A közelgő parlamenti választások egyik nagy port felvert hozadéka, hogy az egyre több külföldön élő, de magyarországi lakcímmel rendelkező választó csak személyesen voksolhat. Ma azzal foglalkozunk, mi is a teendő (még senki sem maradt le semmiről, legalábbis jogilag), miközben pár példát, véleményt is hozunk a blog Facebook-oldalán leírt hozzászólások közül.
„Miért is kellene hazajönni? Ha a vezér ÁLTAL VÁSÁROLT KÜLFÖLDI MAGYAROKNAK SEM KELL AZ ORSZÁGBA JÖNNIÜK, AKKOR MIÉRT KELLENE A KINT DOLGOZÓ ÉS MA MÉG NEM TUDNI HOGY MENNYI IDEIG KINT TARTÓZKODÓ MAGYAROKNAK HAZAJÖNNI? Ezzel nem szeretném a kettős állampolgárok önérzetét sérteni, de ők MIÉRT különbek, MINT A SZIMPLÁN MAGYAR HONFITÁRS?! Egyébként meg az szavazzon, aki részese az itt történt eseményeknek, vagyis élvezi a jót! és a szart is!!!!” (Csaba)
„A választójog minden magyar állampolgárt megillet, függetlenül attól, van-e állandó bejelentett lakcíme az országban (lásd pl. határon túli magyarok). Sőt, a felháborító a dologban éppen az, hogy akinek van magyarországi lakcíme, de külföldről szeretne szavazni, az csak személyesen, az adott külképviseleten teheti ezt meg, míg akinek nincs magyarországi lakcíme, az akár levélben is, spórolva ezzel sok pénzt és időt.” (Gábor)
Két vélemény, amely jól mutatja, milyen ellentétes vélemények vannak, és milyen indulatokat kavar a téma. (A teljesség kedvéért jegyzem meg, hogy a kommentek még februárban érkeztek.)
De kezdjük az elején, az alapokkal, (melyekhez a valasztas.hu és a tasz.hu oldalak segítségét használtam fel) rögtön a leglényegesebbel: a magyarországi lakcímmel rendelkező határátkelők kizárólag személyesen szavazhatnak, jellemzően a külképviseleteken. Akad kivétel is, én eddig Londonról hallottam, ahol elvileg lesz külön szavazóhelyiség is az ott élő magyarok nagy száma miatt.
Ebből következik, hogy aki úgy ment külföldre, hogy megszüntette a magyarországi lakcímét, az szavazhat levélben is, rá ugyanazok a szabályok érvényesek, mint mondjuk egy mostanában állampolgárságot szerzett határon túli magyarra.
Mikor utasíthatják el a kérelmet?
„Elutasítottak, mondván, hogy rendelkezem magyarországi lakcímmel. Ad 1, ez nem igaz, mert adózási okokból 2000-ben kijelentkeztem Magyarországról, lakcímkártyám se volt soha. Ad 2, külföldön akarok szavazni, ezért jelentkeztem. Orbánland nem felejt...” (Attila)
Érdemes tudni, hogy mindössze három olyan eset van, amelyben jogosan utasíthatják el a választó kérelmét. Az első, ha az nem tartalmazza az összes szükséges adatot, a második, ha azok nem egyeznek a hivatalos igazolványunkban szereplő adatokkal, a harmadik eset pedig az, ha kicsúszunk a határidőből.
Ahhoz, hogy szavazhassunk, felvételt kell kérni a külképviseleti névjegyzékbe, ezt legkésőbb a választást megelőző 8. nap 16 óráig kérhetjük (ez konkrétan most március 29.-ét jelenti). Ha ezt elmulasztjuk, akkor csak a saját (azaz magyarországi) lakhelyen lehet szavazni.
A kérelmet a Helyi Választási Irodánál kell benyújtani, ezt megtehetjük levélben, vagy (ha már regisztráltunk) az Ügyfélkapun keresztül. (Ha valaki nem szeretne sokat keresgélni, ide kattintva megtalálja a Helyi Választási Irodák listáját.)
Hogyan kell benyújtani a kérelmet?
Ezzel kapcsolatban elég sok panasz volt, a magyar médiában több cikk is megjelent, mert (némi túlzással) minden vesszőnek jelentősége van. A kérelmet a megfelelő formanyomtatványon kell benyújtani, viszont nagyon kell vigyázni arra, hogy pontosan úgy írjuk be az adatokat, ahogyan az az igazolványunkon (legyen az útlevél vagy személyi igazolvány, lakcímkártya) szerepel.
Ez persze természetesnek tűnhet, de egy-két apróságon is könnyen elcsúszhatunk: például a fővárosban születettek esetében nem elég beírni annyit, hogy Budapest, fontos, hogy valakinek a neve előtt ott van-e a Dr., és még sorolhatnám. Szóval a betűhűségre és a pontosságra vigyázni kell.
Meg kell jelölni azt a külképviseletet is, ahol szavazni szeretnénk. Jó hír viszont, hogy nem kell indokolgatni, azaz nem kell beírni, miért vagyunk külföldön, vagy ha ott élünk, nem kell megadni a tartózkodási helyet.
Kire szavazhatok?
Nyilván ebben az esetben nem a politikai preferenciákról van szó :), hanem arról, hogy aki rendelkezik magyarországi lakcímmel, az listára és egyéni jelöltekre is szavazhat.
A magyarországi lakcímnek köszönhetően értelemszerűen mindenki azok közül az egyéni jelöltek közül választhat, akik a lakhelyén indulási jogot nyertek. Mondjuk nem semmi munka lesz ennyi szavazólapot kiküldeni a különböző külképviseletre. Kíváncsi leszek, nagyobb zökkenők nélkül sikerül-e majd levezényelni a dolgot.
Eltérő tempóban
Rengeteg kritika érkezett az értesítések késlekedése miatt. Íme, pár vélemény!
„Tegnap reggel kitöltöttem, és délutánra már ott is volt e-mailben minden! Nagyon könnyen ment!” (Zsána)
„Én KÉT HETE adtam be, hogy Londonban szeretnék szavazni, és még semmit nem kaptam ezzel kapcsolatban. Se ide, se otthonra, se emailben. Ellenben ma az otthoni címemre megkaptam, hogy szavazhatok az otthoni választókerületemben. Párom velem egy időben adta be, neki egy hete megérkezett, hogy elfogadták. Tértivevénnyel küldték, de itt azt a posta nem ismeri. Ma próbáltam velük visszaküldetni, hiába van a tértivevényen franciául, nem akarták lepecsételni, és aláírni. Így max borítékban feladom. Az enyémről még nincs infó, sem emailben, sem levélben nem küldtek még semmit.” (Ildikó)
Én nem állítom, hogy egyszerű ennyi kérvényt feldolgozni, de azért erre talán lehetett volna számítani. A válasz gyorsasága nyilván sok mindentől függ, és csak remélni lehet, hogy mindenki időben megkap minden szükséges dokumentumot.
Beleszóljunk-e?
Végezetül vélemények arról, vajon szavazzon-e egyáltalán olyan, aki külföldön él.
„A demokráciáért emberek haltak meg, ezért számomra nem volt kérdés, hogy részt veszek a választásokon. Idén először külföldről, Svédországból. Az átjelentkezést természetesen online intéztem. A weboldal felhasználóbarát, néhány kattintással sikerült keresztüljutni a procedúrán.
Az értesítést lehet kérni a külföldi címre is, gondolkodtam rajta, de végül nem írtam be a svéd elérhetőségemet. Elvileg a választási iroda nem adja ki az adatokat, de hát láttam én már éjjeliőrt nappal meghalni. A kedvező határozat egy héten belül megérkezett az állandó lakcímemre, pár nappal később emailben is megkaptam ugyanazt.
Ezek után már csak egy feladatom akadt: megvenni a Sundsvall - Stockholm retúr vonatjegyet. Az 552 koronás összeget szívesen kiszámláznám a kormánynak. A levélben választók jobban jártak, nekik még bélyeget sem kell venni.” (Zsófi)
„Ha külföldön élsz, külföldi fizetésből, adott esetben nyugati körülmények között... akkor mi a tökömért szól bele bárki Magyarország belügyébe? Vagy bármely erdélyi, felvidéki... mi se döntünk az Ő életükről!” (László)
„A választójogod nem ahhoz kötődik, éppen melyik országban élsz, hanem az állampolgárságodhoz. Sokunk, attól függetlenül, hogy külföldön él, ezer szállal kötődik Magyarországhoz. Rendelkezünk ott ingatlannal, vállalkozással, esetleg szükségből hátrahagyott gyermekekkel, családdal. Ezért minket közvetlenül érint, mi történik otthon és ezt a választójogunkkal élve szeretnénk is befolyásolni. (...) Azt pedig senkinek nem akarom megmondani, neki mi a jó, sem odahaza, sem külföldön. A magam, és közvetlen családom érdekében szeretnék élni a választójogommal, bárhogyan is igyekszik a jelenlegi kormány ezt megnehezíteni.” (Gábor)
Remélem, nem hagytam ki semmit, ha mégis, akkor az majd a kommentekből úgy is kiderül.
A kommentelési szabályokról ide kattintva olvashatsz.
Az utolsó 100 komment: