Kicsit rendhagyónak nevezhető a múlt szerdán lezajlott Fogadó, mert a résztvevők egymással is elkezdtek beszélgetni, nem csak a vendégnek tették fel kérdéseiket. Valamint talán az is kicsit más volt, mint máskor, hogy Sámánt, aki már több posztot is írt a blogon, közkívánatra kértük fel arra, hogy vegyen részt egy ilyen beszélgetésben, annyian akarták vele felvenni a kapcsolatot, kérdezni tőle, bár nem országfelelős. Úgyhogy Angliáról szólt a Fogadó. (Rendhagyó módon tehát nem is minden válasz Sámáné, hiszen többen is megosztották tapasztalataikat. Sámán válaszait dőlt betűvel szedtem.)
Engem rögtön az elején az érdekelne, hogy az írásaidból kiderült, Magyarországon elég aktív voltál sok téren, ehhez képest az angliai KFC milyen tapasztalat volt? Esetleg úgy indultál neki, hogy csak átmeneti állapot és ebből is lehet okulni, a személyiségedet fejleszteni és persze pénzt keresni?
Itt Angliában még nem civilkedem. Viszont rengeteget melózok. Ha bekerülök egy új közegbe általában nagyon élvezem, amíg van mit tanulni. Ha ez a varázs elmúlik, akkor elkezdem unni. Az írásaimból is kiderül, hogy én tényleg élvezem a fizikai munkát. Semmi bajom nincs a kollégáimmal vagy a társadalmi státusszal. Ha fizikai kihívás teljesíteni, akkor érdekel csak a meló. Egyszer valaki szerezett nekem egy biztonsági őr posztot, de mondtam neki abba én 3 nap alatt belehalnék. Mármint az unalomba.
Én ezt az évet arra szánom, hogy átváltsak végre szociális munkás állásba. A múlt héten kikértem a diplomámat a főiskoláról. Kb. májusra leszek regisztrálva az angol rendszerbe, és onnan mehet az állásvadászat. Az is benne van a tervben, hogy elindítok itt egy egyesületet vagy vállalkozást.
Arra lennék kíváncsi, hogy angolnak, vagy magyarnak tartod magad? Az írásaidban említetted, hogy angol vagy. Ezt hogyan érted? Másik kérdésem, mivel az írásaid elég megosztók, hogy nem gondoltál arra, hogy esetleg eltedd ezeket egy kis időre, majd amikor leülepedett, újra átnézve egyszerűbben, érthetőbben megfogalmazva újra írd?
Amikor a cikkeimben angol cyber díva identitást veszek fel, akkor természetesen ez vicc. Ellenpontozom ezzel azt a magyarkodó identitás divatot, amit meg szeretnék szólítani. Legutóbb azt hiszem, elvetettem a sulykot, egyesek reggel nyolctól este nyolcig szorgalmasan ekéztek a poszton! Hasizomlázat kaptam a röhögéstől mennyire változatos címkéket bírtak rám akasztani, de összességében elég durva.
Mennyi kezdőtőke szükséges 2 főre, ha a kiérkezés után néhány héttel már munkába tudunk állni (barátnővel, mindketten B2 szinten beszélünk angolul, kb. 3-400 ezer Ft lesz rá jó esetben)?
Kezdőtőke ügyben azt szoktam javasolni, hogy mindenképpen tanuljunk meg táblázatban cash flowt csinálni, és ott dekázzuk ki a realista és pesszimista verziókat. Úgy gondolom, hogy 1200 £ csak akkor elég, ha van ismerős, akinél lehet lakni, és ha konkrét melóra jön ki az ember.
Mi 1 milliót hoztunk ki, de úgy jöttünk, hogy nem volt meg a munkánk, csak a szállás, az is ügynökségnél. Ha biztosan tudod, hogy pár héten belül munkád lesz, akkor sem javaslom, hogy ketten ennyivel gyertek ki. Gondolj bele, Londonban csak egy szoba 500 font vagy afelett van, és akkor még enni és utazni is kell, a kaucióról nem is beszélve. Hipp-hopp ott vagytok, hogy nem ettetek , de már alig van pénzetek...
Van, akinek 1200 font is kevés, van, aki 500-zal megcsinálja a szerencséjét, nem lehet általánosítani. Feleségem 2 nap alatt talált munkát, mikor utánam jött
Munkakeresésnél tapasztaltatok-e valami hátrányt abban, hogy diplomával kerestek fizikai munkát? Nem mondják, hogy túlképzettek vagytok ahhoz a munkához? (Épp kertészetet tanulok építész diploma mellé és kertész/kertészeti/kertépítő munkát szeretnék majd keresni.)
Diplomával szerintem nem hátrány fizikai munkát vállalni, mert bevándorlóként ez normális. Egy pesti ismerősöm is mesélte, hogy a sofőrjüknek közgazdász diplomája volt, de ő Romániában végzett. Ilyenkor inkább az a baj, hogy sokszor kulturálisan is lehúzzuk a rolót.
Szerintem, ne írd bele a diplomád a fizikai munkakeresésbe.
Esetleg megbízható angliai (londoni) ügynökséget, internet címet ahová érdemes regisztrálni és tudakozódni, tudtok ajánlani? A magyar munkaerő közvetítőket illetően, milyen tapasztalataitok vannak?
Én az általam pátyolgatott kitelepülőknek azt szoktam mondani, hogy NE kezdjenek ügynökségekkel. Én most ügynökséggel dolgozom és ez a tapasztalat is megerősített abban, hogy nem szabad. Csak max. a kezdeti első pár héten! Azzal a céllal, hogy likvidtőkéhez jusson az ember.
Ez egy ilyen műfaj. Iszonyat akaraterő kell hozzá és kitartás. Menni kell és keresni a munkát, az nem fog magától megtalálni. Sokkal többen keresnek ugyanis, mint amennyi ügynökség van. Még ha be is regisztrálsz, és felhívnak 3 hét múlva, ha valamiért nem tudsz másnap kezdeni, nem hívnak többet, mert van ezer másik ember a rendszerükben.
Közvetlenül kell megtalálni a munkát. Boltokba bemenni, hirdetéseket bújni, napi sok pozícióra önéletrajzokat küldeni (különböző pozíciókra különbözően szűrt CV-t).
Én azt szoktam mondani, hogy az internet max. a maradék időben! Melókeresésben én azt szoktam kérni, hogy a kijövetel előtt 3 héttel kezdjék el lődözni a CV-t a neten. Ez jó arra, hogy szokják a piacot. Pl. info arról, hogy naponta hány releváns ajánlat bukik fel a neten. Itt kint meg tiltom a netet. Nem szabad csak arra hagyatkozni! Az kiegészítésnek jó.Ki kell menni az utcára és 5-7 napon belül van meló!
Bizony, meglepő, de működik a dolog. Bemész a számodra szimpatikus helyre, kérsz egy managert vagy supervisort, ha mákod van, szó nélkül szólnak neki, ha nem, akkor megkérdezik mi a baj. Megmondod, hogy munka ügyben, szólni fognak neki, ott vagy, rögtön látnak, a legrosszabb esetben elhajtanak. Kevésbé rossz esetben behajítják a cv-det egy kupac tetejére, és ha mákod van, akkor a tiédet húzzák ki, ha új ember kell majd. De mégis többet tettél a semminél, veszíteni meg max. 5 percet, meg max. 2 A4-es lapot. Egyébiránt a Jobcenterek is használhatók. Bemész, érintőképernyőn böngészel melók közt, ami szimpatikus, ingyen kinyomtatod, és vonalas telefont ott a helyszínen ingyen hívhatsz. Az ott megjelenő állások is valósak.
A magyar munkaügynökségek általában kevésbé megbízhatóak. Nem egy kér pénzt olyanért is, amiért amúgy tilos. NE próbálkozz magyar közvetítőn keresztül, ha nem feltétlen muszáj!
Nagy-Britanniában mennyire elfogadott az egészségügyben a külföldről jött és ott elhelyezkedett nővérek, asszisztensek munkája? A munkahelyek illetve a helyi lakosok felé?
Az egészségügyben is, mint máshol is max. 10% angol van itt Londonban. A többi bevándorló nem fog neked esni, hogy Jézus itt egy külföldi! Egyszerűen pályázz meg állásokat, és kezdj el dolgozni. A nővérek munkája kemény meló. Anyám ápolónő. Tudom, mit teljesítenek. Nem nehéz elhelyezkedni gyakorlattal a hátad mögött!
Mi épp meló után rohangálunk a nejemmel, de eddig semmi. Millió helyre regisztráltunk és adtuk le a CV-ket...Nekem 18 év tapasztalatom van raktározásban, ugyanennyi tudásom targoncavezetésben, és még így is nehéz. Nem tudom, mit csinálunk rosszul, de valami nem stimmel! Az angolunk jó! Valakinek ötlete esetleg!? Van tapasztalat akár kertészetben is.
Épp a minap láttam magyar nyelvű kertész hirdetést. Vagy a gumtree-n, vagy az iwiw-en (Londonba legyél regisztrálva, csak akkor látod a helyi aprókat).
Biztos van mindenkinek mindenféle tapasztalata. Nekem is egy hónap volt míg egy kávézóban elkezdtem dolgozni.
3 hónapig nem igazan volt munkám. Se catering, se más. Igaz én nem voltam képes hazudni magamról. 2 hónap után találtam takarítást, majd utána recepciós munkát, de egyiket otthagytam, másikból kitettek elég hamar. Szerencsére, azóta a szakmámban dolgozom. PHP fejlesztő vagyok. (programozok). Villamosmérnöki és infós végzettségem van.
A fiam múlt ősszel 3 nap alatt talált munkát: kitchen porter (éttermi mosogató), és úgy találta, hogy ment végig az utcán az cv-kkel, és bement oda, ahol embert kerestek. Nem egy csúcs meló, de kifizették a minimálbért rendesen
Melyik városban van az embernek több lehetősége? Én azt hallottam London nagyon telített, és manapság nagyon nehéz találni állást, mert "mindenki" odamegy!
Igaz, hogy mindenki Londonba megy. Ha több is a munkahely, sokkal több a jelentkezők száma. Mi Leicesterben vagyunk, nem túl nagy város, és a harmadik héten dolgoztunk mikor kijöttünk, persze hónaptól is függ mennyi a munkalehetőség.
2009 novemberében jöttünk. Azt hittük, lesz majd nagy hajrá karácsony előtt. Hát, nem volt. Novembert nagyon nem ajánlom kijövetelre, se decembert. Ismerősi körben a február- június közti időszak jött be igazán.
Mi Brightonban lakunk. Mindenki azt mondja ez is telitett, de azért ez nem teljesen igaz.
Londontól messzebb is nehéz albérletet kivenni újonnan érkezőknek? Kell referencia?
Ez abszolút városfüggő. Szerencsés esetben a privát háziúr vagy néni nem kér referenciát.
Itt is kérnek papírokat (úgy értem Londonon kívül), ügynökségfüggő miket, egy hónap kaució mindenképp kell, meg az ügynökségnek a díja. Privát háznál rugalmasabbak, tőlünk munkaszerződést és bankszámlát kértek, viszont nehezebb találni ilyet.
Vidéken is le kell tenni kauciót (nekünk másfél havi volt), csak amíg Londonban havi £500-ot fizetsz egy szobáért, azért felénk Dél-Angliában már egy stúdiólakást bérelhetsz, £650-től pedig már 1 szobást, £700-tól 2 szobást. Szerintem, aki teheti, próbálkozzon vidéki kisebb-nagyobb városokban, térkép és www.indeed.co.uk elő és mehet a keresés.
Például Brighton drága lakás szempontból. Viszont most kezdődik a szezon.
Tettél valamit az angolod fejlesztéséért?
Én két évig nem tudtam, hogy tök egyszerű elmenni nyelvtanfolyamra. Az is egy dimenzió, hogy ki milyen autodidakta módszerekkel próbálkozik.
A nyelvtanfolyamokról: elég sok college tart, van, akinek ingyenes, érdemes szétnézni. Nekem az online learn direct nem jött be, ezért 1.5 év után elmentem college-ba. 540 fontot fizettem érte, de aki kap valamilyen hozzájárulást, vagy adójóváírást, azoknak akár ingyen is lehet. Szét kell nézni!
Az utolsó 100 komment: