milliárd, 2012-ben 19,8, addig 2013-ban már „csak 18 milliárd euróval több pénz ment ki, mint amennyi bejött. (A listán sajnos azok az országok nem szerepelnek, ahol az átutalásokat bizalmas adatként kezelik.)
Ami nekünk ennél jóval érdekesebb, azok az Európai Unión belüli pénzmozgások. Talán némileg meglepő, de Portugália áll a lista élén, azaz ők profitálnak a legtöbbet, 3,6 milliárd eurót, ami elég komoly összegnek tűnik.
Nem csak tűnik, az is, hiszen a második helyezett lengyelek pontosan 1 milliárd euróval vannak elmaradva, az ő esetükben „csak” 2,6 milliárd az egyenleg. A lengyelek után Románia (1,7 milliárd euró) következik, és ezt követően már becsúszunk az egymilliárd eurós küszöb alá Litvániával (849 millió), Bulgária (845 millió), és Horvátországgal (702 millió euró).
Magyarország a hetedik helyen található a maga 343 millió eurós plusz bevételével, pozitív még a szaldó a letteknél (229 millió), az észteknél (86 millió) és számomra meglepő módon a svédeknél (64 millió euró).
Legalább ennyire meglepő, hogy a szlovénok és a csehek is mínuszban vannak (16 és 19 millió euróval), a lista végén viszont nincs sok meglepetés, hiszen ott az Egyesült Királyság (-3,9 milliárd euró), Olaszország (-4,7 milliárd) és Franciaország (-8,4 milliárd euró) szerepel.
Érdemes kicsit közelebbről is megnézni a listát, akad érdekesség bőven. Például az, hogy a befolyó összegek tekintetében Portugália áll az élen 5 milliárd euróval, utána következik Lengyelország 2,8 milliárddal, a harmadik pedig az Egyesült Királyság 2,3 milliárd euróval. Az első ötbe még befért Románia (2,1 milliárd) és Olaszország (2 milliárd euró). Magyarországra 410 millió euró érkezett 2013-ban.
Ami a kimenő összegeket illeti, ott a franciák állnak a legrosszabbul, hiszen 8,9 milliárd eurót utalnak el az országból. Olaszországban is nagy a mozgás, hiszen a befolyó 2 milliárd mellett kimegy 6,7 milliárd, míg a harmadik ezen a listán is az Egyesült Királyság 6,3 milliárddal. Magyarországról szinte elhanyagolható összeget utalnak el, a 38 millió eurónál csak a bolgároktól (3 millió), a szlovénoktól (6 millió) és az észtektől (15 millió euró) küldenek kevesebbet.
A következtetéseket majd ti levonjátok, én csak annyit tennék mindehhez hozzá, hogy ha semmi mást nem veszek figyelembe, csak a 27 százalékos áfát és abból indulok ki, hogy a Magyarországra küldött pénznek a jelentős részét elköltik, akkor máris látható, mekkora bevétele van ebből a magyar gazdaságnak - nem is beszélve arról, hogy a belső fogyasztást is mennyivel megdobja ez a 109 milliárd forint.
Utolsó kommentek