Tömegjelenetek a kolozsvári repülőtéren, a kelet-európai munkavállalókért külön repülőjáratot indító brit kormány, a külföldieknek extra 500 eurót fizető osztrákok – az elmúlt hetekben kiderült, hogy határátkelők nélkül komoly problémák jelentkeznek a legtöbb nyugat-európai országban.
Három jellemző történet, hír az elmúlt egy-két hétből, melyek elég jól bizonyítják, mennyire fontos szerepet játszanak a határátkelők az európai gazdaságokban.
Természetesen ugyan elsősorban Nyugat-Európáról van szó, de azért Magyarországot is elég érzékenyen érintette, amikor például az építőiparban dolgozó 355 ezer emberből 15 ezer szerb és ukrán vendégmunkás (mint az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke fogalmazott) „talicskát, lapátot eldobva azonnal hazaindult a határok lezárásának bejelentésekor”.
Koji László szerint őket ugyan még meg lehetne próbálni helyettesíteni a Nyugat-Európában dolgozó, de most itthon ragadt magyarokkal, ám ezzel együtt is érezhetően állnak le a projektek.
Na, de térjünk vissza a poszt elején emlegetett történetekhez, annál is inkább, mert nem kevés tanulsággal járnak.
Tömegjelenetek a kolozsvári reptéren
Múlt pénteki hír, hogy a koronavírus-járvány kellős közepén még normál időkben is furcsa jelenetek játszódtak le a kolozsvári repülőtéren. A tülekedés oka szervezési probléma volt, de azért a jelenség túlmutat ezen.
Az történt, hogy a németországi munkára toborzó ügynökségek nem a repülőgépek indulási sorrendjében rendelték a reptérre az idénymunkásnak jelentkezőket, így mintegy 2000 ember torlódott össze. (A munkások egyébként azt mondták, nem félnek a koronavírustól. Hát ők tudják…)
Mindenesetre a dolog súlyát mutatja, hogy az embereket összesen 13 chartergéppel szállították Berlinbe, Baden Badenbe és Düsseldorfba. Ami nem csoda, hiszen Németország 40 ezer idénymunkást fogad Kelet-Európából a következő két hónapban, elsősorban mezőgazdasági munkára.
A reptéren egyébként végül a rendőrségnek kellett rendet tenni, eljárás is indult a járványügyi intézkedések akadályozása miatt, a román miniszterelnök pedig a felelősök megbüntetésére szólított fel.
Bajban a brit mezőgazdaság is
Kicsit korábbi (március végi) az a hír, mely szerint legkevesebb 90 ezer idénymunkás hiányzik a brit mezőgazdaságból, akiket valahogyan sürgősen pótolni kellene, különben egyszerűen nem lesz helyi zöldség és gyümölcs az áruházak polcain.
A nagyobb brit mezőgazdasági üzemek és földbirtokosok már egy ideje küldenek repülőket kelet-európai munkásokért, csakhogy ez önmagában nem elég, ezért a brit kormány segítségét kérték.
A termelők az EU keleti fele mellett Oroszországból, Ukrajnából, Moldovából, Fehéroroszországból, a kaukázusi államokból és Barbadosról is próbáltak munkaerőt szerezni, de az EU-n kívüli országok többsége már a koronavírus miatt határzárat vezetett be, nem lehet onnan toborozni munkásokat – írta a Guardian.
Március vége felé Litvániából, Romániából és Bulgáriából még sikerült toborozni, azóta a helyzet tovább romlott. Ráadásul a fapados légitársaságok többsége már március végén sem repült, így maradtak a különgépek 45 ezer eurós áron.
Ausztria az ápolókat tartaná
Nem csak a mezőgazdaságnak van azonban szüksége a volt szocialista blokk munkavállalóira, hanem (illetve ezekben a hetekben: sőt) az egészségügynek is. Olyannyira, hogy Burgenland már március végén ingyenes szállást kínált az Ausztriában maradó magyar ápolóknak.
Nem kevés emberről van szó, az ORF szerint a tartományban körülbelül 1.200-an dolgoznak idősotthonokban, ápolási otthonokban, vagy végeznek otthoni betegápolást. Közülük 201-en ingáznak Magyarországról.
Christian Illedits tartományi tanácsos akkor arra szólította fel az otthonok üzemeltetőit, hogy haladéktalanul egyeztessenek magyar munkavállalóikkal, és kérjék meg őket, hogy maradjanak Ausztriában.
A tartomány ingyenes szállás, bónok, utalványok és más kedvezmények formájában is próbálja segíteni az ingázók önfenntartását. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Hans Peter Doskozil tartományfőnök egyenesen Sebastian Kurz kancellárhoz és Alexander Schallenberg külügyminiszterhez fordult a magyar munkaerő fontosságára hívva fel a figyelmet.
A tartományfőnök szerint a magyar munkaerő nélkül a burgenlandi egészségügy működése nem tartható fenn a tőle elvárt szinten.
Ha ez nem lenne elég, április elején egész Ausztriára kiterjedő megegyezés született arról, hogy a külföldi származású, 24 órában dolgozó ápolók közül 500 euró bónusz kifizetést kapnak azok az ápolók, akik a normál turnusuk mellé még legalább négy hét műszakot bevállalnak.
A fizetéskiegészítéssel járó költségeket az állam és a tartományok közösen fedezik. A juttatások mértékének és feltételeinek országos egységesítésére azért volt szükség, hogy ne alakuljon ki verseny az ápolók toborzását illetően az egyes tartományok között.
„Minden 24 órás ápolásra szoruló burgenlandi lakosnak biztosítani szeretnénk a körülményeket ahhoz, hogy továbbra is otthoni ellátásban részesülhessenek" - tudatta a már említett Christian Illedits Burgenland tartományi tanácsosa.
Mi a három történet tanulsága?
Nos, azt majd nyilván ti (is) levonjátok a kommentek között, számomra az, hogy bizonyos ágazatokban (mezőgazdaság, egészségügy, de említhetnénk akár az építőipart is) annyira átvették a helyi munkavállalók helyét a határátkelők, hogy nélkülük meglehetősen nagy probléma a járvány előtti szint fenntartása.
Tanulság az is, hogy ugyan talán kevésbé érezni, de azért Magyarország is elindult azon az úton (mert nem nagyon van más), ahol a határátkelőket más országokból érkezőkkel pótolja.
Végül kifejezetten érdekes a Brexit szempontjából a brit sztori, hiszen most azért elég egyértelműen kiderült az, amit már eddig is mondtak a mezőgazdaság szereplői, jelesül, hogy külföldi munkaerő nélkül nagyon nehéz helyzetbe kerülnek.
Kérdés, hogy ez megváltoztatja-e a brit kormány elképzelését arról, milyen feltételek mellett engedi be az átmeneti időszak lezárását követően a külföldi munkavállalókat az országba. (Most arról nem beszélve, hogy ennek az átmeneti időszaknak mikor lesz vége, hiszen a tárgyalások menetét is teljesen felborította a vírus.)
Összességében azért az elmúlt hetek megmutatták, mennyire erősen összefonódott (legalábbis bizonyos területeken) a különböző uniós országok gazdasága és hogy mekkora szüksége van a nyugat-európai országoknak a határátkelőkre.
A poszt ötletéért köszönet Dikusznak.
Kövesd a Határátkelőt az Instagrammon is!
(Fotó: pixabay.com/Shamefaced)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek