Tízből hat magyar megfontolná (akármit is jelentsen ez), hogy visszaköltözzön Magyarországra, más kérdés, hogy pontosan ugyanennyien vannak azok is, akik ezt egy éven belül kizártnak tartják – olvasható egy friss felmérésben.
Vajon mi kellene ahhoz, hogy a határátkelők hazatérjenek? Ezt a kérdést vizsgálta a British Telecom (BT) magyarországi szolgáltatóközpontja és a Medián közös felmérése.
Ebből kiderül, hogy az átlag magyar határátkelő 71 hónapja (!) él külföldön, tízből négy magyar pedig legalább hat éve.
A koronavírus járvány előtt és az első hullám után megkérdezett határátkelők 59 százaléka mondta azt, hogy nyitott lehet vagy megfontolja a hazatérést hosszútávon.
Anno sokan nyilván a pénz miatt mentek el, de nem kevesen említették a szakmai szempontokat, például az infrastrukturális feltételeket és a szakmai előmenetelt.
Mit dolgoznak külföldön?
Érdekesen kettészakadt a határátkelők közössége, hiszen pontosan ugyanannyian (40 százalék) érzi úgy, hogy a képzettségének teljes mértékben megfelelő munkát végez, mint ahányan azt mondták, munkájuknak semmi köze nincs a képzettségükhöz.
A Portfolió cikke szerint egyébként a legtöbb határátkelő nagy helyi cégben, illetve multinál dolgozik, viszont minden negyedik helyi kisvállalkozásban, míg saját vállalkozása 8 százaléknak van. A legtöbben (20 százalék) a vendéglátásban dolgoznak.
Mennyit keresnek?
Nos, az átlag 688 ezer forintnyi összeg, ami pár tízezer forintnyival több, mint egy éve, viszont a két és félszerese annak, amit szerintük Magyarországon keresnének és több mint három és félszerese a határátkelés előtti magyarországi fizetésüknek.
Tízből majdnem három válaszadó (28 százalék) azt mondta, nincs az a pénz, amiért hazatérne. Akinek van, az átlagosan 577 ezer forintot jelölt meg, ami ugye 110 ezer forinttal kevesebb, mint amennyit most külföldön keres az átlag.
A hazatérésnek viszont nemcsak a több pénz lenne az ára, hanem a magyarországi mindennapok minőségének javulása is. A poszt elején említett 60 százalék (mármint akikben felmerült a hazaköltözés gondolata) közül 17 százalék az, aki ezt viszonylag konkrétan tervezi, míg 42 százalék bizonytalan.
(Fotó: pixabay.com/Ben_Kerckx)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek