Elsősorban azoknak van aggódni valójuk, akik kevesebb, mint öt éve élnek a szigetországban és az elmúlt hetekben a járvány miatt elveszítették a munkájukat. Nincsenek kevesen és nem csak közép- és kelet-európaiak vannak köztük.
Sok olyan uniós állampolgár van, aki életében először most kénytelen valamilyen segítségért folyamodni az Egyesült Királyságban, mondjuk azért, mert elveszítette a munkáját a járvány miatt.
Elvileg nem kellene, hogy bármilyen probléma legyen, hiszen az Európai Unió és az Egyesült Királyság között kötött megállapodás szerint az év végéig átmeneti időszak van a Brexitben és London garantálta az uniós állampolgárok jogait.
Leginkább azok vannak bajban, akik kevesebb, mint öt éve élnek a szigetországban és megkapták ugyan az „előzetesen letelepedett jogállást” (pre-settled status), csakhogy most kiderült, nem jogosultak automatikusan a munka nélkül maradottaknak vagy a rosszul fizetett munkavállalóknak járó Universal Credit névre hallgató juttatásra.
Sokakat annak ellenére elutasítanak, hogy megfelelnek minden kritériumnak – panaszkodott a Politicónak a londoni Olasz Tanácsadó Központ igazgatója, Maurizzio Rodorigo.
Bizonyítani kell
A probléma az úgynevezett „right to reside” elvárás, aminek lényege, hogy aki kevesebb, mint öt éve él az Egyesült Királyságban, annak bizonyítania kell, hogy vagy megfelelő anyagi forrásokkal rendelkezik, hogy eltartsa magát, vagy egyéni vállalkozó, de legalábbis aktívan munkát keres.
Március végéig 1,3 millió európai uniós állampolgár kapta meg ezt a bizonyos „előzetesen letelepedett” státuszt, közülük elég sokan aggódhatnak most, hogy nem felelnek meg a támogatási feltételeknek. (A letelepedett státusszal rendelkezők mindenre jogosultak.)
„Ezekben a napokban sok olasz hív minket. Kirúgták őket, esetleg nulla órás szerződéssel dolgoztak, most pedig nincs munkájuk, semmilyen bevételük. Akadnak, akik megfelelnek a bevételt megkövetelő előírásnak, mégis elutasítják a jelentkezésüket” – mondta Maurizzio Rodorigo.
Áprilisban az uniós polgárok jogaiért kampányol szervezet, a The3million levelet írt Priti Patel belügyminiszternek és a nyugdíjakért felelős Thérèse Coffey-nek felemlegetve a problémákat és azzal vádolva meg az Egyesült Királyságot, hogy nem tesz eleget a Brexit-egyezményben foglaltaknak.
A kormány ugyanakkor azt állítja, hogy biztosítják minden EU-állampolgár jogát és a nemrégiben az országba érkezett uniós bevándorlókkal kapcsolatos kikötések mindig is részei voltak a szabályozásnak.
Jogilag rendben van
A szakértők szerint az eltérő bánásmód teljesen törvényes, mivel a Brexit-megállapodás a már létező EU-törvényeken alapul, márpedig a szabad mozgásról szóló, 2004-es európai uniós irányelv a tagállamokra bízta, miként építik fel a társadalombiztosítási rendszerük.
Arról nem beszélve, hogy már korábban is akadtak problémák a megkülönböztetésből, de az Európai Unió Bírósága 2016-ban kimondta, az Egyesült Királyság jogszerűen tartja vissza a juttatásokat a letelepedett státusszal nem rendelkező uniós bevándorlóktól.
A kilépési tárgyalások alatt viszont Theresa May akkori brit kormányfő beleegyezett abba, hogy az 5 évnél hosszabb ideje az országban élő uniós állampolgárok letelepedett státuszt kapjanak, csakhogy ezzel az is járt, hogy akik ennél rövidebb ideje élnek ott, azokra ez nem vonatkozik.
Persze akkoriban ez nem keltett különösebb feltűnést, hiszen a frissen érkezők többségének volt munkája. Az új koronavírus-járvány miatt viszont ez a helyzet megváltozott és sokan úgy érzik, nem tisztességes, ahogyan kezelik őket.
„Nem akarok csak otthon ülni és segélyt kapni”
Daniela Tasco 2015-ben érkezett az Egyesült Királyságba, azóta volt már boltos, takarító, pincér és nanny is. Utolsó munkájának január 15-én lett vége, de már megvolt az új helye (baristakánt dolgozott volna), amikor jött a járvány, a korlátozások, ő pedig már nem tudta aláírni az új szerződését.
Előzetesen letelepedett státusza van, bejegyzett álláskereső és jelentkezett is a Universal Creditre márciusban, de a Munka- és Nyugdíjügyi Minisztérium elutasította, mondván, bejegyzett álláskereső státusza nem jogosítja fel rá.
„Kicsit aggódom. Gondolkodtam azon, hogy visszamegyek Olaszországba. Nem akarok csak otthon ülni és segélyt kapni. De az Egyesült Királyságot sem szeretném elhagyni” – mondta Daniela.
Hasonlóan járt a lengyel Przemyslaw Kwiatkowski. Ő egyéni vállalkozó, szintén letepeledett státusszal és őt is elutasította a minisztérium, mondván, nem jogosult a segítségre. Csakhogy ő nem hagyta annyiban, végül a kormány megváltoztatta a döntést.
A leginkább kiszolgáltatottak az angolul gyengén beszélők, akiknek még az is nehézséget okoz, hogy eligazodjanak a minisztérium honlapján. Ez különösen azért jelent gondot, mert a járvány miatt a munkaügyi központok is zárva tartanak, így a jelentkezők egyszerűen képtelenek bebizonyítani, hogy gazdaságilag aktívak, nem tudják bemutatni a megfelelő dokumentumokat sem.
Csak a kérdés marad: mi lesz velük?
Kövesd a Határátkelőt az Instagrammon is!
(Fotó: flickr.com/CafeCredit.com)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek