Az elmúlt napokban több cikkben is foglalkozott nemrég indult közösségi-információs oldalunk, a hataratkelo.com az orvoselvándorlás kérdésével. A mai blogposzt után talán érdemes kicsit a számokat is megnézni, csak a tények kedvéért.
Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal adatai szerint az eddig megszokott ütemben folytatódik az egészségügyi dolgozók határátkelése. Míg 2013-ban 1950-en, tavaly 1943-an kérték ki a külföldi munkavállaláshoz szükséges igazolást.
Az orvosok és ápolók körében kisebb (pár fős) csökkenés tapasztalható, de a gyógyszerészek, a szülésznők és az egyéb egészségügyi szakmát művelők körében nőtt a határátkelők száma.
Az orvosok közül a legtöbben (egészen pontosan 59) háziorvosként vágtak neki, majdnem ugyanennyi (53) aneszteziológus és belgyógyász (51) is a külföldi munka mellett döntött. Ami a kor szerinti megoszlást illeti, semmi meglepő nincs abban, hogy a legkevésbé a fiatal (35 év alatti) orvosok elégedettek a magyarországi helyzettel.
A britek szívják el a magyar orvosokat
Nemrégen a The Guardian hosszú cikket közölt a brit egészségügy helyzetéről, az ott dolgozó orvosokról, különös tekintettel a magyarokra (és az indiaiakra). A brit lap szerint a szigetországban hatalmas a hiány orvosokból, idén körülbelül 3000 státuszt kellene betölteni.
Ennek egyik oka a brit közegészségügyi rendszer (az NHS), illetve az azt kiszolgáló egyetemi rendszer rossz tervezése, a másik pedig, hogy a vízumszabályok szigorítása miatt az indiai szubkontinensről származó kezdő orvosok nem maradhatnak elég ideig az országban ahhoz, hogy befejezzék tanulmányaikat, ezért inkább máshová (például Kanadába) mennek.
„Nem sokkolt most bennünket az Angliából érkező hír, hisz nem egyszer, nem kétszer elmondtuk, hogy 2020-ra körülbelül tízezres nagyságrendben lesz orvoshiány Európában, sőt a tengerentúlon is, hiszen ez világszerte érzékelhető tendencia – reflektált a brit egészségügyi szolgálat jelentésére a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke.
Bélteczki János az InfoRádióban hozzátette: az elmúlt hat évre visszatekintve évente az ezret megközelíti az országot elhagyó magyar orvosok száma, és ez a tendencia aggasztó.
(Ami pedig a Határátkelő közösségi-információs oldalát illeti, a tesztidőszak reményeink szerint véget ért, minden felmerülő hibát megpróbáltunk kijavítani, úgyhogy mostantól bátran lehet olvasni, kommentelni, fórumozni, kapcsolatokat építeni. Ezekről minden szükséges tudnivalót itt találhattok meg!)
Az utolsó 100 komment: