Magyarországon ma nemzeti ünnep van, nem mellesleg azúj kenyér ünnepe is. Félig-meddig kenyérről lesz szó a mai posztban is, igaz, ez folyékony, viszont ott készül, ahol fantasztikus söröket gyártanak – Angliában. A mai poszt egy látogatás története Digger tollából, lássuk hát, milyen is egy igazi angol sörgyár. Akit a részletek nem érdekelnek, az a képeket nézegesse végig, nem akármilyen élmény. (A fotók természetesen a szerző művei.)
„Immár harmadik évben, harmadik alkalommal voltunk Tibor barátomnál Ramsbury-ben. Immáron teljes kapacitással üzemel a sörfőzde és mellette a lepárló. Az ő karrierjéről és családjáról már írtam itt.
Most főképpen a sörgyárról szeretnék írni. A Ramsburry falu körüli földek, erdők, mezők folyók mind egy ember tulajdonában vannak. Egy nagy konzorcium az egész, aminek a filozófiája az, hogy önellátónak lenni és a földeken megtermett gabona egy részét végtermékként, úgymint sör és vodka értékesíteni. Megpróbálom elmondani nagy vonalakban a sörgyár működését, képekkel illusztrálva. Nem a sörkészítés folyamatáról lesz szó, hanem a gyár működéséről.
Vadonatúj gyár, tavaly fejezték be a beüzemelését, modern német technika részleges automatizáltsággal, megtartva az angol sörfőzés hagyományait. Az üzem teljesen önellátó, kivéve az elektromos áramot (napelemek érkeznek nemsokára) és a komlót.
A vizet saját, 195 méter mély kútjukból nyerik, a szennyvizet organikus tisztítás után engedik vissza a természetbe. Az organikus tisztító egy nagy medence, amiben növények gyökerein élő baktériumok szűrik és tisztítják a szennyvizet.
A főzés után megmaradó mellékterméket, a kifőzött malátát valamint a lepárlásból visszamaradt, magas tápanyag tartalmú búza pürét a cég saját highlander szarvasmarhái eszik meg. Ide fog kerülni a hamarosan induló repceolaj-sajtoló mellékterméke is. Főzés után nagy rozsdamentes acéltartályokban erjed a sör, majd innen kerül lefejtésre a hordókba.
Kenterbe veri a Szent Péter Bazilikát
Mikor ott voltunk Tibiéknél vasárnap, akkor hirtelen befutott egy rendelés hat hordó sörre. Tibivel átmentünk a gyárba és figyeltem, hogyan fejti a sört. A bakon lévő hordókban még élesztőn van a sör és normál esetben ezzel együtt szállítják a pubokba, de most Tibi bevállalta az élesztőről való lefejtést.
Mivel többféle sört gyártanak, a hordók dugójának a színe alapján határozzák meg, milyen sör van a hordóban. Tibi beléjük ütött egy csapot és alátéve egy másik hordót fejtette át a nedűt.
Persze minőségellenőrzés sem maradhatott el.
Én is megkóstoltam a végterméket és mivel ez egy tizenkét fokra klimatizált helység, a létező legfrissebben csapolt hideg sört ittam. Mintha az Isten nyúlt volna le értem. Ez a Nirvána. Ez a hely kenterbe veri a Szent Péter Bazilikát.
Néhány szó a sörről. Többféle sört gyártanak, mind kiváló minőségű, igazi angol termék. Én a keserű söröket szeretem, szerencsére gyártanak belőle többfélét is. Testes, erős sör mindegyik, és az erőset nem az alkoholtartalomra értem.
A szomszéd íz alapján magasabb alkoholtartalmúnak érzi. Az a fajta ital, amiből ha iszik valaki, akkor azt nem szomjoltásból teszi. Ezt a sört azért isszuk, mert SÖR. Így nagybetűvel.
A vodkalepárló
Mind a sörfőzés, mind a lepárlás gőzből nyeri a megfelelő hőmennyiséget, ami a főzéshez, lepárláshoz és takarításhoz kell. A konzorcium saját erdeiből származik a fa, amit leforgácsolnak és egy hipermodern kazánban felhasználnak gőzfejlesztéshez.
Mielőtt még a lepárlóba mennénk, nézzük meg az üzem egyik legfontosabb előkészítőjét, a malmot. Gyakorlatilag három malom áll egymás mellett, mert háromféle gabonát őrölnek.
Az első malom búzát őröl a vodkának. A második malom árpát őrölne, de nem őröl, mert a sörgyártáshoz csak megroppantani kell az árpaszemeket és ezt végzi a malom. A harmadik repcét fog őrölni repceolaj sajtoláshoz.
Nagy zsákokban tárolják a földre hullott magot, amiért jön az erdész és kiszórja az apróvad-állománynak. A földről összesepert gabonát nem teszik vissza sem a sörhöz sem a vodkához.
A malom mellett van a lepárlócsarnok. Nagy rozsdamentes tartályokban erjed a gabona, és mellette a futurisztikus kinézetű lepárlóban készül a vodka. Minden rozsdamentes acél vagy réz, minden hipermodern és minden nagyon tiszta. A lepárlóberendezés fantasztikus látvány. Engem valami gigantikus fúvóshangszerre emlékeztetett.A szokásos felsőfokú angol munkavédelem is jelen van. Hatalmas elszívóberendezés biztosítja a balesetmentes alkohollefejtést. Az alkoholgőz rendkívül robbanásveszélyes munkavégzés közben is és végfelhasznált állapotban tudatmódosító szerepében is.
Az üzemnek van egy bárhelyisége, amit cégek szoktak kibérelni tréningekre. Magából a helyből kiindulva valamint a sörcsapokat látva a pult mögött sok kétség nem fér hozzá hogy a céges tréningek ott is össznépi ivászatok első hányásig.
Pofátlanul zöld minden
A lefejtés után visszamentünk a birtokra, ahol Tibi lakik. Körbenéztünk a folyóparton a csodálatos parkban, ahol minden fűszál egy irányba van belőve, ahol pisztrángok úsznak a vízben és kacsák, hattyúk a vízen.
Pofátlanul zöld minden, szemtelenül dús a vegetáció és megbotránkoztatóan irigylésre méltó az egész környezet. Ilyen helyen lakni az élet nagy ajándéka és rengeteg munka a háttérben.
Utána elmentünk egy indiai vendéglőbe megebédelni. Indiai étteremben még nem láttam olyat, amelyik kívül ilyen jelentéktelen, belül viszont minden képzeletet felülmúlóan színvonalas.
Ebéd után visszamentünk Tibiékhez, ahol színházi élménybeszámoló után mellékesen megváltottuk a világot, majd a következő Ötéves Terv elméleti alapjainak lefektetése után megegyeztünk abban, hogy a „krumplileves legyen krumplileves” és berekesztve a kongresszust hazaindultunk.Amíg az autópályára értünk, megállapítottuk, hogy az angol vidék páratlanul szép. Csodálatos táj, skanzenba illő házak. Immáron a harmadik alkalommal voltunk Tibiéknél. Gyönyörűszép kislánya, mikor először voltunk, még csak néhány hónapos volt, most meg már két és fél éves. Hiába na, öregszenek a gyerekek csak mi fiatalodunk.
A moderálási alapelveket itt találod.
Utolsó kommentek