A határátkeléssel kapcsolatos sztereotípiák egyike, hogy a bevándorlók elveszik a munkahelyeket a helyi lakosok elől, hiszen ugyanazt a munkát ők is elvégeznék, csak éppen több pénzért. Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint azonban a választás messze nem ez.
(fotó: Diana Varisova)
A bevándorlással kapcsolatos egyik elterjedt és bevett elmélet az, hogy a határátkelők elveszik a munkát a helyiek elől, lenyomva a béreket. Ez a probléma természetesen elsősorban a gazdagabb nyugat-európai országokban okoz feszültséget, amit könnyen lovagolnak meg politikai pártok (a legjobb példa erre a brit UKIP).
Apró probléma, hogy (legalábbis a The Daily Telegraph brit lap szerint) ezt a vélekedést a közgazdászok többsége elutasítja, azaz szerintük nem igaz az az alaptézis, hogy egy adott gazdaságban csak állandó és véges számú munkahely lehet, sőt, az olcsóbb vagy termelékenyebb munkaerő érkezése lehetővé teszi a munkaadóknak még több ember alkalmazását. Ebből a logikából kiindulva a több bevándorló részben több munkahelyet is jelenthet.
Legalábbis elméletben.
Ami a gyakorlatot illeti, éppen azt vizsgálta nemrégiben az amerikai gazdasági kutatóközpont, a National Bureau of Economic Research három munkatársa, Gianmarco Ottaviano, Giovanni Peri, és Greg Wright, akik a bevándorlás importra, exportra és termelékenységre gyakorolt hatását mérték fel az Egyesült Királyságban. (A lényeg a tanulmány 22. oldalán olvasható összefoglalva.)
A kutatók tulajdonképpen azt a megállapítást tették, hogy a határátkelők a korábbinál hatékonyabb működést biztosítanak a brit vállalatoknak, azaz minden elköltött fontra több legyártott termék jut.
Ráadásul az is kiderült, hogy a cégek többet exportálnak azokba az országokba, ahonnan a bevándorlók érkeznek, mert a jelenlétük csökkenti a kommunikációs és kereskedelmi költségeket.
Ebben eddig olyan nagyon sok izgalom nincs, elismerem, a (legalábbis számomra, laikus számára) igazán érdekes megállapítás azonban az, hogy a határátkelők gyakorlatilag kiváltják a munka kiszervezését, magyarul a brit vállalatok egy része csakis a bevándorlók biztosította olcsóbb munkaerőnek köszönheti, hogy nem kényszerül a munkahelyek külföldre költöztetésére.
A kérdés tehát akár úgy is feltehető, hogy mit szeretnének a nyugati országok polgárai jobban: azt, hogy a munkahelyek országon belül maradjanak, az ott munkát vállalók (még ha bevándorlók is) adott országban adózzanak, költsenek és vegyék igénybe a szolgáltatásokat, vagy hogy a munkahelyeket kiszervezzék például (egy call center esetében) Indiába vagy akár valamelyik kelet-európai államba?
Érdekes kérdés, nem?
A moderálási alapelveket itt találod.
Az utolsó 100 komment: