Ha valaki Kanadába vágyna, jól teszi, ha felkészül egy meglehetősen hosszadalmas menetre. Mielőtt azonban belevágna, nem árt tudni, hogy a foglalkozása hiányszakma-e az országban. Emellett elkalandozunk a holland nyárba és részt veszünk egy Srí Lankán tartott falusi esküvőn.
Kezdjük Kanadában,Tucano írt gyakorlati útmutató arról, hogyan találhatjuk meg a munkánkat, végzettségünk a kanadai foglalkozások listáján, hogy kiderüljön, mekkora eséllyel indulhatunk neki az észak-amerikai országnak.
„Már a bevándorlás során is kulcsfontosságú a képzettséged és szakmai múltad, illetve hogy mi a foglalkozásod besorolása Kanadában. Nem véletlenül írtam a szakmai múltat, a legjobb az, ha a végzettségednek megfelelő szakmádat már 10 éve gyakorlod, ebből lehetőleg párat Kanadában, legyél fiatalon sokdiplomás és persze nem árt, ha anyanyelvi szintű az angol és francia nyelvtudásod.
Persze, a tréfát félretéve, Kanada kifejezetten keresi a hiányszakmákat betölteni tudó külföldieket és a hiányszakmákból sok van, és rengeteg a fizikai vagy technikai végzettséget igénylő, illetve a menedzseri poszt is. (...)
Természetesen bizonyos munkák jobban kellenek, mint mások, tehát a hiányszakmákon vagy nevezhetjük bevándorlásra feljogosító szakmáknak, szóval ezeken belül is vannak olyan munkák vagy tevékenységek, amelyeket külön kiemelnek.
Például, amikor ellenőrzöd, hogy beférsz-e az Express Entry kereteibe, egyből előkerül a kérdés, hogy van-e tapasztalatod a következő munkakörökben (ha kanadai, akkor még jobb).
Ha nincs, attól még ne aggódj, van még vagy százféle hiányszakma Kanadában, csak ezek vannak a kiemeltek közül még jobban kiemelve:
- ipari, villamos és építőipari szakmák (NOC kódok, amelyek 72-vel kezdődnek)
- karbantartás és berendezések üzemeltetése (NOC kódok, amelyek 73-al kezdődnek)
- a természeti erőforrásokban, a mezőgazdaságban és a kapcsolódó termelésben dolgozó felügyelők és technikai munkahelyek (NOC kódok, amelyek 82-ben kezdődnek)
- feldolgozó, gyártási és közüzemi felügyelők és központi vezérlők (NOC kódok, amelyek 92-el kezdődnek)
- szakácsok és szakácsok vagy (a 632-vel kezdődő NOC kódok)
- hentesek és pékek (NOC kódok, amelyek 633-al kezdődnek)
Mi az a kanadai NOC kód?
A kanadai NOC szám a Nemzeti Foglalkozási Besorolási kód (National Occupational Classification). Ez alapján tudod kikeresni foglalkozásodat, végzettségedet és annak értékét a bevándorlási folyamat során.
Legutóbb 2016-ban frissítették a rendszert, tehát te a NOC 2016-ot fogod böngészni, hogy hiányszakma-e a foglalkozásod, azaz feljogosít-e a kanadai bevándorlásra, de legalábbis könnyen találhatsz-e munkát. (...)
Foglalkozás típusa (Skill Type) 0
Foglalkozás szintje (Skill Level) A, B, C vagy D. Ebből az A és a B kategória számít képzettnek, a C és D kategóriák nem számítanak például képzettséget igénylő szakmáknak bevándorlási szempontból, azonban pont az ebbe a kategóriába tartozó emberekre van szám szerint a legnagyobb igény.
Ha a Skill Type 0, az menedzseri szintet jelöl, például:
- éttermi menedzserek
- bánya menedzserek
- halászhajó kapitányok
- marketing, pr menedzserek
- céges közép- és felsővezetők
Skill Level A, ezek olyan foglalkozások, amelyekhez egyetemi diploma kell, például:
- orvosok
- fogorvosok
- mérnökök
Skill Level B: technikai jellegű és más, de képzettséget igénylő munkák. Középiskola, technikum, szakmunkásképző általában az elvárt tudásszint vagy komoly szakmai múlt és gyakorlat:
- Konyhafőnök
- elektromos szerelő
- gázszerelő
Skill Level C: ezek középfokú, általában kiközvetített munkák, középiskolai végzettséggel vagy gyakorlattal, például:
- hentesek
- kamionsofőrök
- felszolgálók
Skill Level D: betanított munkák, például:
- gyümölcsszedés
- takarítás
- olajkitermelés
Én külkereskedelmi, turizmus és újságíró végzettséggel rendelkezem, van is szakmai tapasztalatom, minden szinten az iparágban.
Tehát, beírom a filterbe, hogy journalist és már dobja is ki, hogy Skill Level A és 5123 a teljes szám. Tehát 5-ös szintű, ami azért annyira nem jó, mert 0-ás kéne A-ban, ahhoz, hogy nagyon kelljek.
Viszont, ha megnézem a 0-s listát, akkor 0013-nál máris beugrik a „Senior managers – financial, communications and other business services”. Ez jó, már senior manager vagyok kommunikációban régen.
De nézzük tovább, 0015-nél újabb találat, ezúttal „Senior managers – trade, broadcasting and other services”. Mivel dolgoztam eleget tévében, ez is megáll. Ezzel csak azt akartam jelezni, hogy nézd végig rendesen azt a listát. Ettől nagymértékben függhet kanadai bevándorlásod sikere.
Mi a legkeresettebb 10 szakma Kanadában 2018-ban?
A következő tíz foglalkozás a Randstad munkaerőközvetítő felmérése szerint a kanadai 2018-as aktuális hiányszakmák, amelyek művelőire a legnagyobb a kereslet.
Általános munkás (bármi, de főleg gyári), órabér $15.90 és $18.39 között.
Üzletkötő, éves fizetés $52,000 és $62,000 között, junior pozíciókra.
Könyvelő, $63,000 és $75,000 közötti éves fizetés.
Mérnök vagy műszaki project manager, az éves fizetés $74,000 $92,000 között.
Business analyst, $73,000 és $87,000 közötti fizetés évente.
Ügyfélszolgálati munkatárs, éves fizetés $37,000 $43,000 között.
IT project manager, $92,000 és $114,000 között évente.
Account manager, $75,000 – $92,000
Software mérnök, $83,000 – $99,000
Targoncakezelő, órabér $16.59 és $19.42 között."
A teljes posztot itt találod, ne hagyd ki!
Holland nyár magyarosan
„Az idei holland nyár egy szerda délutánra esett” – a vicc régi és a klímaváltozásnak köszönhetően már nem is teljesen igaz – derül ki a Hollandokk írásából.
„A szakállas székely viccet már a tavaly nyárra is csak módjával lehet rásütni. Idén viszont már április óta lubickolunk a mediterrán napfényben, nyáron meg szívjuk magunkba a száraz széna illatát, elmerülünk a világossárgás termőföldek látványában, mintha a régi Magyarországon lennénk. Igaz, kicsit kilapított formájú a táj, de van, akinek ez is kimondottan otthonos.
Azért egy kicsit ijesztő látvány, hogy egy legendásan csuromvizes országban egyszer csak kérgesre száradtak a nagyobb pocsolyák, a termőföldeket locsolni kell, a felszíni vizek használatát pedig máris korlátozták.
Máskor meg egy nap alatt esik le egyhavi esőmennyiség, vagy olyan félórás felhőszakadás van, hogy egy időre járhatatlanná válnak az alagutak. A víztöbblet okozta kárelhárításban persze még mindig nyilvánvalóbb a hollandok rutinja, de a klímaváltozásra való felkészüléshez ma már messze nemcsak gátakkal és még több gáttal próbálkoznak a szakemberek.
Aki úgy érzi, hogy ez átmeneti ingadozás csupán, annak az alábbi trendeket, beszédes számokat ajánljuk figyelmébe:
Az átlagos hőmérséklet 1900 óta 0,8 °C-kal emelkedett a Földön. Hollandiában ennek több, mint kétszeresével, 1,7 °C-kal.
Az éves átlagos csapadékmennyiség Hollandiában 850 mm, ez 20%-kal több, mint az 1950-es években volt. Gyakoribbak a száraz időszakok, de ha esik, akkor nagyon: korábban folyton szemerkélt az eső, ma viszont ritkábban esik, de az egyszerre lezúduló csapadékmennyiség sokkal több.
Gyakoribb szélviharok: az orkánok erejét a tengervíz melege táplálja, melyek Afrika felől érkeznek a kontinensünkre. Egyelőre nem világos, mikortól kell majd bedeszkázni az ablakokat a nagy hurrikánok idejére, de az utóbbi években jó pár szélsőséges vihar segített ráedzeni kicsit.
Növekvő tengerszint, áradások: ez az, amire Hollandia a legjobban fel van készülve, még úgy is, hogy az elmúlt évszázadban máris 20 centiméterrel nőtt a tengerszint.
A hollandok párszor meg is tapasztalhatták, milyen az, amikor áttöri a víz a gátakat. Az 1953-as nagy árvíz után viszont megépítették a modern kor hetedik csodáját, a holland gátrendszert, amit „Delta Works” néven ismer a világ.
Tulajdonképpen lenyűgöző turistalátványosság, ahogy vihardagálykor záródnak a Maeslantkering kapui, bár szerintünk olyankor jobb otthon maradni inkább.
A természet megváltozik: a tavaszi melegben bizonyos madárfajok korábban kelnek ki a tojásból, amikor még nincs elegendő élelmük. A hőkedvelő fajok kiszorítják a régieket, a vándormadarak meg inkább télen is a helyükön maradnak. (...)
A Párizsi klímaegyezményt szerencsére nem veszik a hollandok sem félvállról, az országos intézkedések a www.klimaatakkoord.nl és a rijksoverheid.nl honlapokon is jól követhetők.
Akármennyire is károsak a metáneregető tehenek, vannak más tényezők is, amik növelik az üvegházhatást: Hollandiában ez felerészt az iparnak, 20%-ban a közlekedésnek, majd az épületek fűtésének-hűtésének tudható be (mindhárom a CO2 kibocsátás miatt), és csak ezután jön a mezőgazdaság.
A zöldenergia, a fenntartható közlekedés és körforgásos gazdaság egyre elterjedtebbek, és ma már nem azon vitatkozunk, hogy a megelőzés vagy az alkalmazkodás a fontosabb, ugyanis nyilvánvalóan egyiket sem hanyagolhatjuk el.
Bízva abban, hogy a politikusok és a gazdaság szereplői is teszik a dolgukat, mi magunk is élhetünk klímatudatosan a mindennapokban.”
Hogy miként, azt az eredeti posztban olvashatod el ide kattintva.
Esküvő a világ végén
Mármint Európából nézve kétségtelenül a világ vége egy Srí Lanka-i falu, ahol a Kalandok a nagyvilágban blog szerzőjének sikerült egy helyi esküvőre eljutni. Lássuk, mit tapasztalt!
„Magunkra vettük legelegánsabb turista öltözetünket és elindultunk a lakodalomba. A rizsföldek közti keskeny úton haladtunk és már messziről meghallottuk a zenét, egyből tudtuk melyik házban van a lagzi.
Mire már majdnem a házhoz értünk, egy zöld tuk-tuk állt meg előttünk és egy alacsony, idősebb férfi ugrott ki belőle. Mosolygósan felénk tartott és kedvesen üdvözölt minket.
Annak ellenére, hogy vasalt inget és nadrágot viselt, mezítláb volt. Intett, hogy kövessük és elindult a sáros úton a háza irányába, mi pedig követtük őt.
A ház udvarán már gyülekezett a vendégsereg. A nők szép színes sarikat viseltek, a gyerekek is nagyon elegánsan voltak felöltözve. Amikor megérkeztünk, a tekintetek és mobiltelefonok kamerái mind ránk szegeződtek.
Valószínűleg nem voltak európai emberek jelenlétéhez szokva egy helyi esküvőn. A szertartás előtt leültünk egy kis asztalhoz teázni és csemegézni. Éreztem, hogy sokan továbbra is minket figyelnek.
Egyszer csak egy piros tuk-tuk hajtott az udvar elé és egy idősebb férfi szállt ki belőle. A házigazda üdvözölte és felkísérte őt a házba – ő volt az anyakönyvvezető.
Az udvaron, egy sarokban lévő asztalnál került sor a hivatalos esketésre, de azt olyan csendben végezték, hogy a meghívottak fele nem is vette észre. Miután az ifjú pár aláírt a nagy könyvbe, az anyakönyvvezető elköszönt és a piros tuk-tukján elrobogott.
A budhista szertartást a házban tartották. Egy faemelvényt állítottak fel a nappaliban, melyre kétoldalt két-két lépcsőfok vezetett fel. A négyszögletű emelvény közepén egy rizsből kirakott kereszt volt, amelyet egy fehér anyaggal takartak le. A szertartás alatt az ifjú pár ezen az emelvényen állt. A szertartást egy buddhista pap tartotta.
Az ifjú pár hagyományos ruhát viselt, lenyűgözőek voltak. A vőlegényen vörös bársonykabát és kalap volt, ami aranyszállal volt kihímezve. A derekán volt egy tekintélyes öv, ebben egy tőrt tartott. A tőr a srí lankai kultúrában az erő és bátorság jelképe. Kezén vastag aranykarkötőt és nagy gyűrűt viselt.
A menyasszony is hasonlóan díszes öltözetben volt. A fején, kezén, nyakán számos arany kiegészítőt és ékszert viselt, vajszínű ruhája aranyhímzéssel volt díszítve. A koszorúslegényeknek a vőlegényhez hasonló öltözetük volt, csak vajszínű kabátot és kalapot viseltek. A koszorúslányok pedig lila és narancssárga színű sarit viseltek, a hajukban pedig virágkoszorú volt.
A szertartás után kezdődött a kültéri vigadalom. Az elején még senki sem táncolt, de a hangos zene gyorsan megadta az alaphangulatot. Mivel a reggeli eső miatt az udvar sáros volt, legtöbben levetették cipőiket és egyszerűen mezítláb kezdtek el táncolni.
Az udvar egy hosszú függönnyel ketté volt választva. A függöny egyik oldalán többnyire a nők ültek és beszélgettek, a gyerekek pedig szaladgáltak. A függöny túloldalán a férfiak iszogattak, és itt, az idő múlásával egyre jobb hangulat kezdett kialakulni.
Mi kipróbáltuk a függöny mindkét oldalát. A vidám oldalon egyértelműen jobban éreztük magunkat. A sok politizálás mellett számos érdekes információhoz is hozzájutottunk, sőt néhány pohár arrack (kókuszpálma pálinka) után mi is igazi bennfentessé kezdtünk válni.”
A teljes posztot fényképekkel itt találod.
A nap idézete
"Amíg egy kőműves Ausztriában nyolcszor annyit kap óránként, mint Magyarországon, addig ez a verseny fennáll, és addig Ausztria el fogja szívni a kőműveseket Magyarországról.”
(Nyitókép: pixabay.com/skeeze)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek