Még tart az ünnepi lassulás, úgyhogy ma inkább egy vitaindító jellegű posztot dobnék be, méghozzá a nagy-britanniai fizetésekről és ingatlanárakról, hiszen mindkét témakörben nemrégiben jelentek meg friss adatok, és amennyire elnéztem, érdekes látni az összefüggéseket. Ráadásul meglepetések is akadnak bőven.
Több mint 800 ezer álláshirdetést elemezve állt össze az a lista, melyből kiderül, mely brit városokban kereshetünk a legtöbbet (gyorsan hozzátéve, hogy természetesen a költségeket is figyelembe kell venni, mielőtt lelkesedni kezdünk). Az Adzuna állásközvetítő portál listája nem minden tanulság nélkül való.
Kezdjük rögtön azzal, ami a legkisebb meglepetést okozza – ez pedig London vezető helye. A 8,3 milliós főváros generálja a brit gazdaság teljesítményének 22 százalékát, a fizetések pedig teljesen egyértelműen magasabbak, mint az ország más vidékein.
Az Adzuna szerint a meghirdetett állásokért átlagosan kínált bér évi 40 752 font, szemben a 30 466 fontos brit átlaggal. (A brit statisztikai hivatal ugyan némileg eltérő adatokat hoz – London: 35 238 font, országos átlag – 27 017 font, de a lényeg egyértelmű.)
London első helye tehát nem kérdés, az már inkább, hogy a kiemelkedő megélhetési (elsősorban lakhatási és közlekedési) költségek miatt valóban érdemes-e a fővárost célba venni.
Aberdeen és Edinburgh
Vagy menjünk esetleg két skót nagyvárosba, (a nyitóképen látható) Aberdeenbe vagy Edinburgh-ba? Ugyanis ezek végeztek a 2. és a 3. helyen, ami engem például kissé meglepett. Pedig nem kellett volna, hiszen mindkét település immár hosszú ideje a legélhetőbb brit városok közé tartozik a lakbéreket, fizetéseket, és a munkanélküliek alacsony számát tekintve (utóbbi például Aberdeenben 2 százalék az országos 5,9 százalékhoz képest).
Ami a konkrét összegeket illeti, Aberdeenben évi 38 036 fontot, míg Edinburgh-ban 35 784 fontot kereshetünk, ami elsősorban az erős pénzügyi szektornak köszönhető – számol be a The Daily Telegraph.
Az első ötbe még Reading és Cambridge fért be. Előbbi legnagyobb előnye Londonhoz való közelsége, míg utóbbi a legnagyobb brit technológiai vállalatok és persze az egyetemek jelenlétéből profitál.
A 6. helyezett Luton a reptérnek lehet hálás, a városban élők 40 százaléka talál itt munkát, de az utóbbi években olyan nagyvállalatok is megtelepedtek itt, mint az AstraZeneca, vagy az Ernst & Young.
Ami a lista túlsó végét illeti, ott Preston található évi 23 060 fontos átlaggal. A város legnagyobb problémája a fiatalok munkanélkülisége, de lassan a kilábalás jeleit mutatja, tavaly például ide érkezett a legtöbb külföldi befektetés (393 millió font 2013 első 9 hónapjában).
Az utolsó előtti helyezett Sunderlandben az átlagkereset 24 072 font, eggyel előtte pedig Chichestert (26 105 font / év) található.
Csillagokat verdeső ingatlanárak
Egy dolog, hogy mennyit keresünk, egy másik, hogy mennyibe kerül a megélhetés, márpedig kiadásaink egy igen jelentős szeletét a lakhatás teszi ki. Így aztán különösen érdekes lehet, hogy mennyi az annyi (és főleg: hol) Nagy-Britanniában.
Aligha lep meg bárkit is, hogy 2014-ben tovább emelkedtek a nagy-britanniai ingatlanok árai, és átlagosan már majdnem elérték a 270 ezer fontot (egészen pontosan 268 895 font, azaz kerekítve 110 millió forint), ez 15 191 fontos emelkedés egyetlen év alatt.
Természetesen London vezet, ahol a házárak nemes egyszerűséggel gyarló földi halandó számára már-már megfizethetetlenek. Az ingatlanokkal foglalkozó Zoopla adatai szerint a brit fővárosban a házak átlagára 603 724 font (igen, nem elírás, több mint 600 ezer font, azaz 244 millió forint). A fővárosban csak 2014-ben 15 százalékkal (fontra lefordítva ez 81 619) emelkedtek az ingatlanok árai.
Második helyen a skót Edinburgh áll, ahol 11,8 százalékkal lettek drágábbak a lakások, házak, míg a harmadik szintén egy skót nagyváros, Aberdeen, a maga 9,7 százalékos növekedésével. (Nyilván nem véletlenül, hiszen mint láttuk, ezeken a településeken a legmagasabb az átlagkereset is.)
A Zoopla adatai szerint kifejezetten erősen teljesített még Newcastle, Reading, Dundee, Bristol és Milton Keynes is.
A legrosszabb a helyzet Bradfordban, bár még ott is emelkedtek az árak, igaz, csupán 978 fonttal, míg a lista utolsó előtti helyén Hull található 1346 fonttal. Az egyetlen olyan régió, ahol csökkentek az árak, Yorkshire volt.
Mi ebből a tanulság? Akad több is (majd ti is levonjátok nyilván a kommentekben), nekem például az, hogy ha Nagy-Britannia lenne most a célállomásom, akkor nem feltétlenül Londonba költöznék, hanem például Skóciába (Edinburgh ráadásul gyönyörű is), mert nagyon jók a munkalehetőségek, viszont az árak nincsenek annyira az egekben, mint Londonban (Aberdeenről nem tudok nyilatkozni, ott még nem voltam.)
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Utolsó kommentek