Gyakran éri az a (néha vicces, néha komoly) szemrehányás a blogot, hogy túl sok az angliai, nagy-britanniai poszt. Ezen persze lehet vitatkozni (én legalábbis szeretnék), de egy most nyilvánosságra hozott hivatalos uniós kutatás talán magyarázatot ad rá.
Az Európai Unió hivatalos statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint tavaly tovább nőtt a Nagy-Britanniában munkát vállaló külföldiek száma, olyannyira, hogy az összes európai álláskereső negyede számára a szigetországba a cél. Mindez annak ellenére így van, hogy közben a kelet-európai országok előtt is megnyílt a német munkaerőpiac.
Az adatok még érdekesebbek, ha tudjuk, hogy a Nagy-Britanniát célországnak tekintők száma közel kétszeresen azokénak, akik Németországot választják. Mindez annak ellenére van így, hogy a német gazdaság talán a legerősebb Európában és szüksége is lenne a munkaerőre.
A folyamat ráadásul aligha torpan majd meg, hiszen Nagy-Britannia pillanatokon belül (egészen pontosan jövő év január elsejétől) megnyitja kapuit a román és a bolgár munkavállalók előtt, akik (legalábbis a szigetországi félelmek szerint) nagy tömegben indulnak majd a Csatorna irányába.
Román invázió Nagy-Britanniában?
Rengeteg különböző előrejelzés kering, a napokban a román Ires elemzőintézet például azt vetítette előre, hogy a 18-35 év közötti román munkavállalók egynegyede (!) indul majd útnak Nagy-Britannia felé, de olyat is olvastam már, hogy nyelvi okokból a román munkavállalók külföldre induló része már Dél-Európában (elsősorban Francia- és Spanyolországban) van.
Mindenesetre a 2004-ben csatlakozott kelet-közép-európai országokból több mint egymillióan vállaltak munkát Nagy-Britanniában az elmúlt 9 évben.
Az Eurostat (az egyes országok munkaerő-piaci kimutatásait felhasználó) adatai szerint 216 ezer Nagy-Britanniában élő külföldi mondta azt 2012-ben, hogy az azt megelőző két évben érkezett a szigetországba, ami 10 százalékos emelkedés a 2010-es szinthez képest. A közel negyedmillió ember fele Kelet-Európából érkezett.
Miért nem a németek?
Ami Németországot illeti, Berlin 2011 májusában nyitotta meg a munkaerőpiacot. Bár ez nagyjából felezi a 2010-2012-es vizsgált időszakot, abból azért mégis lehet némi következtetést levonni, hogy míg 2008-2010 között 80 500 külföldi vállalt munkát a németeknél, addig 2010 és 2012 között ez a szám megduplázódott 166 500-ra, azaz elméletileg a keleti nyitás 80 ezer embert vonzott.
Az okokon érdemes eltöprengeni (remélem, a kommentekben majd meg is teszitek), a magam részéről én elsősorban a nyelvtudást tartom jelentős tényezőnek, azaz többen beszélnek angolul, illetve könnyebben elsajátítható nyelv, mint a német. Márpedig nyelvtudás nélkül elindulni (mint rengeteg itteni posztból is tudjuk) felettébb kockázatos...
A gazdasági válságot azért jól mutatja, hogy az olyan, hagyományosan sok bevándorlót vonzó országokban, mint Spanyol- és Írország alaposan visszaesett a külföldről érkező munkakeresők száma.
Utolsó kommentek