Bár a nagy-britanniai munkavállalásról már jó néhányszor esett szó, álljon itt egy kis összefoglaló, hogy mit is javasol a hivatal, a határőrizeti szerv, vagyis a UK Border Agency. Megpróbáltam összeszedni a legfontosabbakat, a teljesség igénye nélkül – úgyhogy a hozzászólásokban jöhetnek a kiegészítések!
Az Európai Unió tagjaként mindenki szabadon vállalhat munkát az Egyesült Királyságban, már ha talál. Vagy indíthat vállalkozást, még csak bejelentkezni, vagyis regisztrálni sem kell, csak abban az esetben meggondolandó, ha valakinek Unión kívüli családtagja van, akit a rezidens kártyára megszerzésében támogatnia kell.
Munkakeresésre ajánlják, persze az egyéb ismert lehetőségeken, újsághirdetéseken túl, a kormány által működtetett álláskeresési portált, vagy el lehet menni a helyi munkaügyi központokhoz is, ahol panaszt is lehet tenni vagy az esetleges segélyekről érdeklődhetünk.
Jó tudni, és maga az oldal is többször hangsúlyozza, hogy akkor élhet valaki az Egyesült Királyságban, ha képes eltartani magát valamilyen módon, és nem jelent túl nagy terhet a szociális ellátórendszerre nézve.
Mindemellett figyelmünkbe ajánlják még az üzletek kirakataiba kitett hirdetéseket is, de azt hiszem, ez azért eléggé korlátozott lehetőség, mindazonáltal a helyi erők közötti kapcsolatfelvételnek hatékony módja lehet.
Továbbképzés
Ha képzéseket, tanfolyamokat keresünk, akkor érdemes itt kutakodni - ezen a honlapon keresztül tanfolyamokat, képzéseket találhatunk, lakhely szerint, sőt ha nincs konkrét elképzelésünk, akár szakember tanácsát is kérhetjük.
Próbaképp beírtam azt, hogy gyermekgondozás Londonban, amire elég sok találat ki is jött (pontosan 360, tehát van választék), azt azonban figyelembe kell venni, hogy a legtöbb kurzus már elindult, hiszen sok - az iskolaévhez alkalmazkodva - szeptemberben kezdődik.
Ha a minket érdeklő képzésre kattintunk, ott rövid leírást találunk a kurzusról, és arról is, hogy milyen papír kerül a kezünkbe a végén. Aki gyerekekkel akar dolgozni, annak arra is figyelnie kell, hogy ilyenkor a legtöbb esetben kérnek „erkölcsi bizonyítványt".
Ezek a tanfolyamok, kurzusok persze nincsenek ingyen, de keresgélhetünk információkat az ösztöndíjakról, kölcsönökről, illetve egyéb finanszírozási lehetőségekről is, van bőven.
A NIN
A brit posztokban már sok szó esett arról a bizonyos NIN-számról (national insurance number), amit mindenkinek, aki dolgozni akar, igényelnie kell. Itt sok hasznos információt tudhattok meg róla. Ha vállalkozóként próbálunk boldogulni, akkor saját magunk után kell fizetni, ugyanúgy mint Magyarországon. Ha alkalmazottak vagyunk, akkor az egészségügyi és nyugdíj hozzájárulást a munkáltató vonja a fizetésből.
Szintén fontos lehet, hogy milyen papírjainkat, végzettségek, stb., milyen feltételekkel ismerik el - erről bővebben itt tájékozódhattok.
Mit érdemes tudni a munkavállalásról?
Érdemes tudni, hogyha valaki elkezd dolgozni, a munkáltatónak legkésőbb 2 hónapon belül írásos szerződést kell adnia, ebben benne kell lennie a fizetésnek, a munkaórák számának, a szabadságnak, betegszabadságnak és a nyugdíjjáruléknak is.
Aki teljes munkaidőben dolgozik, annak évi 4 hét szabadság jár. (2012-ben a minimális órabér 21 év fölött 6.19 font, és a heti munkaidő nem lehet több 48 óránál, csak kivételesen, bizonyos szakmák esetében, vagy, ha a munkavállaló kérelmezi azt.)
Ha munkaügyi – jogi vagy fizetéssel kapcsolatos panaszunk van, fordulhatunk ehhez a segélyvonalhoz, ahol több mint 100 nyelven van lehetőség ezekben az ügyekben ingyenes tolmácsolást igénybe venni.
Végül eljutunk az adóhatóság honlapjára is, ahol magyarul is megtalálható egy kisokos.
Mindezen információk eléréséhez nem árt angolul tudni, ezért is szerettem volna most néhány alapdolgot magyarul is leírni, illetve legalább néhány hasznos linkkel segíteni.
VÉGÜL VALAMI TELJESEN MÁS: MA ESTE MAGYAR IDŐ SZERINT 2100 ÓRÁTÓL ISMÉT MEGNYÍLIK A FOGADÓ A HATÁRON A FACEBOOK-OLDALUNKON - MA SVÁJC ORSZÁGFELELŐSÉTŐL KÉRDEZHETTEK EGY ÓRÁN KERESZTÜL ÉLŐBEN.
Az utolsó 100 komment: