Ma ismét a gasztronómia területén kalandozunk kicsit, a mai három írást a helyszín, Anglia köti össze. Három írást adok ma közre, akad a szerzők közt olyan, aki bevallottan még konyhai karrierje elején jár, de akad olyan is, aki profi, ami szerintem külön érdekessé teszi posztot. Nem is beszélve a flódni és a csörögefánk receptjéről… nekem mindenesetre összefutott a nyál a számban!
Lecsó kaliforniai paprikával és német virslivel
Kezdjük Jutkával, aki 4 éve él Angliában, lelkes lecsórajongó, és már nem hiányzik neki a vasárnapi rántott hús sem.
„Négy év után is magyarosan főzünk, bár megkedveltük a helyi (Brighton, UK) ízeket is. A lecsó kaliforniai paprikával és német virslivel például isteni!!
Ugyanúgy csinálom, mint Magyarországon, hagyományos fűszerekkel, magyar pirospaprikával. :) Időnként lehet tv paprikát kapni, de ez bevált, mert mindig kapható.
Az angol ételekben számunkra semmi furcsa nincs, mi szeretjük, de azért minden magyaros ételt el lehet készíteni itt is, a hozzávalók könnyen beszerezhetők, vagy helyettesíthetők.
A vasárnapot már nehezen tudom rántott hússal elképzelni, sokkal jobban szeretem a hagyományos Sunday roastot, amire biztosan sokan fujjognának, de igenis jó dolgok vannak itt is.”
A pörkölttől a krumplistésztáig
Timi saját bevallása szerint kezdő szakács és ő azt a megoldást választotta, hogy az édesanyját kéri meg arra, küldjön neki fűszert Magyarországról. Nála a pörkölt marhahúsból készül.
„Timi vagyok és Dewsburyben (West Yorkshire, Anglia) élek vőlegényemmel. Általában magyar ételeket szoktam főzni, mert valljuk be, az a legehetőbb. :) Leggyakrabban gulyást és a pörköltöt csinálok. Nem igazán tökéletesek, csak még nem tudom, mivel pótoljam őket. :)
Kezdő szakács vagyok, és általában Magyarországról kérem meg édesanyámat, hogy csomagoljon nekem fűszert (alig várom, hogy megérkezzen…), mert ő nagyon jól főz, és szeretném, ha a gulyás / pörkölt ugyanolyan lenne.
Pörköltet nem szoktam se disznóból (mert Angliában a disznót nem fertőtlenítik le, mint Magyarországon, volt belőle páromnak kellemetlen élménye... ő a marhahúst szereti), se csirkéből készíteni. Utóbbi nagyon drága és szerintem nem jó pörköltbe.
A pörkölt tehát marhahúsból készül, általában stewing casserole steak-et veszek. Tény, hogy tovább kell főzni, de nagyon finom lesz. Egyelőre kakukkfű, kömény, só, fehérbors, fahéj, koriander van, de hamarosan kapom a magyar színes paprikát és társait, szóval még finomabb lesz. ;)
Egyelőre nem helyettesítek, csak pár dolgot kihagyok, például a piros paprikát, a tv paprikát (itt nem terem ;)).
Az előbb említettem a csirkét, amiről eszembe jutott, hogy egyszer próbálkoztunk párommal rántott husit készíteni (anyukám féle íz ;)), nagyon jó lett az is, szeretem is, csak nagyon drága. Egy dobozban van 4 db (!) csirkemell... majd később eszünk csirkés ételeket. ;)
Ami az alapanyagok minőségét illeti, nem panaszkodni akarok, de őszintén szólva a tojás katasztrófa, ahogy a csirkét etetik, meglátszik a tojáson is... szóval szerintem rontja az étel minőségét, de ez csak az én véleményem. A színes paprikától se várok jobbat, attól nem igazi még a pörkölt.
Helyettesíteni tehát egyelőre nem tudok, vagy hű akarok maradni az otthoni ízekhez, de kíváncsi lennék más alternatívákra majd, mert nekem kezdőként ötletem nincs. Oké, tejföl egyenlő a görög joghurttal… :))
A krumplistészta is régi kedvencem, csak a fránya tészta nincs hozzá. Jó, tudom, menjek magyar boltba, de ami a környékünkön van, az inkább lengyel. Csalódott voltam, mert azt hittem, több magyar termék lesz, de nem.
Ki ne imádná a gulyáslevet vagy a bablevest? Szeretem is elkészíteni, mert az otthonomra emlékeztet, de sajnos még ez is kísérleti fázisban van, egyelőre nem ugyanolyan az íze.”
A flódni és a csöröge
Végül, de nem utolsósorban következzen Lunacica, aki meglehetősen profinak tűnik, de erről Digger tud többet mesélni… :)
„Szeretnék néhány recepttel hozzájárulni a kis „szakácskönyvhöz”. Itt van például annak a flódninak a receptje, amit Digger evett nálunk.
750g self-raising flour / sütőporos liszt
180g porcukor
280g vaj
370g tejföl / buttermilk - ezzel finomabb a tészta
2 tojássárgája
1 egész tojás
szilvalekvár
130g darált mák
70-80 g cukor, amit felfőzünk kb. 1-1.5 dl vízzel szirupnak
citromhéj
vanília
150g darált dió
70-80 g cukor - ezt csak hozzá kell szárazon keverni, nem főzzük
vanília
citromhéj
6-7 granny smith alma / tisztítva, reszelve
cukor, vanília, fahéj ízlés szerint
esetleg egy kis morzsa, ha az alma sok levet ereszt, bár én ezt a levet a dió tetejére szoktam locsolni
A száraz összetevőket a vajjal elmorzsoljuk, és a közepébe öntjük az összekevert tojást és a tejfölt. Összegyúrjuk, ha kicsit lágy lett persze lisztet tehetünk hozzá, vagy fordított esetben adhatunk egy kis tejfölt, ha száraz.
Akkor jó, ha összeszedtük mindet az asztalról és sima, egynemű. Négy részre osztjuk, ebből hármat kinyújtunk (2,5 – 3 mm) olyan méretűre, amilyen a tepsi. Ezeket egyesével félig meg kell sütni.
Amikor ez megvan, összerakjuk: tészta, szilvalekvár vékonyan, mák, ismét tészta, alma, tészta, szilvalekvár, dió – ennek a tetejét szoktam meglocsolni az almalével.
A tetejére kinyújtjuk a negyedik részt, tojással megkenjük, megszurkáljuk, s kisütjük kb. 170-180 Celsius fokon. Negyven-ötven perc, hogy minden átsüljön, de a saját sütőjét mindenki ismeri. Meg kell várni, hogy kihűljön, különben az almás résznél teljesen szétesik.
Így nézett ki. :)
Én szívesen használom a self-raising flour-t, teljesen mindegy, melyik, a sima mezei tescós megteszi. Ebbe nem kell sütőport rakni, mert már gyárilag benne van.
Az omlós tésztához a tejföl helyett buttermilket használok, mert attól sokkal omlósabb. Amióta itt élünk, Angliában, nem igazán volt problémánk az ízesítéssel, mindent be lehet szerezni a szupermarketek polcain, nem fontos nemzetiségi boltba menni.
Már megtanultam Sunday roastot csinálni, még két dolgot nem próbáltam, ezeket készen veszem lustaságból – ezek a yorkshire puding és a gravy a marhasült mellé. Ajánlom Aunt Bessie termékeit, illetve a Sainsbury's yorkshire puddingja Ł1.00-ért nagyon fincsi.
Szívesen sütünk hazai dolgokat - linzer, csöröge, pogácsák, zserbó, bejgli, és ugyanúgy az ittenieket. A lányom nagy kedvencei a csokis cupcake-ek, a fiúk mindenevők. Én személy szerint a csokis dolgokat részesítem előnyben, de szakmai ártalom – ha látok egy új sütit (bármilyen), meg kell kóstolnom.
Itt a csöröge:
250g liszt
150g buttermilk
40g porcukor
50g vaj
3 tojássárgája
csipet só
A lisztet a vajjal, a porcukorral, a sóval elmorzsoljuk, és hozzáadjuk a buttermilket, tojássárgáját és tésztát gyúrunk. Lisztezett asztalon kb. 3 mm vastagra nyújtjuk, rombuszokat vágunk, amiknek a közepébe kés élével egy kis csíkot vágunk, amin áthúzzuk a rombusz alját – olyan lesz, mintha csomót kötöttünk volna.
Olajában kisütjük és forrón porcukorba forgatjuk, lekvárral, boszorkányhabbal nagyon fincsi.
Remélem, mindent érthetően leírtam, ha valakinek kérdése van, szívesen segítek!”
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Természetesen továbbra is várom a recepteket, fényképeket, leírásokat arról, hogy süttök és főztök ti külföldön, hogyan pótoljátok (ha szükségét érzitek) a magyar fűszereket, ízeket. A leveleket a hataratkelo@hotmail.com címre várom, mindenkinek válaszolok, csak egy kis türelmet kérek (szokás szerint…)!
Utolsó kommentek