oldaldobozjavitott.jpg

kozelet_hataratkelo_widget.jpg

Utolsó kommentek

Kívül tágasabb!

Nincs megjeleníthető elem

Gazdagisztán

Nincs megjeleníthető elem

2019. május 07. 06:30,  Anglia nem képes új hazám lenni 246 komment

2019. május 07. 06:30 Határátkelő

Anglia nem képes új hazám lenni

Meglehetősen szokatlan utat járt be Alíz, aki Ausztráliában kezdte meg határátkelő életét, ahol olyannyira sikerült beilleszkednie, hogy végül az állampolgárságot is sikerült megszereznie. A szíve azonban visszahúzta Európába, ahol Angliát választotta. Utólag úgy tűnik, rosszul tette…

anglia_utca.jpg

„És akkor vettem a sátorfámat és felültem a repülőre egy ígérettel a zsebemben, hogy Ausztráliában jobb lesz. Persze, éppen végzős egyetemista lányként ez olyan könnyű volt, hiszen a vágyaimon és a levegőn kívül a tüdőmben nem sok minden egyebem volt. 

Mégis, nehéz volt hátra hagyni hazámat, családomat és barátaimat, hiszen azért mégis csak ott nőttem fel, oda kötődtem minden emlékemmel és kapcsolatommal. 

Azonban eljött a pillanat, amikor már nem láttam több esélyt, hogy Magyarországból valaha is az lesz, ahol én is szívesen élnék és szülnék gyereket, így fájdalommal a szívemben, viszont reménnyel a szemeimben, elindultam. 

Ausztrália 

Elindultam azzal a sok szép képpel Ausztráliáról, melyeket annyiszor elképzeltem magamban. A tengerpartot, a pálmafákat, a kengurukat és a koalákat, mind olyan csodás volt! 

Tudtam, hogy a kezdet nem lesz könnyű, hiszen diákvízummal érkeztem és ez a fajta vízum nem sok engedményt ad. 

Éppen csak húsz órában dolgozhattam és a társadalombiztosítás sem járt nekem ingyen, de így is egy héten belül volt bejelentett állásom egy mérnöki irodában, miközben fizetésemből rendben éltem és kimagasló színvonalon tanulhattam posztgraduális képzésben a világ egyik legkiválóbb egyetemén, Sydney-ben.

Élveztem minden percét annak, mikor panorámás bérleményem tágas teraszán néztem az tenger felett ébredező napot, közben pedig a hétvégéken tényleg ott volt a tengerpart, a pálmafák, a koalák és a kenguruk, pont úgy, ahogyan megálmodtam őket. Szabadon, biztonságban, megbecsülve, szeretve, barátaim, oktatóim, munkaadóm és Ausztrália támogatásában fürödve. 

Aztán persze idővel a tanulói vízumomból szponzorvízum lett, abból pedig állandó lakosi vízum és röpke hét év után ausztrál állampolgárrá lettem. 

Azonban a csodás és barátságos környezet ellenére is mindig ott volt bennem az Európa iránti vágy. Nem is Magyarország, hanem Európa és annak kultúrája, mely érzés az évek múlásával sem hagyott alább. Róma utcái, Barcelona tengerpartja, Amszterdam csatornái és Berlin hangulata, mind-mind visszavártak.

Vissza Európába 

A Brexit és annak korlátai sürgető okot adtak, hogy aztán egy friss, nyári napon felkerekedjek és átrepüljek az Egyesült Királyságba, hogy most már érett fejjel, ott folytassam tovább egyre ívelő mérnöki karrieremet. 

Hiszen ott is angolul beszélnek, az is szigetország, nagyjából hasonló a közigazgatási rendszer, és még a királynőnk is ugyanaz. Ráadásul a magyar útlevelemmel, a Brexit előtt, még rendben letelepedhetek, és végre megkapom az annyira hiányzó európai érzést, környezetet is! 

Azonban megérkezve már az útlevél ellenőrzésnél éreztem, hogy én Angliában nem egy külföldi állampolgár vagy netán, az egyik volt gyarmatról érkező ausztrál vagyok, hanem egy egyszerű magyar, akit valahogy mégis csak, elmaradott kelet-európaiként, szívből lesajnálnak. 

Nehéz időszak Angliában 

Egy drága, de annál lepusztultabb AirBnB-ből kezdtem el felépíteni új, londoni életemet. Illetve, csak szerettem volna, mert ausztrálként, vízum híján nem vettek fel egy munkahelyre sem, magyarként pedig nyolc hónap szakadatlan keresés ellenére sem találtam olyan helyet, ahol normális kondíciókkal, mérnökként foglalkoztattak volna. 

Mivel egyedül voltam, belevetettem magam a helyi magyarok közösségébe, ami nem volt olyan barátságos, mint amilyen a sydney-i, de azért mégis akadt pár segítőkész ember, aki átérezte kínomat és igyekeztek támogatni, olykor „nemi nedveskedés” reményében.

anglia_hazak.jpg

Így jöttek szembe olyan munkalehetőségek, mint a konzervek dobozolása, zöldségek mosdatása, illetve volt egy polcpakolói és egy pizzafutári állás is, ahova ugyan bejelentés nélkül, de azonnal felvettek volna éjszakai munkára. 

Közben a havi kétezer fontos AirBnB-ből átköltöztem egy aprócska szobába, ahol egy román lánnyal osztoztunk nagyjából öt négyzetméteren, mivel a magas albérleti költségeket még tetemes, ausztrál megtakarításaim ellenére sem tudtam rendesen kigazdálkodni. 

A havi ezer fontos lakást pedig, még mindig munkanélküli lévén, nem adták ki nekem. Értelmes munka pedig továbbra sem jött szembe, ellenben mindig volt valami olyan nehézség, ami már épelméjűségemet kezdte ki. 

Én pedig erre azt mondtam, hogy „EZT NEM!”. 

„Mindenki így kezdi” 

Sokakkal beszéltem, sokakat kérdeztem, hogy ezt, így hogyan? De a válasz szinte mindig ugyanaz volt: mindenki így kezdi, de évek során majd lesz rendes munkád és albérleted is. 

Én pedig megint csak azt mondtam, hogy „EZT NEM”, ez nem az, amit én keresek, nem különben ennél odaát, azért klasszisokkal jobb volt, kivétel nélkül szinte „minden is”! 

Ennyit nekem sajnos Anglia, de még Európa sem ér meg, még úgy sem, hogy szüleim, barátaim és a környék, ahol felnőttem, most már nem 24-26, hanem csak 3 óra repülőútra van, ajtótól-ajtóig. 

Jó pár hónap tapasztalat birtokában azt hiszem, bátran kijelenthetem, hogy a Királyságba Magyarországról leginkább azok jönnek, akik otthon is ugyanazt a munkát végezték, amiért itt a többszörösét megkaphatják, de eddig sem éltek kiemelkedő egzisztenciában és karrierképük lényegében csak a mindennapokat öleli fel.

anglia_ut.jpg

Vagy azok, akiknek az egzisztenciális visszalépés megéri valami magasztosabb cél érdekében, hiszen találkoztam itt olyan volt cégvezetőkkel is, akik aztán takarítani kezdtek, ellenben tizenév alatt egy vidéki ház árát itt összeszedhetik, amire otthon, a mára már elszállt ingatlanárak mellett meg aztán végképp, semmi esélyük nem lenne. 

Nem akarok ide tartozni 

Viszont ez a világ, ez a társadalom és ez a színvonal nem az, ahova én tartozok vagy tartozni akarok! Nekem egyszerűen nem pálya, hogy "csík cigarettákkal" csencseljek a megélhetésért vagy megtűrt kelet-európaiként, hajnalonként újságot hordjak ki az első öt-hét évben csak, hogy a normális élet reményének oltárán éhen ne haljak. 

Nekem egyszerűen emberileg nem megy és többre tartom saját magamat annál, mint sem, hogy négy idegennel osztozzak egy lakáson és nem akarok lemondani a saját család reményéről sem, ami viszont így, itt teljesen felejtős! 

Nem különben, a jelenlegi anyagi helyzetemben egy Magyarországra szóló repülőjegy megvétele sem reális cél, ekképpen az eddiginél is messzebb kerültem a barátaimtól és idősödő szüleimtől. 

És persze, vannak egyedi élettörténetek, meg orvosok is, akik sikerre vitték és megtalálták helyüket a Királyságban, de félek, én ezek közül egyik sem vagyok. 

Én nem egy kis vidéki házra érkeztem ide összegyűjteni, hogy majd Magyarországra visszatérve vegyek egyet, hova-tovább eszem ágában nincs a „Gyere haza fiatal” Magyarországába visszaköltözni. 

Én élni jöttem Angliába, nem megtűrt kelet-európaiként megalázkodni és kínok között, majd évek múltán, talán újra felépíteni egy életet, egzisztenciát és nívót, amit valójában már rég megtaláltam odaát, Ausztráliában. 

Szeretnék „új hazámra” büszke lenni és Ausztrália erre adott is okot, ellenben Anglia és sajnos egyre inkább azt kell mondjam, hogy Európa, beleértve Magyarországot is, ennek már-már pont az ellentéte. 

Nem mindegy, honnan érkezel 

Hogy akkor minek jöttem vissza? Hogy nem sejtettem, nem olvastam utána, hogy mi is vár rám Angliában? 

Egyrészt, ismétlem magam, nekem Európa hiányzott, de mivel az angolon kívül értelmesen más nyelvet sajnos nem beszélek, egyéb desztináció nem került szóba. 

Ahogyan turistaként korábban megismertem a Királyságot, az nem volt ennyire ellenséges, meg az interneten is sok szépet és jót lehet olvasni róla, ahogyan egyébként Írországról is, bár az meg nekem soha nem volt célország. 

Azonban azt hiszem a valódi válasz a kérdésre nem is az, hogy utánanéztem-e a dolgoknak vagy sem. Hanem inkább az, hogy nem mindegy, honnan érkezel! Sydney után piszkosul csalódott és elégedetlen vagyok mindazzal, amit a Királyságban tapasztaltam úgy emberileg, mint kulturálisa, gazdaságilag és a környezet vonatkozásában is, hiszen Ausztráliában megéltem milyen normálisan élni. Nekem ez itt nem az. 

Ellenben valaki más, aki mondjuk egy hanyatló vidékről csöppen ide, bizton jól érzi majd magát Angliában, még úgy is, hogy egyébként talán még hozza is magával mindazokat a szokásokat, melyek eredeti környezetét olyanná tették, amiből aztán elvágyott. 

Ez viszont, ismétlem magam, nem az én közegem és bár még itt vagyok, de már szervezem a visszatérésemet „új, szeretett hazámba”, ami ezek után még annyira felértékelődött a szívemben. 

A pálmafák, a tengerpart, a koalák és kenguruk, a világ, ahol én, mint egy teljesen egyszerű ember rendben, megbecsülve, nyugalomban élhetek és ehhez minden támogatást meg is kapok. 

Anglia, jelenlegi adottságaival úgy néz ki, sajnos nem képes új hazám lenni. 

Ahogyan egyszer olvastam valakitől az interneten, én nem gazdasági vagy politikai menekült vagyok. Én „társadalmi menekültként” hagyom magam mögött egész Európát és annak összes fájdalmát! 

És ennek a valakinek rohadt igaza volt! 

Így, hát fájó szívvel, de boldogsággal a szemeimben intek búcsút: have a good one, mate!”

A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.

Gyere és csatlakozz hozzánk a Facebook-on!
Ha inkább levelet írnál, elmesélnéd a személyes történeted,
azt a következő címen teheted meg: hataratkeloKUKAChotmail.com

Címkék: Ausztrália Nagy-Britannia

A bejegyzés trackback címe:

https://hataratkelo.blog.hu/api/trackback/id/tr4514810336

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kék madár 2019.05.07. 07:00:52

mi az a nemi nedveskedés?

Hari Seldon 2 2019.05.07. 07:21:56

@kék madár:
Jóhiszeműen azt feltételezem, betűelírás...

Hari Seldon 2 2019.05.07. 07:25:25

Egyébként akkor ha azt nézzük, még pozitív kicsiengése is volt a dolognak. Rájött, hogy Ausztrália az, ahol élni szeretne, tök rendben van. Tett egy vargabetűt és kész.

Hari Seldon 2 2019.05.07. 07:27:08

@kék madár:
...hát, az -e- helyett -é- betűvel, teljesen ártatlan kifejezésnek tűnik..

Mme Seldon 2019.05.07. 07:32:45

Luxemburg, Hollandia, Skandinávia nem jött szóba?
Ezeken az európai helyeken egészen jól lehet csak angolal is boldogulni. (És harmincvalahány évesen egy új nyelv megtanulása is lehetséges).
Sok sikert Ausztráliában.

fasor6 2019.05.07. 07:54:19

Valami itt nem stimmel. En 53 evesen, mernoki diplomaval, tankonyvbol tanult, de jo nagol nyelvtudassal beultem az autoba es atvezettem a UK. be. Csak erkezes utan kezdtem allast keresni. 6 het mulva mernoki kozepvezetoi allasom volt a szakmamban, de meg egy masik helyre is felvettek a szakmamban, csak nem azt valasztottam. A cegnel es allaskereses kozben semmilyen rosszindulatot vagy lesajnalast nem tapasztam.
Mernokbol allando hiany van, nagyon furcsa, hogy a posztolo tobb ev gyakorlattal sem kapott allast.
Egyebket sok elhetobb varos van a UK-ben Londonnal, ahol sokkal olcsobb a lakhatas, tisztabb a levego, es kevesebbet kell utazni naponta a munkahelyre.

Hari Seldon 2 2019.05.07. 08:08:14

@fasor6:
Én igazából azt éreztem ki, hogy ő Sydney után visszalépésként élte meg az UK kalandot. Methogy rájött, hogy neki Sydney jobban bejön, és "nem éri meg" ott kepeszteni, amikor az AU már ismert.

Ettől függetlenül nyilván a vidéki UK városokban lehet hogy lett volna gyorsabban állás ÉS olcsóbb a szállás is. - De akkor volt egy képzete benne "Európáról", és Európához London van a legközelebb.

fasor6 2019.05.07. 08:14:47

@Hari Seldon 2: Igen, valoszinuleg igazad van.
Vagyis ugy eredemes olvasni a posztolo irasat, hogy ez egy egyedi velemeny es elethelyzet, ebbol nem erdemes altalanositani, Az elet a UK ben nem mindenhol, es nem mindenkinek ugyanilyen.

Platonica 2019.05.07. 08:17:23

Hu, sajnalom az elmenyeket! Valami nagyon nem stimmel viszont, fogalmam sincs, hogy mi csuszhatott ennyire felre, hogy jo nyelvtudassal, jo kepzettseggel, angolszasz vilagban szerzett tapasztalattal es tartalekokkal ilyen szinten beragadt az OP.
Egyaltalan nem igaz, h mindenki igy kezdi! Plane nem olyan hatterrel, amivel o jott.
Es egyaltalan nem kiveteles az, hogy kompromisszumok nelkul is be lehet illeszkedni, szinvonalas eletet epiteni me'g Mo-rol is, nemhogy ahonnan o jon.
Mi hasonlo kort futottunk, mint Aliz, nekem hasonlo hianyerzeteim is voltak Europan kivul mint neki, es a UK-be visszakoltozes teljes egeszeben hozta, amit ettol vartunk (me'g a tengerkozeli, palmafas elmenyt is:-D. Na jo, kengurukat/koalakat nem, de ok nem voltak a listankon amugy sem).
Ugy erzem, Aliznal fej-dontes volt a visszakoltozes, de igazabol sosem fogadta el teljesen, ezert is tunik minden ennyire negativnak. Megmosolyogtatoak a konkluzioi, amit 'jo par honap' tapasztalata utan von le, ugy hogy igazabol mar az orszagba belepeskor lehetett egy negativ szuroje; en a tizenvalahany ev alatt sem tapasztaltam lesajnalo fogadtatast utlevel-ellenorzeskor, oszinten mondom, nem is ertem, mirol beszel.
Most akkor vissza Down-Under? Sok sikert, remelem, gyorsan visszarazodik az ottani eletbe!

kék madár 2019.05.07. 08:38:51

@fasor6: "Vagyis ugy eredemes olvasni a posztolo irasat, hogy ez egy egyedi velemeny"
melyik posztolo irasat erdemes mashogy olvasni? Vannak nem egyedi velemenyek?

kék madár 2019.05.07. 08:42:50

de egyebkent egyetertek, nemcsak Londonon mult, pl. nyilvan a szerencsen meg a hozzaallason is

Mick Richards (UK) 2019.05.07. 08:43:39

@kék madár:

Szerintem az egyik legjobb szojatek, amit mostanaban olvastam.

Némi kedveskedés/nemi nedveskedés.

Ugy segitettek volna neki ferfi honfitarsaink, ha a bugyijan belulre kerulhetnek.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2019.05.07. 08:50:36

Már megint egy posztoló, aki állás nélkül ment Angliába, aztán csodálkozik, hogy nem fogadják tárt karokkal.
Csak azt tudom tanácsolni minden diplomás állást keresőnek, hogy munkaszerződéssel a zsebében költözzön vagy cégen belül váltson országot.

A brit munkaerőpiacot átalakította a brexites népszavazás, azóta a fejvadászok nagyságrendileg kevesebb magyarországi munkavállalóval veszik fel a kapcsolatot, ellenben egyre több magyar menedzsernek ajánlgatják a toborzási szolgáltatásukat, hogy ők majd keresnek kelet-közép-európai vagy indiai munkaerőt...

Golf2 2019.05.07. 09:05:41

"a Királyságba Magyarországról leginkább azok jönnek, akik otthon is ugyanazt a munkát végezték"...

takarék-láng 2019.05.07. 09:07:20

Teljesen realitas talajan all a poszt, ha az atlag londonba koltozo eletet akarja leirni.Az atlag magyar elete a nagyvarosokban ilyen (cigarettaval csencsel), kerdes, hogy megerte-e kijonni.
Es onigazolaskeppen, a sajat magunk tevedeset sajat magunknak sem beismerve szidni a fideszt.

Ez a nagyvarosi elet nem valtozik meg soha, mert a vilag 2/3-a ide akar jonni nagy remenyekkel. Ezt kihasznaljak a munkaltatok, haztulajdonosok stb.
A gyarmatositas valtozatlanul el a mai napig, es a behulyitett emberek sokasaga onkent vallalja a megalaztatast, rabszolgasorsot.

O1.G 2019.05.07. 09:07:22

Mese hab nélkül.

takarék-láng 2019.05.07. 09:07:48

Tisztelet a posztolonak, hogy le merte irni az igazsagot az ellenszelben.
Es tisztelet hogy csodalatos eletet feladva a remenyekkel telve megprobalt uj eletet kezdeni. En is hasonloan kezdtem,csak en nem londonban, es nekem Magyarorszag az Ausztralia, a Dunantul a tengerpart, raadasul gyikben sem bannak kedvesen a migransokkal)

kék madár 2019.05.07. 09:22:41

@takarék-láng: ha a Dunantul a tenger, akkor a Balaton a Szahara homokja es az Alfold a Tirol hegycsucsai.
Benned egy kolto veszett el.

Mikor koltozol haza?

Buchhalter 2019.05.07. 09:26:28

@Platonica: én sem értem ,hogy nem talált jó állást a szakmájában.

Buchhalter 2019.05.07. 09:30:32

@takarék-láng: te megint kevered a szezont a fazonnal.Nem Magyarországról ment Angliába ,hanem Ausztráliából.ahol ellentétben a magyar földesúri gondolkodással tisztes karriert tudsz felépíteni.Legyél csak el a dagonyában Fideszcsík! A mostani munkahelyemről is 5 mérnők ment el és mind külföldre.Gondolom szerinted mind hazaáruló.

_z_ 2019.05.07. 09:35:00

Nekem vegül is pozitiv kicsengesü a törtenet, hiszen rajött, hogy Ausztralia jo hely neki. Ha ehhez az elfogadashoz kellett egy ilyen tapasztalat, szerintem nem feltetlenül baj, meg ha nem is kellemes. Sokkal jobban jart igy, mint azok, akik csak vagyakoznak, vagy azok, akik orszagrol orszagra jarva keresik a megfelelö helyet, es soha nem talaljak.
De azert mindentöl függetlenül hozzatennem, hogy Anglia nem csak London, az europai angolszasz resz nem csak Anglia, es Europa (mernökkent azert szerintem sok helyen lehet angol nyelvtudassal boldogulni) sem csak az Egyesült Kiralysag es Irorszag, szoval meg van ezer, meg ezer mas lehetöseg, ahol jobban (vagy akar rosszabbul) erezhetne magat, mint Londonban. Valamint ha elni megy valaki valahova, költözes elött intezzen allast es lakhatast. Ha meg kalandvagybol, akkor fogadja el, ha az elejen nem minden sikerül.
És éssel nem kezdünk mondatot :).

_z_ 2019.05.07. 09:48:00

@takarék-láng: "Az atlag magyar elete a nagyvarosokban ilyen (cigarettaval csencsel), kerdes, hogy megerte-e kijonni." Van erröl valami statisztika? Hol lehet megtalalni?
"Es onigazolaskeppen, a sajat magunk tevedeset sajat magunknak sem beismerve szidni a …...." "a behulyitett emberek sokasaga onkent vallalja a megalaztatast, rabszolgasorsot." A pontozott resz tetszes szerinte kitölthetö, pl. Fidesz (szerintem nagybetü), londoni magyarok, stb. Mindez az adott nezöponttol függ, szubjektiv velemeny.
Jo lenne fejeben helyretenni, hogy a velemeny az nem teny. Attol meg, hogy en gondolok valamit, ami ram nezve igaz, nem azt jelenti, hogy mindenki ugyan igy van vele. A masik ember velemenyet meg el lehet fogadni, a nelkül, hogy egyetertsunk vele. Attol meg, hogy ket különbözö velemenyünk van, lehet mindkettönknek igaza, de csak sajat magunkra vonatkozoan.

Arthamyr 2019.05.07. 10:09:39

Jó lett volna forrás (elnézést, ha nem vettem észre), így, hogy nincs, jó lenne, ha legalább a posztoló megjelenne tisztázni pár dolgot. Érdekelt volna az ausztrál sikeres időszak is (sokkal hasznosabb is, akár lehet belőle tanulni :)).

Így nem értek pár dolgot.

Hogyan tudott panorámás lakást bérelni Sydney-ben, a szomszédaink pár éve havi 6000 AUD-t fizettek egy ilyenért. Ok, biztos kicsi volt, de akkor sem olcsó egy tanulónak, ha dolgozik mellette. Az állampolgárságot mennyi idő alatt adják, gondolom 5 év alsó hangon, vagy van valami fast-track, amit kihasznált?
Aztán a "tetemes, ausztrál megtakarítások" mellett nem érzem, mit számítana havi pár ezer font?
Miért nem nézett utána a helyzetnek, mielőtt odament volna (milyen állások vannak, mennyibe kerül az élet, ami számára elfogadható stb.)? Persze úgy is lehet utánanézni, hogy odamegy, "tetemes, ausztrál megtakarításokból" ez semmi, de azért mindenképp pazarlóbb. Barátom nem annyira tetemes magyar megtakarításokkal élte meg a kudarcot (pár hónapra odament, és nem talált munkát, ami tetszett volna neki, szoftverfejlesztőként, ami elvileg keresett ott is), abból is simán megfizethető a londoni élet, végül Hollandiában kötött ki, és csak másodszori próbálkozásra sikerült neki London.
Szívesen olvastam volna részleteket az ausztrál sikerről is, így azt sem értem, hogy ami működött az egyik országban, miért nem működött a másikban.
Az, hogy mindenki "újságkihordóként" kezd, seftel, meg share-ben lakik először, nem igaz, és nem minden társadalmi rétegben vannak megbélyegezve a bevándorlók (a kelet-európaiak sem). Biztos sok ilyen van, de a környezetemben (ami egyáltalán nem reprezentatív minta természetesen) nem volt jellemző, alig-alig fordult elő, elvileg a poszter is képzett (ausztrál phd valami mérnöki területen esetleg?), még egy furcsaság, amit nem értek.

Arthamyr 2019.05.07. 10:11:43

@Mme Seldon: Lehetséges 50 évesen is, de kinek van hozzá kedve, azt leszámítva, aki szeret nyelvet tanulni?

Buchhalter 2019.05.07. 10:18:15

@Arthamyr: írta a posztban ,hogy 7 év után kapta meg az Ausztrál állampolgárságot.Most én is cikizzelek ,mert felületesen olvasol valamit? Vagy visszanyalt a fagyi...

takarék-láng 2019.05.07. 10:21:55

" de mivel az angolon kívül értelmesen más nyelvet sajnos nem beszélek, egyéb desztináció nem került szóba. "

- a vilag egyik legosibb nyelvet, a magyart sem?

takarék-láng 2019.05.07. 10:22:18

@Online Távmunkás: "A brit munkaerőpiacot átalakította a brexites népszavazás, azóta a fejvadászok nagyságrendileg kevesebb magyarországi munkavállalóval veszik fel a kapcsolatot,"

- nem alakitott at az egvilagon semmit, a kereslet-kinalat alapveto torvenyszerusegei alakitottak eddig es ezutan is.
Pl. megmondoemberekre, ujsagirokra nincs szukseg, kint egy kezdo ujsagiro a posztolohoz hasonlo korilmenyek kozt fog nyomorogni 35-40 eves koraig.
De beloluk otthon sincs munkaerohiany.

takarék-láng 2019.05.07. 10:22:18

@kék madár: "
Mikor koltozol haza?"
- amint csak tudok. Varod mar?

Arthamyr 2019.05.07. 10:27:14

@Buchhalter: Csak nyugodtan, ha szükségét érzed. ;)

Nagy szerencse, hogy te nem mérnők vagy, hanem kőnyvelő. :D Nem lehet, hogy végig kéne menned egy fideszcsíkon (beszélj Árpival, neki szerintem nem csak Ibizán van ellátmánya), lehet, hogy jobban pörögnél tőle? :)

_z_ 2019.05.07. 10:27:36

@Arthamyr: Nekem nincs kedvem nap mint nap munkaba menni, megis megteszem… Vagy ilyet is csak az csinal, aki szeret dolgozni? :)

Arthamyr 2019.05.07. 10:39:54

@_z_: Hát passz, én nem megyek munkába, mert nincs kedvem. :D

A munkának viszonylag hamar van eredménye, van, aki még szereti is a sajátját (ahogy van olyan is, aki nyelveket szeret tanulni), és a többiek többsége is már elfogadta, megszokta, hogy dolgozni jár. A nyelvtanulás meg a legtöbb ember mindennapi életének nem része, kényelmetlenségként éli meg, amire a szabadidejéből kellene áldoznia. Viszont pl. munkahelyi nyelvtanfolyamra mindenki szívesen megy, csak ettől nehéz rendesen megtanulni a nyelvet. :)

Persze ezt ismét a környezetemből vett minta alapján jelentem ki, de ettől függetlenül valószínűtlennek tartom, hogy középkorú emberek örömmel és sikeresen sajátítanak el új nyelveket, főleg, ha nincs kényszer (pl. idegen nyelvű környezet, társ) az életükben.

Dikusz 2019.05.07. 10:54:08

@_z_: "És éssel nem kezdünk mondatot :)."

Sok korosztály fejébe tuszkolták ezt az iskolában. Adnék egy linket:

www.e-nyelv.hu/2011-01-19/kotoszoval-torteno-mondatkezdes/

Egyébként a hozzászólásoddal teljesen egyetértek, nekem az jött le, a posztoló is rájött (a saját kárán), hogy nem jól döntött.

takarék-láng 2019.05.07. 10:58:29

@_z_: "Van erröl valami statisztika? Hol lehet megtalalni?"
- a facebook csoportokban.

Egyebkent, ismetlem, a poszt teljesen realis, sot tovabbmegyek nem csak hogy a kierkezo magyarok, de a szuletett angol fiatalok szamara sincs sokkal jobb esely.
Szubjektiv statisztikam alapjan 5bol 1 angol Ausxtraliaba akar kivandorolni. De meg nekik sem egyszeru a papirmunka.
A maradeknak a mamahotel jut, persze nem ingyen.

_z_ 2019.05.07. 11:15:28

@Dikusz: A nyelvtan soha nem volt a sem kedvencem (söt..), sem az erössegem (plane :)). De azert megneztem a linket, ideznek: "A szóbeli kommunikáció során teljesen természetes a kötőszóval való mondatkezdés, és az írásbeliben is, ha a mondat úgynevezett szövegmondat, tehát az előző mondathoz kapcsolódik, vagy ellentétes viszonyban van vele." Egy poszt szerintem nem szobeli kommunikaciora epül, szoval a mondat masodik fele vonatkozik erre az esetre. De az könnyen belathato, hogy egy szöveg kezdömondata sehogy sem kapcsolodhat az elözö mondahoz, hiszen olyan nincs. Engedmenykent marad a müveszi szabadsag :).

_z_ 2019.05.07. 11:16:55

@takarék-láng: ""Van erröl valami statisztika? Hol lehet megtalalni?"
- a facebook csoportokban."
Oke, nincs több kerdesem.

_z_ 2019.05.07. 11:20:24

@Arthamyr: Nyilvan a munka megszokottabb, es szüksegesebb dolog, mint a nyelvtanulas. Csak arra akartam ravilagitani, hogy az ember sok olyat csinal, amihez semmi kedve, de rakenyszerül. Es (itt a nyelvtan kedveert az elözö mondatra utalok :)) szerintem a nyelvtanulas is ilyen: ha muszaj akkor megteszi az ember. Ha ugy erzi kene, de nem teszi, akkor nem faj elegge :).

Arthamyr 2019.05.07. 11:30:51

@_z_: Igen, kényszerből megteszik sokan (még idősebb korban is), de "előre" kevesen, így teljesen jogosan akadályként jelentkezhet. Engem nem tántorítana el (gondolkodtunk a Spanyolországba költözésen, pedig alig makogok valamit spanyolul), de erősen preferálom az olyan országokat, ahol az angol (vagy a magyar) kényelmesen elég mindenre, így megértem a posztert is. Egy másik országban még rosszabbul érezte volna magát, nagyobb váltás, kényelmetlen/ismeretlen nyelv.

Dikusz 2019.05.07. 12:14:14

@_z_: Nekem meg egyéb erősségem sem volt a suliban, csak az, hogy jól írtam/fogalmaztam (de a kor előrehaladtával már múlóban van...
A művészi szabadság sokat jelent, az már igaz! :)))
A nyelvtani szabályok az utóbbi években annyit változtak, hogy lehetetlen követni őket.

takarék-láng 2019.05.07. 12:32:21

@_z_: mivel gyakorlatilag mindenki fennt van, ezert a facebook tobbe kevesbe reprezentativ kepet ad.

Nem tudom elkepzelni, hogy a kinti magyarok jelentosebb resze a vk.com-on lenne fenn.
Azt sem hogy a google + -on.

_z_ 2019.05.07. 13:05:56

@Dikusz: En örülök, ha az esetek nagyobbik reszeben a muszajt nem ly-al irom :).
Ha mar nyelvtan, mas nincs vele ugy, hogy az idegen nyelv, amit sokat hasznal hatassal van a magyar helyesirasra? Szegyellem, de neha a c-vel kezdödö magyar szavakat z-vel kezdem irni, es levelirasnal is neha elöfordul, hogy a köszöntest nem felkialtojellel fejezem be, hanem vesszövel (mindegyik nemet hatas).

_z_ 2019.05.07. 13:09:20

@Arthamyr: Van ismerösöm, aki mernökkent csak angollal elboldogul nemet nyelvterületen. Nyilvan ez csak a munkara igaz, a maganeletra mar nem, ill. keresett vegzettseg, es multi ceg kell hozza. De tudtommal pl. skandinav területen is sokszor eleg munkara az angol.
Egyebkent szerintem siman lehet, hogy mas orszagban a nyelv ellenere is jobban erezte volna magat ennel.

négyzet 2019.05.07. 13:27:27

Szóval itt az ausztrál állampolgárság okozta a kavart? Hogy nem volt vízum? De közben volt magyar útlevél, akkor mi a gond? Nem értek ezekhez az Európán kívüli vízumügyekhez, azért értetlenkedek.

De különben nekem is volt ismerősöm, aki valahogy hasonlóan járt. Igaz, ő környezetmérnök volt, de zöldségdobozolásnál feljebb nem bírt jutni évek alatt sem, aztán visszaköltözött Magyarországra. Valahogy úgy érezte, hogy nem tud kilépni a szegény keleti-európai kategóriából.

Szerintem ez a düh kell ahhoz, hogy vissza tudj költözni Ausztráliába, posztoló, és ilyen módon nem baj az, hogy most így érzed. Lehet, hogy tudat alatt nem akartad annyira ezt az európai kalandot, mert azért Anglián kívül is simán lettek volna - valószínűleg jobb - lehetőségek, mondjuk a Skandináv országokban mérnökként. Akkora a munkaerőhiány, hogy nem nézik már annyira a nyelvtudást, csak angol legyen, úgy értem még mindig, hogy a mérnökállásoknál.

somlobodog 2019.05.07. 13:33:01

@takarék-láng: "a vilag egyik legosibb nyelvet, a magyart sem"

Szuper a magyar, ne érts félre de hogy legosibb?? Na ne bassz. Biztos egyiptomban, Kínában, meg tuti már az ókori Rómában is csiszolgattak a magyartudasukat. Miért csinálsz komplett hülyét magadból nap mint nap? Nekem mindegy, én jól szorakozom vegulis.

négyzet 2019.05.07. 13:40:02

@Arthamyr:
Éveken át olvastam egy magyar lány blogját, aki Ausztráliába ment, és most gondolkodom, nem ő írta-e ezt a posztot. De sajnos a blog címére már nem emlékszem, mert véget ért akkor, amikor visszaköltözött - bár úgy emlékszem, ő Magyarországra költözött vissza. Az a lány is mérnök, és igen nehezen indult be az ausztrál élete, mire aztán egy jó munkahelyet talált és lett egzisztenciája. És akkor fel is támadt benne a honvágy.

Na, csak megtaláltam azt a blogot (és nem ő írta ezt a posztot), úgy tűnik, ott sikeres volt aztán a londoni letelepedés, aztán megint Sydney lett, de az éghajlat miatt. Érdekes most ezt összevetni, és kevésbé értem, miért nem sikerült a londoni életét a posztolónak elkezdeni felépíteni.
ausztraliabamentem.wordpress.com/2016/08/27/harom-ev-tavlatabol/

Jut eszembe, pappito már nem szokott erre járni?

Platonica 2019.05.07. 13:41:44

@négyzet: Nekem egyaltalan nem ugy tunt, hogy vizumproblema volt. Nem is nagyon lehetett, akar Aussie, akar magyar utlevellel jott be.

Tok hasonlot irtam en is, mint te a valodi motivaciorol:-)

Shaktee 2019.05.07. 14:09:18

Mind igy kezdtuk, kár feladni...

DE.. azzal sincs semmi baj ha valaki hazamegy.

négyzet 2019.05.07. 14:15:13

@Platonica: Egyetértek azzal, amit fentebb írtál, valószínűleg már volt valami tudatalatti, amitől jöttek az elképzelések arról, hogy őt lesajnálják. Átérzem egyébként, nekem sem volt 100%-os a döntés arról, ahol most élünk.

Ti Dél-Angliában éltek? Anno nézegettem Plymouth, Torquay környékét, aztán Skandinávia lett belőle.

Arthamyr 2019.05.07. 14:21:18

@_z_: Igen, én is tudnék munkát találni kb. bármely fejlettebb országban, ha nagyon akarnék, de ettől függetlenül nagyon kényelmetlen úgy élni, hogy nem beszéled nagyon jól a helyi nyelvet, és mások jóindulatára/udvariasságára vagy utalva még a szűk környezetedben is (pl. elmentek valahova egy társasággal, akkor akik tőled távol ülnek, simán elkezdenek a saját nyelvükön beszélni egymás közt, lehetetlenné téve, hogy esetleg becsatlakozz). Az élet (jó esetben) nem csak és nem is elsősorban a munkáról szól.

Arthamyr 2019.05.07. 14:24:07

@négyzet: Ők másik kontinensen szívták meg, ahogy olvasom.

Alíz Bartha 2019.05.07. 14:32:13

Szervusztok!

Először is köszönöm, hogy elolvastátok a posztomat! Természetesen számítottam rá, hogy nagyjából ahányan vagyunk, annyian fogjuk másképpen látni az élményeimet. Azonban, ez így van jól!

Természetesen (ahogyan ezt a posztban is írtam) hallottam már olyanról, aki ismert valakit, akinek látott az egyik ismerőse olyan fickót, akinek minden simán összejött a Királyságban, de az a valaki, az nem én vagyok. Nekem nem jött össze, sőt a fickót sem láttam, illetve az én nívóm Ausztrália után már olyan elvárásokkal van teli, aminek a Királyság világa úgy néz ki, sajnos nem tud megfelelni. És innen kívánok mindenkinek nagyon sok sikert Angliában, hiszen azért vannak jó példák is, ha másra nem, hát elrettentésre.

Ahogyan már írtam, nem az a válasz a kérdésre, hogy utánanéztem-e a dolgoknak. Már a feltételezés is sértő!

A kérdés az, hogy honnan érkezel úgy kulturális, mint motívációk és élmények tekintetében, mit fogad be a gyomrod vagy mi az, amivel azonosulni tudsz - és nem csodálkoznék, ha még mindig azon gondolkoznál, hogy nőként nekem mit fogad be a gyomrom, mivel a kihasználás ennyire undorító kisérleteivel sehol máshol nem találkoztam, mint Angliában!

A belem kifordult, amikor a dagadt kisboltos hozzáért a karomhoz és vigyorogva a szemembe nézve annyit mondott, hogy “biztosan találunk neked valami elfoglaltságot”! Anyádat, legalább egy virággal készültél volna!
És még csak a feltételezését is elakarom hesegetni annak, hogy a pasas már rutinból beszélt így velem.

Biztosan csak én nem, biztosan csak nekem nem és mindenki más a kánaánt találta meg Angliában. Vagy lehet, hogy csak az elvárásom volt túl magas vagy a kezdeti élmény az útlevél ellenőrzésnél csorbított ennyit élményeimen. Ellenben ne bagatelizáljuk el Anglia felelősségét sem, hogy azért nem igazán dolgozott meg a szeretetemért, hiszen azért egy baráti meccset is meg lehet fordítani 0-1-ről!

Természetesen magyarul, angolul anyanyelvi szinten beszélek, a mandarinba belevágtam és valamennyire még az orosszal és a spanyollal is elpötyögök, azonban én nem szükségmegoldást jöttem Európába keresni, mondjuk egy ír, holland vagy belga kitérővel mert, hogy ott is beszélnek angolul. Nem, nekem nem kis házikóra kell összegyűjtenem, engem nem az Orbán utált ki, nekem hál’ szüleimnek már gyerekként sem kellett éheznem! Én egy teljesen normális emberként jöttem vissza Oz, a csodák világából Európába, a családalapítás lehetőségének reményével.

Idestova nyolc évnyi épitészmérnöki, az ausztrál, amerikai, kóreai, kínai és japán piacokon szerzett tapasztalattal és egyéb, belsőépítészeti és környezettervezői ismeretekkel talán érthető a hezitálásom, amikor a karrier és családalapítási terveimről elmélkedek kiváltképp, miközben Angliában egyelőre úgy néz ki tudásomra (mérnöki irányban) nincs kereslet.

És olyan aranyosak vagytok, mikor eljátszva a naívat, viccesen buta ötleteket és kérdéseket dobtok be, de attól tartok az én törékeny, női lelkem már annyira megkeseredett Anglia borús világában, hogy nekem innen sajnos már csak magam miatt is mennem kell!

Dikusz 2019.05.07. 14:37:29

@_z_: Van ismerősöm aki több évtizede külföldön él. Ő az írásban a szórendet cseréli fel.
Az új helyesírás szabályai szerint a köszöntésnél már vesszőt kell (állítólag) írni, nem felkiáltójelet. 2009-ben, és 2015-ben is változtattak a szabályokon, már nem tudom (akarom) követni. Nekem jó úgy, ahogy van!:)))

Dikusz 2019.05.07. 14:39:52

@Alíz Bartha: Na végre, itt a posztoló! :)
Jó lenne -ha időd engedi- végig itt lennél. Ezek után elolvasom a hozzászólásodat is.:D

takarék-láng 2019.05.07. 15:01:06

@négyzet: "mert azért Anglián kívül is simán lettek volna - valószínűleg jobb - lehetőségek, mondjuk a Skandináv országokban mérnökként"
- pl olaj es gazipari mernokkent nigeriaban az angol fizetesek duplajat lehet megkeresni, gabonban mondjuk kell a francia. Tehat javaslom ezeket az "orszagokat", kinek a hideg jon be, kineka meleg.

Platonica 2019.05.07. 15:04:08

@Alíz Bartha: Hm, en nem hiszem, h barmi sertot irtam volna, vagy buta kerdeseket tettem volna fol, ebben a hsz-odban viszont azert van egy adag arrogancia, ne haragudj, hogy ezt irom.

Tenyleg csak azert lepodtem meg, mert hasonlo koroket futottunk le allampolgarkent visszakoltozve Europaba, nevezetesen UK-be, es innen nezve nagyon meglepoek a tapasztalataid. Igaz, mi csaladkent jottunk, meg nagyon jo szerzodessel, de hat pont erre jo az ember elozetes tapasztalata ugye. Irtad, h utananeztel a dolgoknak utazas elott, erdekelne, hogy akkor ugy tunt, lesz majd mernoki teruleten munka, vagy esetleg volt konkretum is, de nem jott ossze?

Bar nagyon klassz hely Down-under, azert a csodak foldjenek nem neveznem, es igazabol max turistakent szeretnek majd visszamenni. Szoval tenyleg mas-mas optikaval nezzuk a dolgokat:-) Mindenesetre sok sikert, megvan mar, mikor indulsz?

_z_ 2019.05.07. 15:07:18

@Alíz Bartha: Szia! Mindig öröm, ha megjelenik a posztolo! Mindenfele negativ, kötekedö felhang nelkül szeretnem megkerdezni, hogy miert vagy meg mindig Angliaban, ha ennyire nem jo? Hova fogsz onnan menni? Vissza Ausztraliaba, vagy megprobalsz valami mast?

négyzet 2019.05.07. 15:08:24

@Arthamyr: New York nagyon munkás, az biztos...

Shaktee 2019.05.07. 15:09:22

@Platonica: Te is soxor látod a Colin Firthet fehér lovon, igaz? :P

Platonica 2019.05.07. 15:15:17

@Shaktee: Egyutt szoktunk lovagolni, bocs...

Golf2 2019.05.07. 15:16:49

Off. Walesben és Angliában április 12-től bűncselekménynek!!! minősül az upskirting,azaz a szoknya alá fotózás írja a CNN...a skótszoknya még belefér.

Arthamyr 2019.05.07. 15:17:09

@Alíz Bartha: "Természetesen (ahogyan ezt a posztban is írtam) hallottam már olyanról, aki ismert valakit, akinek látott az egyik ismerőse olyan fickót, akinek minden simán összejött a Királyságban, de az a valaki, az nem én vagyok." - Ettől még van, és nem is ritka.
"Nekem nem jött össze, sőt a fickót sem láttam, illetve az én nívóm Ausztrália után már olyan elvárásokkal van teli, aminek a Királyság világa úgy néz ki, sajnos nem tud megfelelni." - Az elvárásokhoz lehetőségek sem ártanak (pl. nem kéne, hogy gondot jelentsen neked megfelelő lakást bérelni, akár hosszú hónapokig).

"A belem kifordult, amikor a dagadt kisboltos hozzáért a karomhoz és vigyorogva a szemembe nézve annyit mondott, hogy “biztosan találunk neked valami elfoglaltságot”! Anyádat, legalább egy virággal készültél volna!" - Egyáltalán mit kerestél a közelében?

Továbbra sincs magyarázat, hogy miért nem találtál munkát. Bár nem értek hozzá, az építészmérnököknél nincs olyan, mint az orvosoknál, ügyvédeknél, pénzügyeseknél, hogy lokalizálni kell a papírokat, és esetlegesen a tudást is?
Amikor utánanéztél alaposan a dolgoknak még Ausztráliából, akkor azt láttad, hogy tele van olyan nyitott pozíciókkal az angol álláspiac, amit szívesen betöltenél és elég is vagy hozzá?
Miért zavart, hogy havi 2000 font egy airbnb (ami egyébként nem túl high-end, egy jobb szálloda simán lehet napi 300+), és ez komoly megtakarításokkal mit számít, és Sydneyben kifejezetten olcsónak számít?

Egyébként meg Ausztrália, ha figyelmen kívül hagyod, milyen messze van, elég jó hely, szóval ha te ott jól érzed magad, legalább olcsón kiderítetted, hogy ott a helyed.

négyzet 2019.05.07. 15:18:34

@Alíz Bartha: "Angliában egyelőre úgy néz ki tudásomra (mérnöki irányban) nincs kereslet"
Hogy lehet ez? Van valami visszajelzés erről a cégektől?
Azt tudom, hogy egyes országokban tényleg csak akkor nyitottak a külföldi munkavállalóra, ha nagy a munkaerőhiány az adott területen, de mondjuk Angliáról pont nem hallottam ilyesmit.

Platonica 2019.05.07. 15:19:13

@Shaktee: Pfuj micsoda fantazia... Ez az ertelmezes eszembe se jutott. Becsszo. Most pirulok...

En leragadtam Jane Austen-nel:-x

Dikusz 2019.05.07. 15:19:30

@Alíz Bartha: Elolvastam a hozzászólásodat.
Az első, és az utolsó bekezdésre térnék ki. Az elsőben leírod, hogy másképp látjátok a dolgokat, és ez így van jól.
Az utolsóban pedig -nekem ez jött le-, mégis rosszul esik, hogy mások "viccesen buta" ötleteket adnak, egyik hozzászólást sem látom annak.
Ezért jó az, hogy te is hozzászólsz, meg lehet itt beszélni, miben nem egyezik a véleményed mással.

Arthamyr 2019.05.07. 15:20:44

@Dikusz: Én már jó ideje így használom. De szerintem egyikkel sincs semmi gond, levelezésnél mindkettőt látom, hogy használják. Ebbe belekötni tényleg felesleges nyelvtannácizmus, ez azért már nem a könyvelő úr szintje, ami már egy sikeres érettségihez is kevés volna.

Golf2 2019.05.07. 15:20:52

@Alíz Bartha: Anyádat, legalább egy virággal készültél volna! Virággal nagy napja lehetett volna a kisboltosnak?

négyzet 2019.05.07. 15:20:59

@Arthamyr: a dagadt boltos szerintem a magyar közösséggel összefüggésben került képbe, de persze lehet, hogy rosszul olvasom össze a sorokat

Shaktee 2019.05.07. 15:21:26

@Platonica: Vigyétek el az Alizt is galoppozni, mindjart nem lesz olyan kodos az Albion
:DDD

Dikusz 2019.05.07. 15:25:32

@Arthamyr: "Egyáltalán mit kerestél a közelében?"
Állást. Miért elképzelhetetlen az, hogy a kisboltossal beszél (akár az üzlettérben, akár az irodában), ha közelebb lép hozzá a csóka, és nem félreérthető ajánlatot tesz?

Golf2 2019.05.07. 15:25:43

@Shaktee: Úgy látszik azt a lovat nem bránernek hívták.

arncht 2019.05.07. 15:26:34

Nem erdemes osszekeverni a hetkoznapokat a nyaralassal :) inkabb elnek ausztraliaban, es jonnek europaba nyaralni.

Dikusz 2019.05.07. 15:28:53

@Arthamyr: Engem se zavar, nem is jegyeztem meg soha.

Platonica 2019.05.07. 15:28:59

@Shaktee: Te nem nyugszol es me'g en vagyok a malac...
Valami gyanus ko'rkepet ve'lek felfedezni...

2019.05.07. 16:07:56

"karrierképük lényegében csak a mindennapokat öleli fel."

i.imgflip.com/1e239d.jpg

Arthamyr 2019.05.07. 16:16:13

@Nagy kámpics: Maradj már, te eddig sem éltél kiemelkedő egzisztenciában, nem értheted.

Alíz Bartha 2019.05.07. 16:25:54

@Platonica: Ne haragudj, ha magadra vetted a megjegyzésemet, semmi sértőt nem volt szándékomban írni se Rád, se senkire! Még egyszer, elnézést!

Ellenben annyi kiegészítést kérlek engedj meg kiváltképpen, hogy azt veszem ki írásodból, hogy Te is éltél Oz-ban, hogy gondolom te is tudod Oz, ha nem is hivatalos, de elfogadott beceneve Ausztráliának, amit ama neves műből vettek (Oz, a csodák csodája), ami pediglen az Aussie-vel cseng össze. Ezért voltam oly bátor a csodák földjének nevezni. Remélem nem szolgáltam újdonsággal!

Shaktee 2019.05.07. 16:31:04

@Alíz Bartha: Oz inkább az Ozziebol jon..

Oz
The country has been referred to colloquially as Oz by people outside the country since the early 20th century; and by Australians in more recent times.

The Oxford English Dictionary records a first occurrence in 1908, in the form Oss. Oz is often taken as an oblique reference to the fictional Land of Oz in the film The Wizard of Oz (1939), based on L. Frank Baum's novel The Wonderful Wizard of Oz (1900).[28] In 1988, an American opinion was that Australians' "image of Australia as a 'Land of Oz' is not new, and dedication to it runs deep"[29] but evidence for this view within Australia itself is lacking. The spelling Oz is likely to have been influenced by the 1939 film, though the pronunciation was probably always with a /z/, as it is also for Aussie, sometimes spelt Ozzie.[30] The Baz Luhrmann film Australia (2008) makes repeated reference to The Wizard of Oz, which appeared just before the wartime action of Australia. Some critics have even speculated that Baum was inspired by Australia, in naming the Land of Oz: "In Ozma of Oz (1907), Dorothy gets back to Oz as the result of a storm at sea while she and Uncle Henry are travelling by ship to Australia. So, like Australia, Oz is somewhere to the west of California. Like Australia, Oz is an island continent. Like Australia, Oz has inhabited regions bordering on a great desert. One might almost imagine that Baum intended Oz to be Australia, or perhaps a magical land in the center of the great Australian desert."[31]

Shaktee 2019.05.07. 17:02:44

@Alíz Bartha: hogyan sikerult az angolt anyanyelvi szintre emelned?

Alíz Bartha 2019.05.07. 17:04:35

@_z_: Egyrészt azért vagyok még itt, mert egy évre előre ki kellett fizetnem az albérletet, másrészt pedig ez alkalmat ad arra, hogy az utolsó szalmaszálig kapaszkodjak abba a reménybe, hogy mégis csak én értek mindent félre és egyszer csak megváltozik minden körülöttem.

Egyszerűen nem akarom elhinni, hogy Anglia ennyire kudarcos és élni akarok a gyanúval, hogy valamit én szúrtam el vagy értettem félre. Egyébként pedig nagyon jó a kérdésed, mert a józan ész azt diktálná, hogy az ember napokon, de legkésőbb hetekken belül visszaköltözzön szeretett világába.

Alíz Bartha 2019.05.07. 17:20:54

@Arthamyr:

- Lehet, hogy Te napi szinten találkozol olyanokkal, akik megvalósították magukat Angliában, azonban én csak olyanokkal találkozok, akik évek óta, hajnalonként szórólapoznak, vizeletért-bélsárért taxiznak vagy pizzafutárkodnak, közben nincs semmilyük, se magánéletük és egy szobát bérelnek valami büdös helyen. Én ezt nem nevezném önmegvalósításnak, de talán pont ez az, amiben nekem talán magasabb az elvárási szintem - és ezt kérlek ne vedd személyes sértésnek!

- Pl nem okoz gondot évekre előre kifizetni az albérletet. De nem hiszem, hogy erre kellene feléljem a megtakarításaimat.

- Mit kerestem ott? Én egyelőre arra próbálok rájönni, hogy mit keresek itt.

- Az alapképesítésem (diplomám) európai, nem kell semmit sem honosítani. Hova-tovább ez a szakma is olyan, hogy idővel mindenki ismer mindenkit és leginkább ez számít. És bár van referencialevelem, a hírem mégsem előzött meg.

- Amikor utánanéztem a dolgoknak, akkor utánanéztem a dolgoknak, sőt, jópár Skype-os interjún is részt vettem. Ennek ellenére sem vagyok még mindig sehol!

- Miért zavar a £2000 AirBnB? Mert az nagyjából $4000, amiből nem egy szaros szobát, de két négyhálószobás házat kibérelek odaát, havonta! Ellenben azt látom, hogy nem ismered az ausztrál árakat és körülményeket, amiket itt, most elég bonyolult lenne felvezetni, így engedj meg annyit, hogy rövidrezárva annyit mondjak: ez törvényesített rablás, ami itt folyik!

Egyébként meg Ausztrália, ha figyelmen kívül hagyod, milyen messze van, elég jó hely, szóval ha te ott jól érzed magad, legalább olcsón kiderítetted, hogy ott a helyed.

Alíz Bartha 2019.05.07. 17:30:07

@négyzet: Nézd, ha hónapok óta (sőt, már lazán mondhatok akár egy évet is) nem találtam olyan helyet, ahol normálisan foglalkoztattak volna, akkor az szerintem elég jó jelző. Ja, persze, hogyne, draft-ni, meg a recire aktákat rendezgetni valami éhbérért esetleg felvennének, de az meg nekem nem fér bele a karrier utamba. Hiszen pont azt tapasztalom, hogy mi, Kelet-Európaiak, leginkább pont ezeket a gány és alja melókat töltjük be, ami egy olyan képet festett rólunk, amibe az én hátterem már nem feltétlenül fér bele.

Alíz Bartha 2019.05.07. 17:31:53

@Golf2: Meglehet. De egy próbát biztosan megért volna!

Alíz Bartha 2019.05.07. 17:39:46

@Shaktee: Boldogsággal tölt el, amikor valaki olyannal beszélgetek, aki ennyi mindent tud Ausztráliáról! Lenyűgöz a látásmódod a témában és az a mélységű ismeret, amire a Wikipedia alkotói is csak irigykedéssel tekintenek! Mindig is örömteli olyan társaságban lennem, ahol én vagyok a leghülyébb, hiszen akkor van lehetőségem tanulni! Gondold el mi lenne fordítva! ;)

Ami az anyanyelvi angolomat illeti..., Te milyen nyelveket beszélsz anyanyelvi szinten a Magyaron és esetleg a Trágáron kívül?

skye8 2019.05.07. 17:44:59

Wow mit nem adnek hogy Ausztraliaba vagy meg inkabb Uj-Zelandra koltozzek!!!

Egyebkent teljesen megertem a posztolo dilemmajat, en itt Kanadaban latom a sajat munkakeresesem kapcsan hogy mennyire Nehez jo allast talalni. Referenciak meg egy jo diploma nelkul majdnem lehetetlen, es a konkurrencia elkepeszto.

Szerintem terjel vissza AU-ba es vesd meg ott a labad, semmit nem vesztettel ezzel a tapasztalattal, Neha egyszeruen nem jon ossze. En 2 es fel evig eltem egy olyan varosban amit utaltam, csak a jo fizetes miatt maradtam de hiaba probaltam, nem tudtam megszeretni. nem kell eroltetni, van mas (szerintem sokkal jobb) opciod is, lepj tul ezen.

Shaktee 2019.05.07. 17:53:59

@Alíz Bartha: :-)

Maradjunk egyenlore a kerdesemnel - hogy emelted anyanyelvi szintre az angolod?

Szeretsz kerdesekre kerdesekkel valaszolni? Ezt se az angolok, se a magyar kiszakadtak nem komálják..:) Colin Firth kulonosen nem! :D

En csak magyarul beszelek anyanyelvi szinten, de elboldogulok nemetul. franciaul s angolul eleg jol.

nyuszigonosz 2019.05.07. 17:59:34

@Alíz Bartha: Hát, posztíró, én sajnállak.

Pedig a posztod elején úgy tünt még, hogy az vagy, aki ki tudja hozni a maximumot a lehetöségekböl. Ausztráliában minden csodás, a képzés, a munka, lakhatás, állampolgárság is megvan már, és erre ennek a sok csodának azonnal hátat is fordítasz. Mégsem lett volna annyira csodás? Vagy csak messze volt? Kitudja.

De nem ezért sajnállak, hanem azért, ahogy lenézed az embereket magad körül.
A posztban is a hozzászólásaidban is.
Megrekedtél a sehol az Egyesült Királyságban, és ahelyett, hogy saját magadat húznád ki ebböl a helyzetböl, inkább az embereket nézed, szólod le.
Neked, mint hangsúlyozod, nem fér bele a " karrier utadba a hátteredbe " , neked " magasabb az elvárási szinted" mint mindaz, ami miatt lenézel másokat, miközben ott vagy közöttük, azt az életet éled, amit náluk lenézel.

Végül, sok sikert kivánok ahhoz, hogy valahogy rendezd a saját helyzetedet, mert magától nem fog rendezödni, csodák is ritkán történnek.

montroyal ( CAN qc) 2019.05.07. 18:00:22

Sydney a kedvencunk tobbszor voltunk (2) turistaként .. lakni azonnal koltoznék .. a lotto fonyeremény nyerése utan ..

Alíz Bartha 2019.05.07. 18:01:54

@Shaktee: Így nehéz lesz válaszolnom a kérdésedre, hogy nem beszélsz a Magyaron kívül valójában más nyelvet, hiszen nem mentél át a tanulás és elsajátítás folyamatán.

De talán az mégis segít eligazodni, hogy 8 év anyanyelvi környezetben, az 8 év anyanyelvi környezetben. Ennyi idő alatt elkezdesz angolul álmodni, már-már a magyar nyelvű fogalmazás okoz kihívásokat és egyre azon veszed észre magadat, hogy angolul fogalmazod meg gondolataidat, legyen bármiről is szó és talán pont ez a lényeg, hogy anyanyelven bármiről lehet szó!
Nem tudom sikerült-e válaszolnom kérdésedre?

Elizabeth72 2019.05.07. 18:06:55

Sajnos nem jokor jottel mar. Most hihetetlenul nagy lett a rasszizmus, foleg videken. En mar 8 es fel eve itt. Mindent tudok, ismeros amiket leirtal. De 46 evesen mar nem koltozik nagyon az ember..illetve meg Irorszagon gondolkodom.... kisfiuval es egy idos anyaval...
Jobb lesz neked visszamenni es kivanom, hogy tudj csaladot alapitani, ahogy szeretnel...

Shaktee 2019.05.07. 18:07:34

@Alíz Bartha: ismetlem: En csak magyarul beszelek anyanyelvi szinten, de elboldogulok nemetul. franciaul s angolul eleg jol.

Ketnyelvu orszagban elek majd 40 eve.

Alíz Bartha 2019.05.07. 18:15:49

@nyuszigonosz: A helyzet az, hogy az, amit te arroganciának élsz meg, az az én szememben nem más, mint méltóság. És miért is ne lehetnék büszke arra, aki és ami vagyok és amit elértem? Miért kellene nekem is - megjegyzésedhez illeszkedően - lehajtott fejjel járnom, az aljával elvegyülnöm csak, mert Magyarországon születtem? Miért nem lehet az, hogy mondjuk Te is kihúzod magad és rohadt büszkén nyilatkozol magadról, mert mondjuk micsoda családfő/anya vagy, micsoda otthont teremtettél meg, micsoda jól balanszírozol ebben a kiszámíthatatlan világban? Ez nem keverendő a beképzeltséggel, de büszke és nem utolsó sorban méltó magadhoz miért ne lehetnél? Én nem nézlek le sem téged, sem mást, ellenben, ha nem tudom miért nézhetek fel rád, akkor nem tudom minek nézzek fel rád.

És pontosan, tökéletesen rátapintottál a lényegre, ellenben kérlek (és ne vedd sértésnek, csak megállapításnak) engedd meg, hogy pontosítsak, hiszen teljesen félremagyarázod a dolgot: nekem pont az a problémám, hogy itt kell pillanatnyilag élnem, holott egy porcikám sem kívánja ezt a közeget. És igen, nekem a cigivel csencselők közege, akikkel oly széles körben lehet itt találkozni, (engedd meg) nem nívó. Ez talán olyan szégyenletes??

Alíz Bartha 2019.05.07. 18:18:40

@Elizabeth72: Köszönöm - azt hiszem mi nagyon jól elbeszélgetnénk egy jó kávé mellett! Persze csak azután, hogy vettünk pár csajszis topánkát és kiegészítőt, ami illik az új parfümünkhöz. ;)

Shaktee 2019.05.07. 18:22:02

@Alíz Bartha:

Az anyanyelvi szint legfontosabb ismérve hogy nem hallani hogy magyar vagy ha angolul beszelsz.

Az hogy milyen nyelven álmodsz, keresed neha a magyar a szavakat még nem anyanyelvi szint - semmiben.

Nezed a facebookos HA topikot, sokan irnak rolad..?

Platonica 2019.05.07. 18:23:44

@Alíz Bartha: Igen, ismerem a szojatekot, bar UZ-on inkabb Aussie volt a rovidites. Csak gondoltam, nem veletlenul hasznaltad, plane a kontextust tekintve, miszerint tenyleg minden sokkal szuperebb volt szamodra ott:-)

Nem irtal a munkakereses elozmenyeirol, pedig ez me'g izgatja a fantaziamat. Tenyleg nem talalkoztam olyannal, aki Aussie/Kiwi utlevellel, ottani tapasztalattal, jo kepzettseggel, tartalekokkal nem tudta (majd') ugyanonnan folytatni, mint ahonnan eljott. Ja, voltak interjuk! Referenciak is vannak, most olvasom! Es itt szinte ez a legfontosabb!
Amiket az altalad ismert magyar kozegrol irsz, szinten azt sugallja, h viszonylag kontraszelektalt tarsasagba kerultel, ami megintcsak furcsa a hattered miatt. Igaz, h mi tizeneve itt vagyunk, de az ismeretsegi korunk, magyar, angol v egyeb nacio nagyjabol hozzank hasonlo kepzettsegu, tarsadalmi statuszu emberekbol all, stabil middle class emberek, csaladok.

Nos, nagyon ugy tunik, hogy 'it wasn't meant to be', es ezt nem lesajnaloan mondom, hanem inkabb vigasztaloan, mert ezek szerint van hova visszamenni, es raadasul olyan helyre, ami nagyon szimpatikus neked! De azt irod, me'g nem adtad fol, szoval hajra', remelem, bejon, amit szeretnel!

Platonica 2019.05.07. 18:28:41

@Alíz Bartha: Azert ezzel vigyazne'k. En lassan 19 eve elek angolszasz nyelvi kornyezetben, diplomaim angolhoz (is) kotottek, me'gsem merem azt mondani, hogy anyanyelvi szinten beszelem az angolt.

Golf2 2019.05.07. 18:28:50

@Shaktee: 40 éve? Az igen! Akkor te vagy legrégebben, Montroyal is csak 30 körül.

2019.05.07. 18:34:20

@Golf2:

Ne higy’ neki, ‘81-es disszidens, kóter vagy refuge :-)))

Shaktee 2019.05.07. 18:39:00

@Golf2: 37 pontosabban..

Nem tudom a mai posztolot hova tenni, oszintem megmondom, vagy egy hipererzekeny lélek, vagy egy habonyi kamuság az egész.

Majd a tirpákom kideriti :DD

Shaktee 2019.05.07. 18:41:44

@Platonica:

ismertem fiatal sracokat itt, 17-18 evesen kerultek ide, amikor meg jobban el lehet sajátitani a nyelv zongejet is, még naluk is ki lehetett hallani azokat a fránya magyar é-ket, ákat..

Alíz Bartha 2019.05.07. 18:51:59

Olvasgatom a Facebook-os és az Blogos megjegyzéseket és pontosan azzal a magyar mentalitással találkozok, amitől kiráz a hideg. Sokan annyira jól képben van, okosak és átlátják a helyzetemet és olyan tanulságokat tudnak levonni az életemből, ami olykor még engem is zavarba ejt. Nem is értem, hogyan lehettem ennyire buta világ életemben, mint amilyen vagyok, hiszen aki még térképről sem ismeri fel Ausztráliát, még az is jobban képben van az ottani élettel, mint én.
Közben meg nem én szavaztam a Fideszre!

Hogy beképzelt vagyok? Nem hinném, de ha az is lennék, szerintem akkor is lenne mire. Nem is kicsit!
Elvégre is egy egzisztenciát már felépítettem, rohadt egyedül, nem két órára a rokoni segítségtől, barátoktól, hanem a világ végétől ketővel, ráadásul nem is akármilyet! Sikeresen beilleszkedtem egy olyan kultúrába, ahol a vélemények különbsége érték, mint sem rónánk fel itt egymásnak, kioktatva a másikat, ahogyan itt oly sokan teszik.

Sokaknak tán nem is ártana pár ausztrál év, hogy megértsék miért nem értik az írásomat és miért írkálnak ordas nagy butaságokat. Azonban ahhoz meg olyan vízum kellene nekik, azt meg leginkább csak tudás és képzettség alapján osztják.

Még egyszer, a posztom nem arról szólt, hogy utánanéztem-e az albérletáraknak, a munkalehetőségeknek vagy a körülményeknek - ennél egyszerűbben már sértő lenne leírnom. Ismétlem, a cikkem arról szólt, hogy rá kellett jönnöm: marhára nem mindegy honnan jövünk Angliába és ilyen tekintetben Ausztrália baromi magasra tette a lécet!

De mit is várok, miközben meg olyan cikket olvasok egy másik portálon, hogy a srác elment halásznak, ott véletlenül fókát fogtak, aminek az agyarát tilos lett volna levágni, de ő kicselezett mindenkit és jól megzsarolta a többieket, hogy pénzt nyerjen, hiszen ki ne élt volna a helyzettel. Erre milyen hozzászólásokat olvasok? Hogy naná, ezt így kell csinálni, stb.!

Ez? Tényleg ez? Bocs, de ezek alapján tényleg sokakkal nem játszunk egy ligában. És ez nem sértés, ez tény!

Alíz Bartha 2019.05.07. 18:56:44

@Shaktee: Nem mondom, hogy fogalmad sincsen a dologról, de egy olyan témában próbálsz okosakat mondani, amit még csak érintőlegesen sem éltél meg. Szerinted az akcentus az ismérve az anyanyelvi szintnek? Nos, végül is, ha a "ver iz dö bász sztáp"-t elég sokat gyakorlod, tán egyszer sikerül anyanyelven kimondanod és onnantól már egyenesben vagy!
Sok sikert!

Shaktee 2019.05.07. 19:01:03

@Alíz Bartha: Nem hinném hogy a fityeszesek trollkodnak téged a facebookon.

Alíz Bartha 2019.05.07. 19:03:06

@Platonica: Köszi a bíztatást!
Annyit, hogy rendszerint "NZ", nem "UZ", esetleg ANZ, de ugye az meg már a régió, amit egészen APAC-ig nyújthatunk tovább.
Munkakeresés - én sem vagyok naív, ahogyan írtam igyekeztem jól rákészülni, de még egyszer: én itt NEM Ausztrálként, hanem Magyarként vagyok kezelve, hiszen Ausztrál munkavállalási vízum nélkül csak a Magyar útlevéllel tudnék elhelyezkedni. Az meg ugye már nem a gyarmati "unokatesó" kategória, hanem a "kelet-európai magyarja". Az meg ugye "cigivel seftel".

Azonban volt egy szó, ami nagyon megragadta a szememet: társadalmi státuszú emberek. Igen, azt hiszem ez az! Itt lesz a bibi, lehet, hogy csak rossz közeg fog közre! Köszönöm a "szót"! :)

Alíz Bartha 2019.05.07. 19:06:51

@Platonica: Egyéni képességek, egyéni lehetőségek - remélem nem magadat és a saját élethelyzetedet igyekeztél az enyémmel összehasonlítani és úgy okosat mondani?!

Hiszen, míg te lehet a 19 évből jó 18-t Magyarok között töltötted (amiről itt egyébként oly sokat hallok), addig én éveimet kizárólag Ausztrálokkal körbevéve.

Megjegyzem, Sydney-ben is van olyan negyed, ahol csak kínaiul beszélnek és sokan (főleg a kicibált nagyszülők) hiába élnek tizen éve Ausztráliában, egy pohár vizet nem tudnak angolul kérni. Lehet, hogy neked is ilyen volt az élethelyzeted, ezt nem tudom, de biztosan nem olyan, mint az enyimé, nemdebár??

Alíz Bartha 2019.05.07. 19:09:44

@Shaktee:
"Nem hinném hogy a fityeszesek trollkodnak téged a facebookon."

Erről nem is beszéltem Vagy ezt miből szűrted le??
Én arra céloztam, hogy nem én voltam olyan félkegyelmű, hogy egy számomra nem tetsző pártra szavaztam volna - persze azt sem mondtam, hogy itt bárki olyan lett volna.

Shaktee 2019.05.07. 19:13:24

@Alíz Bartha: Már irta hogy foleg angolok kozott élt - figyelmetlen vagy.

Alíz Bartha 2019.05.07. 19:16:33

@Shaktee:
"Nem tudom a mai posztolot hova tenni, oszintem megmondom, vagy egy hipererzekeny lélek, vagy egy habonyi kamuság az egész."

Hiperérzékeny? Én, aki tök őszintén kitárulkozok, elmondom legbelső fájdalmamat, szinte már jajveszékelek, mire azt kapom a fejemhez, hogy egy beképzelt bunkó vagyok?
Ha ez a hiperérzékenység, akkor tényleg az vagyok, de akkor nagyon!

"Habonyi kamuság"??
Ugyan már, akkor a Riposztban jelent volna meg a posztom! ;)

2019.05.07. 19:16:34

@Shaktee:

Szerintem wonderland-ban él az Alíz, olyan kommenteloknek próbálja az orrát fújni, akik évtizedes külföldi tapasztalattal rendelkeznek, ja és nem mosogatok vagy diplomás jó munkás emberek.........

Nem hiszem, hogy kamusi lenne a poszt :-)

Alíz Bartha 2019.05.07. 19:20:47

@Shaktee: Nem. Azt írta, hogy:
"En lassan 19 eve elek angolszasz nyelvi kornyezetben, diplomaim angolhoz (is) kotottek"

Nem ugyan az Angliában élni magyarokkal körbevéve, mint egyedül élni angol nyelvterületen kizárólag angolokkal körbevéve. Vagy szerinted?

kék madár 2019.05.07. 19:31:12

@_z_:
"@takarék-láng: ""Van erröl valami statisztika? Hol lehet megtalalni?"
- a facebook csoportokban.""
A statisztikanal is fontosabbak a megerzesei. Pl. az orvosoknal is jobban tudja, hogy bizonyos betegsegek leteznek-e, a megerzesei alapjan

Shaktee 2019.05.07. 19:32:09

@Alíz Bartha: " angolszasz nyelvi kornyezetben"

Ugyan_az egy szo,

Elkosznok, most megkeresem a buszt, vegre tudom hogy hogyan kell fonetikusan kerdezni :-))

Bye Sheila :P

Shaktee 2019.05.07. 19:33:47

@CyberTroll: Beférne a bayerhez elrettento peldanak :-)

Platonica 2019.05.07. 19:41:56

@Alíz Bartha: Ez honnan jott, hogy magyarokkal vagyok korbeveve? Visszaolvastam magam, de nem talalom.
Te is irtad, hogy Sydney-ben mennyivel jobb fejek a magyarok, akkor ez azt jelenti, hogy me'gis csupa magyarral voltal korbeveve? A', dehogy!

Konkretan UZ-on 4 evet dolgoztam, egyetlen magyar munkatarsam volt az elso munkahelyemen, akivel nyilvan nem kvaterkaztunk magyarul munkaidoben. Kozben az egyetemen kutattam a 3. szakdogamhoz, nemigazan magyarul;-) Itt a ferjemen kivul az osszes ember, akivel dolgozom angol, ill. minimum a kommunikacio nyelve az, ha esetleg kulfoldiek is vannak koztuk. Onkentes munkam zomeben angolok kozt zajlik, de a tobbiek kozt sincs egyetlen magyar sem. Baratainknak kb fele magyar, no de veluk azert nem kommunikalunk ugye napi v aka'r heti szinten, ez sajna nem fe'r bele.
No de nem veszunk ossze, elhiszem neked, hogy a te 8 eved tobbet nyom a latban, es valoban anyanyelvive valtal ennyi ido alatt. Vannak csodak, foleg Oz foldjen;-))

Shaktee 2019.05.07. 19:53:42

@CyberTroll: text me retek, lost your addy - please

2019.05.07. 20:03:02

@Shaktee:

Nem bratyizok büntetett előéletű emberekkel :-)))))))))))))))))

Arthamyr 2019.05.07. 20:04:19

@Alíz Bartha:

- "Lehet, hogy Te napi szinten találkozol olyanokkal, akik megvalósították magukat Angliában, azonban én csak olyanokkal találkozok, akik évek óta, hajnalonként szórólapoznak, vizeletért-bélsárért taxiznak vagy pizzafutárkodnak, közben nincs semmilyük, se magánéletük és egy szobát bérelnek valami büdös helyen. Én ezt nem nevezném önmegvalósításnak, de talán pont ez az, amiben nekem talán magasabb az elvárási szintem - és ezt kérlek ne vedd személyes sértésnek!" - Nem vettem, csak értetlenségem fejeztem ki. Én ilyen embert 1 db-ot láttam (aki ténylegesen mosogató volt, de szerette magát chef-nek titulálni, mert néha berakott valamit a mikróba :)), a többi ismerősöm szakmabeli (többségük pénzügy és ehhez kapcsolódó egyéb: jogász, IT, matematikus), egyikük sem ment át ezen a tortúrán, amit te leírtál. Persze van, aki spórolós (szarrágó) volt, és share-ben lakott annak ellenére is (meg több egyéb okból), hogy egész tisztességesen keresett (havi 600-as napidíj), de ez külön sztori, ő nem tragédiaként élte meg, persze megértem, ha neked nem pálya, nekem sem volna az.

"- Pl nem okoz gondot évekre előre kifizetni az albérletet. De nem hiszem, hogy erre kellene feléljem a megtakarításaimat." - Nem, de azért pár hónapon vagy egy éven belül csak találsz számodra elfogadható munkát. Ha meg nem, az tényleg nem neked való hely, vagy valamit változtatni kell. Az egyébként kicsit WTF, hogy egy évre előre ki kellett fizetned. Egy éves szerződésnél pl. simán ott lehet hagyni, valószínűleg nem baszogattak volna (ha nem lakod le az ingatlant), azt leszámítva, hogy a depositod benyelik szó nélkül, így ilyen opciód sincs, mert azt a pénzt már nem fogod viszont látni. Megmondom őszintén, ilyet még nem is hallottam, szerintem jól lehúztak.

"- Mit kerestem ott? Én egyelőre arra próbálok rájönni, hogy mit keresek itt." - Már a dagadt boltjában mit kerestél? :D Angliában egyelőre magadat. :P

"- Az alapképesítésem (diplomám) európai, nem kell semmit sem honosítani." - mea culpa... Az orvosnak, ügyvédnek is kell, ezért merészeltem feltenni a kérdést. Azt gondoltam, az építészetben is elég szigorú és országspecifikus szabványok vannak, de mint írtam, nem értek hozzá.
"Hova-tovább ez a szakma is olyan, hogy idővel mindenki ismer mindenkit és leginkább ez számít. És bár van referencialevelem, a hírem mégsem előzött meg." - Ahhoz azért gondolom elég komoly referencia kell. :) Egyébként ha ez ilyen uram-bátyám módon és nem meritokratikusan működő szakma, az elég szarul hangzik, látod én ezt sem tudtam, nem ebből indulok ki, mert az enyémbe jelentős szerepet játszik a szakmai teljesítmény is.

"- Amikor utánanéztem a dolgoknak, akkor utánanéztem a dolgoknak, sőt, jópár Skype-os interjún is részt vettem. Ennek ellenére sem vagyok még mindig sehol!" - És mi jött le a skype-os interjún? Lehet, hogy figyelmetlen voltam, de nem írtad, hogy felvettek volna, és kész állásba mentél volna. Ha nem, mi hiányzott?

"- Miért zavar a £2000 AirBnB? Mert az nagyjából $4000, amiből nem egy szaros szobát, de két négyhálószobás házat kibérelek odaát, havonta! Ellenben azt látom, hogy nem ismered az ausztrál árakat és körülményeket, amiket itt, most elég bonyolult lenne felvezetni, így engedj meg annyit, hogy rövidrezárva annyit mondjak: ez törvényesített rablás, ami itt folyik!" - Annyit ismerek, amit pl. a szomszédaim, ausztrál exkollégáim mondtak. A szomszédok Sydneyben béreltek egy panorámás lakást 6000 AUD-ért (és ez nem 200 nm-es penthouse volt az épület tetején). A 2000 GBP-s AirBnB nem vészes, ha azt nézem, hogy a szomszéd az 1 szobás lakását napi 140 EUR-ért adta ki (azóta áttért hosszú távú kiadásra, most nem tudom mennyi), és ez Dublin, nem London, vagy azt, hogy ismerőseim már sok éve is jóval 1k felett béreltek 1-2 szobás lakásokat Londonban, hosszú távra, amikor a font még jóval többet ért. Amikor üzleti úton voltam Londonban, kb. 350 GBP-m bánta naponta (szálloda+kaja+néha szórakozás), minden extravagancia nélkül... A rövid távú bérlés meg mindig drágább lesz, mint a hosszútávú, ez van.

Arthamyr 2019.05.07. 20:05:05

@Alíz Bartha: @Arthamyr: folyt.:
Szerintem lépj egyet hátra, ne idegeskedj, ne stresszelj rá semmire (a melóra se!), próbálj kicsit turistaként létezni és élvezni a dolgot legalább részidőben, hogy egyáltalán maga az ottani élet elfogadható-e számodra (írtad, hogy sok más bajod is van, nem csak a munka hiánya). Ha nem, akkor menni kell, nincs mese.
Akkor is, ha tényleg nem találsz normális állást, mindkettő szükséges a jó élethez. Szerintem kurvára semmi értelme újságot hordani vagy szaré' húgyé' taxizni (bár ott a taxi sem olcsó), ha már előtte is nyugati országban volt normális állásod, ezzel csak a véges hosszúságú életedet pazarlod, előre vinni nem fog. Nem értem, miért indulnál jobban egy szakmádbeli állásnál, ha felszednél előtte 3 év újságkihordónyi meg 2 év pizzafutárnyi tapasztalatot, ez BS. Ami nem megy, azt nem kell minden áron erőltetni, felemeled a középső ujjad, és mész vissza oda, ahol működött minden.
Arról nem is beszélve, hogy Aussielanden úgy meg tudod magad szedni, hogy visszajöhetsz később Európába lazulni, ha nagyon Európára vágysz, beiktatsz egy-két sabbatical évet, vagy korai nyugdíjba vonulsz. :) Mi pl. ezt csináltuk, csak kicsibe, nem mentünk érte olyan messzire.

Fringe minority with unacceptable views 2019.05.07. 20:15:24

Egy beindult eletet feladni egy elvarasoktol szignifikansan lefele eletert? En biztosan nem csinalnam es a probaidot is max 6 honapig huznam. Dehat masok vagyunk.
Mi a Plan B?

Arthamyr 2019.05.07. 20:16:54

@Alíz Bartha: A kifelé mutatott büszkeséget kevesen értékelik, mi értelme van? Szerintem nem túl előnyös tulajdonság, még akkor sem, ha te Nobel-díjas vagy olimpiai bajnok vagy. Főleg, ha átcsap arroganciába, és nagyon vékony a vonal a kettő közt (ha egyáltalán létezik?). Nem kell, nem célszerű ennyire komolyan venni magunkat, szerintem.
Jó dolog, ha az ember magabiztos, tisztában van az értékeivel, de ezt ritkán célszerű éreztetni olyanokkal, akik az adott esetben a jövődről döntenek, vagy szimplán csak segíthetnek rajtad. Ha ezt rosszul adod elő, simán jelentheti a bukót egy interjún, akkor is, ha szakmailag teljesen rendben vagy. Ha valaki olyannal kerülsz szembe, aki nem maximálisan türelmes és befogadó, és lát át ezen, hogy esetleg észrevegye a valódi értékeid, akkor borítékolható a szuboptimális reakció.

Shaktee 2019.05.07. 20:22:21

@Arthamyr: nem irtad eddig hogy hobbyshrink is vagy ..:-))

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2019.05.07. 20:23:19

@Dikusz: 1984-től 2016-ig változatlanok voltak a magyar helyesírás szabályai, 2009-ben csak a példákat modernizálták kicsit az újranyomáskor.

Arthamyr 2019.05.07. 20:24:23

@Shaktee: Belefér a profilba... :P

zoldzeller 2019.05.07. 20:29:39

@Alíz Bartha: nem ertem, hogy miert nem mesz vissza ha ennyire rossz Londonban. Rendben, hogy kifizettel 1 evet elore, de ha ennyire szarul eled meg akkor mi a feneert nem hagyod veszni azt a penzt?

Bozsana 2019.05.07. 21:45:43

Hihetetlenul arrogans vagy. Amennyiben igy adtad elo magad az interjukon is,nem csoda , hogy a kutyanak se kellettel. Alja- nak nevezni a kint elo magyarokat , akik megprobaljak es akarjak, pedig valami undorito. Eszedbe juthatott volna az az aprosag, hogy egy uj orszagban kezdesz uj eletet es talan, talan, esetleg, alulrol kellene kezdeni, ahogy a tobbseg teszi. Jobb is ha vissza mesz. Igazabol tipikusan panaszkodo magyar vagy, ezt nem sikerult elhagyni a fene nagy ausztral 8 evben.
Ausztralia amugy szep, meg izgalmas, de az emberek...akkor mar inkabb NZ.

IT Knight 2019.05.07. 21:46:09

Először egész szimpatikus volt ez az Alíz, akartam is valami építő jellegű tanácsot adni, de úgy látom a kommentek alapján, hogy ő már mindent tud. Mindent mindenkinél jobban tud.

Ismerősi körömben a fizetések amúgy így alakulnak (mind London):

én: napi £800 contractorként (kb évi £160,000 ha felszorzod)
programozó srác: évi £77,000
másik programozó srác: évi £63,000
HVAC engineer: kb évi £50,000
IT üzemeltetési mérnök: évi £85,000
pályakezdő app fejlesztő: évi £43,000

erre jönnek még a magánnyugdíj, bónusz, részvényopciók, stb.

Csak hogy ne csak a cigiseftelők legyenek a mérce (bár valóban az a többség, de egy ausztrál mérnök ne velük vegyüljön már)

Shaktee 2019.05.07. 21:50:47

@IT Knight: Te Lovag, ide vajh miért nem irnak a cigiseftelok, hmm?

Ok a tetovalt tirpakon kivul :-)

_z_ 2019.05.07. 22:14:22

@Alíz Bartha: "Hogy beképzelt vagyok? Nem hinném, de ha az is lennék, szerintem akkor is lenne mire. Nem is kicsit! " Hát ezt kár volt. Olyan, mint a Tanúban Virág elvtárs: "Szerénység! Ne tömjénezze magát! Szerénység! Ha én valamit szeretek magamban, az a szerénység." Csak az egy szatíra...

2019.05.07. 22:21:05

@Shaktee:

A csigaritta biznyic sose volt kóser trottyoskam :-))
Whitecollar lesz a :-))

Amúgy meg miről beszélsz, te is tetovált te 65 éves old fart :-)))))))

IT Knight 2019.05.07. 22:37:14

@Shaktee: mert nekik a LION nevű és ahhoz hasonló facebook csoportok jelentik az internetet, ahova naponta hatvanszor kiposztolják, hogy "piros szofi eladó" meg "megbízható költöztetőt keresek".

További kedvenc témák:

rasszista és szexista 50-es IQs viccek és "vicces" képek
Utáljuk együtt a Wizzairt, Orbánt és az angolokat
álhírek megosztása, összeesküvés-elméletek
MLM, piramisjátékok

Shaktee 2019.05.07. 22:51:12

@IT Knight: Milyen jól ismered ezt a terepet..hummm, a seftes zolee sokat hirdet ott??

Shaktee 2019.05.07. 23:07:42

@Arthamyr: hohz visszajött a pool a halálból :)

Arthamyr 2019.05.07. 23:16:33

@Shaktee: Sajnálom kicsit Messit, de ez csapatjáték. Van már elég címe, hülye, aki nem ismeri el. :)
Hatalmas meccs volt, írtam is a poolos havernak, majd lehet áthívom megnézni a döntőt (Írországban szerintem a legnépszerűbb csapat valamiért, tavaly is tömve volt a pub szurkolókkal, majdnem lett bunyó is. :)).
Örülök, hogy a Barca nem csinálta meg, és jövőre megint a kedvenc edzőm lesz, végülis 7 év alatt 5 is egész tisztességes eredmény lenne, vagy neki 5 év alatt 4. Az már akár okot is adhatna kifelé is mutatott büszkeségre, de érdekes, a sajt.táj.-on nem azt látom belőle. :)

gabors 2019.05.08. 00:41:34

@kék madár: nekem is szinte CSAK ez maradt meg mire vegig olvastam ....

remelem a kommentekre mar Sydney-bol valaszol....

MindjartJovunk 2019.05.08. 01:05:15

Valószínűleg jobb dolog bevándorlónak lenne egy olyan országban amit bevándorlók alapítottak. Btw üdv Sydneyből :)

Shaktee 2019.05.08. 01:30:04

@gabors: they got his taxes. Not looking good.

gabors 2019.05.08. 02:00:22

@Shaktee: mar hogyne nezne ki jol ? csak a hulyek fizetnek adot ... Trump egy okos gazdag ember akik csak 1 milliard dollart vesztett de azt 4x .....

amugy (ha jol ertem) 1984-1995-os evek ami mar regen volt....

most azert jol be lehet huzni a csobe mert ha ez "fake news" akkor nosza mast sem kell tennie mint nyilvanossagra hozni a "valodi" adobevallasait es lehet bemoszerolni sot akar perelni is a "failing" New York Times-t (valahogy nem hiszem hogy ezt fogja lepni)

Shaktee 2019.05.08. 02:04:37

@gabors: várjuk csak ki a végét, hogy a ruszki húzta e ki a szarból..

gabors 2019.05.08. 03:23:23

@Shaktee: a gond az hogy aki eddig valamiert hitt Trump-ban az mindez csak szemenszedett hazugsag itt is irtam meg a valasztasok elott hogy Trump minden csak nem sikeres uzletember de itt is vannak akik elhiszik ami az Art of the Deal-ben van vagy ami a reality TV-ben volt hiaba lehetett tudni hogy 4x ment csodbe es nem 1 -2 dollarral ... hiaba veszitett pert a Trump egyetemmel ami stb stb stb a Trump hivoknek ez nem szamit most mar a repiknek sem mert vegre a Legfelsobb Birosagot a kezukbe kapjak vagy 20 evre vege az abortuszoknak johet vissza a megkulonboztetes ...

egy hazudos zsido ujsag mint NYT mit szamit mit ir vagy mit nem (Daily News meg csak New Yorkban olvashato itt meg MINDENKI tudta eddig is hogy Trump egy csalo maffiozo)

négyzet 2019.05.08. 10:15:37

@Alíz Bartha:
Ez a hozzászólásod hogy is mondjam, elég fura, és felveti bennem, hogy nem értetted vagy nem voltam elég érthető. Szóval. Eljutottál ilyen interjúkra? Milyen volt egy ilyen interjú? Volt valami követelmény, ami esetleg egy másfajta piaci igény miatt nem teljesült?
Engem komolyan érdekelt volna, hogy tényszerű kifogásokkal találkoztál-e (visszajelzés, feedback, egy szinten azért már van...) vagy ezek szerint be sem hívtak interjúkra? Anglia számunkra is felmerült, de csak nézegettük az állásokat (és a terület is más, amin dolgozunk), viszont érdekelne, hogy van-e ilyen, hogy külföldit be sem hívnak interjúzni, ha a piac nem szenved eléggé a munkaerőhiánytól pl.

Alíz Bartha 2019.05.08. 11:09:06

@Bozsana:

Egyrészt nem értem miért kell személyeskedned? Vagy azért nem a posztban megfogalmazott problémával foglalkozol, mert csak kiosztani tudod az embereket?

Nem hiszem, hogy arrogáns lennék, csak egyszerűen vannak dolgok, amiket én történelmileg és tényileg jobban tudok, mint mások és ezekben joggal, meg is formálom a véleményemet. Nem hinném, hogy ez arrogancia, ha csak nem az irigység eképpen fogalmazódik meg benned.

Ami az interjúkat illeti, az én szakmámban (mert nekem azom is van) rendszerint a megvalósított projektek beszélnek, azonban a magyarságommal sajnos elég komoly hátránnyal indulok. És bocsáss meg, de ki kell mondanom, a nemzetünkről alkotott képbe például a Te jellemed is belejátszik. Azért azt odatenném még, hogy nem arról van szó, hogy ne kellettem volna a kutyának sem (én pl. megmozgattam a férfiak fantáziáját), azonban, ha értelmezően elolvastad volna a posztot talán megértetted volna, hogy a felajánlott lehetőségeket nem volt érdekemben elfogadni.
Ez nem tudom mennyire érthető számodra?

Ami az építkezést illeti..., te jó Ég! Engedd meg, hogy feltételezzem, te el sem olvastad a posztomat. Vagy az nem tűnt fel, hogy egyszer már egzisztenciát építettem? Szerinted nem tudom mit jelent egy új földön újrakezdeni, mindent az elejéről? Most komolyan!

Ami pedig a tipikusan magyar-t illeti..., bocs, de pont, hogy nem én viselkedek úgy.

Az meg, hogy kijelented milyenek az ausztrál emberek, mert egyszer megtaláltad a térképen Ausztráliát..., na, maradjuk annyiban, hogy duplán igazoltad magyarságodat!

Alíz Bartha 2019.05.08. 11:17:29

@IT Knight:
Nagyon köszönöm, amit írtál!
Ahogyan magad is megfogalmaztad, sajnos én is azt tapasztalom, a "cigivel seftelők" a többség. És jogos a kérdésed, hogy miért ezekkel vegyülök? - talán, mert ez a többség és ezekkel találkozok leginkább?? Mondjuk a "vegyülés" egy picit azért túlzó feltételezés...

Én lennék a legboldogabb, ha több kultúrált emberrel futnék végre össze és itt nem kell hercegi eleganciát feltételezni!

Ahogyan én is írtam, igen, vannak sikertörténetek és tényleg motíváló látni, hogy Te pl. évi 160k-t keresel IT-sként.
De én nem IT-s vagyok. És nekem eddig nem volt ilyen szerencsém, eddig én azt, amit Te tapasztaltál, nem éltem meg, ráadásul nem is vagyok egy "kontraktor" jellem. Sajnos. Akkor nem tudom azt mondani, hogy "de!".

Őszintén örülök, hogy ilyen jól megy neked, sok sikert és egészséget az életben! De Te akkor sem Én vagyok.

Alíz Bartha 2019.05.08. 11:21:49

@_z_:
Nem érted.

Virágh Elvtárséknak nem volt mire büszkének lenniük, mert erényeiket a nép félelmében aggatta rájuk.

Ellenben mögöttem van pár év siker a szakmában, nem különben egyszer már felépítettem egy sikeres életet is odaát, rohadtul egyedül!
Erre miért ne lehessek büszke?

De Uram bocsá', ha te most azt mondanád, hogy a posztom és hozzászólásaim alapján egy komplett jellemrajzot tudsz adni rólam, na az megint egy túlzó feltételezés lenne.

Nem tudom érted-e?

Alíz Bartha 2019.05.08. 11:35:28

@MindjartJovunk:
Azt hiszem az egyik legfontosabb konklúziót sikerült megfogalmaznod! :)

Rá kell jönnöm, hogy ez az egész olyan, mint egy nyaralás: hiába hoznak neked egy hűtőmágnes mondjuk Coober Pedy-ből, nem fogod átérezni milyen órákat utazni a sivatagban, abban a melegben, legyektől ölelve megpihenni egy barlang-lakásban, miközben a fogad alatt ropog a homok. Egyáltalán hol van Coober Pedy, ugye? :D

Én itt hiába mesélem el élményeimet, bánatomat, kérdéseimet, aggályaimat, az az ember soha nem fogja megérteni és átérezni, miközben meg a Havanna lkpt-ről, egy üveg sör és egy szelet rántotthús mellől osztja az észt, mert hallotta, hogy a szomszédjának a fia is Angliába él - csak az vegye magára, aki ilyennek is érzi magát!

Szóval köszönöm buddy a hozzászólásodat, sokat tettél hozzá, hogy megértsem mi is folyik körülöttem. :)

Alíz Bartha 2019.05.08. 11:50:50

@négyzet:
Három irányból közelítettem meg a keresést:
1) kapcsolati háló, Ausztráliából is dolgoznak Európába, ahogyan én is sokat dolgoztam kínai, japán, kóreai, stb. projekteken. Még odaát a meglévő hálómat használva elhintettem visszaköltözési szándékomat és beszéltem jópár emberrel, de nem tudtak érdemben segíteni - megjegyzem, ezek az emberek szívből várnak vissza! :)

2) közvetlenül megkerestem az érdeklődési körömbe eső cégeket lehetőségek után érdeklődve, felsorolva referenciáimat. Leginkább ez tűnt a legjobb útnak, mivel itt volt pár Skype-os és személyes találkozó is, de a végén aztán egyikből sem lett semmi.

3) álláshirdetésekre jelentkeztem, illetve teszem ezt naponta. Ebből is volt pár kapás, de érzésem szerint a legtöbbje nagyon nem kultiválta a magyarságomat - konkrétan volt, hogy születési helyem hallatán az interjúztató becsukta a mappáját, hirtelen sürgős dolga akadt és félbeszakadt az egyébként jókedélyű beszélgetés.

És akkor negyedikként pedig már elkezdtem körbenézni más lehetőségek után is, azonban ez egy nagyon veszélyes pálya a karriertervek szempontjából, kiváltképp, ha kurvának néznek.

Érdekessége a dolognak, hogy ha átolvasod a kommenteket a legtöbbjükből az jön vissza, hogy milyen szánalmas személyiség vagyok, mert arrogáns, pökhendi meg egyébként is egy looser. De az egyik hozzászólásban sem jött vissza, hogy "figyu, keresd meg ezt a céget/embert/írok privit, stb." Csak a gyalázkodás, személyeskedés, a támogatás még csak véletlenül sem. Most erre akkor mit mondjak???

Alíz Bartha 2019.05.08. 11:58:58

@Se vasalo se munka:
Plan B? Azt hiszem egyértelmű! :)
Ahogy fentebb írtam, még mindig akarok neki adni esélyt, nem akarom, hogy balgaságom miatt mondjuk elmenjek egy olyan lehetőség mellett, ami aztán meghozná a változást a körülményekben, azonban egyre fogy az idő és lassan meg kell vennem azt a vissza-jegyet.
Szóval ez a Plan B.

_z_ 2019.05.08. 12:13:22

@Alíz Bartha: Nem tudok, es nem is akarok rolad jellemrajzot adni, eddig sem tettem. Tenyleg njem ertem, hogy a jellemrajz adas hogy jött ide (talan keversz mas hozzaszoloval). Annyit irtam, hogy az a megnyilvanulasod fölösleges, es negativ volt (nem, nem azt mondom, hogy te vagy ilyen, hanem a megnyilvanulas, de az ember szemelyisegere elöbb-utobb a megnyilvanulasaibol fognak következtetni). Pont azert, mert a büszkeseg es a pökhendiseg közötti vekony hataron a rosszabb iranyba tolta a megitelesedet.

tanato 2019.05.08. 12:36:56

@Jan Kovalens: KÖSZI A LINKET.vAN TELEPÁTHIA úgy érzem,:.Nemrégen lépett be éppen a praxisba egy vietnami nem régóta nálunk élő hölgy.Kicsit még nehezen érteni a magyarját,de azért elboldogulunk.

négyzet 2019.05.08. 12:41:21

@Alíz Bartha:
Értem. Szerintem nem a születési hely a probléma egy interjún, az úgyis lejön már a jelentkezésedkor - hol tanultál, a neved, beszélt nyelvek stb. alapján, hogy kb. honnan jössz. Viszont a soft skilleket manapság elég komolyan veszik, és azért is vannak HR előszűrők, hogy ennek tesztelését megtegyék. Nekem konkrétan legutóbb a beugró technikai feladatok után még mindig távolról, egy 200 kérdéses személyiségtesztet kellett megcsinálnom, amit egy külsős cég állított nekik össze és elemezte ki pszichológussal. Ha kiderül, hogy nem illek a képbe, mert nem vagyok jól összeférhető, akkor nem is viszik tovább az egészet, hiába vagyok én akármilyen a szakmámban egyébként.
A posztod és a hozzászólások alapján elég dühösnek tűnsz, ami alapján nem lehet következtetni, hogy milyen vagy egy interjún, de annyit mondhatok, hogy nekem akkor jöttek össze a jó állások, amikor tökéletesen nyugodt voltam (esélytelenek nyugalma vagy alacsony érdeklődés miatt, mert volt állásom stb.). Ez sokkal többet számíthat, mint az ember gondolná. Például a férjemnek elég nehezen jöttek össze az állások a karrierváltása után (fél év szenvedés...), pedig nagyon jó csapatjátékos, jól alkalmazkodik, de egy interjúhelyzetben túl ideges típus, hibát hibára halmoz.

Szóval szerintem, ha nagyon rápörögtél eddig, akkor esetleg érdemes egy kis szünetet tartani, ha anyagilag belefér, nem tétlenkedéssel, hanem, hogy átgondold, hogyan tudnád azt megvalósítani, amit szeretnél. És ne azt akard, hogy minden sikerüljön (mondjuk Anglia, ha már nem is akarod igazán, de mert csak nehogy már ne sikerüljön).

kardio1 2019.05.08. 12:48:31

@Alíz Bartha: ha az autópályán közlekedve mindenki szembejön velem, lehet, hogy én haladok rossz irányba.
Az anyanyelvi szintű nyelvtudás az, amikor egy anyanyelvi beszélő nem veszi észre, hogy te nem az vagy. Ha akcentusod van, ez már bukik.
Akik igazán nagyot alkotnak az életben, szerények.
Örülök, hogy bejött neked Ausztrália. Az odaúti repülőjegyet te vetted meg egyébként ?

Alíz Bartha 2019.05.08. 13:02:31

@kardio1:
Egyrészt engedd meg, hogy kisegítselek - az autópályás hasonlatod nem igazán helyénvaló, hiszen itt nem jön velem szembe senki. Viszont maradva a hasonlatnál egy dugóban állok, körülöttem a sok paraszt anyázik és nem tudom mikor érek már végre haza.

Ami az anyanyelvi szintet illeti, maradjunk annyiban, hogy ezt sem vezetted fel jól, ahogyan fentebb már erről egyszer értekeztem: hiába mondod ki ékes angolsággal, hogy "ver iz dö bász sztáp", attól még nem leszel anyanyelvi angol. Ellenben kívánom neked, hogy bármiről eltudjál diskurálni bárkivel még úgy is, hogy mondjuk még az ízes tájszólásod is érződik. És, ha már itt tartunk, szerinted nekem, ennyi év után van akcentusom? Már mint magyarul. Na látod!

Akik igazán nagyot alkotnak, azok szerények. Végül is igaz és, ha visszaolvasod, én sem indítottam úgy a posztomat, hogy mindenkinek odavertem a kivagyiságommal. Ellenben, amit elértem, arra meg engedd meg, hogy igen is büszke lehessek, bár nem, mintha az engedélyedre lenne szükségem és szerintem neked leginkább ez fáj.

Ami a repjegyemet illeti - lehet, hogy igen, lehet, hogy nem, ki tudja. Ellenben nem hiszem, hogy a te dolgod lenne.

tanato 2019.05.08. 13:06:23

@Jan Kovalens: Még két gondolat az általad küldött linkhez kapcsolódóan."Visszahúzta a szíve hozzánk:Nemrégen beszéltem egy a városunkban lévő fogyatékos otthonban dolgozó kubai gondozónővel még a Kádár rendszer végéről maradt itt házasság révén 20 évesen.KUbai USA-ba menekült rokonai révén éveket töltött Floridában később,de visszajött,SZintén azt mondta ő már szinte magyarnak érzi magát visszahúzta a szíve MO-ra.
Második gondolat:A vietnami srác otthonról hozott feleséget:Most voltam a hétvégén Füreden egy eü.kongresszuson,ott találkoztam többek között három arab nálunk végzett nálam jóval fiatalabb kollégával/egy iraki ,két jemeni,mindhárman vidéki kisvárosokban dolgoznak/ők szintén otthonról hoztak maguknak arab ,hazai feleséget a végzésük után,egyiküknél már öt gyerek is van./
Ez is nóvum eddig általában magyar feleségük volt a 3. világbélieknek,úgy maradtak nálunk.

Alíz Bartha 2019.05.08. 13:06:49

@négyzet: Ez egy tényleg kedves hozzászólás volt, köszönöm!
Igen, jól látod, forr bennem, nem is a düh, hanem a csalódottság, hogy becsapva érzem magamat. Én azt hittem, holott meg pont, hogy nem és ezt belátni tényleg nehéz. Igazad lesz, adni kell ennek az egésznek egy kis időt, viszont tudod milyen a női szív, ha szeret valamit vagy valakit. És Anglia nekem most olyan, mint egy bántalmazó kapcsolatban élni.

2019.05.08. 13:50:50

@Alíz Bartha:

"Ellenben, amit elértem, arra meg engedd meg, hogy igen is büszke lehessek,"

Nézd, ha valaki (többen) azt hozza (-ák) fel, hogy kicsit mintha magas lovon ülnél, arra nagyon fura válasz az, hogy oké, de értsétek meg, én sztár vagyok.

Az is fura, hogy ez mintha több hozzászóláson nem menne át neked.

Oké, vágom, értsük meg, te _tényleg_ sztár vagy.

Szuper, megértettük, jó neked.

Ami meg Angliát illeti, nyilvánvalóan két lehetőség van:
A) az önértékelésed meg a valóság között eltérés van
B) egyszerűen túl jó vagy nekik.

Kiindulva az előéletedből, itt nyilván csak a B) jön szóba. Ez előfordul, néha korpa közé keveredik az ember, nem kell mindig leereszkedni mindenkihez, teljesen jogos.

(Az anyanyelvi nyelvtudáshoz hozzátenném, hogy a "bármiről eltudjál diskurálni bárkivel" az a B2 szint. Vagy a C1. Készséggel elhiszem, hogy neked ennél magasabb, egyébként.)

Elnézést, hogy kicsit cinikus voltam, de biztos vagyok benne, hogy nem veszed magadra, úh ¯\_(ツ)_/¯.

Platonica 2019.05.08. 13:54:30

@Alíz Bartha:
Na most ennek parszor nekifutottam, de nem sikerult megertenem.
'Annyit, hogy rendszerint "NZ", nem "UZ", esetleg ANZ, de ugye az meg már a régió, amit egészen APAC-ig nyújthatunk tovább.'

Bocs, tuti bennem a hiba:-)

Munkakereses: elfogadom, hogy magyarkent vagy nyilvantartva, de a referenciaid, amit (gondolom) emlitesz, sot hangsulyozol jelentkezesekkor, megiscsak ausztralok. Szoval ez inkabb dupla pozitivum egy munkaltato szamara-->magyarkent nem kell vizum, viszont a jelentkezo rendelkezik angolszasz kepzettseggel, munkatapasztalattal is.
Mindegy, ez csak az en olvasatom az alapja'n, amit par ev recruitment-ben eltoltott ido utan gondolne'k, lehet, mar mashogy van.

Husz_János_Puszita 2019.05.08. 13:56:22

Hmm... talan az arrogancia a kulcs, azt semmilyen kulturaban nem kedvelik.

takarék-láng 2019.05.08. 13:56:22

@Alíz Bartha: kedves aliz , oszd meg velunk buszkeseged targyat, hadd olvashassunk konkretumokat is.
Pl linkedin profil.

Tudod a mai vilagban barki mondhat barmit az ilyen blogokon, forumokon, foleg a messzirol jott ember. Es akkor elkezdenek pokhendinek nagykepunek gondolni.

Ha megosztod velem/velunk a linkedin profilodat, akar az sem kizart, hogy segithetek neked szakmabeli allast talalni.

Wien72 2019.05.08. 13:56:22

@Alíz Bartha: Kedves Poster! Mit értél el eddig, mire vagy büszke, és miért szereted Angliat?

BlackBrick 2019.05.08. 14:17:39

@Nagy kámpics: jaj de nem erted, hogy igazabol o nem arrogans, hanem MINDENKI csak irigy ra? Na megyek is megnezem a terkepen milyen messze van Ausztralia a Havanna lakoteleptol, csak kozben ki ne huljon a rantott husom!

Shaktee 2019.05.08. 14:24:28

@Nagy kámpics: Nyugi Kampec, isszuk az Aliz tudását, azért vagyunk itt hogy fejlodjunk :-)

Platonica 2019.05.08. 14:53:08

@Nagy kámpics: minden rosszindulat nelkul nekem is egyre inkabb ez kezd korvonalazodni.
'A) az önértékelésed meg a valóság között eltérés van'

Leginkabb a nyelvtudas koruli velemeny mutat erre ra,
De ha azt ennyire fe'lreertekeli valaki, nyilvan felmerul az emberben, hogy vajon a tobbi attributumot, amivel rendelkezik, helye'n kezeli-e vagy esetleg ugyanugy tulertekeli. Ez megmagyarazna, miert is igy alakult, ahogy itt a UK-ben.

(Csak zarojelesen-->
A "native speaker of English" refers to someone who has learned and used English from EARLY CHILDHOOD. It does not necessarily mean that it is the speaker's only language, but it means it is and has been the PRIMARY MEANS OF CONCEPT FORMATION and communication.
Szoval, Aliz lehet 'fluent', vagy aka'r 'proficient', de semmikepp nem anyanyelvi. Mar a megnevezesbol is adodik.)

Hari Seldon 2 2019.05.08. 16:06:54

Most néztem vissza a posztra, és megértettem, hogy miért van ennyira kevés hozzászólás a mai alatt. Nagyon kellemes diskurzust hozatok össze. - Örülök hogy (csak) olvastam... Ha-ha...

kardio1 2019.05.08. 16:13:50

@Alíz Bartha: a repjegyet illetően: ha nem neked volt rá pénzed, akkor már sem áll az, hogy mindent a saját erődből értél el Ausztráliában, hiszen anélkül ki se jutottál volna oda. Közöm meg annyi van ehhez, hogy te magad posztoltad a történetedet egy nyilvánosan kommentelhető blogon. Innentől nem kéne felhúzni az orrod, ha valaki nemért veled egyet, vagy szimplán csak érdeklődik.
A szerénységről: valóban nem így indítottál, de a kommentfolyamban mást se csinálsz, csak a saját tökéletességedet ecseteled, és mindekit leoltasz itt, aki nem teljesen ért veled egyet. Mindezt úgy, hogy halvány segédfogalmad sincs arról, milyen múlt áll azok mögött , akiket nyeretlen kétévesekként kezelsz.
Az anyanyelvi szintű idegennyelv-tudásról: hogy is jött ide az akcentusnélküliséged magyarul ? És bizony, nemcsak az az anyanyelvi szintű nyelvtudás, ha választékosan beszéled a nyelvet, hanem az is, hogy a beszédedből rájönnek-e a született beszélők, hogy te nem az vagy. Pl sok született angol, francia, német, magyar van, aki nem beszéli választékosan a saját anyanyelvét, de ettől még anyanyelvi beszélő.
Az autópályás hasonlathoz: minden hasonlat sántít, de itt konkrétan nem anyázik veled senki. Te mész szembe a forgalommal.
Úgy éreztem, muszáj válaszolnom a kommentedre, noha csekély esélyét látom, hogy a pajzsod, amit magad elé emeltél, engedi eljutni hozzád a mondanivalómat.
Kívánom, hogy találd meg a neked való helyet Angliában ! Ha meg nem jön össze ott, akkor Ausztráliában !

kardio1 2019.05.08. 16:15:05

@tanato: milyen kongresszuson voltál ?

Fringe minority with unacceptable views 2019.05.08. 16:38:53

@Alíz Bartha: ha most kapnal egy nagyon jo mernoki munkat Londonban, szerinted maradnal?
Es hogy kerultel a fentebb leirt magyarok koze?

Kipper 2019.05.08. 16:39:15

@Alíz Bartha: "érzésem szerint a legtöbbje nagyon nem kultiválta a magyarságomat"

Hogyan merul fel a magyarsagod egy allasinterjun? Eleg sok interjun vettem reszt Londonban es egyedul a tapasztalat erdekelte az osszes munkaadot, abbol is csak az utolso 5 ev, ami a te esetedben Ausztralia.

Hol keresel munkat? Glassdoor, Monster, Jobinfo, LinkedIn, Indeed?

Miutan mindket oldalt lattam, Angliaban teljesen maskepp zajlik a munkaero kereses es kivalasztas mint a kontinensen, az oneletrajz is mast kell, hogy tartalmazzon. Kivancsi lennek, milyen formatumot alkalmazol, es hogy kitol kaptal ehhez segitseget.

Btw: loser, nem looser ;-)

Taxomükke (UK) 2019.05.08. 17:21:06

Csodálom az olvtársak türelmét.

Shaktee 2019.05.08. 17:26:53

@Platonica: Beg to differ

Kb 13-14 korban meg el lehet erni az "anyanyelvi" szintet kiejtesben! Szokincsben mar talan nem annyira..

az egyszeri magyarnak. Kesobb mar kilog Zsazsa Gabor az ember angoljabol :-)

zoldzeller 2019.05.08. 17:50:51

@Alíz Bartha:
1. Miert szerepel a szuletesi helyed es idod az oneletrajzodban? Kinek fontos ezt tudni es miert? Miert erdekelne ez a HR-t? Teljesen felesleges informacio.
2. rakd rendbe a linkedin profilodat - engem eleg surun keresnek meg rajta fejvadaszok, pedig be van allitva, hogy nem keresek munkat. Ha jelentkezel egy munkara ez lesz a legelso amit megneznek.
3. 8 ev azert nem annyira hosszu ido:) En ketszer ennyi ideje elek az USA-ban, itt fejeztem be az egytemet angolul phd-ztem, angolul dolgozok es megis kb 5 mondat utan elojon, hogy hova valo vagyok mert halljak az akcentust. Ugyhogy nem, nem beszelek anyanayelvi szinten, de ez eddig sose akadalyozott abban, hogy barkivel barmirol el csevegjek. A ferjemnek 20 ev utan is hallani a del afrikai akcentusat.

Platonica 2019.05.08. 18:00:23

@Shaktee: Elfogadom, h te ezt erted anyanyelvisegen, en viszont a nyelveszetben hasznalatos terminologiat, ill. annak magyarazatat ideztem be. Szoval nem ex-has:-))

Ebben nem kiejtesrol, es nem is szokincsrol van szo, hanem a nyelvvel egyutt eszmelesrol, felnovesrol, onnastol kezdve, amikor a mar non-verbalisan letezo alapkoncepciok nyelvi kifejezesre kezdenek kerulni. Ez joval korabban tortenik ugye, mint a tinedzserkor. Es akkor me'g nem emlitettuk a kulturalis retegzettseget, ami szinten velejar a nyelvvel egyutt valo felnovesnek. Tipikus pelda, hogy pl abszolut profin, near-native kiejtessel beszeloket is meglehet fogni a gyermeknyelvvel, amely egy valoban anyanyelvinek teljesen termeszetes. Viszont olyannak, akinek az elso nyelve nem (mondjuk) angol volt, csak esetleg kamaszkent csoppent bele, mar nagy valoszinuseggel vannak hianyossagai ete'ren, hiaba a tokeletes kiejtes.

Abban viszont megegyezhetunk, h tobbfele ertelmezese is van az anyanyelvisegnek a hetkoznapi eletben.

Taxomükke (UK) 2019.05.08. 18:14:21

@Kipper: Neszojjabe, anyanyelvi szinten looser!

tanato 2019.05.08. 18:24:51

@tanato: Bár nem vagyok kardiológus de azért jó volt a program is meg a szálloda és egyéb körítések is.

somlobodog 2019.05.08. 18:28:59

@Alíz Bartha: az anyanyelvi nyelvtudas gyerekkorbol jön. Kultúra, mesék, szofordulatok. Iskola. Szleng éveken keresztül. Innen indul majd épül. Nézz szembe a ténnyel: magyarul anyanyelvi, angolul meg nyilván kiváló a nyelvtudasod. Mint kB mindegyikunknek aki angol teruleten el több éve. De anyanyelvi... Na ezt felejtsd el. 7 év után:)))) ne már. Max a gyerekeinknek van olyan (mármint anyanyelvi) akik külföldön nőnek fel kicsi kortól (velünk ez történik ny-ban). 1 perc max és tudod hogy a másik nem anyanyelvi beszélő. Ha ezt nem látod be az arrogancia. A többi részhez nem tudok mit mondani. Egyébként Sikeres vagy, hagyd ott Londont. Én maximum atszallni vagyok hajlandó Angliában egyébként nem megyek oda ha nem muszaj. Inkább Ausztrália ezerszer.

Platonica 2019.05.08. 18:46:47

@somlobodog: 'Én maximum atszallni vagyok hajlandó Angliában egyébként nem megyek oda ha nem muszaj.'

Mi meg USA-ra mondtuk ezt mindig.
Varietas delectat jeligere:-))

zoldzeller 2019.05.08. 19:00:55

@Platonica: pontosan ugyanezt ertem en is anyanayelvi szinten.

Platonica 2019.05.08. 19:33:33

@zoldzeller: Ugyan gyerkom 4-5 eves kora ota van kiteve az itteni angolnak, me'g mindig azt mondja, hogy a magyarja erosebb. Pedig osztol egyetemet kezd:-D

zoldzeller 2019.05.08. 19:41:59

@Platonica: ez erdekes. A ferjed is magyar? Nalunk a ket gyereknek egyertelmuen az angol a dominans nyelve, de szerintem ez azert van mert az apjuknak is konnyebb veluk angolul beszelni mint magyarul. En mindig magyarul beszelek veluk, ok meg angolul valaszolnak.

2019.05.08. 19:47:29

@zoldzeller:

"En mindig magyarul beszelek veluk, ok meg angolul valaszolnak."

És van (lenne) akcentusuk magyarul?

zoldzeller 2019.05.08. 19:50:55

@Nagy kámpics: igen, abszolut. Nem csak akcentusuk lenne, de ha magyarul beszelnek is az angol szorendet kovetik.

2019.05.08. 19:51:41

@zoldzeller:

Ez izgi. Mondasz példát?

zoldzeller 2019.05.08. 19:54:51

@Nagy kámpics: How do you know me? - Hogy tudsz te engem? How do you know - hogy tudsz-ra forditani nagyon jellegzetes hibajuk.

Jan Kovalens 2019.05.08. 20:14:38

@tanato: ez érdekes és üdvözlendő. Ráférne a magyarokra egy kis kulturális vérfrissítés.
Az meg kifejezetten pozitív, hogy a jelek szerint ezek a külföldiek nem érezték magukat rosszul évekig Magyarországon élve. Kíváncsi lennék, az utóbbi évek orbáni idegengyűlölő propagandája változtathatott e téren.
Találkozol nem (teljesen) fehér gyereket Magyarországon nevelő szülők tapasztalataival?

Platonica 2019.05.08. 20:31:59

@zoldzeller: Igen, magyar. Es igy nyilvan egyszerubb a magyar megorzese, ami nekem maniam, nemcsak besze'd, de olvasas, iras szintjen is.
Azert nem mindenben jobb sztem a magyarja a gyereknek, inkabb csak az anyanyelvi finomsagok szpontjabol. Multkor csinaltunk egy kiserletet, fogott egy magyar tudomanyos ismeretterjeszto konyvet, es az elso oldalt szinkronban forditotta ott rogton angolra. Tokeletes volt. Mondta, h ugyanezt nem tudna ennyire 'off the cuff' produkalni angol konyv eseten, mert ott jobban keresgelnie kellene a szakszavakat.

zoldzeller 2019.05.08. 20:38:33

@Platonica: Buszke lehetsz ra, ez csodas eredmeny:) Kizarolag angol iskolakba jart ha jol ertem?

Nalunk a helyzetet az is neheziti, hogy a ket nagymama is beszel angolul igy meg veluk sem kell erolkodni.

Dikusz 2019.05.08. 20:43:14

@Hari Seldon 2: Hát igen...
Viszont ennyit számít, ha hozzászól az is, aki a posztót írta.

Platonica 2019.05.08. 20:48:26

@zoldzeller: Koszi! Ezt me'g igy nem is gondoltam at, h csodas-e, de tenyleg nagy orommel tolt el.
Igy van, soha nem jart magyar oviba vagy suliba.
De valoszinuleg gyakrabban jarunk haza, mint ti, ott kivetel nelkul mindenkivel magyarul beszel, volt gyerektaborokban is, stb.

kardio1 2019.05.08. 20:59:11

@tanato: melyik szállodában voltál ?

tanato 2019.05.08. 22:26:41

@kardio1: Flamingóban,nagyon jó volt a szoba,a wellness részleg és, a kaja is.

petrasp · http://kulfordementemmajdjovok.blog.hu/ 2019.05.08. 22:27:10

Nahát....nem kommenteltem ezer éve de most megjött a kedvem.
1, nem csak ket véglet létezik, azok akik cigarettát árulnak fészbukon (különben meg mi a baj ezzel? Engem nem zavar, Téged?) meg akik diplomás skillworkerek. Csaj kicsit el van szállva magától, nem?
2, 8 év után anyanyelvi angol?? Akcentus nélkül? Ez biztos?
Férjem francia nyelvi környezetben nőtt fel, ugy tanult írni-olvasni, iskolát és egyetemet is végzett franciául, mégis Franciaországban neki akcentusa van. Afrikai akcentusa.
3, szerintem akkor problema hogy magyar vagy itt Angliaban, ha neked az.
Én kérek elnézést......

kardio1 2019.05.08. 22:28:31

@tanato: nekem nem jött össze most, az Annabella azért nem ugyanaz a színvonal. A kongresszus jó volt.

tanato 2019.05.08. 22:42:44

@Jan Kovalens: Persze változtatott,de az un."migráns gyűlölet" nem irányul az emberek személyes környezetében több éve vagy évtizede élő nem európai származású emberek és gyerekek ellen,inkább egy személytelen "migráns fantom" ellen.Még akik a pol. hergelés hatására tele szájjal szidják is a migránsokat,a szomszédjukban élő vagy egy munkahelyen dolgozó akár arabokkal vagy afrikaiakkal vagy ázsiaiakkal vagy latin amerikaiakkal teljesen jóban vannak.Még az én poros 25 ezres kisvárosomban is minden felsorolt nációbéli de már szinte magyarnak elismert személyek és családok is vannak,soha nem volt konfliktusuk a helyi lakossággal.A nem fehér gyerekeket meg egzotikus külsejük miatt külön érdeklődéssel veszik körül.Ezt meg is hálálják,a már felcseperedettek szinte kivétel nélkül magyarrá váltak,csak a nevük utal apukájuk esetleg anyukájuk nem magyar voltára/Pl.Salima a szomszéd város kórházában áplónő,csak a neve utal algériai apukájára,de abszolút magyar./Még azok is akiket apjuk elvitt a mekkai zarándoklatra./Ilyen is van néhány felénk.,még közvetlen szomszédaink is voltak.

tanato 2019.05.08. 22:45:17

@kardio1: Na együtt voltunk?Igaz az előadások vagy 10 helyszínen voltak egyszerre,két külön szállodában.

tanato 2019.05.08. 23:04:05

@Jan Kovalens: Tovább görgetve a témát,van egy lengyel meg egy német idősebb nőbetegem akik még a Kádár érában jöttek férjhez ide a német természetesen az NDK-ból/Lipcséből/.Mindketten kristálytisztán beszélnek magyarul,de érezni a kemény német,illetve a lágy szláv akcentusukon hogy nem egy az anyanyelvünk.Már régen elváltak a magyar férjeiktől,kérdeztem hogy nincs honvágyuk hogy nem költöztek haza?Azt mondták ők már magyarnak tartják magukat/természetesen őrizve német illetve lengyel származásukat/a /már felnőtt/gyermekeik anyanyelve már magyar,óhazájukbéli barátaik már nincsenek csak távolabbi rokonaik,szülők már nem élnek,nagyon ritkán járnak már "haza",ők már itt fognak meghalni.

slowMotion 2019.05.08. 23:04:33

1) London nem Anglia - mondta 1angol
2) igen mar nagyon ideje lenne 1brexitnek

kardio1 2019.05.08. 23:07:52

@tanato: igen. Sokan voltunk, nem csoda, hogy nem találkoztunk.

kardio1 2019.05.08. 23:20:53

@tanato: nem. Néhány évente.

FutureFry 2019.05.08. 23:21:52

@zoldzeller: Elon Musk 17 évesen költözött Kanadába (később meg az USA-ba), és így 30 év után is érződik a beszédén a dél-afrikai akcentus (de nem is gondolnám, hogy valamiért próbálta ezt tudatosan elnyomni). Mások meg ugye pont TV karriert csinálnak “egzotikus” akcentusukból (is), pl. John Oliver, Trevor Noah, James Corden, stb.

tanato 2019.05.08. 23:26:51

@kardio1: Az is jó,remélem legközelebb szép idő is lesz,nem olyan brutál téli mint most.

FutureFry 2019.05.08. 23:35:39

@Shaktee: @Platonica: @somlobodog: @zoldzeller:
Talán ide illik egy régebbi hozzászólásom:
Érdekes még egy itteni TV/rádióriporter esete: az önéletrajza szerint Oroszországban született és 14 éves kora körül emigrált Amerikába a családjával. Általában nincs akcentusa (bár bizonyára erre a foglalkozása miatt is koncentrál, gondolom tanfolyam(ok)ra is jár(t), talán már kiskorában az oroszoknál is). Viszont egyszer pont az oroszoktól (ha jól emlékszem a Krímből?) tudósított és kicsit elfelejtkezhetett magáról, mert akkor elég erősen átjött egypár tipikus orosz akcentus/“hiba” az angoljában (pl. a money-t erős “ny”-nyel mondta). Egyébként is az orosz akcentus a legfélelmetesebb:
youtu.be/oRIsC764Nn4
:)

Arthamyr 2019.05.08. 23:56:58

@FutureFry: "de nem is gondolnám, hogy valamiért próbálta ezt tudatosan elnyomni" - mert minek? :) A legfeleslegesebb hülyeség megpróbálni angolabbnak lenni az angoloknál. Szerintem ebből, ahogy írtad simán lehet profitálni. Sőt, indirekt módon is lehet profitálni, ettől nem leszünk kevesebbek, hanem épp ellenkezőleg, érdekesebbek leszünk.
Musk meg egész "jó egzisztenciában él", és viszonylag eredményesnek vehető karriert fut be így is.

Jan Kovalens 2019.05.09. 00:20:52

@tanato: elhiszem, hogy az ismerősök nem kezelik másként a nemfehereket Magyarországon most se.
A gond csak az, hogy a modern (nagy) városi környezetben (nagyon) sok ismeretlen emberrel találkozol, az ő viszonyulásukat befolyásolhatja a propaganda. Nem beszélve arról, hogy kezdetben mindenki ismeretlen, a befogadás lassabb lehet, ha több és durvább előítéletet kell magában lebontani az idegennel szemben gyanakvóbb magyarnak.

Öreg korban szerintem jobban teszik az emberek, ha nem költöznek vissza egykori hazájukba. Minél tovább voltak távol, annál inkább csak egy nosztalgikus, már rég nem létező, csak az álmaikban élő emléket üldöznek. Ráadásul minél öregebb az ember, annál rugalmatlanabb, nehezebben alkalmazkodik bármi ujhoz.
Pedig az országváltás még fiatalon is tartogathat kihívásokat, ahogy Bartha Aliz példája is mutatja. Hiába épített fel "rohadt egyedül" egy egzisztenciát "a világ vége után kettővel", vannak referenciái, anyanyelvi szintű tudása, mégse habostorta, hiába áll fejre...

tanato 2019.05.09. 05:50:57

@Jan Kovalens: Persze egy városban már évtizedek óta ott lakó ismert,nem fehér ember két várossal odébb már lehet "gyanút keltő" migránskinézetű idegen.Ez sajnos igaz.
Az időskorban lévő váltás akár országon belül is nem igazán előnyös,ebben a korban ,csak akkor van értelme ha mondjuk a gyermekei közelébe költözik az idős főleg megözvegyült ember vagy asszony,még ha nem is a gyermekei "szájába" hanem mondjuk két utcával vagy egy faluval odébbra.
ALizt meg nem féltem, ő meg fogja találni a helyét a világban,előtte az élet ahogy szokták volt mondani.

London2009 2019.05.09. 11:34:05

@Platonica: nem lehet, hogy ez azert nem menne angolrol magyarra olyan egyszeruen, mert egyszeruen magyarra forditani nehezebb a nyelv adottsagai miatt? Lehet, hogy ez total hulyeseg, csak ugy elgondolkodtam. Amugy tenyleg elkepeszto, hogy ilyen jol beszel. De szerintem (megint csak feltetelezem) ez azert is van, mert otthon magyar a nyelv.
Nekem megnyugtato, amit @zoldzeller: irt, mert en is igy kepzelem el, hogy majd lesz nalunk. Pedig mar most stresszelnek vele, hogy ugye majd megtanitod a gyereket magyarul, pedig nagy valoszinuseggel nem fog megtanulni, csak minimalis szinten.

Platonica 2019.05.09. 12:13:50

@vraaanyek: Igen, tobb nyelv is lehet, ba'r talan mindig van egy igazi 'first language' ilyenkor is.

@London2009: Oszinte leszek, nem tudom a valaszt, viszont az azert kijott mar parszor, hogy pl az apjaval tudomanyos dolgokrol beszelgettek, es nem tudta az altala iskolaban hallott/tanult terminus technicus-ok magyar megfelelojet, most hirtelen a ke'mcso jutott eszembe, bar az joregen volt, ugy hatodikban, de erted, mire gondolok. Itthon akarmennyire is oriztuk a magyart, spec ke'mcso ritkan kuszott be a beszelgetesbe:-D Es az ollo azota is csak nyilik, ahogy ugye egyre komolyabb dolgokrol tanul behatoan. Ettol fuggetlenul erteni, kodolni tudja persze a magyar megfelelot, legfeljebb rakerdez, jol gondolja-e, ha felmerul itthoni beszelgetesben.

Platonica 2019.05.09. 12:19:39

@London2009: Ah stresszeles, ezt ugy utalom! Ne hagyd magad!
Az a legfontosabb, hogy az ilyesmi sose teherkent, nyomaskent jojjon elo.

Nekem is mondta a gyermek ugy 12-13 evesen, hogy tok jo, hogy mennyire megtanult irni-olvasni magyarul, es hogy eszre se vette. Tenyleg nem szekaltuk ezzel, ha nem lett volna egyebkent nyitott ra, nem is eroltettuk volna.

London2009 2019.05.09. 12:37:45

@Platonica: ezzel en is igy vagyok, pedig ugye nekem az anyanyelvem a magyar. Legutobb par baratnom kerdezte, hogy meseljek az uj munkamrol es elkezdtem magyarul elmagyarazni es annyira ossze vissza lett az egesz. Lattam ahogy veszitem el az erdeklodest es egyszeruen nem tudtam hadobalas nelkul, szepen, erthetoen elmagyarazni. Egyszeruen nem tudok magyar megfelelot arra, hogy data feed, redistribution, non-financial corporate, publicly traded stb. Annyira hulyenek ereztem magam az adott szituacioban, no mindegy.
Szerintem vegyesparosnal ez szinte lehetetlen kuldetes. Legalabbis en jelenleg igy erzem. Nem is fogom eroltetni, az biztos.

Platonica 2019.05.09. 12:44:33

@London2009: 'szakmai' idezet itt e'lo orvosbarattol--->

'Akkor kiveszik az izét, es beteszik a mű-izét' :-D

fhdgy 2019.05.09. 13:12:09

@Alíz Bartha: Sokszor hivatkozol arra, hogy "amit elértem", meg hogy a karrier stb.

A karrier nagyon viszonylagos. Sok ember, sokféle képpen érti.

Nem ártana. ha egy kis ízelítőt adnál belőle, hogy a Te esetedben mit is jelent.

Az anyanyelvi tudásról: Ausztráliában egy "kis szerencsével" kerülhettél volna olyan helyzetbe is, hogy azoktól tanulhattál volna anyanyelvi angolt, akiknek nem is anyanyelve az angol. -:)

Különben is, egy ausztráliai anyanyelvi angol anyanyelvinek számít-e Angliában?

Arthamyr 2019.05.09. 15:58:29

@London2009: "Szerintem vegyesparosnal ez szinte lehetetlen kuldetes." - Én bolgár/ír és lengyel/ír párnál láttam rá példát, hogy tudtak a gyerekek mindkét nyelven.
Az egyetemi tanulmányaik/munkájuk során elsajátított szakkifejezéseket nem valószínű, hogy tudni fogják, de ez amúgy is értelmetlen elvárás volna. Én már Magyarországon élve sem tudtam egy csomó szakkifejezést magyarul, mert multinál dolgozva tanultam meg, és amúgy is a szakmai nyelv az angol...

fhdgy 2019.05.09. 16:49:49

@London2009: Annak idején, amikor az IFOR itt volt Magyarországon a balkáni háború miatt ( kilencvenes évek ), az amerikaiak kerestek angol-magyar tolmácsokat. Aztán nem sokára kikötötték, hogy amerikai angol kell nekik, mert nagyon sok félreértés volt az EN.GB és EN.US miatt.

London2009 2019.05.09. 17:42:20

@Arthamyr: anyuka otthon volt vagy dolgozott? Ez eleg sokat valtoztat a helyzeten...

London2009 2019.05.09. 17:42:54

@fhdgy: erdekes. Ehhez azert eleg hulyenek kell lenni.

Platonica 2019.05.09. 17:52:15

@fhdgy: Ez nekem az 'urban legend' kategorianak tunik.. Az en infoim szerint me'g azzal is gondok voltak akkoriban, hogy elegendo normalisan angolul tudot kapjanak.

@London2009: Hat igen. 'Nagyon sok felreertes'...? Nehez elkepzelnem.

fhdgy 2019.05.09. 17:53:53

@London2009: Az IFOR katonai alakulat volt, ami hadműveleteket, harci tevékenységeket végzett, Magyarországról kiindulva a Balkánon. Fordításkor egy kis félrefordítás, aztán komoly következmények.

London2009 2019.05.09. 18:11:48

@Platonica: @fhdgy: de a felreforditasok a nyelvi problemakbol adodhattak. Nem pedig abbol, hogy amerikai vagy angol angol. Ez ugy hulyseg szerintem, ahogy van. Egy nyelv letezik, az pedig az angol.

Beatrix Becsei 2019.05.09. 18:12:57

Hiany van a mernokokbol, igy eleg nehez elhinni, h tobb honap itt tartozkodas utan sem tudott maganak osszehozni egy mernoki allast.
Abban egyetertek, h az alacsony eletszinvonal es a lerobbant lakhatasi korulmenyek nyomasztoak, sajnos ezt el kell fogadni.

Arthamyr 2019.05.09. 18:31:23

@London2009: Jó a kérdésed. :)

Ez itt (gondolom hozzátok hasonlóan) úgy megy, hogy az anyuka fél évet lehet otthon (vagyis akármennyit, de fél év után alapesetben nem kap pénzt), és ezt ahogy láttam be is tartja, akinek nincs 3+ gyereke.
A fél év után a nagymamák babysitterkedtek, több hónapra, összességében akár évre is idejött a lengyel és bolgár nagymama is, ennek meg úgy látszik, megvolt a hatása. Egyébként nem tudom megítélni, hogy mennyire jól beszélték a nyelvet (mivel sem lengyelül, sem bolgárul nem tudok - simán lehet, hogy sosem lesznek anyanyelvi szinten), de kényelmesen használták. A félig lengyel gyerekek (13 és 9 évesek) az apa bevallása szerint elég rosszul tudtak lengyelül írni, de ez megesett lengyel-lengyel pár gyerekeivel is (feltételezem, hogy ebben a félig bolgár gyerekek sem jeleskedtek, mert ott még a betűk is különböznek). Gondolom ez már sokkal több dedikált erőfeszítést igényelt volna (meg írni/olvasni az iskolában tanulnak), és abban az életkorban már nem kellett babysitter, és kevesebb időt töltöttek a nagymamával is.

Arthamyr 2019.05.09. 18:37:27

@fhdgy: Én is a hölgyekkel értek egyet, szerintem egyszerűen csak nem tudtak elég jól angolul/nem voltak elég precízek.
Volt egy ismerős pár, orosz tanár, töri tanár. Elkezdtek angolul tanulni (amikor a kötelező oroszt megszűntették), majd kimentek családostól 1 évre az USA-ba, visszajöttek, és angol nyelviskolát alapítottak. Eléggé bejött nekik üzletileg egyébként (egy idő után már csak menedzselték, nem is tanítottak). Ez azért illusztrálja, hogy annyira a képzés sem volt legmagasabb szintű, simán feltételezhető, hogy a fordítás sem volt a legminőségibb.

Platonica 2019.05.09. 18:48:52

@London2009: En veled ertettem egyet, lehet nem ugy tunt, bocsi.

@fhdgy: Volt Tasza'rra elszarmazott alt. isk-i ismerosom, tudom, mire gondolsz. Fe'rje pont a bazison dolgozott. De a fe'lreforditasok tuti nem a GB-US angol kulonbsegeibol adodtak.

blackhairlady 2019.05.10. 01:14:46

@fhdgy: Ez hulyeseg. En ott dolgoztam tobb evig, sosem volt ilyen kikotes.Egyaltalan milyen felreforditas lehet az ami anyira kulonbozik a brit es az amerikai angolban?

blackhairlady 2019.05.10. 02:06:22

@zoldzeller: Az en gyerekem is azt mondja mindig, hogy "tudom azt a geyreket" nem pedig ismerem :D

Taxomükke (UK) 2019.05.10. 19:24:14

@London2009: @fhdgy: Na, azert egy dologrol ne feledkezzunk el. Szohasznalatban esetenkent eltér a brit es az amerikai angol, es elsore nem feltetlenul ertik meg 100 szazalekig, mit akar a masik. Pl. gas es petrol.
Persze, kisse eltulzott dolog angol helyett "amerikai" tolmacsot keresni.

nyuszigonosz 2019.05.10. 19:57:26

@Taxomükke (UK): Ez is, amit te írsz, mivel bizony vannak eltérö kifejezések, de szerintem meg így elegánsan és diplomatikusan megszabadultak a nem megfelelö tolmácsoktól. :-) Mert hát olyanok is vannak.

Liburnica 2019.05.10. 20:55:25

Problémás lehet, amikor szakadék tátong az elvárások és a valóság között. Az Európába/Egyesült Királyságba szakadt ausztrál kollégáimon azt látom, mindent megtennének, csak ne kelljen visszamenni Csodaországba élni. Sok fiatal batyuval elindul világot látni, aztán valahol, egy másik kontinensen ragad le. Angol ismerősöm fia pedig épp kontra, Ausztráliában kapott lényegesen jövedelmezőbb munkát és családostul kiköltöztek. Mindenki mehet, ahova a szive vagy pénztárcája húzza. Én Angliában elsősorban meritokráciát tapasztalok, akkor is, amikor kivülről kopog az ember. A lojalitást is értékelik, de persze az munkahelyi elvárásokat teljesiteni kell. Az anyanyelvi szintű angol nyelvtudás nem tartozik az elvárások közé, a magyar háttér, mint visszahúzó erő, pedig akkora mese, hogy az már sci-fi kategória. Amit ebben történetben látok, nem más, mint figyelemfelkeltő nyafogás, valóságtagadással spékelve. Amondó vagyok, legjobb döntés ha Borsószem Királykisasszony minél előbb összecsomagol és irány az Óperencián túlra, ahol tovább folytathatja mesés életét.
Az autópályás hasonlat találó, de azt hiszem nem esett le a tantusz.

FutureFry 2019.05.11. 20:01:58

@blackhairlady:
“Egyaltalan milyen felreforditas lehet az ami anyira kulonbozik a brit es az amerikai angolban?”
Mondjuk a “pissed”?

MRN 2019.06.05. 04:32:50

Mekkora egy kamu ez a poszt! :-o

Legyél te is országfelelős!

Ahol már ott vagyunk: Ausztria, Ausztrália, Belgium, Brazília, Brunei, Ciprus, Chile, Csehország, Dánia, Egyesült Államok, Franciaország, Hollandia, India, Izland, Izrael, Japán, Kambodzsa, Kanada, Kanári-szigetek, Málta, Mexikó, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Omán, Spanyolország, Srí Lanka, Svájc, Svédország, Szingapúr, Törökország és Új-Zéland.

Jelentkezni (valamint az országfelelősökkel a kapcsolatot felvenni) a hataratkeloKUKAChotmail.com címen lehet.

süti beállítások módosítása