Meglehetősen eredeti írással jelentkezett Peky, még csak azt sem állítom, hogy mindenben egyetértenék a leírtakkal, no de nem ez az első eset, és még csak nem is az utolsó. Kíváncsi vagyok, Ti mit gondoltok.
TROLLFIGYELŐ: Trollt láttál? Írj a hataratkelokommentKUKAChotmail.com címre és amint tudok, lépek az ügyben! Tegyünk együtt a Határátkelő kulturált hangnemének megőrzéséért! Történetedet továbbra is a hataratkeloKUKAChotmail.com címre várom!
"Sokat olvasom ezen a blogon az ilyen-olyan posztokat, amelyeknek sajnos csak nagyon kevés része az, aminek eredetileg lett szánva ez a blog. És elferdült egy sírva vigad a magyar fordulat felé.
Az én szerény véleményem szerint egy bizonyos szint felett nincsen semmi különbség a címben említett két ország között, A következőkben ki is fejtem, miért.
Vegyünk alapul két fizetést: egy angliai nettó 2000 fontos keresettel rendelkező fiatalembert (legyen az angol vagy migráns, mindegy), és egy nettó 200 000 forintos fizetéssel rendelkező fiatalembert (legyen az magyar vagy migráns mindegy).
Itt remélem érzékelik, hogy nem azt a közönséget célzom meg, akik számára az otthoni helyzet tarthatatlan (közben pedig a fiatal felnőtt korban lévő életükben kb. két fontos dolog volt, a péntek és szombat esti buli), de eszük ágába se jutna esetleg nyelveket tanulni (legalább annak az országnak a nyelvét, ahova készülnek) és szakképzetlenül vágnak neki az újkori exodusnak.
A másik kedves csoportom az „otthon nem tudtam elhelyezkedni a diplomámmal" (igen, az olyan rosszul definiált, alapjáraton abszolút nem diszciplináris végzettségek, mint a szociálpedagógus, bölcsész, jogász... nem túl nyerők a versenyszférában, államiban pedig úgyis a sógor-koma rendszer megy).
Tehát a két fiatalember között abszolút semmi különbség nem lesz - mindjárt meglátjátok miért.
Angliai fiatalember
Lakhatás (Londonnal számolva): jó környéken egyedül (studio apartment) vagy max. egy emberrel lakni egy kétszoba hallos lakásban, úgy kb. 700-800 font / hó.
Minden másra (étel, ital, mozibajárás, hobbi, stb) elmegy még egyszer ugyanúgy 7-800 font.
800+800=1600 font és még maradt 400 font megtakarításod is.
Magyar fiatalember
Lakhatás (Budapesten számolva): szintén garzonban vagy belvárosi nagypolgáriban egy másik személlyel 50 ezer + rezsi: 80 000 Ft
Életre szintén elmegy ugyanennyi, azaz 80 000 Ft. Ebből azért elég szépen el lehet lenni Magyarországon is. Be lehet ülni esténként egy egy jó kis pubba, étterembe, találkozni a barátokkal és még egy jobb hobbit is fenntarthat az ember (horgászat, numizmatika...)
Szintén a hó végén marad 40 000 Ft megtakarításunk.
Ingatlanvétel
Ha saját otthont akarnak a vizsgált alanyok, akkor is dettó ugyanazokkal a problémákkal fognak találkozni. Ugyanúgy 20-25 éven keresztül fizetniük kell a mortgage-t (lakáshitel).
Az én környékemen (2-es zóna, jó közlekedés, egyszóval nem rossz környék) Westminster W9, a 2 szobás share of freehold lakások 200 000 – 220 000 fonttól kezdődnek. Ha a barátunk a 400 fontját és a lakbérét (ami mondjuk a 800 fontból legyen 600) belerakja a törlesztőbe a 10 százalék indulótőke után évi 5 százalék kamatra, ki lehet számolni, hány évig kell fizetnie a banknak.
Ugyanez játszódik le a pesti fiatalembernél egy 17-20 milliós ingatlan vásárlása esetén, jó, max. 6-7 százalékos kamattal. De a lényeg, hogy egyiküknek sem kell lejjebb adni az életszínvonalából!
A kis jövedelműeknél nagy a különbség
Ez persze, mint látja a kedves olvasó, egy bizonyos szint fölött van (vagy inkább az alsó középosztály számára lehetséges opció itt Angliában és ott Magyarországon is). A különbség a kis jövedelműeknél van, mert Angliában egy minimálbérből is megvan a létbiztonságod.
A szállást azért hagyjuk, mert 8-900 fontból single roomot bérelni elég drága mulatság by the way, valakivel meg kell osztanod egy szobát, de azonfelül tudsz jókat enni-inni, nem kell nagyon stresszelned, és még valami marad is hó végén (magyar viszonylatban igen jó, de itt felejtsd el a fentiekben leírt ingatlanjövőt, nem hogy hitelt nem kapsz ilyen fizetésre, de még saját magad sem tudsz kivenni egy házat, mert az ingatlanközvetítők kevesellni fogják a jövedelmedet, és rizikós kategóriába kerülsz), amíg nem leszel beteg egy fogorvosos procedúrát nem is említve.
A nyugdíjat meg el sem kezdem sorolni, mert itt az öngondoskodás módszere működik, de erre a legtöbb magyar (akikkel én találkoztam) nem nagyon gondol.
Eközben Magyarországon még a minimálbér felett sincs meg az embereknek a létbiztonsága.
Jön az új generáció
Sokszor hallottam azokat a régi történeteket a vasfüggöny lebontása után külföldön munkát vállalókról, akik aztán félévente jártak Pestre lakásokat venni (a 90-es évek elején, 350 forintos dollárnál, az akkori lakásárak mellett ez nem is volt olyan nehéz), és azóta kellemesen elvannak, kis nyári öltönyükben havonta egyszer beszedik a lakbért, aztán csak élvezik az életet, nyáron a Balatonon, télen otthon Pesten (persze a New York-i karácsonyi bevásárlásokat ne felejtsük el!).
Hát sajnos ez a hajó már elment régen, de maradt még nekünk egy ehhez hasonló kis ladik, amivel még ki lehet fogni egy jó szelet.
Ha más előnye nem is volt ennek az EU-nak, annyi mindenképpen igen, hogy szabad munkaerő-áramlást biztosított nagy tömegeknek, amiből egyenesen következett az, hogy nem lehet félévente lakásokat venni otthon, mert már nem kell bemenni pl. a brit nagykövetségre vízumot igényelni, ahol ugye kellett a nyelvtudás és megkérdezték, hogy ugyan mivel tudsz hozzájárulni Nagy-Britannia jobbá tételéhez, hanem elég egy személyi, egy repülőjárat, ami lassan körülbelül a Miskolc - Kazincbarcika vasútvonalnak felel meg. És már nem is 600 forintért váltanak egy fontot...
Új életmód
Ebből a tömegből ki fog nőni egy olyan közösség, akik fiatalon külföldön dolgoznak, spórolnak egy ideig, aztán berakják a pénzüket kint a bankba és a kamatokból elélnek Magyarországon, mint Marci Hevesen, teljes anyagi függetlenségben.
Akik felkelnek reggel, elmennek a Rudas fürdőbe úszni meg szaunázni egyet, egy jót ebédelni valahol, délután elmenni valamerre, este kis vacsi pár pohár borral, másnap délig lustálkodni, mert ugye nem kell többé korán kelni. Nyáron meg felmondani a pesti albit, leruccanni egész nyárra a Balcsira vagy bárhová az országba.
Biztos vagyok benne, hogy lesznek ilyen tudatosan élő emberek, akik aztán tesznek magasról a jobb- vagy baloldali kormányra, akik nem görcsölnek nap mint nap, és mégis OTTHON vannak és az egész életük egy nagy nyári szünet, akiknek lesz idejük a családjukra, barátaikra magukra...
És ha mégis romlana a helyzet? Egy bőrönd és vissza külföldre, de már oda sem üres zsebbel."
Utolsó kommentek