Új sorozatot szeretnék indítani, ami kicsit talán más, mint az eddigiek voltak. Egyfajta személyes útikalauz lenne ez a különböző városokhoz, hiszen ki ismerhetné ezeket jobban, mint ti, akik bennük éltek? Ráadásul meggyőződésem, hogy minden város más és más attól függően, hogy kinek a szemével nézzük.
A sorozat lényege az lenne, hogy 5 (+1) kérdést kellene minél bővebben megválaszolni. Ezek nem a nevezetességekre koncentrálnak, sőt, éppen az lenne a lényeg, hogy a városok olyan arcait mutassuk (mutassátok) meg, amelyek nem feltétlenül egyértelműek, de segíthetnek azoknak, akik akár rövidebb (például kikapcsolódni), akár hosszabb időre (határátkelőként) oda tartanak.
De sok beszédnek sok az alja, hoztam három példát nektek Európa különböző pontjairól, hogy lássátok, miről van szó és reményeim szerint kedvet kapjatok ti is hozzá!
Írjatok tehát ti is (a kérdések ott vannak a poszt végén összegyűjtve) és ha még fotókat is küldtök (a cím a szokásos: hataratkelo@hotmail.com), akkor egy egészen érdekes sorozat keveredhet ki belőle!
A brüsszeli La Grand Place (Fotó: pixabay.com/dimitrisvetsikas1969)
A három város a finnországi Helsinki, a belgiumi Brüsszel és az angliai Liverpool, akik pedig megírták tapasztalataikat, azok sorrendben Ann, Hannah és Paul.
Melyik az a hely, ahová először elviszed a városodba látogató ismerősöket?
Helsinki
Az első megálló mindig Tuomiokirkko, a város közepén fekvő nagy luteránus katedrális. Nagyon megkapó látvány, ráadásul egy kőhajításnyira van onnan a Kauppatori, ami egy kis piac a kikötő mellett. Rengeteg családias étterem, kávézó és bár található itt, szóval egy igazán nagyszerű hely arra, hogy első benyomást szerezzünk a városról.
Nagyon tudok ajánlani egy látogatást a Löylybe is, ami egyszerre bár, étterem és szauna. Viszonylag új és divatos hely, nagyon népszerű a finnek és a turisták körében egyaránt. Nyaranta akár egy reggelire jógára is érdemes odamenni.
Azoknak, akik egy kicsit víz közelében is lennének az Allas Sea Poolt ajánlom, ami egy szabadtári medence, ahol nem csak úszni lehet, de mellette elüldögélni, enni vagy inni valamit – egyszóval élvezni a laza helsinki hangulatot.
Brüsszel
Mindenképpen a fő térrel, a La Grand Place a jó kiindulópont. Be lehet barangolni a közeli, macskaköves sikátorokat a kitelepülő éttermek asztalai mellett elhaladva, aztán ihatunk egy kávét, amíg a városháza épületében gyönyörködünk.
Télen érdemes ilyenkor gyorsan bekapni egy meleg belga waffle-t, és elbámészkodni a minden decemberi este látható fényshow pompájában. Délután pedig beülhetünk egy kávéra a barátságos Les Gens que J’aime-be, este pedig egy belga sörre a Delirium Caféba.
Liverpool
Liverpool az ellentétek városa. Az első megálló így nem is lehet más, mint a két katedrális. „Ha katedrálist akarsz, nekünk akad egy talonban” – szól a régi liverpooli népdal.
Az ősit és a modern megtestesítve a két katedrális kevesebb, mint egy mérföldre fekszik egymástól. A beszédes nevű Hope Streeten fekvő anglikán és a katolikus Christ the King katedrális építészete nagyon különböző, de minkettő gyönyörű és méltóságteljes.
A Hope Street egyébként is tele van éttermekkel és bárokkal, ez egyike Liverpool hivatalos központi helyeinek, amit 2013-ban megválasztottak az Egyesült Királyság legjobb utcájának.
Mi a három legjobb ingyenes dolog a városban?
Helsinki
Helsinkiben az a nagyszerű, hogy annyira kompakt. A városközpontban minden sétatávolságra van. Rengeteg a lenyűgöző épület, és mivel a finneknek nagyon fontos a természet, mindig van a közelben egy gyönyörű park.
Minimális összegért vehetünk napijegyet a tömegközlekedésre, ami a város környékének egy részére is érvényes, hajókra és vasútra egyaránt, ami azt jelenti, hogy ki lehet látogatni a suomenlinnai katonai múzeumban és erődbe. Ez egy szigeten fekszik, 15-20 perc kompútra.
Északi országról lévén szó, az étel és az ital meglehetősen drága. Ugyanakkor a gasztronómia hatalmas fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, rengeteg kitűnő és megengedhető árú hely van.
Akit ez felcsigáz, az menjen el a divatos Kallio negyedbe, ahol garantáltan kitűnő kávét és még jobb kaját talál.
Brüsszel
Nem teljesen ingyenes ugyan, de erősen ajánlom a gaufre-t (azaz gofrit), feltéttel vagy anélkül, szerintem egyébként magában legalább olyan finomak, mint megpakolva.
A Magritte Múzeum, ahol a belga szürrealisták legjobb munkáit lehet megnézni alap és anyagilag sem megterhelő.
Érdemes elmenni egy bolhapiacra is. A Place du Jeu de Balle-en találhatón reggelente különösen jó üzleteket lehet kötni, miközben a harmonikán játszó utcai zenészt hallgatjuk.
Liverpool
Bármelyik városi parkba érdemes elmenni, egyébként Liverpoolban több a zöldterület, mint bármelyik brit városban London kivételével. Ezek jelentik a város tüdejét és létfontosságúak az egészséges környezet szempontjából. Szinte az összes múzeum és művészeti galéria sétatávolságban van egymástól, és mindegyikbe ingyenes a belépés.
Érdemes hajókázni egyet a Mersey-n, ha már a Gerry And The Pacemakers érdemesnek tartotta arra, hogy énekeljen róla, akkor mindenképpen megér egy próbát, ráadásul a várost is egy másik oldaláról ismerhetjük így meg.
Ha már zene, akkor a Beatles kihagyhatatlan, érdemes elmenni az egyik szervezett sétára, amely végigvisz az együttes által is megénekelt helyeken.
No és a foci, hiszen a városnak két nagy csapata is van, a Liverpool és az Everton. Érdemes megnézni a stadionok környékét, meg persze magát a stadionokat is, ami persze már nem ingyenes mulatság.
Hol érdemes enni, ami visszaadja a város ízeit és hangulatát?
Helsinki
A Kosmos egy igen népszerű fine-dining étterem Helsinkiben a maga autentikus ízeivel. Ha valaki ennél egyszerűbbre vágyik, akkor irány a Putte, ahol érdemes kipróbálni a rénszarvashúsos pizzát.
(Fotó: flickr.com/Stephen Walli)
Brüsszel
A Fritland belga stílusú chipse kihagyhatatlan. Nem tűnik soknak, de ez mindenképpen Brüsszel íze, főleg majonézzel.
Aki ennél komolyabbat szeretne, annak a kedvenc helyem, a Le Perroquet-t ajánlom, ahol ki kell próbálni a híres piták egyikét és semmiképpen sem szabad kihagynunk a desszertet.
Én először egy tarte au sucre-t kérnék (ez gyakorlatilag cukros tart, egy nagy belga kedvenc), aki ettől kicsit megrettenne, az próbálja ki a dame blanche-t, ami csokiöntetes fagylalt egy hegynyi Chantilly krémmel.
Ha ez megvan, akkor csak üljünk és élvezzük a nagyszerű hangulatot, a festett üvegablakokat és a csodás art nouveau belsőt.
Liverpool
A Bold Street közel van a két nagy vasút- és a buszállomáshoz is. Itt található a The World in One City, ami az egyik kiemelt hely volt, amikor Liverpool Európa Kulturális Fővárosa volt. Gyakorlatilag a világ minden részéből válogathatunk az ételek közül.
A liverpooli Bold Street (Fotó: Mike Pennington)
Hol érezhetjük leginkább a város történelmét?
Helsinki
A közvetlenül a központban fekvő Finn Nemzeti Múzeum kitűnő áttekintést ad. Aki látogatóba érkezik, jól teszi, ha egy délutánt rászán, megismerve Finnország gazdag történelmét – egészen a 10 ezer évvel ezelőtt érkezett első telepesekig. A jó időpontban érkezők angol nyelvű idegenvezetést is elcsíphetnek.
A nyári hónapokban érdemes elmenni a szabadtéri Seurasaari múzeumba, ami voltaképpen „a vidéki Finnország kicsiben”, ami egyrészt nagyon érdekes, másrészt szuper lehetőség a finn természet megismerésére.
Brüsszel
Brüsszel történelme legjobban az építészetén keresztül ismerhető meg. A La Grand Place házai különösen gyönyörű barokk mesterművek, mindkét oldalról ilyenek veszik körbe a gótikus városházát. A város egyébként tele van az art nouveau gyöngyszemeivel.
Liverpool
A folyópart és a dokkok (a Mersey mindkét partján) tele vannak múzeumokkal és történelmi helyekkel. A városközpont komoly megújuláson megy keresztül rengeteg látványossággal.
Minek hagyjunk helyet a bőröndben, azaz mit érdemes vásárolni?
Helsinki
Helsinkiben is jelen van a skandináv dizájn, mint például az ikonikus Marimekko virágminták – ha hirtelen nem ugrik be, amikor meglátod, tudni fogod, miről van szó. Legalább egy konyharuhát vagy egy esernyőt érdemes beszerezni.
Sokan nem tudják, hogy a gyerekek körében népszerű Muminok rajzfilmsorozat finn eredetű, és a finnek erre nagyon büszkék is, olyannyira, hogy a városközpontban és a repülőtéren is kifejezetten erre szakosodott üzletek találhatók.
Megbocsáthatatlan dolog úgy elmenni Finnországból, hogy az ember nem visz magával egy muminos kávésbögrét, amit egyébként a helyi Arabia nevű cég készít. Érdemes megnézni egy másik finn dizájncég, az Iittala csodás üvegáruit is.
Ezek egyike sem a szokásos turistaszuvenír, olyannyira, hogy nehéz lenne olyan finn otthont találni, amelyben ezek közül legalább valamelyik nem található meg.
Brüsszel
Egy doboz belga csokinak. Vitán felül. A városközpontban pár lépésenként csokoládéboltokba botlunk, én személy szerint a Neuhaust javasolnám, ahol kifejezetten jó minőségű és megengedhető árú belga csokoládét vásárolhat az ember. Én általában kérek egy kis zacskót, amibe összeválogatok több fajta csokit.
Liverpool
A fish and chips akkor az igazi, ha újságpapírból eszi az ember. Ha szempont a ruháink tisztaságának megőrzése, akkor inkább a sok kis sörfőzde valamelyikének kézműves sörét vigyük magunkkal.
+1 Ami kimaradt, de mindenképpen szeretném elmondani…
(Helsinkiből az évente fél évet ott élő – 6 hónapot pedig Thaiföldön - Ann Griffin-Aaronlahti, Brüsszelből Hannah O’Brien-Møller, míg Liverpoolból Paul McDermott írta meg ajánlatát.)
A kérdések még egyszer:
Melyik az a hely, ahová először elviszed a városodba látogató ismerősöket?
Mi a három legjobb ingyenes dolog a városban?
Hol érdemes enni, ami visszaadja a város ízeit és hangulatát?
Hol érezhetjük leginkább a város történelmét?
Minek hagyjunk helyet a bőröndben, azaz mit érdemes vásárolni?
+1 Ami kimaradt, de mindenképpen szeretném elmondani…
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek