A brit kormány úgy döntött, némi pénzügyi támogatással segíti döntésükben azokat az uniót állampolgárokat, akik a szigetország elhagyásán gondolkodnak. A repülőjegy mellett akár 2000 fontot (ez valamivel több, mint 800 ezer forint) kapnak azok, akik hajlandók hazamenni.
A kezdeményezés nem most született, az ellenben friss fejlemény, hogy a brit kormány szépen, csendben január 1-től az uniós állampolgárokat is felvette erre a listára (ami valahol érthető, hiszen az uniós országok elvesztették a különleges státuszt).
A „támogatás” része egy repülőjegy az illető hazájába és maximum 2000 font (kb. 800 ezer forint) „visszatelepedési támogatás”.
Nem ezt ígérték?
Az Egyesült Királyságban élő kiszolgáltatott uniós állampolgárokat segítő szervezetek szerint a program éles ellentétben áll a kormány korábbi állításával, miszerint mindent megtesz majd, hogy az embereket a letelepedett státusz megszerzésére bíztassa. Márpedig annak lejártáig még öt hónap van (idén június 30-ig lehet jelentkezni).
„Az eseteink alapján nyilvánvaló, hogy a leginkább kiszolgáltatott uniós állampolgárok között akadnak, akiknek még nem sikerült megoldani a letelepedett státusz kérdését. A jelentkezés elé állított akadályok és a belügyminisztérium késlekedései mind jelentős tényezők ebben.
Az egyik oldalon a státusz megszerzésével, a másikon az önkéntes hazatéréssel kapcsolatos zavaros kommunikáció komolyan aláássa a kormány azon állítását, mely szerint a Brexitet követően megvédik a kiszolgáltatott európaiak jogait” – hangsúlyozta a Guardiannek adott interjúban a Public Interest Law Centre jogvédő szervezet vezetője, Benjamin Morgan.
A Belügyminisztérium természetesen másként látja, a szóvivő azt mondta, nyilván vannak olyanok, akik nem kívánnak a határidőt követően az Egyesült Királyságban maradni.
„Ezért jeleztük, hogy azok az uniós állampolgárok, akik el kívánják hagyni az Egyesült Királyságot, jogosultak az ezt segítő támogatásra” – jegyezte meg.
Összetett helyzet
A helyzet ennél azért kicsit bonyolultabb, legalábbis a bevándorlókat segítő Joint Council for the Welfare of Immigrants (JWCI) felmérése alapján, mely szerint több ezer olyan európai nélkülözhetetlen dolgozó van (elsősorban a szociális ellátási szektorban, az építőiparban, a mezőgazdaságban és a gyáriparban), akik legális státusza és így maradása veszélybe kerülhet.
A JCWI által megkérdezett 295 uniós állampolgár közül minden hetediknek csak nagyon halvány fogalma volt a letelepedési programról, a harmaduk egyáltalán nem hallott róla, míg szintén harmaduk nem tudta, hogy a kérelem beadásának van egy határideje.
„Még ha az értintetteknek csak kis aránya nem tud időben jelentkezni, az akkor is több tízezer embert jelent, akik egyik napról a másikra elveszíthetik a státuszuk. Ha nem lépünk sürgősen, a szociális ellátási szektor nagyon nehéz helyzetbe kerül” – fogalmaz a jelentés.
A megoldás szerintük a határidő eltörlése lenne, illetve az, hogy az európai uniós állampolgárok automatikusan kapják meg a letelepedett státuszt, a kormány pedig hagyjon fel az ellenséges hozzáállással.
„A kutatásunk azért ijesztő, mert akikkel mi beszéltünk, sokkal kevésbé kiszolgáltatottak, mint azok a rejtett csoportok, akiket kizsákmányolnak, és akiket elérni sem lehet. A mi és más szervezetek figyelmeztetése ellenére a belügyminisztérium a homokba dugja a fejét és kifogásokat keres a megoldások helyett” – mondta a JCWI jogi igazgatója, Chai Patel.
A kormány „félrevezető képről” beszél
A kormány részéről nyilatkozó bevándorlási miniszter szerint a JCWI jelentése „hihetetlenül félrevezető képet fest” a programról, miközben egy olyan kutatásra támaszkodik, amiben kevesebb mint 300 embert kérdeztek meg egy évvel ezelőtt. (A felmérés tavaly január és március között készült.)
„Azóta több millió jelentkezést fogadtunk be, most már 4,9 milliónál tartunk a rendkívül sikeres programban. Kevesebb, mint hat hónap maradt a június 30-i határidőig, minden jogosultat bátorítanék, hogy jelentkezzen. Szükség esetén széleskörű támogatás érhető el online és telefonon, a kormány 72 szervezetet támogat szerte az Egyesült Királyságban, hogy senki nem maradjon az út szélén” – tette hozzá Kevin Foster.
Barangold be a világot a Határátkelővel!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek