Mely országok vonzzák leginkább a képzett munkaerőt? A jó hír az, hogy a világ tíz legvonzóbb országa közül kilenc Nyugat-Európában található. Ami ennél is érdekesebb (bár meglepőnek nem nevezném), hogy az Egyesült Királyság a TOP20-ba sem fért be, míg Magyarország a 63 országot soroló listán (ha pozitívak vagyunk, akkor) a középmezőny végén helyezkedik el.
A listát a versenyképességgel foglalkozó IMD állította össze 63 ország gazdaságát vizsgálva három kategóriában: befektetés és fejlesztés, vonzerő és készség.
A listán elfoglalt helyezést alapvetően az határozza meg, hogy az egyes országok gazdaságai mennyire sikeresek az olyan, talentumhoz köthető területeken, mint az oktatás, a képzés, a nyelvi készségek, az életminőség, az adók, stb.
Nyugat-Európa (majdnem) mindent visz
Nos, talán nem túl meglepő módon, a lista élvonalát a nyugat-európai országok adják, olyannyira, hogy a TOP10-be egyetlen más régióbeli állam fért be. Azaz lehet itt Nyugat-Európa válságáról beszélni, még mindig messze ez a régió vonzza az egész világon a legtöbb tehetséget és képzett munkaerőt.
Az élen Svájc található, ami több szempontból sem meglepő. Egyrészt immár sorozatban ez a negyedik év, amikor ez így van, másrészt a magas megélhetési költségek ellenére a három fent említett területből csak egyben, a befektetés és fejlesztés terén nem végzett az élen (ott 4. lett).
Svájcot két északi ország követi, Dánia és Norvégia. Előbbi annyiban talán meglepő lehet, hogy például Svédországot inkább szokás kiemelni a térségből (ezen a listán egyébként idén 8., egy helyet javítva tavalyról). Ami még érdekes, hogy a dánok voltaképpen „csak” megtartották tavalyi helyezésüket.
Norvégia viszont 4 helyet javított, elsősorban a tehetséggondozás, valamint az oktatásra költött egyre nagyobb összegek miatt. (Ha már az északi országoknál tartunk, Finnország 7., Svédország pedig miként már említett 8., azaz a legjobb tíz között négy skandináv állam van, ami elgondolkodtató. Miként az is, hogy egyedül Izland szorult ki a TOP10-ből, bár a 16. helyen sincs sok szégyellnivaló.)
Jó hír nekünk, magyaroknak az is, hogy Ausztria a 4. (a sógorok is megőrizték 2017-es helyezésüket), amit Hollandia követ.
A 6. helyen található a TOP10 egyetlen, nem nyugat-európai országa, méghozzá Kanada, amely egyébként 5 helyet javítva küzdötte be magát a legvonzóbb országok közé. (A szomszédos Egyesült Államok egyébként mindhárom kategóriában javítva a 12.)
A 7.-8. helyezettet már említettem, a 9. az egy helyet javító Luxembourg lett, míg a legjobbak közül éppen nem zuhant ki a két helyet rontó Németország.
Érdekes, hogy a hagyományosan vonzónak számító országok közül például Ausztrália a 14. lett.
Mi a helyzet Magyarországgal?
Érdemes egy kicsit megfordítani a kérdést és megnézni, vajon a közép-kelet-európai régió és benne Magyarország mennyire vonzó a külföldi képzett munkaerő számára (ha már ekkora a munkaerőhiány)?
A volt szocialista országok közül Észtország található a legelőkelőbb (28.) helyen, míg szűkebb régiónkból Szlovénia a 30. Utóbbi ország egy év alatt 7 helyet javított.
A csehek a 37., a lengyelek a 38. helyen találhatók, míg Magyarország a 49., némileg megdöbbentő módon egy hellyel Ukrajna mögött, ami (kibicnek semmi sem drága) azért rámutat az ilyen összeállítások gyenge pontjára is.
Én legalábbis nehezen tudom elképzelni, hogy egy képzett munkaerő inkább Ukrajnába menne manapság munkát vállalni, mint Magyarországra, vagy akár az 59. helyen szerénykedő Szlovákiába.
Merre vezet a jövő?
Persze ez is csak egy lista, ami ugyanakkor abból a szempontból érdekes, hogy sejteti, melyek azok az országok, melyek képesek (lesznek) magukhoz vonzani a képzett munkaerőt, ezzel egyre nagyobb előnyre téve szert.
Miként az elemzés megjegyzi, egyre nagyobb jelentősége lesz annak, hogy a munkaadók (és hát ezen keresztül az egyes országok) képesek legyenek a negyedik ipari forradalom idején elérni például a mesterséges intelligenciával és a robotikával foglalkozó szakembereket.
(Fotó: pixabay.com/publicdomainpictures)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: