Apróság, ugyanakkor sok mindenről árulkodó dolog tűnt fel a minapi tokiói főpolgármester-választáson. A jelenség lehet naivitás vagy a címben megfogalmazott „szelíd demokrácia” is.
A japán fővárosban egy hete tartották a főpolgármester-választást, magyar szemmel akadt egy WTF-jelenség is – számolt be Tshabee.
„Hétvégén volt itt Tokióban főpolgármester-választás. (Az eddigi főpolgármester asszony, Yuriko Koike simán újrázott amúgy.) Meg azon kívül is lehet, hogy ikszelgettek még mindenfélére, de a járvány miatt teljesen nulla kampány folyt itt a környékünkön.
Persze csak ezért még nem írtam volna posztot a dologból, de történt egy annyira WTF dolog közben, hogy muszáj kiírnom magamból. Szóval amikor a feleségem jött ki a szavazóhelyiségből, elejtett egy félmondatot, hogy „két szavazó között mindig fertőtlenítették a ceruzát”.
- Nem a tollat? - kérdeztem vissza.
- Nem, itt mindig ceruzával szavazunk...
Rögtön vágtam is rá, hogy hát azt később bárki ki tudja radírozni. Aztán mondta, hogy ekkor gondolkodott el rajta először, hogy tényleg. De amióta ő szavazni jár, azóta mindig ceruzával ikszeltek. Viszont elvileg itt annyira figyelnek egymásra a politikusok, hogy senki sem tudna csalni ezzel.
Én azért azóta is értetlenül állok a dolog előtt. Most vagy tényleg ennyire erős az ellenzék (nem), vagy ennyire törvénytisztelő politikusokat termel ki magából ez a társadalom (hááát), vagy nem tudom... Az mindenesetre biztos, hogy A Viktor simán keresztbe lenyelné ezt a demokráciát 10 perc alatt.”
A teljes posztot itt találjátok.
Jelentkezés a kanadai állampolgárságért
Nemrég volt pontosan három éve, hogy a Juharszirup szerzői 2017. június 6-án Kanadába érkeztek. Azóta összesen háromszor hagyták el az országot egy-egy nyaralás erejéig, ez pedig azt jelenti, hogy letelt a nettó 3 évük, ami ahhoz szükséges, hogy jogosultak legyenek a kanadai állampolgárságért jelentkezni. Jelentkeznek is.
„Kb. két hete kezdtem összeállítani a jelentkezési csomagunkat és mára úgy állunk, hogy akár azonnal beadhatnám a kérvényeket. A beadás időpontjával kapcsolatos szabályok elég szigorúak, a jelentkezők legkorábban azon a napon adhatják postára a kérelmüket, amikor az 1095. Kanadában töltött nap letelik.
Most pedig lássuk, hogy mivel jár az állampolgársági jelentkezési folyamat!
Nagykorú kérelmezőként egy 8 oldalas nyomtatványt kell kitölteni, melyben egy csomó személyes adat megadásán kívül nyilatkozni kell, hogy a kérelmező hol lakott és mit csinált Kanadában a jogosultsági idő megszerzése alatt és természetesen mellékelni kell pár támogató iratot:
- két fényképes igazolvány másolatot, mely tartalmazza a születési dátumot (az Ontario jogsi és a tartományi egészségbiztosítási kártya pont alkalmas erre)
- útlevél másolatokat az elmúlt 5 évre vonatkozóan, akkor is ha már lejárt a régi útlevél
- annak a számítását, hogy a jelentkező hány napot élt Kanadában és hány napot töltött az országon kívül (erre van egy Internetes felület, majd a kalkulációt el kell menteni, ki kell nyomtatni és mellékelni kell a jelentkezési csomagban)
- az angoltudást igazoló nyelvvizsga másolatát (ha a PR eljárásban ez már becsatolásra került, akkor nem kell újabb nyelvvizsgát tenni akár a már lejárt nyelvvizsgát is lehet bizonyítékként felhasználni. Ez egyébként jó hír, mert a IELTS bizonyítvány 2 év után lejár és igen fáradságos és drága újabb nyelvvizsgát tenni, jelenleg meg ráadásul kockázatos is lehet.)
- aktuális igazolványképet 2 példányban
- és annak igazolását, hogy az eljárás díja megfizetésre került. (Felnőttként 630 CAD-ot kell fizetni fejenként, a gyermekek díja 100 CAD) (...)
Számunkra legproblémásabb pont gyermekünk személyazonosságot igazoló iratainak benyújtása volt, mivel fiunknak évekkel ezelőtt lejárt a magyar személyije, Kanadában pedig általában a jogosítvány szolgál azonosítási okmányként, ami neki nyilvánvalóan nincsen.
A tartományi egészségbiztosítási kártyáján pedig nincsen fotó, úgyhogy remélhetőleg a magyar útlevelét elfogadják majd fényképes iratnak, illetve az esetében a második dokumentum lehet egy bármilyen „hivatalos” okirat, amin rajta van a születési dátuma. (...)
Na és mikor vehetjük kezünkbe a ropogós kanadai útlevelünket?
Erre még minden bizonnyal várnunk kell, mert az eljárás kb. 1 évet vesz igénybe még járvány nélkül is, amihez a járványhelyzet hozzátehet valamennyit, mivel az állampolgársági vizsgákat és az állampolgári eskü-tételeket a hivatalos weboldal szerint a COVID-19 miatt egy időre leállították.
Ma olvastam egy hírt, hogy 2020. április óta több ezer online eskütételt szerveztek már, de arról nem hallottam, hogy az amúgy kötelező állampolgári teszteket újraindították volna.
A jelenlegi tippem az, hogy talán 2021. Karácsonyra kanadai állampolgárok lehetünk, de még az is lehet, hogy tudják tartani az 1 éves átlagos ügyintézési időt.”
A teljes írást itt találjátok.
Londoni rollerezés
A vírus okozta helyzetben tanácsos a helyi buszutazást sétával, biciklizéssel, vagy akár rollerezéssel kiváltani. A brit fővárosban élő Hanna utóbbira szavazott, már csak azért is, mert a roller gyorsabb, mint gyalog menni, s járdán biztonságosabb, mint úttesten haladni. Valamint olcsóbb is egyre beruházni, mint kerékpárra.
„Fogyásra ne használja senki, mert semmire nem fog menni. A felső (külső rész) combizom viszont durva edzésnek lesz kitéve és rendszeres használat mellett betonkeményre formálódik.
Én egy lábbal hajtok 4 éve, a ballal. Nekem az a stabil, biztonságos oldalam. A domináns lábnak azonnal jönnie kell természetesen az első használat alkalmával. Nem érzem hátrányát, mert nem váltogatom a hajtó lábam. Az állóláb ugyanúgy edződik, sőt az elején úgy éreztem, nagyobb terhelés alatt van.
A rollerezés csak ránézésre tűnik könnyűnek. Kondi nélkül az első út is simán kinyírja az embert. Én egy enyhe dombnak mentem az állomásra, 15 perc alatt leizzadtam és tüdőm kiköpöm feeling kerített hatalmába. Mostanság meg egy 10 km-es esti túra meg sem érződik.
Amire senki sem gondol előre, hogy a térd ki lesz téve extra megerőltetésnek. 2016-ban 2 hónap rollerezést követően gyakran benyilallt a fájdalom a térdembe.
Először térdrögzítővel próbálkoztam, ami segített is, de aztán rájöttem, hogy a térdem porcait belülről kéne támogatnom. Glükozamin vitamint szedek azóta, s voilá megszűntek azok a beszúrások, fájdalmak azonnal. (Glükozamint térdproblémával küzdő ismerősöknek is ajánlottam már.) (...)
Kétszer estem el. Egyszer padkára akartam este ugratni és rosszul becsültem fel a padka magasságát. Kezem kicsit megkoptattam, semmi komoly.
Másodsorra mai napig nem értem. Szerintem ráhajtottam valami köre, vagy járdán hagyott nagyobb valamire, ami megdobott és előre vetődtem. Térdem fájt és ennyi.
Mindig előre estem/buktam vele. Ne felejtsük, hogy vizes időben bizonyos járdafelületek síkosabbak lehetnek. Két kis keskeny keréken haladva a tapadásunk rossz ilyen felületem, csúszni lehet szépen rollerrel.
Tempótól függően menthető a helyzet. Én csak egyszer csúsztam el, hogy a vége az lett, a járdán szó szerint elfeküdtem.”
A teljes írásért ide kattintsatok!
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek