Bostonról sok minden eszünkbe juthat, ezen sok minden között elsőként talán a világhírű felsőoktatási intézmények (a Harvard és az MIT). Persze a város ennél azért jóval több, derül ki Steven e heti írásából.
„Boston az az amerikai város, ahol leggyakrabban jártunk. Idősebb fiunk itt járt az MIT-re, ahol szerves kémiából szerzett PhD-t. Öt évig tartott, évente kétszer látogattuk.
Már ezelőtt is jártunk itt. Cseperedő fiainkkal nyaralni jöttünk egyszer a közeli népszerű Cape Codba. Ez egy 100 km hosszú félsziget, ami az Atlanti-óceánba nyúlik. Mérföldes homokpartok, balatoni atmoszféra. Átmenőben megálltunk Bostont megnézni.
Először is tudnivaló, hogy Boston városát a Charles-folyó választja el Cambridge-től. Az utóbbi magába foglalja Charlestown-t. Charlestown a legrégebbi amerikai települések közé tartozik.
Boston és Cambridge/Charlestown viszonya egymáshoz hasonló Pest-Budához, de itt a városok hivatalosan nem egyesültek, dacára, hogy szervesen összetartoznak. Az Atlanti-óceán is itt van, így Boston és Charlestown kikötővárosok. Szűkebb Boston lakossága kb. 650 ezer, Cambridge/Charlestown 100 ezer.
A Charles folyó nem olyan széles, mint a Duna és lassabb. Mindkét partján sétányok, parkok és evezősklubok találhatóak. A nap minden időszakában látod a futókat, árulkodván, hogy a kocogás gyakorlása és tisztelete bostoni specialitás.
Fiam is rövid idő alatt hosszútávfutó lett. Azóta is jár hétvégi versenyekre, főleg 10km-re és évente egyszer maratonra. Igen komolyan veszi, minden nap gyakorol. A Boston Maratont is futotta, kb. 2 óra 40 perc volt az ideje. Ezzel az idővel az elit nők között szaladt... mondtam is neki, választhatna egyet már feleségül.... mert nem nős.
A bostoni várnegyed
Most pedig gyertek velem egy kis bemutató sétára! Fiam, mielőtt San Franciscóba költözött volna, közel lakott a híres hokiarénához (Boston Gardens) és a Massachusetts General kórházhoz. Innen indul a séta.
Hamarosan a hangulatos Charles utcára kerülünk mindkét oldalán régi házak, érdekes boltok, bárok, éttermek. Este a kocsmák egyetemista fiatalokkal, az éttermek jól menő itt élő polgárokkal vannak tele.
Ez a Beacon Hill (Irány Domb) negyed, maga a domb balra van. Ez a része Bostonnak kicsit a mi várnegyedünkre emlékeztet. A dombra vezető keskeny meredek utcák macskakövesek. Drága itt lakni, ez a város egyik legjobb része, nagyon romantikus.
Az utcák a dombtetőn épült állami (Massachusetts State House) parlamentbe torkolnak, aranykupola, stb. No, de nemsokára a Charles utca egy szép nagy parkhoz ér, amit Boston Commons-nak hívnak. Mindenki (joggal) nagyon büszke rá.
Nagy fák, zöld, virágok, hattyús tó, gazebó a zenekarnak, kutyát sétáltatók, focizó gyerekek, kismamák, párok. Lám oda figyuzz, ott lustálkodnak az árnyékban a bostoni motoros rendőrök is. Tudják mi a jó, Harley-jukon ülvén pletykáznak, ahelyett hogy bűnösöket kergetnének.
De mi megyünk tovább a Boylston utcára, ahol a maratonversenyek végpontja van (Copley tér) és ahol azok az átkozott bombák pár éve felrobbantak. Ez, és a vele párhuzamos Newbury utca a legjobb boltok, hotelek gócpontja.
Itt van az árnyas Commonwealth Avenue is, a korabeli műemlék sorházaival. Itt érdemes lófrálni, beülni egy sörre talán abba a kocsmába (Cheers, Beacon utca 84), ahol a népszerű Cheers TV sorozatot forgatták.
A Városháza
Visszafele másmilyen módon megyünk mert a Faneuil Hall melletti térre közel a bostoni Városházához akarok kilyukadni. A városháza modern, de körülötte régi történelmi épületek, köztük emberek nyüzsögnek.
Itt zajlott le a Boston Tea Party majdhogy háromszáz évvel ezelőtt és nagy tömegek, turisták és iskolások látogatják, mert a honpolgároknak illik mindezt megtekinteni. A Faneuil Hall (régi vásárcsarnok) előtti hatalmas fenyőfa áll Karácsonykor, ami Halifax, kanadai testvérváros ajándéka és gyönyörűen ki van világítva.
OK, megérkeztünk, üljünk be egy fogadóba. A Durgin Park nevűt ajánlom, ami több száz éves. Háromemeletes régi étkezde. Fapados, de jó helybeli kaja. Kocsma a földszinten, hatalmas bárral. Izmos pincérnők. Tele helybéliekkel és turistákkal.
Tolakodj a pulthoz, kérd a helybeli csapolt sört, Samuel Adams Boston Lagert! Tengeri herkentyűk a specialitás, például a híres New England tejszínes kagylóleves. Finom. Utána akarsz rántott osztrigákat (a kirántott velőre emlékeztet) vagy gőzölt homárt? Halat rósejbnivel, káposztasalátával??
Avagy a bostoni sült babfőzeléket? Tudom nehéz választani. De ha húsevő vagy, nincs ok aggodalomra, a sült marha szintén a specialitásuk. Az adagok hatalmasak. Karácsonykor mindig pulykát ettünk.
A város történelme
Egypár mondat Boston történelméről: a puritánok a közelbe érkeztek és Charlestown már 1630-ban létezett. Száz évvel később itt zajlott a Boston Massacre, ahol angol királyi katonák a tömegbe lőttek, ez volt az első intő jel a Függetlenségi Háború későbbi kezdetére.
A Boston Tea Party 1773-ban szintén a gyarmatosító Anglia elleni helyi kezdeményezés volt. A polgárok megtagadták az új teaadót, amit gyarmatán London be akart vezetni. A teát a tengerbe dobták, nem fizettek, nem engedelmeskedtek Angliának. Innen származik Paul Revere hazafi, ezüstműves, későbbi kapitalista, a Függetlenségi Háború fontos szereplője.
Befejezőül Boston és Cambridge vita nélkül az amerikai felsőoktatás bástyája. Majdnem hogy száz felső oktatási intézmény található a környékén. A diákok száma meghaladja a 250 ezret.
Kettő közülük, a Harvard és az MIT legendás (az utóbbi a mi Műszaki Egyetemünk megfelelője). De a Boston College, a Tufts Egyetem, a Boston Egyetem, a Northeastern Egyetem, a Massachusetts Egyetem, és a lista csak folytatódik, szintén a nehézsúlyú oktatási intézmények közé tartoznak. Az egyetemekhez tartozó kórházak a világ leghíresebbei.
Tessék, ennyire futja - nem akarom a leírást túl hosszúra szabni. Meg sem említettem az olasz negyedet a belvárosban, amit North Endnek hívnak. Nem sétáltunk a Harvard és az MIT területén, nem néztük meg a USS Constitution vitorlás csatahajót.
Nem említettem Boston híres sportcsapatait (hoki, baseball, kosárlabda). Sem a bostoni szimfonikusokat, a múzeumokat, a földalattit, amit T-nek hívnak és a „nagy ásatást” (Big Dig), ami már ugyan befejeződött és ami a fő útvonalakat a föld alá fúrta a belváros területén, egy milliárd dolláros megaprojekt.”
Barangold be a világot a Határátkelővel!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
(Fotók: pixabay.com)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek