Milyen típusú szállást keressünk Angliában? Mire figyeljünk a közlekedésnél? Mi a helyzet a tévével, internettel, telefonnal? És a közbiztonsággal? Ha ezek a kérdések érdekelnek, akkor jó helyen jársz, hiszen (bár bevallottan csak egy általános kép felvázolására törekszik) Zoltán írása jó kiindulópontot jelenthet. Én mindenesetre várom a folytatást!
(BLOGGAZDAI KÖZLEMÉNY: Nos, eddig tartott a türelmem, elegem van a trollokból, a bunkóságból. Kaptak pár nap haladékot, de a blogot nem fogják szétverni! A tegnapi posztból már kimoderáltam pár embert, és ez így is lesz a jövőben is. Mielőtt jönne az anyázás: ez nem azt jelenti, hogy nem lehet beszélgetni, vitatkozni, de azt igen, hogy azt csak európai hangnemben lehet. Akinek nem tetszik, mehet, amerre lát.
Szeretném minden kulturált, jóérzésű hozzászóló segítségét kérni a normális hangnem fenntartására. A gyalázkodó, pocskondiázó, másokat megalázó kommenteket a hataratkelokommentKUKAChotmail.com címre jelezzétek, és amint tudom, megteszem a szükséges lépéseket.
Köszönet és további jó beszélgetést!)
„Mindig érdeklődéssel olvastam a blogot, így most, hogy megvan a munkaszerződésem és már tapasztalatokról beszélhetek, gondoltam, megosztom azokat minden érdeklődővel.
Rólam röviden annyit, hogy IT-diplomával, folyamatban levő PhD-vel és elég speciális szakterülettel rendelkezem, viszont a tapasztalataim általánosan is érdekesek lehetnek.
Alapok
Nyelv: Mindenki elmondta már. Én 20 éves angoltudással és kiutazás előtt további 1,5 év intenzív nyelvtanulással készültem. Érdemes az IELTS vizsgára hajtani és speciálisan készülni. Budapesten a British Council munkatársai kedvesek és korrektek, megfelelő eredménnyel a magyar felsőfokú is megvan, ehhez az adminisztrációt ők végzik el.
Szókincs: Bajnóczi/Haavistó Tematikus szótár angol nyelvből. Szánj minden nap fél órát egy-egy témára, alapvetően szükséges.
Hozzáállás: Szintén mindenki elmondta, nyitott, pozitív, megcsinálom beállítottság és hála minden jó szóért, minden előrelépésért. Szükséged lesz rá.
Ha ez megvan nézzük a gyakorlatot!
Közlekedés Londonban
TFL, Oyster card. A külön vásárolt jegy drága, az Oysterre bármikor, bárhol (pl. kisboltban is) rátölthetsz creditet, és azt használod, így a jegyár olcsóbb. Napi limit van, 5-7 út után aznap ingyen utazol. Amire vigyázz: a Tube be/kijáratánál nem tudsz a kártya odaérintése nélkül átmenni eddig OK.
A DLR-nél viszont minden fel/leszállásnál keresd meg a sárga pontot és érintsd oda a kártyád, különben kb. 8 font büntit fizetsz! Ezzel a helyieknek is van gondja, most a TFL felvilágosít és interneten követhetővé tette a fogyasztást. Viszont ez Anglia, amikor megreklamáltam, visszafizették (legközelebbi érintésnél rátették a kártyára).
DLR (Dock Light Railway): király, gyors és sűrű, de nem olyan tömött mint a Tube. Nézd meg a vonalakat és így keresd a szállásokat!
Busz: olcsó, bulis, de lassú. Csak felszállásnál kell az Oystert a sofőrnél (nem a sofőrhöz) odaérinteni.
Közlekedés vidéken
Vonat: Tiszta, pontos, a legtöbb késés eddig 7 perc volt. Interneten tudsz előre jegyet venni és a hitelkártyáddal plusz foglalási kóddal a pályaudvaron kinyomtatni. Vigyázz, több vonattársaság van és visszaváltani csak a sajátjukat váltják, másik társaság jegyével ügyintézni másik állomásra kell menned!
Busz: mindent megtalálsz az interneten.
Taxi: Nem olcsó, vidéken 10-12 km 28 font, Londonban nekem nem kellett, éjszaka is tudtam buszt találni.
Tanács: ha iPhone/iPad-ed van TubeMap (mxdata) és London Bus (zuti) - talán 1-2 font, de mindent megér.
Szállás
Igény és pénztárca kérdése. Keményen vedd figyelembe a közlekedést és a környéket is. Külvárosban olcsó, de helyhez köthet. Igaz, az első időben sok interjúra nem fogsz járni, a látnivalókra pedig én nem voltam hajlandó időt és pénzt égetni, turistáskodni, nem azért jöttem. Később a jó hely/közlekedés minden pénzt megér.
Személyes tapasztalat: én hostelt választottam, LHALondon/Davies Court single en-suite. Minden igaz, amit írnak a neten, a manager korrekt és segítőkész. Ráadásul ha kérdezik a Canary Wharf-nál laksz (komoly benyomás, mivel ez az új üzleti negyed, nagyobb már a forgalma mint a City-nek).
A napjaidat az interneten töltöd, és itt ez, valamint a konditerem is adott. Én sem vagyok kondis fajta, de használd ki az idődet és vezesd le a feszültséget. Az egészségednek is jót tesz, de az interjún a megjelenésben, első benyomásban is számít.
Kaja
Igény és pénztárca kérdése. Tesco, M&S, Waitrose stb. Ne hagyd ki az Iceland-et sem. Rajtad múlik miből milyen minőséget választasz. Én elég alacsony rezsivel jól ki tudok jönni. Az árak sokszor a pesti alatt vannak. Másrészt vagyonokat el tudsz költeni egy vacsorára.
Internet
Legjobb, ha a szállásban benne van, nem te intézed. Mobilnetből nekem a 3 (three.co.uk) prepaid jött be, Skype is engedélyezett, vidéken a lefedettség so-so.
Minden infót gyorsan megtalálsz a neten, essential.
TV
Éjjel-nappal, ha bírod. Hírek, history, kulturális sorozatok, de Top Gear stb. is fut. Itt digitális a TV és angol feliratozás is segít. Ha már nem kell figyelned, csak a háttérben hallgatod és érted, jó úton jársz.
Közbiztonság
Nem volt gondom. Közhely, de hajnali buszon eddig a leghangosabb társaság két magyar vidámfiú volt, de ez sem volt húzós. Persze ez nem panasz vagy felvágás csak közhelyes.
Mindenesetre belül röhögtem, de „nem fedtem fel magam". Viszont a srác jobban értette a buszsofőr szövegét, hogy a következő megállót útlezárás miatt kihagyjuk, mint én. Fogadd el, hogy te vagy a jövevény és sokan járnak előtted.
Elsőre általánosságban ennyi, érdeklődés esetén folyt. Köv."
Utolsó kommentek