Vajon melyek a legjobb városoknak a boldogulásukat külföldön keresőknek? A kérdésre roppant nehéz (na jó: lehetetlen) objektív választ adni, az InterNations azért idén is megpróbálta. A legjobb városok között akadnak meglepők, ám ami a jó hír, hogy a legjobb tíz fele Európában van és nem is elérhetetlen helyeken.
"Legemlékezetesebb karácsonyom határátkelőként" - írd meg a történeted a Határátkelő karácsonyi különkiadásába a hataratkelo@hotmail.com címre!
Az InterNations több mint 20 ezer határátkelőt (vagy expatot, akinek az jobban tetszik) kérdezett meg, mit gondol arról a városról, ahol él, illetve szerintük hol a legjobb (és persze a legrosszabb) élni.
A felmérésben olyan kérdésekre kellett válaszolni a résztvevőknek, mint hogy milyenek az elhelyezkedési lehetősége, a megélhetési költségek egy adott helyen, milyen általában véve az élet.
A listára 82 város került fel, korábban már bemutattam, melyek a legrosszabb helyek (nem kevés meglepetés volt köztük), most pedig jöjjenek a legjobbak (a városok után, csakúgy, mint a múltkor, egy-egy expat vélemény következik a Forbes válogatása nyomán.)
1. Tajpej
Immár sorozatban második évben választották Tajvan fővárosát a legjobb helynek a határátkelők, elsősorban a magas életszínvonal miatt (ezen a téren a város 3. helyen áll a világon).
„A megélhetés Tajvanon kevesebbe kerül, mint Japánban, Hongkongban vagy Dél-Koreában, az egészségügy és a biztonság pedig számomra kifejezetten vonzóvá teszi” – mondta egy ott élő indiai.
2. Kuala Lumpur
Némileg meglepő lehet a maláj főváros második helye, de miként egy ott élő brit fogalmazott „utazni is könnyű oda és onnan, a pénztárcát sem terheli meg nagyon, ráadásul gyönyörű helyeken lakhat az ember meglehetősen korrekt áron”.
„A nyelv sem jelent problémát, ha valaki beszél angolul, könnyű befogadni a kultúrát, az ételeket, az emberekkel is egyszerű kapcsolatot teremteni” – tette hozzá egy indiai határátkelő.
3. Ho Si Minh-város
A városi életminőség ugyan meglehetősen gyenge (63. hely), az összes többiben azonban elég jól áll a vietnámi település. Az általános vélemény az, hogy nagyon jól ki lehet jönni a helyiekkel, kellemes velük dolgozni, a megélhetési költségek is alacsonyak.
„Nem szeretem a piszkos utcákat, a mindenhol jelen lévő műanyagot, és a rosszul szervezett szemétszállítást. Mindenki eldobálja az utcán a szemetet” – sorolta sokak kifogásait egy ott élő német.
4. Szingapúr
Gyakorlatilag minden válaszadó kiemelte, mennyire biztonságos a város, a magas megélhetési költségek ugyanakkor komoly hátrányt jelentenek.
„Az alapvető szükségletek, mint az egészségügy, drágasága megnehezíti az életet, csakúgy, mint a drága autós vagy taxiközlekedés” – hangsúlyozta egy dél-afrikai lakos.
„A munkahelyen nagy nyomás alatt kell dolgozni, minden előre megtervezett és eldöntött” – panaszkodott egy svájci (!!!), szóval ha ez már neki is durva, akkor el tudjuk képzelni, mekkora probléma lehet…
5. Montréal
Tulajdonképpen nem meglepő, hogy egy kanadai város is felkerült a listára, egy holland a lakhatási körülményeket emelte ki, míg egy amerikai a viszonylagos olcsóságot. (Amiből annyi mindenképpen kiderül, hogy mindenki a saját hazájához viszonyít…)
Ezt alátámasztja az is, hogy egy brazil általában az időjárásra, egy venezuelai pedig a túl hosszú és hideg télre panaszkodott.
6. Lisszabon
A portugál városról általános vélemény, hogy könnyű letelepedni (6. hely) és jó az életminsőég (10. hely). Ráadásul az ott élő külföldiek nagyon élvezik a kikapcsolódási lehetőségeket (10.) és a klímát, időjárást is (3.), utóbbi terén csak Barcelona és Miami előzi meg.
Tízből 9 expat a környezet minőségét is jónak tartja, míg egy kanadai Lisszabon „földrajzi szépségét” méltatta.
Ez mind szép és jó, az már kevésbé, hogy egy ukrán szerint a „munkahelyi előmenetel lassú, a keresetek más uniós országokhoz képest alacsonyak”, míg egy orosz szintén a viszonylag „kevés munkalehetőséget és az alacsony fizetést” hozta fel.
7. Barcelona
Szinten minden barcelonai külföldi imádja az időjárást és a katalán város kínálta kikapcsolódási lehetőségeket. „Rengeteg társasági és kulturális, művészeti esemény van” – emelte ki például egy amerikai.
Barcelonának jó a megítélése az egészségügy terén is, kevésbé szeretik viszont a munkával töltött időt (42.), a pénzügyeket és a lakhatást (42.).
8. Zug
A város nem csak Svájcon belül a lemagasabbra értékelt hely, de a legjobb életminőséget ajánlja az egész világon – legalábbis a megkérdezettek szerint. Gyakorlatilag senki sem volt elégedetlen a helyi közlekedéssel, a környezettel vagy a személyes biztonsággal. Csak hát nyilván drága…
9. Hága
A holland város kifejezetten jól teljesít a munkabiztonság terén. Ugyanakkor egy brit határátkelő a saját szakmáján belüli korlátozott karrierlehetőségek szűkösségét hozta fel negatívumként, míg egy bolgár szerint képtelen a jelenleginél jobb és jobban fizetett állást találni.
10. Bázel
Svájc harmadik legnagyobb városában kifejezetten magas az életminőség (6.), a határátkelők különösen nagyra értékelik személyes biztonságukat, a helyi tömegközlekedést és a környezet minőségét.
Egy belga expat azt mondta, ő különösen élvezi a város központi elhelyezkedését (a város a Rajna két partján terül el, közel a francia és a német határhoz), a jó közlekedést és a hegyeket.
„A helyiek nem túl nyitottak a barátkozásra, ami megnehezíti a beilleszkedést” – panaszolta ugyanakkor egy venezuelai.
(Fotó: pixabay.com/sofilayla)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek