Nagy-Britannia választ, méghozzá új parlamentet. Kicsit (nagyon) korábban, mint az várható volt, hiszen a menetrend szerint csak három év múlva kellett volna ismét az urnákhoz járulniuk a briteknek. Csak hát közbejött a Brexit, egy miniszterelnök-váltás, így aztán most jöhet az előrehozott választás. Aminek magyar szempontból az egyik legfontosabb kérdése persze az, mi lesz az ott élő magyarokkal, mit gondolnak a különböző pártok az Európai Unióból történő kilépésről. Ma ezt próbálom meg kicsit körbejárni.
Nagy-Britanniában élsz? Mire számítasz a Brexit kapcsán? Elgondolkodtál a költözésen? Írd meg a hataratkeloKUKAChotmail.com címre!
Öt évtizede nem fordult elő olyan, hogy egy hivatalban lévő brit miniszterelnök saját elhatározásából bőven a parlament mandátumának lejárta előtt előrehozott választást írjon ki.
Theresa May most megtette, méghozzá tulajdonképpen besokkolva a teljes brit közéletet. A kormányfő azzal indokolta döntését, hogy a jelenlegi 17 fős parlamenti többségnél erősebb mandátummal kezdené meg a Brexit-tárgyalásokat.
Első ránézésre az április 18-i bejelentés minden kockázatot nélkülözött, hiszen akkor még úgy tűnt, a konzervatívok akár földcsuszamlásszerű győzelmet is arathatnak. (Másfél hónapja több közvéleménykutatás sem zárta ki, hogy akár kétszáz fősnél nagyobb többségük is lehet.)
Ezt ma már talán ők sem gondolják így, hiszen a 18-20 pontos támogatottságuk nemes egyszerűséggel beleállt a földbe, olyannyira, hogy ma már vannak felmérések, melyek szerint az sem biztos, hogy az abszolút többséget meg tudják szerezni, ami vagy koalíciós kormányzáshoz, vagy munkáspárti kormányhoz vezethet.
A miérteket vizsgálva a szakértők az MTI szerint leginkább az elrontott választási programot emlegetik, amely a tehetősebb, idősebb középosztálybeli angol szavazókat sújtaná az időskori szociális ellátás finanszírozásának szigorításával – márpedig hagyományosan ők adják a konzervatív szavazói bázist.
A legtöbb vizsgálat mindazonáltal még mindig a konzervatívok egyértelmű győzelmét jósolja, de földcsuszamlásszerű diadalt ma már senki nem vár, még a fogadóirodák sem.
Halkan jegyzem csak meg, hogy a brit választási rendszer sajátossága miatt (a győztes mindent visz), a közvéleménykutatások félrevezetők lehetnek, hiszen volt már olyan is (éppen a Blair-féle Munkáspárt első újraválasztásakor), hogy bőven kevesebb, mint 50 százaléknyi szavazattal sikerült hatalmas parlamenti többséget összehozni.
Ki mit mond a Brexitről?
Minket, magyarokat azért ennél sokkal jobban érdekel, hogy melyik párt milyen stratégiát követne az uniós kilépésről szóló tárgyalásokon, azaz mire számíthatnak a szigetországban élő magyarok.
Mielőtt megnéznénk, melyik párt mit vall, gyorsan csak annyit, hogy szerintem a már kint élőknek nincs oka különösebb aggodalomra, hiszen akár konzervatív, akár munkáspárti vezetésű kormány lesz (más variáció aligha valószínű), nagyon nehéz olyan forgatókönyvet elképzelni, ami az ő jogaikat fenyegetné.
Az ilyen szempontból keményebb álláspontot képviselő Theresa May is többször jelezte, fontosnak tartja a Nagy-Britanniában élő uniós állampolgárok és az EU más országaiban élő britek jogainak garantálását.
Persze egy tárgyalássorozaton sok minden elképzelhető, de nem nagyon látom, hogy bárkinek is érdeke lenne a már letelepedettek vegzálása.
No, akkor most lássuk, a nagyobb pártok közül ki mit mond a Brexitről (a BBC összeállítása alapján). Önkényesen öt pártot választottam ki, a konzervatívokon és a Munkáspárton kívül a Liberáldemokratákat, a UKIP-et (noha valami azt súgja, a Brexit előlük szívta el a legtöbb levegőt és könnyen teljesen beleállhatnak a földbe), és a Skót Nemzeti Pártot (őket azért, mert a skótok nagyon mocorognak függetlenségügyben, és nagyon nem akarnak kilépni az EU-ból).
Konzervatívok
Elhagynák az egységes európai piacot és a vámuniót, de „mély és különleges partnerséget szeretnének az EU-val”. Emellett a lehető legkevésbé fájdalommentes és rendben zajló Brexitet akarnak.
Ugyanakkor az a filozófiájuk (miként azt Theresa May többször kifejtette), hogy a rossz megállapodásnál az is jobb, ha egyáltalán nincs megállapodás. Szóval egy „tisztességes megállapodást szeretnének az Egyesült Királyság jogairól és kötelezettségeiről”, illetve a kilépést követően az uniós törvényeket visszafordítanák britté (ami egyébként önmagában őrületes munka).
Munkáspárt
Az ellenzék legnagyobb pártja is végigvinné a Brexitet, ám teljesen új célkitűzéseket határozna meg, melynek középpontjában az egységes piac és a vámunió áll.
A baloldali párt azonnal garantálná a Nagy-Britanniában élő uniós állampolgárok jogait.
A konzervatívok által favorizált Nagy Hatálytalanító Törvény helyett olyan uniós törvényt hoznának, ami garantálná, hogy semmi sem változik a munkavállalók jogai és a környezetvédelem terén.
Szintén nagyon fontos, hogy a Munkáspárt nem tartja elfogadható lehetőségnek azt, hogy ne szülessen valamilyen megállapodás az Európai Unióval.
Liberáldemokraták
A nagyobb pártok közül a libdemek a legradikálisabban unió pártiak, az egyik legfontosabb programpontjuk, hogy a végső Brexit-megállapodásról népszavazást tartanának, ahol lehetőség lenne akár a kilépés visszamondására is.
Egyoldalúan garantálnák az Egyesült Királyságban élő uniós polgárok jogait (a konzervatívok ezt ugye csak kölcsönös megállapodás alapján tartják elképzelhetőnek).
Bent maradnának az egységes piacban és a vámunióban, támogatnák a munkaerő szabad áramlását Nagy-Britannia és az Európai Unió között, ebben benne van a külföldi munkavállalás, utazás, tanulás és nyugdíjba vonulás joga is.
UKIP
A Brexitet megalakulása óta leghangosabban hirdető párt kilépne mindenből, ami EU, visszaállítaná a tengeri szuverenitást, egyetlen pennyt sem fizetne kilépéskor az EU-nak (most nagyjából 100 milliárd eurónál tartunk egyébként, ennyibe fájna a briteknek a kilépés), és az uniós költségvetéshez sem járulna semmivel hozzá. Ja, és 2019 végéig lezavarná az egész folyamatot.
SNP
A skótok különleges helyzetben vannak, hiszen ugyan pár éve az ország úgy szavazott, hogy marad az Egyesült Királyság tagja, ám a Brexit némileg megváltoztatta a helyzetet.
Az SNP mindenekelőtt azt követeli, hogy a skót kormány is kapjon egy helyet a Brexit-tárgyalásokon, mert szeretnék megvédeni Skócia helyét az uniós piacon. Szeretnék azt is elkerülni, hogy a brit kormány alkualapnak tekintse a halászatot a kilépés során.
Na jó, de mi az a kemény Brexit?
A nagy kérdés azért még mindig az, hogy mit akar Theresa May, hiszen azért zuhanó népszerűség ide vagy oda, az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy ő marad a miniszterelnök.
Szóval mi is az a kemény Brexit és milyen következményei lehetnek?
Kezdjük ott, hogy a brit kormányfő szívesebben nevezi „tiszta Brexitnek”, de ettől még a lényeg ugyanaz: az egységes európai piac és a vámunió elhagyása. Előbbinek a két legfontosabb része a kereskedelmet sújtó adók eltörlése, illetve a mindenkire érvényes szabályok és törvények betartása.
Az egységes piac jelenti a személyek szabad mozgását, márpedig a britek jó részének ezzel van a legnagyobb problémája.
Tavaly a brit export 44 százaléka ment az Európai Unión belülre. Az egységes európai piac fontos eleme, hogy ha egyszer egy adott áru valahol belépett az EU-ba, akkor a továbbiakban már szabadon lehet szállítani az unió bármely országába, és nem lehet további vámokat rá kivetni.
Csakhogy az egységes piac emellett azt is jelenti, hogy annak tagjai nem köthetnek más államokkal külön kereskedelmi megállapodást, márpedig a Brexitet követően éppen ez a brit kormány egyik fő célja.
Ha nem sikerül megállapodni a tárgyalások során a kilépés feltételeiről, akkor az EU és az Egyesült Királyság közti kereskedelem a jövőben a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai alapján zajlik majd, ami import- és exportvámokat (magyarul: drágulást) jelent.
Mi lesz a szabad munkavállalással?
Annak ugye reszeltek, az még nem nagyon látszik, mi alapján lehet majd munkát vállalni az Egyesült Királyságban, de nyilvánvalóan nehezebb lesz, mint most – végül is ez az egész Brexit egyik fő célja.
A másik nagy kérdés, hogy lesz-e, és ha igen, mekkora munkaerőhiány ennek következtében a szigetországban. Ezt ugyan előre nehéz megválaszolni, de az biztos, hogy a brit gazdaság több szektorának képviselői is erősen aggódnak, hiszen nagyon függnek az uniós (főleg a kelet-európai) munkavállalóktól.
Nyilván ezért kiemelt jelentőségű minden fél számára a megegyezés a már a szigetországban élő uniós állampolgárok jogainak garantálásáról, hiszen így elkerülhető lenne az azonnali hatás.
Hosszú távon azonban akkor is bajok lehetnek, ezt a közegészségügytől (NHS) kezdve a gyümölcstermesztőkön át a kávéházakig és a profi futballklubokig rengetegen jelezték. Vannak olyan részei a brit gazdaságnak, amelyek egyszerűen képtelenek lennének már a jelenlegi színvonalon (vagy árakon) működni uniós határátkelők nélkül.
Azaz akármilyen kormányt is választanak meg a britek, annak nagyon alaposan meg kell fontolnia, hogyan szabályozza majd a bevándorlást, hiszen egyszerre kell majd megfelelnie a gazdaság igényeinek, és a Brexitre szavazó, a bevándorlókat szükségtelen nyűgnek tekintő választóknak.
Szép feladat lesz.
HÍRMONDÓ
Ausztriai munkák és egy meglepetés
Ma elsősorban azok örülhetnek, akik a lehető legközelebbre szeretnének külföldre menni dolgozni, ami minden emberi számítás szerint Ausztria. Népszerűsége elvitathatatlan, nem is vitatjuk, inkább lássunk néhány ajánlatot! (Ja, és lesz egy meglepetés is.)
Mi az a fizetés, amiért maradnál?
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kiszámolta, mekkora az az összeg, amiért a magyar munkavállalók már inkább az otthon maradás mellett döntenének.
Jöhet az új EU, de Magyarország nélkül
Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy az Európai Unió alapvető változások előtt áll, és bár még előttünk áll egy német választás, ha marad Angela Merkel a kancellár, akkor fel kell készülnünk egy két- (vagy több)sebességes Európára. Amiben könnyen előfordulhat, hogy Magyarország a lassítósávba kerül.
Magyar prostituáltak Németországban
Az észak-német kikötőváros, Bremerhaven egy egész magyar kolóniának biztosít munkalehetőséget, amely a liberális törvénykezés előnyeit kihasználva szabadon űzheti itt az ipart.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek