Több százezer magyar él már Európa különböző országaiban, úgyhogy arra gondoltam, érdekes lenne megnézni, a különböző országokban hogyan készülnek a karácsonyra, illetve mennyiben változik az ünnepi készülődés a határátkelők körében.
Nemrégiben már olvashattátok Ukume sorozatának első részét, melyben öt külföldön élő magyar fiatalt kérdezett tapasztalataikról. (Ha nem olvastátok, itt megtehetitek.) Az első, bevezető rész után jöjjön a folytatás arról, milyenek az előkészületek Angliában, Svájcban, Németországban és Ausztriában. (A nyitóképet Vani küldte.)
„Karácsony előtt szerte Európában egyre korábban, a legtöbbször már szeptemberben kikerül a karácsonyi dekoráció az üzletek kirakataiba. Elkezdődik az adventi stresszidőszak, feltorlódnak a teendők és készül a híres, nevezetes lista, ami alapján a Jézuska megtömi az ünnepi zoknikat és a fa alatti területet szebbnél szebb ajándékokkal.
Természetesen, ha levesszük a mézes mázat, akkor elmondható, hogy ez az évnek az egyik legkülönlegesebb periódusa, amikor az egész család összegyűlik - ki személyesen látogat haza, ki online kapcsolódik – és együtt teremtik meg az ünnepek varázslatos hangulatát a szeretet jegyében.
De mielőtt túl messzire mennénk, térjünk vissza a karácsonyt megelőző hetekre. Nálunk megszokott, hogy ellátogatunk a karácsonyi vásárba, elmegyünk korcsolyázni, kürtös kalácsot eszünk, amit forralt borral, esetenként forró csokival kísérünk.
Sokszor elgondolkodom, hogy ez más országokban, más kultúrában mivel egészül ki, illetve, akik úgy döntöttek, hogy új életet kezdenek egy új helyen, azoknál mennyire erős a magyar vonatkozás és mennyire van hatással az életükre az adott kultúra jellegzetessége.
Niki: „Itt megvan a nyugalom”
Niki 6 és fél éve él Angliában a férjével és két gyönyörű kisfiukkal. Először Londonban laktak, majd az első gyerek születése után költöztek vidékre a kedvezőbb ingatlanárak, olcsóbb lakás miatt.
„Itt nálunk elég korán elkezdik a karácsonyra hangolódást, főleg a nagyobb áruházakban. Amikor még csak az ünnepek előszelét érezni, akkor csekély a választék, kevés a dísz, majd ahogy közeledünk a piros betűs napokhoz, egyre többet látni.
Engem személy szerint zavar, hogy már októberben az arcomba nyomják a Télapó csokit. De alapvetően úgy érzem, nem stresszelem magam. Az a helyzet, hogy amióta az internetről rendelek, akár ennivalót, akár játékot, karácsonykor pedig az ajándékokat, nem nagyon idegeskedem. Már azt is tudom, hogy mi lesz a menü.
Igyekszem mindent időben megvenni, és megszervezni. Szeretnék mindent megadni a családomnak, a gyermekeimnek, mégis aggodalommal tölt el az, hogy az anyagi helyzetünk nem egy leányálom. Ennek ellenére tényleg törekszünk arra, hogy a piciknek mindenük meglegyen.
Úgy gondolom a készülődés mindenkinél eltérő rítus, nálunk közre játszik az is, hogy a férjem nem csinál nagy ügyet és felhajtást a karácsonyból, lazán veszi. Az egyetlen dolog, ami zavar ilyenkor, hogy a férjemmel ellentétben én szeretem becsempészni az ünnepi hangulatot és nemcsak minimál stílusban lezavarni az egészet.
Lehet, ha Magyarországon élnénk, rosszabbul viselném ezt az időszakot, mert egyfolytában csak rohangálnék ide-oda, nem tudnám megélni az egész varázsát, nem tudnék pihenni. Itt, Angliában viszont megvan a nyugalom.
Az anyósomék egy másik városkában laknak, náluk töltjük a karácsonyt, jó a viszonyunk. Mielőtt a fiúk megszülettek természetesen egyszerűbb volt minden, a fát is pár nappal hamarabb felállítottuk.
De most már azt szeretném, hogy ők is átélhessék ennek az egésznek a báját, csodáját, hogy legyen fa, ajándékok, amiket a Jézuska hoz, illetve, hogy megszokják, hogy ilyenkor a család együtt van.”
Ibolya: idén otthon ünnepelünk
Ugyanaz az ország, más tapasztalatok? Ahogy Niki is elmondta a készülődés mindenkinél más és más, város és város között is van különbség. Lássuk mi a helyzet Londonban! Ibolya meséli el, aki öt éve él a szigetországban.
„Nálunk a karácsonyi előkészületek nagyon hamar megkezdődnek. Az angolok nagyon komolyan veszik és egész évben ezt várják. Már november végén felállítják a városok karácsonyfáját és az összes város és persze az üzletek kirakatai díszkivilágításban pompáznak.
December elsejével feldíszítik a saját fájukat és házat. Ilyentájt megtelnek az üzletek és a napi rutin vásárlás is nehezebben oldható meg. Rengeteg pénzt költenek a karácsonyra és az összes szolgáltató cég, a boltok és éttermek forgalma is rohamosan megnő.
De mondok jobbat; hallottam, hogy van, aki már egy évvel előbb megveszi az ajándékokat. A legtöbb munkáltató különböző juttatásokkal köszöni meg az alkalmazottainak az egész éves munkát.
A munkahelyeken és iskolákban úgynevezett „Secret Santa” játékok játszanak, ami Magyarországon is sok helyen hagyomány, viszont idekint az ajándékozó neve sosem derülhet ki. A folyamat egyszerű, mindenki húz egy nevet a kalapból és titkos csomagot csak a többivel együtt 25-én reggel lehet kibontani.
Az igazat megvallva én nem igazán stresszelem magam, mivel az elmúlt időszakban csak a párommal ünnepeltünk. Ami viszont frusztrálttá teheti az embert az az, hogy tömött sorok várnak a boltokban és végig kell állni őket.
Szerencsére már kitapasztaltuk a „holtidőszakokat” vagyis, hogy mikor érdemes elindulni és bevásárolni. Talán ez lesz az első karácsonyom, ami miatt egy picit izgulok, mert idén otthon ünneplünk, de természetesen az ajándéklista összeállítása sem egyszerű feladat.
Próbálok mindenkinek valami hasznosat vásárolni, megtalálni a tökéletes ajándékot még akkor is, ha tudom, hogy talán a legjobb ajándék most én leszek, főleg az édesanyámnak.”
Vani: szép tisztaságban érkezzen a tél
Ahogy a hagyományokat is évről évre bővítjük – ki-ki a magáét – úgy a városok is kitalálnak valami újdonságot, vagy éppen nagyobb a felhajtás. Vani jelentkezik Németországból, hogy elmondja az idei advent mitől olyan különleges.
„Nekem ez második adventi időszakom itt Németországban, de az idei karácsony valahogy nagyobbnak tűnik nekem, mint a tavalyi. Több a dekoráció a házakon és sokkal jobban készülnek rá az emberek.
Természetesen itt is, mint a legtöbb országban, már szeptember végén elkezdődik az évnek „AZ” az időszaka: kikerülnek a karácsonyi sütik, ajándékötletek és dekorációk a boltok polcaira.
A különbség talán annyi, hogy ilyenkor itt még csak a boltokban érzékelhető a közelgő karácsonyi periódus, másol nem igazán. Illetve van egy hagyomány: a németek november utolsó vasárnapján - tehát első Advent előtti vasárnap - elbúcsúztatják az őszt és leszednek minden őszi dekorációt, elkezdődik a nagytakarítás, hogy szép tisztaságban érkezzen meg a tél.
A karácsonyi vásárok többsége is csak advent első hétvégéjén nyit ki. Ezeken túl rendkívüli hagyományok itt nincsenek csak olyanok, mint Magyarországon: a németeknél azonban kevesebb a dekoráció, viszont több karácsony vásár van és több szépség kapható. Az emberek többsége még december 24-én is bemegy dolgozni.
Én persze mindig érzem a „karácsonyi lidércnyomást”, hiszen számolom vissza, hogy mikor indulhatok haza és egy fél éve elteltével mikor láthatom újra a családomat. Igazából egy dolog van, amit nem szeretek a téli időszámításban, azt, hogy már 4 órakor sötét van.”
Zsófi: nagyon szeretem a készülődést
Egy idő után eljutunk arra a pontra, amikor már az okoz örömet, hogy mi ajándékozunk, nem pedig fordítva. A Svájcban élő Zsófi például kifejezetten felszabadultabbnak érzi magát.
„Szerintem majdnem minden európai városban korán kezdik a készülődést, hiszen a karácsony egy olyan globális ünnep, amely túlmutat a vallási ünnep jellegén.
Itt Svájcban október elején megjelennek a Halloween témájú kirakatok, majd október második-harmadik hetében már karácsonyi díszekkel van tele minden: csilingelő mütyürök, jellemző figurák, mint a hóember, a télapó vagy a rénszarvas és kezdetét veszi az őrület.
Én egyébként nagyon szeretem karácsonyt, magát a készülődést. Mivel főleg csak a gyerekeknek ajándékozunk, nincs túl sok dolgom a sütiken és a díszek elhelyezésén kívül, ezeket pedig örömmel teszem.”
Áron: A bécsi karácsonynak mágikus ereje van
Bécs közkedvelt úticélja a turistáknak, főleg advent idején. A vásárok egymás hegyén-hátán várják az érdeklődőket. Néha még egy krampuszt is látni, de nem azért, mert beütött volna a forralt bor.
„A Wiener Christkindlmarkt, vagyis a bécsi karácsonyi vásár mellett egy olyan nem mindennapi hagyománnyal is „büszkélkedhetünk”, mint az úgy nevezett „Perchtenlauf”, aminek a lényege, hogy Krampusz-jelmezbe öltözött emberek rohannak végig az utcákon.
Úgy gondolom, hogy a bécsi karácsonynak van valami mágikus ereje, gyönyörű történelmi környezetben sétálhatnak az emberek, ahol a modern és a tradicionális építészet nemhogy megfér, de különös összhangot alkot.
A harmónia mellett azonban ugyanolyan az osztrák „átlagpolgár” élete, mint bármely európaié: az ünnepek előtt feltorlódnak a feladatok, leginkább előre dolgozunk, tehát minden olyan munkafolyamatot le kell zárni, amire a karácsonyi pihenés alatt biztosan nem jut majd idő. Talán emiatt mondanám stresszesnek az előkészületeket.”
HÍRMONDÓ
Svájci felszolgáló vagy ausztriai hentes?
Ezt a két álláslehetőséget is ajánljuk nektek mára, persze van emellett írországi és németországi munka egyaránt, szóval van miből válogatni, remélhetőleg sikerrel.
Kitiltották a kelet-európaiakat egy angol horgászparadicsomból
Egészen durva dolgok történnek azért időnként. Például azzal a lengyel férfivel, aki horgászni ment volna az angliai Oxford grófságban, csak hogy egy felháborító táblával találja szembe magát.
Optimista európaiak – mi a helyzet a magyarokkal?
Az európaiak döntő többsége úgy véli, hogy az Európai Unió gazdasága jól teljesít, az eurót 2004 óta nem támogatták ennyien, és többségben vannak az unió jövőjét optimistán értékelők is.
Jó hír az ausztriai (és oda vágyó) magyaroknak
Aki már Ausztriában él, vagy ott tervez munkát vállalni, az nyilván örömmel veszi, hogy az osztrák gazdaság hasít. Ráadásul a legnagyobb növekedés a magyarok által leginkább kedvelt ágazatokban tapasztalható.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek