Nem kevesebb, mint 13 helyet zuhant a Magyarország az expatok szempontjából legjobb országokat összegző listán. Ennek egyik oka az, hogy nehezen fogadják be őket, az életminőség és a megélhetési költségek jelentik az ellensúlyt.
Az 59 országot felsoroló listán Magyarország éppen csak befért az első ötvenbe, vagy ha fordítva nézzük, éppen csak sikerült elkerülnie, hogy a legrosszabb tíz ország közé kerüljön.
Minden ilyen listára érvényes, hogy akadnak benne olyan helyezések, melyeknél az embernek felszalad a szemöldöke. Itt sincs ez másként, hiszen a leggyengébben teljesítő tíz ország között található például Málta, Ciprus vagy Olaszország.
Az Internations Expat Insider 2014 óta állítja össze az éves rangsort olyan kritériumokat figyelembe véve, mint az életminőség, a beilleszkedés nehézsége, a munkalehetőségek és a megélhetési költségek.
Idén 170 nemzetből több mint 12 ezer expat vett részt a felmérésben, melybe végül 59 ország került.
Meglepetések az élvonalban
Mi biztosan ki nem találtuk volna, hogy az élen Tajvan, Mexikó és Costa Rica végez majd, pedig így történt. Miként arra sem nagyon gondoltunk volna, hogy őket Malajzia követi.
A TOP10 többi országa talán kevésbé meglepő, hiszen az ötödik helyezett Portugáliát Új-Zéland, Ausztrália, Ecuador, Kanada és Vietnam (na jó, ez kicsit talán meglepő) követi.
Ami a nagyobb országokat illeti, Kína a 22., Franciaország 25., az Egyesült Államok 34., Németország 36., az Egyesült Királyság 45., míg Japán csak az 54. helyen található.
A három legrosszabb hely az expatok szerint Kuvait, Olaszország (!) és Dél-Afrika.
Mi a helyzet Közép-Európával?
Magyarország
Nem nagyon van mire büszkének lenni, hiszen Magyarország 13. helyet zuhanva a 48. pozícióban végzett. Ennek legfőbb oka, hogy az expatok nem érzik jól magukat az országban, gondjaik vannak a beilleszkedéssel, a magyarok egyre kevésbé barátságosak velük.
A helyzetet tovább árnyalja, hogy ezt a visszaesést úgy sikerült hozni, hogy közben az életminőségben viszonylag (39. hely), a megélhetési költségekben pedig kifejezetten jól (8. hely) sikerült teljesíteni.
Csehország
A régióban a csehek teljesítettek a legjobban, 15. helyük azt jelenti, hogy simán megelőzték például a 23. Ausztriát is, igaz, két évvel ezelőtt a TOP10-ben voltak, szóval ez náluk nem újdonság.
Miként az sem, hogy miközben kifejezetten jó az életminőség (egyéni boldogság, utazás, közlekedés, egészségügy, szabadidős lehetőségek, stb.), addig a beilleszkedés elősegítésében már nem annyira jeleskednek (fordítjuk magyarra: tudnak bunkók lenni a külföldiekkel).
Az expatok is elsősorban arra panaszkodtak, hogy a csehek nem túl barátságosak, nehéz barátkozni és otthon érezni magukat.
Lengyelország
A lengyelek 7 helyet rontottak a 2020-as listához képest és a 43.-on állnak. Hasonló gondokkal küzdenek, mint a magyarok és a csehek, azaz nem túl nyitottak a külföldiek irányába, finoman szólva sem túl barátságosak (38. hely).
A lengyeleknél is világviszonylatban olcsó az élet (12. hely), szóval a probléma kifejezetten a nyitottság és a külföldiek befogadásának hiányában érhető tetten.
(Fotó: pixabay.com/27707)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek