A szokásos heti blogajánlóba ma csupa pozitív posztot válogattam, így lakást bérelünk Manhattanban (kiderül az is, mire kell figyelni és vajon hosszúnak számít-e pár napnyi keresgélés), aztán kiruccanunk Hongkongba, ahol rájövünk arra, hogy lehet lakni 10 méternél kisebb helyen is (legalábbis pár napig), végül, de egyáltalán nem utolsósorban megszületik egy várva várt kisbaba is.
„Az albérlet Manhattanben nem könnyű feladat. Nem ismerjük a kerületeket, az árakat, a lehetőségeinket. A piac nagyon gyorsan pörög, a legtöbb lakás 2-3 nap alatt elkel. Gyorsan kell dönteni. Az árak naponta változnak, olyan a lakáspiac, mint a tőzsde. Szerencsére egy ingatlanközvetítő (broker) - Chris - segít nekünk eligazodni.
High-rise / low-rise
Manhattanben az első kérdések egyike, hogy magas (high-rise) vagy alacsony (low-rise) társasházban keresünk lakást? A magas társasházak minimum 30-50 emeletből állnak. Érdekes a kilátás, tipikus hollywoodi filmbe illő háttér a nappaliban. :)
Ilyen magasan természetesen az autók zaja már nem zavaró, csak a Manhattan fölött cirkáló helikopter forgalom sűrű kicsit :) Ilyen társasházak általában tetőterasszal, fitnesz teremmel vannak felszerelve. (...)
Prewar / modernebb?
A másik meghatározó kérdés, hogy milyen idős legyen a társasház? Manhattanben az idősebb házakat „prewar" jelzővel illetik. Ezek a lakások a 2. világháború előtt épületek. Szerintem nagyon hangulatosak, én szívesen költöznék ilyenbe, de többektől halljuk, hogy sok a műszaki probléma ezekkel, olykor csótányok / rágcsálók is jobban előfordulnak ezekben a házakban. (...)
Kerület
Eddig Chelsea, Hell's Kitchen és a Colombus Circle környékén nézelődtünk. Ez elég hatalmas területet jelent, és sajnos az utcák között óriási eltérés van. A városkép nagyon gyorsan változik a kerületeken belül is. (...)
Méret
Mi kis alapterületű lakást keresünk, 1 hálószoba és nappali-amerikai konyha bontásban. (…) Kb. 40-50 négyzetméteres lakásokat néztünk.
Árak
Az albérleti díjak itt jellemzően tartalmazzák a rezsiköltséget is, nekünk csak az áramszámlát és az internet-kábel tv díját kellene fizetnünk. Maga az albérleti díj a fizetés viszonylatában nagyon magas. Szerencsénkre azonban az albérleti díj nem a mi költségünk.
Zaj, földalatti és földfeletti forgalom
Egy hét belvárosi élet után extrém fontos lett nekünk a csend, a nyugodt környezet. Valószínűleg másnak is van itt hasonló igénye, mert a nyugalmat itt arany áron mérik. Láttam szörnyen zajos lakásokat, alagutak, felüljárók, forgalmas sugárutak, földalattik, hatalmas klímaberendezések. (...)
Akit további részletek is érdekelnek, ne habozzon, ide kattintva elérheti a kétrészes poszt első részét, itt pedig a másodikat – képekkel, még több érdekességgel!
Hongkong, az állóképek városa
Ha már az épületekről, ingatlanokról volt szó, folytassuk is ezzel, csak éppen a helyszín változik. Irány Hongkong a 90 millió fülöpke blognak hála, amelynek szerzője, Jimbohumeister eltöltött ott pár napot.
„Azt sejtettem, hogy nem lesz túl nagy a szobánk, a helyiek többsége is iszonyat kis lyukakban lakik, de leginkább úgy jellemezném, hogy minden kéznél volt, ugyanis teljesen kinyújtózni egyik irányban sem tudtam, pedig nem vagyok magas gyerek.
Ebből következően 2x2 méternél nagyobb nem lehetett, ehhez még jött egy 1,5 nm körüli fürdő, amit nézhetünk olyan szemszögből is, hogy a szappanos talpát is nyugodtan leteheti az ember, elesni lehetetlen ekkora helyen. A lényeg, hogy alvásra tökéletes volt és árban is megfelelt. (...)
Hongkong sziget kvázi egy hegy és bármerre is jártam, mindig volt fentebb vagy lentebb - kukacoskodóknak megjegyzem, nem a metrónál nem volt lejjebb és a hegycsúcsnál nem volt feljebb. Pont ettől izgalmas, amikor elnézel az egyik irányba és látod, hogy egy felhőkarcoló 25-ik emeletének a magasságában vagy aztán elnézel a másik irányba is és látod, hogy ott még csak most kezdődik egy másik felhőkarcoló.
Amellett, hogy nagyon sűrűn lakott város figyeltek arra, hogy zöld terület is legyen. (…) Komolyan mondom, a Hongkong park, ami teljesen ingyenes, különböző kiállítások vannak benne és még egy mini állatkert is, sokkalta igényesebb, mint mondjuk a legjobb manilai állatkert, ami még fizetős is. Jobb, mint a legjobb manilai! (...)
Hongkong felhőkarcoló erdeje a világ más városaihoz hasonlítva ott van ám a csúcson. Ha nem is mindig az első helyen, de az első 5-ben biztos. (…) A maga 295 felhőkarcolójával magabiztosan vezeti a mezőnyt, míg a második helyezettnek, New Yorknak összesen „csak" 231 felhőkarcolója van.”
További vicces és informatív részletek, jó sok képpel ide kattintva érhetők el.
A születés élménye és az osztrák egészségügy
Aki egy ideje már követi a vasárnapi blogajánlókat, az tudja, hogy többször is idéztem már a Mammy Ausztria blogból, melyben egy várandósság folyamatát követhettük végig – egészen mostanáig, ugyanis a napokban megszületett a várva várt baba, amihez ezúton is gratulálok és sok egészséget a családnak!!! Nézzük, milyen is volt ez az élmény egy osztrák kórházban és milyen volt utána az első ügyintézés!
„A műtőben elszállt minden félelmem, ahogy láttam ezt a nem kevés, kb. 12-16 fős csapatot. Minden egyes tagja nyugtatgatott, simogatta a fejem, beszélt hozzám, így tényleg tudtam, hogy jó kezekben vagyunk.
Kisbabám egy laza 24 órás tortúra után, március elsején este jött a világra. Szerencsére épségben, egészségben. :)
A kórházban tényleg mindennel elláttak. Volt saját szekrényem telepakolva törölközőkkel, hálóingekkel, papucsokkal, mindennel, amire egy friss anyukának szüksége lehet. Külön tusolóm, mosdóm volt. Az étel minősége kifogástalan volt, reggeli svédasztalosan, ebéd-vacsora tálalva kis menükártyákkal.
A szülés utáni napok is békében, szeretetben teltek. Mindenki segített, hogy összeszokjunk a babámmal. Bármikor mehettem a kérdéseimmel, 3 óránként ellenőrizték, hogy rendben evett-e a kislegény, van e elég tejem, a szoptatási praktikákra megtanítottak, valamint hogy alapvetően, hogyan lássuk el a babákat.
Összegezve amellett, hogy életem legcsodásabb élményében volt részem, boldog vagyok, hogy egy ilyen szuper helyen élhettem mindezt át és csak pozitív emlékekkel térhettem haza. Nem tudok elég hálás lenni mindazoknak, akik ezt lehetővé tették nekem.
Ügyintézés az első héten
Valahol a kórház azonnal intézi a papírokat, valahol elmondja külön egy szociális munkás ennek a módját. Nálunk az utóbbi volt. Egy hölgy jött az információs papírokkal és elmagyarázta, hogy mit hogyan intézzünk.
Így hétfőn be is mentünk mind a hárman a Stadsamtba (nem házastársak esetén ha az apa nevét szeretnénk adni a babának, akkor az apának is jelen kell lenni és az anyakönyvvezető előtt apasági elismerő nyilatkozatot tenni), leadtuk a papírokat (anyakönyvi kivonatok, meldezettelek, útlevelek).
Azonnal ki is töltették velünk a baba meldezettelét is attól függetlenül, hogy máshol lakunk, majd rákérdeztek, hogy szeretném e azonnal a gyerek anmeldungbescheinigung-ját is megigényelni, természetesen igent mondtam, mert így egy helyen el lett intézve az összes papírja.
A Stadsamt után jött azonnal a krankenkassa. Ott a betegbiztosítási számát kérvényeztem meg, valamint leadtuk a wochengeldhez a császármetszésről az igazolást.
Tudni kell, ha valaki császármetszéssel szül Ausztriában, akkor a wochengeldet a szokásos 8 hét helyett 12 hétig kapja a kismama, viszont ha ehhez még hozzájön az, hogy a kiírt születési dátum előtt jön a baba császárral a világra, akkor ez 16 hétre módosul.
A papírok mellett az első hétben kell a gyerekorvoshoz is bejelentkezni.”
Érthető okokból ez a bejegyzés is két posztból áll, ebből az elsőt ide kattintva érhetitek el, a másodikat pedig itt. Megéri, ne hagyjátok ki!
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Utolsó kommentek